Продължавам с активното изпробване на LED прожектори от различни марки. Днешният гост е с марка – SmallRig, която до сега бях свързвал единствено с висококачествени помощни аксесоари предимно за видеографите. Предполагам доста от активно снимащите видео, а защо не и фото са си вземали продукти на тази фирма. Аз например имам клетка за една от камерите си, магични рамена и супер клампи, които използвам при работа си.
Не съм предполагал, че някой ден ще мога да взема и светлинно оборудване. Някъде ранната пролет, когато отново започнах да се движа полека след контузията, минах през магазин Фотосинтезис и забелязах LED прожектор, на който пишеше SmallRig. В първият момент бях учуден, после се замислих, как марките във фото и видео бранша разширяват се повече диапазона на предлаганата продукция.
Примери: Zhiyun-Tech освен стабилизатори за камери започнаха да предлагат компактно, но мощно осветление. 7artisans, които свързвам с обективи, вече предлагат радио микрофони тип брошка и сигурно мога да се сетя за още няколко примера.
Ето, че SmallRig, след като вече предлагат освен всякакви помощни аксесоари, но и стабилизатори и микрофони, защо да не започнат да предлагат и все по актуалните LED прожектори.
Добре, ще го пробвам, но искам да е от така наречените двуцветни, защото са по-универсални и лесни за работа особено, ако не ги използвате само в собственото си студио, а снимате и по външни събития.
Обаче… греда. Веднага си намери фенове това осветление и трябваше да чакам повече от 6 месеца, за да се доредя до свободна бройка за тестове.
Дочаках и вече в студиото на Photo Cafe имам SmallRig RC220B Bi-Color LED, както казах държах да е двуцветен, макар че ще ми е любопитно да сравня после със стандартната версия, която е цветна температура само 5600 Kelvin.
Прожекторът идва в голям кашон и причината за това стана ясна още при отварянето. Идва в здрава с добре изградена защита чанта. Това предразполага лесно пренасяне, ако ви се налага често да снимате извън студиото. В чантата освен прожектора, че откриете рефлектор и захранване.
Вадя SmallRig RC220B от чантата, поставям го на статив, включвам захранване и преди да цъкна копчето за включване хвърлям един поглед към:
Дизайн
Бих казал класически, корпус тип паралелепипед със заоблени ръбове. Елегантна дръжка за носене или насочване изградена така, че да са едно цяло с корпуса.
Корпуса е изграден от поликарбонатна пластмаса, с отвори за охлаждане. Бих предпочел метален, макар и да е по-тежка опция, но пък ще има по-добро охлаждане на прожектора при продължителна работа.
Байонет за аксесоари Bowens, но… има едно голямо НО – обратно заключване. Свикнали сме да заключваме надясно нали? Тук е обратно, както при Nikon-ки байонет. Странно ми е това защо са решили да са наобратно… първоначално предизвиква дискомфорт.
Има стойка за поставяне на статив, от която може да се регулира наклона нагоре и надолу. Към стойката има място за поставяне на чадър като не ми харесва факта, че болта, който фиксира чадъра, не е много удобен за работа – малка глава с прорези за отвертка вместо „крила“ за по-удобна и бърза работа.
Управлението е лесно – само с два мултифункционални потенциометъра. С натискане се избира режим на работа, с въртене се търси функция или променя стойност. На дисплей се вижда какво се случва.
Захранването на SmallRig RC220B минава през външен токоизправител. Това от една страна намалява обема на прожектора, от друга позволява да се включва батерийно захранване от V-Lock тип батерия (мисля, че бяха 14.8 волта). В комплекта е включено захранване към електрическата мрежа, адаптер за батерийно захранване трябва да си вземете отделно.
На дисплея има индикатор с какъв тип захранване работите. Не съм пробвал колко време би издържал да свети прожектора на батерия, защото нямах наличен комплект.
Като допълнение към токоизправителя в него влиза 3 метров силов кабел който се включва към 220 V, а от него излиза приблизително също 3 метров кабел, който да включите в прожектора. Това е добре, защото позволява закачването на висок статив или жираф, като няма да се чудите, къде да закачите токоизправителя.
Светлина
Идва микро LED панел както ги наричам. Разликата с големия правоъгълен LED панел е че тук всичко е свито минитюризирано и все така мощно.
SmallRig RC220B е двуцветен модел, тоест има плавен преход от топла (жълта) светлина към бяла (синя) светлина, казано на лаишки език.
Това се случва благодарение на дизайна на микро панела. Той е изграден от редове диоди с цветна температура 6500К и редове с цветна температура 2700К. В зависимост колко силно светят едните или другите се получава и различната цветна температура. Този вид на изграждане на микро панела води и до следния феномен – при различна цветна температура има леки отклонения в силата на светене. Има момент, в който всички диоди светят еднакво силно и обикновено това е при цветна температура в интервала между 4500 – 5500К. Интервалът е голям признавам, но съм го установил при тестване на различни LED панели и прожектори.
Както стана ясно светлинният цветови диапазон е от 2700К до 6500К с леко отклонение +/- 200К. Това е по спецификации. Обичам да разчитам на собствени измервания, доверявайки се на уредите на Sekonic съответно Colormaster C-800 и Speedmaster L-858D. С единия меря цветови характеристики, с другия светлинни.
Разполагам уредите на един метър, както прави производителя, без да използвам никакви аксесоари като рефлектори или софтбоксове, защото те влияят на качеството на светлината.
