Безспорно едно нещата, които винаги съм искал е да снимам под вода. Първите си опити направих преди може би 20 години, когато инвестирах в специална фото “торба” в която натиках моя тогавашен Nikon 801 и се опитах да снимам по родното Черноморие.
Кауза пердута се оказа, защото торбата пълна с въздух плуваше като шамандура и всички опити да я потопя завършваха с… ами все едно да се опитате да вкарате топка под вода.
Бюджет за закупуване на специална подводна кутия или “бокс” както е модерно вече да му казват също не бе дневен ред с оглед на това, че струваше повече от самата камера.
В годините на цифровизацията някои модели фотокамери имаха като аксесоар подводен бокс от здрава прозрачна пластмаса и с изведени всички бутони и “врътки” по корпуса на бокса. Пак бяха скъпи и залежаваха, затова хитрият момент бе да поизчакаш 2-3 години модела да остарее и тогава можеше да намериш “бокса” на безценица.
Лека полека смартфоните изместиха базовият клас “сапунерки” и желанието на притежателите им да не се разделят с тях дори и в басейна / морето, накара доста производители да направят подводни калъфи (с противоречиво качество) и подводни твърди боксове с изнесени контроли за управление, за какъвто ще си поговорим днес.
Разполагам с флагман iPhone Xs, който има ниво на защита IP68 тоест издържа на проливен дъжд или топване в басейн до максимум два метра дълбочина за до 30 минути. Честно казано все още ме е шубе да пробвам дали е възможно макар точно за тестове го имам този смартфон.
Точно навреме ми дойде предложението да тествам подводният бокс на Puluz. Или по-точно един от моделите предназначени за смартфони.
Puluz е китайски производител на разнообразни фотографски аксесоари, а в частта си за подводни боксове освен за iPhone, Samsung, Huawei и други, може да се открият боксове и за компактни фотокамери като например: Panasonic LX100, Canon G7, както и за безогледалки със сменяема оптика.
Сега малко по същество
Подводните боксове не са универсални като подводните калъфи да речем. При последните се разчита на това, че са меки и горе долу може да се “напипат” управленията на камерата, или смартфона.
Подводният бокс е твърд, най-често изработен от пластмаса и там той трябва да пасва като ръкавица на камерата, за която е предназначен. Затова и, когато избирате бокс за своя телефон, то трябва да е абсолютно точен като модел иначе рискувате да си имате солидно изработена кутия, в която да държите въздух.
Както казах разполагам с iPhone Xs като модел, който е почти идентичен с Х модела (мисля, че тук там има милиметър разлика, но този милиметър тук не оказва влияние). Изборът ми из между боксовете на Puluz бе бял, прозрачен и черен. Неутрални цветове бих казал, които няма да окажат влияние цветово ако снимате нещо от много близо под вода. Иначе бих предпочел и ярко жълт за да го виждам ако го изтърва под вода.
Белият ми се видя най-привлекателен и го помъкнах към студиото на Фото Кафе. Всъщност бяла е само предната половина на бокса, задната половина, където е дисплеят на смартфона заедно с управлението е напълно прозрачна (както е при останалите модели).
В предната част се намира отвор за обектива на смартфона, надеждно защитен с предпазно стъкло и дизайнерски оформено да изглежда както при професионалните боксове за големи дълбочини.
В десният край (от където се отваря) има нещо като ръкохватка (грип) за да ви е по-удобно когато снимате. В долната част на бокса има е дупки с ¼ резба за случаите в които искате да го качите на статив или някаква селфигега. Защо са 3… идея си нямам.
Задната част както вече споменах е напълно прозрачна и в дясната част има разположени бутони за управление на смартфона в бокса. За всеки модел са с различно разположение и заедно с това, че и смартфоните имат различни модели, както казах всеки бокс е за строго определен модел.
Прозрачната задна част позволява, както да наблюдавате дисплея, така и да си правите селфи (за тези, които си падат по това), затова е и много добра идея старателно да пазите задната част от надраскване (честно казано лесно се драска) и за целта си намерете мека платнена калъфка, в която да съхранявате Puluz бокса в моментите, в които не снимате.
Дълбочина
В зависимост от модела, боксовете за смартфони издържат до 40-45 метра дълбочина. Разбира се не е нужно да проверявате дали ще издържат до толкова, защото и на вас самите като любители водолази едва ли ще ви е комфортно на тази дълбочина.
Този бокс е удароустойчив по спецификации при падане от до 1 метър. Все пак не експериментирайте от любопитство дали ще издържи, защото както казах бокса е изграден от пластмаса.
