THETA Z1 се появи като нова линия при добре познатите вече 360 градусови камери на японския производител Ricoh.
Във Фото Кафе има няколко статии за тези камери, както и съвети как да се използват по-добре. Самите ние като пътешественици си имаме собствена THETA V камера и често се ползва освен да се запазват гледки от места където сме били, но и за така наречените тетаизми.
До преди появата на THETA Z1 (преди почти година време) нямаше кой знае какви разлики между различните модели, само някои екстри в повече или по-малко.
THETA Z1 не е просто ъпдейт, а генерално нова камера. Да, на външен си прилича почти 1:1 с THETA V да речем, но се набива на очи малко по-големия корпус и обективи, както и наличието на малък LCD дисплей.
Всичко това намеква, че вътре в камерата имаме новости, сравнено с останалите модели.
Дизайн
По традиция започвам с дизайна. Първото, което веднага прави впечатление е магнезиевият корпус с покритие като на професионална фотокамера и взета в ръка THETA Z1 се усеща невероятно здрава и стабилна.
Добавен инфо LCD дисплей, показващ режима на снимане (фото/видео) дали има активирана самоснимачка, Bluetooth, или Wi Fi през рутер, както и броя на оставащите кадри, батерията и индикатор за прегряване.
Добавен е и още един страничен бутона (вече са 4) като благодарение на повечето бутони и дисплея, THETA Z1 може да се настройва за някои функции без нуждата от управляващ смартфон или таблет.
Поглеждайки в основата на камерата вече имаме USB-C порт, но е изчезнал порта тип жак, към който се включваше обемен микрофон. Продължава да има и ¼ инчово гнездо за поставяне на статив, монопод или каквото там намерите на тази резба.
Обектив
Два на брой разбира се по един от всяка страна на камерата. Еквивалентни 7 милиметра, приравнено към 35 милиметров стандарт, за който стандартния фиш обектив са 8 милиметра.
Минималното фокусно разстояние е 40 сантиметра, като фокусът е от 40 сантиметра до безкрайност, тоест няма автоматичен фокус.
Определено качеството е вдигнато, защото се забелязват много по-малки хроматични аберации, сравнено с досегашните модели.
Сензор (матрица)
Два едноинчови CMOS сензора с резолюция от 22.6 мегапиксела за всеки., което е в пъти по-голям размер, сравнено с THETA V и нейните 1:2,5 инчови сензори и резолюция от около 14 мегапиксела.
По-големите сензори и резолюция позволяват по-добра детайлност и възможност за работа при по-високо ISO, но с по-нисък шум.
Диафрагма.
По-големия сензор позволява и използването на диафрагма. При малки сензори няма как да се използват затворени диафрагми заради дифракцията на светлина, затова и, ако сте обърнали внимание смартфон камерите имат само една постоянна диафрагма.
Тук сензорите са достатъчно големи, за да може да се използва диафрагма и тя е с три стъпки: 2; 3,5 и 5,6 което дава възможността да резки снимки, ако снимате на 5,6 диафрагма.
Снимачни режими
Приоритет на диафрагма, приоритет на скорост, автоматичен и 100% ръчен режим. Почти класически, ако приемам, че автоматичният режим е вид Р (програмен).
Новото тук е приоритетът на диафрагма… логично.
Диапазон на затвора
Снимайки в някой от автоматичните или полуавтоматични режими диапазона на скоростите е от 1/8 секунда до 1/25 000. В ръчен режим имаме вече зашеметяващите 60 секунди (нещо което много ми липсва в личната ми THETA V) и ми се ще с тази възможност да се пробвам да снимам млечния път някъде лятото, ако ни пуснат най-сетне.
При снимане на видео минималната скорост е 1/30 сек., а максималната 1/25 000 сек.
ISO диапазон
От 80 до 6400 като по подразбиране е “закован” до 3200. По-големия сензор позволява по-високи нива и честно казано от проби установих, че 800 ISO е напълно използваемо и макар да има наличие на шум, той е доста монохроматичен и не дразни.
Файлови формати
Безспорно добрата новина е възможността да се снима в RAW формат. Една голяма крачка към професионалната употреба на THETA Z1. Признавам отнема доста повече време сравнено с обработката на JPEG и понякога се налага използването на две отделни програми, ако искате да обработите и да изчистите статива, на който сте закачили камерата, но по-високото качество и особено това, което може да се измъкне от сенките си заслужава, съдейки по кадри с по-малкия размер THETA V да речем.
По-надолу ще споделя няколко думи какво ви трябва да за обработите RAW снимка от THETA Z1.
Приложения
Това не е новост. От поне две години THETA предлагат няколко допълнителни приложения, с които да разширите възможностите на своята THETA камера. Вярно те работеха предимно с високия клас THETA V, но сега ги има и за THETA Z1.
Може да избирате измежду 7-9 оригинална разработка на THETA и поне още 20 и повече на трети разработчици.
Може да качите много плъгини, но активни ще са само три и ако искате да избирате ще трябва да се ровичкате в мениджъра за плъгини.