Както винаги има разминаване с данните, моите особено за силата на светене винаги излизат по-малки, но предпочитам да вярвам на собствените си измервания.
Сила на светене
Избрах да премеря каква диафрагма ми дава при 1/125 sec. и съответно ISO 100. Защо? Най-често в студиото снимам на такава скорост и ISO, защото снимам с импулсно осветление и ми се щеше да сравня с колко ще се различава този LED прожектор от импулсният моноблок.
Какво казва светломера при 5 различни цветни температури на 100% и на 50% мощност:
- 2700К – 50% – диафрагма 2 и 3 десети или 1600 lx
- 2700К – 100% – диафрагма 2.8 и 3 десети или 3200 lx
- 3200К – 50% – диафрагма 2 и 8 десети или 2200 lx
- 3200К – 100% – диафрагма 2.8 и 7 десети или 4200 lx
- 4500К – 50% – диафрагма 2.8 и 2 десети или 3000 lx
- 4500К – 100% – диафрагма 4 и 2 десети или 6000 lx
- 5400К – 50% – диафрагма 2.8 и 3 десети или 3200 lx
- 5400К – 100% – диафрагма 4 и 2 десети или 6000 lx
- 6500К – 50% – диафрагма 2.8 и 1 десета или 2700 lx
- 6500К – 100% – диафрагма 4 и 1 десета или 5500 lx
Пак да повторя, че замерванията са правени без рефлектор или други аксесоари, възможно е производителят да е използва някакъв рефлектор, но не и този в комплекта. Виждам, че е тенденция хитро да се поставя така нареченият „хипер” рефлектор. Той е създаден така, че концентрира сноп светлина в така наречената гореща точка или петно и около нея има по-слаба и разсеяна светлина. Слагайки светломера в това концентрирано със светлина петно, ще получа впечатляващи резултати като диафрагма 11 или 44 000 лукса светлина (за диапазона 4500-5400К). Това е 8 пъти повече светлина, НО на много малка площ, което си е своеобразна измама…
Поне за моите цели светлината, който дава този хипер рефлектор не върши работа и бих предпочел рефлектор, който би дал равномерна светлина по целия диапазон на осветяване.
Точно заради това винаги меря и със стандартен 18 сантиметров рефлектор с равномерен шегрен на повърхността и резултата при 5400К, 1/125 sec. и 100 ISO е диафрагма 5.6 и 4 десети или 14 000 лукса. Тук вече не мамим себе си с количеството светлина.
Връщайки се на резултатите по-горе е видно, че в диапазона 4500 – 5400 Kelvin, SmallRig RC220B свети най-силно. Видно е и че намаляването на силата не влияе върху качеството, тоест запазва се константността и знаете, че когато минете от 100 на 50% това е точно една диафрагма разлика.
Да видим как са нещата като покриване на спектъра при различните цветни температури.
Колориметрия
Тук вече използвам колориметър и пак си избирам 5 широко използвани цветни температури. В галерията която следва ще видите според зададената температура какви са отклоненията и какъв спектър покрива.
Както е видно в диапазона 3200К до 5400К прожектора има най-добри показатели като пълнота на спектъра. При 3200К и при 5400К е видно, колко добре са запълнени телесните тонове и червеният спектър, което означава, че двете най-разпространени работни цветни температури се справя добре. Имаме 97+ CRI, а при 5400К достига до 98 CRI, което е много добър показател.
Тук производителят се е застраховал давайки 95+ общо CRI, но мога да кажа че то е почти 97 общо CRI.
Индекса показващ качеството на светлината при снимане на видео TLCI е диапазонът от 97 до 99, което показва, че прожектора се справя почти перфектно с цвета при видео заснемане.
Дистанционно управление
SmallRig са заложили на приложени за Bluetooth управление на осветлението през смартфон или таблет. Необходимо е да се свали от съответният магазин и да се активира на телефона. Синия зъб веднага открива прожектора/те и се свързва с тях. Може да им задавате имена, да ги разделяте по групи, да им ъпдейтвате фърмуеър и разбира се да ги управлявате – сила на светене, цветна температура, или да изберете един от мисля 9-те светлинни ефекта. Както е казал мечо Пух: „колкото повече, толкова повече“.
Едва ли в студиото ще тръгна да си играя през телефона, вместо да направя няколко крачки, но е ценно, ако осветлението е на висок статив или жираф.
SmallRig RC220B
Прожекторно LED осветление с възможност за закачане на разнообразна гама от аксесоари. В книгата ми “Влез в студиото” съм описал различните аксесоари как рисуват.
Този прожектор може да се използва както в студио включен към мрежата, така и на терен с акумулаторна батерия (купува се отделно). Променливият спектър на светлина ще ви помогне да се слеете с околната налична светлина, за да не се създава “омешан” бял баланс. Сравнително мощно е, а тихите му вентилатори няма да попречат на видеографите, които искат да записват синхронен звук.
За фотографски цели също е добра опция с оглед масовото използвате на светлосилна оптика за по-добър дефокус на сниманият обект. Ако сте в студиото и светите само с такъв тип прожектори и снимате хора, то върнете се към галерията със спектро примерите и изберете цветната температура в която телесните тонове и червеното са най пълни.
Надявам се скоро да имам възможност да изпробвам високият клас осветление на SmallRig и когато това се случи ще споделя резултати.