В комплекта идва с връзка за ръка и ви съветвам да я закачите към бокса, а след това и към ръката ви особено ако ще снимате нещо екстрено, например като се пускате по водна пързалка и искате да слезете заедно с бокса, вместо да го търсите на дъното на басейна.
Първоначално
Недоверчив човек съм и затова първото нещо което направих е да напълня кофа с вода, да натъпча бокса с тоалетна хартия, да го затворя и удавя за една нощ в кофата.
Тоалетната хартия е хигроскопична и по нея щях да определя дали прониква вода. След 12 часа киснене в кофата изсуших добре бокса с кърпа и го отворих и всичко бе ок, не бе проникнала вода от никъде.
Макар в комплекта да има допълнително О-ринг уплътнение не забелязах да има от специалния силикон за подводни боксове. Може би производителят е преценил. Че изработката е от високо качество (което е така) и е достатъчно да има само О-ринг уплътнение.
За десетте дни тестове във вода наистина нито веднъж не проникна, но все пак тъй като реших да си купя бокса в последствие го оборудвах и със специален силиконов гел за подводни боксове, който се маже по уплътнението на определени интервали от време, в зависимост от честотата на употреба.
Как се работи
Лесно и трудно. Лесно – отваряте бокса (ако не е бил отварян известно време, може да ви е малко трудно и ще ви се наложи да си помогнете с монета от 1 стотинка в процепа при заключващата щипка) поставяте смартфона активиран в режим камера и затваряте. Готови сте за снимане.
Трудно… заради смартфона. Тук ще цитирам само работата с iPhone Xs защото не съм пробвал други боксове и телефони.
Доста ровичках по менютата на ифонето и не намерих опция да се влиза директно в работен екран, прескачайки се началният такъв. Дори и да има няма как да се активира камерата при затворен бокс. Необходимо е да усилите смартфона на 100% яркост за борите слънцето (предполага се, че снимате през лятото… може и зимата) да изберете опция никога да не се заключва, да пуснете само фирменото приложение (не работи с алтернативни фотокамери) и след това да затворите бокса.
Готови сте за снимане и вече може да се забавлявате. Аз имах възможността да снимам в един голям аквапарк и в зависимост дали исках фото, или различен режим на видео можех да го избирам с нарочни 2 бутона еднакво лесно както под вода, така и над вода. За снимането си имах голям бутон почти идеално съвпадащ с този на екрана на смартфона. Четвъртият бутон бе за случаите в които искам да си направя селфи и при натискането му се активираше предната камера и можех да се снимам през прозрачният капак. Установих, че понякога заяжда тази функция и после оказа, че леко съм намокрил вътрешната част на бутона при някое отваряне на бокса.
В горната част има бутон, който да изключи смартфона, когато прекратите снимането и наистина го използвайте, когато няма да снимате повече.
Снимане
Снимането е предимно за забавление. Най-много се забавлявах като снимах пускане по водна пързалка защото не съм сигурен че IP68 би издържал на силната струя вода която облива спускащият се.
Опитах се да създам ефекта на снимка под и над вода, но малките обективи на ифонето не позволиха. Има моменти, в които фокуса се лъже при излизане от вода, но като цяло при достатъчен брой снимки все ще попаднете на нещо интересно. Принципно знаете, че съм привърженик на снимането на малко, но качествени кадри, тук обаче се налага да се снима повечко за да намерите добър ефект. Галерията долу не претендира за шедьоври, но пък видеата ще си ми останат много приятен спомен.
След снимки
Трябва да се подсуши бокса много добре с някоя плажна кърпа. След като е напълно сух, може да го отворите и да извадите смартфона… или да го активирате наново по описаният по-горе начин, да затворите бокса и да продължите да снимате (това, че в случай неволно сте изключили смартфона).
Не оставяйте бокса да се суши на слънце, това може да съкрати живота на корпуса и уплътненията и от там да проникне вода. Приберете го в калъф и в чанта на сянка. Нагретият бокс може да предизвика конденз при потапянето му в басейна или морето, а мисля не търсите такъв ефект пред обектива си.
Накратко
Puluz бокс за подводно снимане може да се използва и при ред други начини замествайки да речем екшън камера. Може да го монтирате на борд, да снимате в снежна виелица или проливен дъжд, да правите покадрово снимане часове наред без да се притеснявате дали вали. Най-добре си се чувства обаче под вода, а часовете прекарани във водата могат да се окажат наистина много.
Все пак съхранявайте го добре и помнете, че задният прозрачен капак е податлив на драскане и никога не отваряйте бокса преди да сте подсушили добре.