Live Stream
Така актуален в момента, THETA Z1 може да излъчва безкабелно 4К, стига да е вързана към рутер. Необходимо е да имате свален плъгин (оригинален на THETA) за лайфстрийм и после с няколко стъпки може да излъчвате.
Няма как да опиша всички стъпки, защото ще отнеме доста време и място, ще го оставя за по-нататък, ако има интерес.
Аз пробвах и единствената драма е, че в момента YouTube сериозно са орязали резолюциите за лайф излъчване и макар да стриймвах 4К то резултата бе далеч от 4К
Защо THETA Z1 Live Stream?
Предимството на 360 градусовите камери при поточно предаване е това, че може да разгледате цялото място, от където се предава. Накратко не е нужно да зяпате само лектора, а с мишка в ръка може да завъртите и огледате цялото място и публиката, която слуша (което за публиката е лоша новина, защото могат да я изловят като депутат на заседание, който си джънка телефона).
Видео
THETA Z1 снима в почти Full HD и в почти 4К, или – 1920 х 960 и 3840 х 1920 тоест видеата ще изглеждат леко “каширани”, което не е особен проблем.
Памет и батерия
За съжаление и двете са вградени и не можем да ги променим. Паметта е както в досегашните модели – 19 GB в която може да съберете около 350 RAW+JPEG снимки, или около 2400 JPEG снимки, или 130 минути Full HD, или 40 минути – 4К видео.
Батерията ще ви стигне за около 60 кадъра или за около 20-25 минути видео.
Благодарение на плъгин, може да “разтоварвате” паметта на камерата на голяма (поне 32GB) USB-C флашка, а батерията да дозареждате с външна такава.
RAW обработка
Както казах по-горе THETA Z1 може да снима в RAW формат. Мисля е излишно да обяснявам предимствата на RAW срещу JPEG, така че ако искате да извлечете максималното от своята THETA тогава снимайте в RAW.
Избирайки тази възможност от менюто, ще видите, че камерата ще снима в RAW и JPEG едновременно, така че може да ползвате JPEG-а за бързо лесно споделяне, а в последствие да обработите RAW-а за по-качествено представяне.
Как става обработката
Всички THETA камери могат да прехвърлят автоматично след снимането снимките и до Full HD видеата на смартфона или таблета, от който ги управлявате и да ги споделите директно в мрежата, като изберете предварително дали да ги обработите с THETA +, или THETA + Video.
За да прехвърлите RAW снимки или 4К видео е необходимо да използвате кабел и програма за трансфер (за MAC потребителите) към компютър, където да ги обработите и споделите след това.
Обработката на RAW изображенията става за сега единствено в Adobe Lightroom Classic CC, като е необходимо да се инсталира “Stitching Plugin”, който се предлага за двете основни OS платформи – Mac OS и Windows. Всичкият необходим софтуер може да откриете тук: https://support.theta360.com/en/download
Трансферирате снимките (само RAW) на компютъра си и от там в Adobe Lightroom. Ще виждате всяка една от снимките си като единична с две кръгли снимки, вместо както сте свикнали да гледате JPEG снимките като една тип странна панорама.
Обработете снимката и когато решите да я експортвате, ще се трябва да минете през плъгина за слепване, който вече надявам се сте инсталирали.
За да не правя и аз преразказ, пускам линка, който показва лесно стъпка по стъпка как става, дори и за неразбиращите английски.
Обърнете внимание при експорт, че ТРЯБВА да е активна всичката мета дата на снимката, защото изтриете ли я изображението няма да стане сферично.
След експорт
Експортирайте снимките си в Tiff или JPEG в зависимост какво ще правите с нея. Може да ги разглеждате на компютъра си с приложението на THETA, може да ги споделяте в социалките, а може като мен да правите тетаизми, обяснявал съм вече как става и в случая ще предпочета Tiff формата за обработка и печат.
THETA Z1 де почти два пъти по-скъпа от THETA V описаните по-горе предимства обаче я правят професионална фотокамера за бързо и качествено заснемане на интериори и екстериори. Възможността за по-качествена обработка на снимките, макар и да отнема повече време, ще ви даде продукт, какъвто по-малките модели THETA няма да могат.
По-добра детайлност и динамика, както и възможността за по-резки изображения благодарение на по-затворена диафрагма.
Повече време за експонация и от там по-качествени нощни фотографии, на по-ниско ISO.
Директен лайфстрийм в YouTube, без допълнителен софтуер, необходимо е да имате инсталиран плъгин, връзка към рутер с нет и настройки от тубата.
Хубаво е да си закупите тапа за обективите за около 40-50 лв. което не ми го побира ума как при толкова скъпа камера се налага да си купувам много важен аксесоар за 1-2% от стойността ѝ…
За THETA Z1 вече няма аксесоари, или поне за сега няма като подводен бокс и обемен микрофон, макар камерата да разполага с 4 микрофона насочени така, че да създават обемен звук.
Изписаното по-горе, всъщност е набързо казано, има още какво да се говори за камерата, но може би ще го оставя някой следващ път.
Накратко заслужава си ъпдейта от THETA V на THETA Z1, за което сериозно се замислям и почвам да водя преговори с шефа, че имаме нужда :)