Не съм фотограф пътешественик, но пък когато имам възможност мятам чантата на рамо и отивам да снимам дали някъде в България, дали някъде извън. По този повод съм си създал някои навици за да си улесня живота. Номад скитник? Не. Обичам цивилизацията или поне някаква цивилизация. Банята след дългия (или късия в зависимост от сезона), не е задължение, а удоволствие.
Преди това.
С няколко думи какво правя след като се прибера и преди да вляза да отмия умората.
Батерия
Вече доста фотографи използват безогледални фотокамери. Те са лакоми на енергия и не бих казал, че една батерия ще ви бъде достатъчна. Винаги препоръчвам да имате резервна батерия, а ако снимате интензивно и обичате да разглеждате снимките и повече.
Ако се грижите за батериите си, те могат да ви служат доста време. Аз винаги ги “въртя”. Когато се изтощи я заменям с друга. След това ако се наложи и с трета.
Прибирайки се първото нещо, което правя е да включа изтощената/те батерия/и да се зареждат. Дори да имам само една, я вадя от камерата и на зарядното. Превърнало се е в условен рефлекс до такава степен, че това е един от малкото поводи за джафкане с шефа на кафето, който няма този навик… макар да се опитва да го придобие.
“Въртенето” на батериите е важно с цел да имат горе долу сходен работен живот. Не е задължително да се разреждат докрай. При някои модели камери светне ли батерията в червено имате още 20% капацитет, при други 10%, а някои в реално време на дисплея ви показват колко процента и остават. Обикновено гледам, като падне до 10% да подменя батерията с нова, но все пак от време на време я изтощавам напълно, както препоръчват експертите по батерии.
Стремя се батериите да се зареждат напълно. Не ме кефи зареждането през камерата. Освен че е по-бавно, но и загряваща се от заряда батерия в камерата, не е най-доброто нещо. Разчитам на външно зарядно и само когато съм изправен пред липсата на такова се примирявам със заряд през камерата или ако го закъсам с батерията, нямам резервна, но имам енергийна банка и мога да заредя частично батерията, докато пия… бира да речем. Защо бира? Повече време я пия.
Носенето на енергийна банка е добра идея за фотографа пътешественик. Ок, добавя малко тегло, но ако не катерите Еверест, няма да ви натежи много. За новите модели безогледалки изискването е банката да е от типа PD иначе няма да сработи. Освен камерата може да си заредите телефона или GPS-a… все важни съвременни джаджи.
Карта памет
Тук темата е “кой както му харесва”. Аз например харесвам повече на брой малки като капацитет карти. Използвам 16GB карти и имам поне 4 в чантата си. За моя начин на снимане е свръх повече, но не ми тежат. Предпочитам по-често да сменям картата и ако нещо се случи (дано не се случва) да загубя малко снимки, вместо снимки от 128GB да речем.
Стремя се да “въртя” и картите, както батериите и друг навик, който съм си създал да ги подменям на всеки 4-5 години, независимо от това, че могат да работят още много. Така печеля по-бързи карти и може би спокойствие.
В случаите, в които нося лаптоп със себе си, след като изляза от банята, докато съхна, сядам пред него и свалям снимките от деня. Не е задължително, просто за моя сигурност. След това форматирам картата в камерата и знам, че за другия ден имам напълно готова за снимане камера със заредена батерия и празна карта. В добавка. Форматирам картата само във фотокамерата. Особено за Sony това е важно, защото съм забелязал, че камерата обича да си прави собствена база данни на картата.
Почистване на техниката
Едва ли го правите след всяко снимане. Аз също, но гледам да го правя често. Обичам техниката да е чиста затова и мъкна арсенал от почистващи аксесоари. Така или иначе те са в куфара, с който пътувам, а не във фото чантата, затова не се притеснявам да си взема повечко.
До скоро носех круша духалка, сега вече съм модерен и имам електрическа такава. Вечер като съм някъде в чужбина и наистина цял ден снимам поне си правя труда да продухам обективите, които съм използвал и камерата отвън.
Споменавайки обективите ми се ще да спомена, колко е важно да се продуха добре челната леща преди да започнем да търкаме настървено с микрофибърна кърпа… прашинките в комбинация кърпата и натиска могат да се превърна във фина шкурка и да си съсипете лека по-лека покритието на лещата. Затова използвайте духалка винаги или антистатична четка преди да започнете да бършете с кърпата.
Как се чисти предна леща на обектив с тънък слой спирт? 200 грама водка абсолют на екс, преглъщате и дъхвате на лещата, след това леко забърсвате с микрофибър. Това е тънък слой спирт.
А иначе в чантата си нося така нареченият “LensPen” това е подобно на дебел флумастер почистващо устройство, което в единия край има мека четка, а в другия мини гюдерия. С четката с внимателни движения обирам всички прашинки, а с гюдерията забърсвам петното, което съм сътворил, или пръските, ако съм снимал при някакъв слаб дъжд.
За финал
Доказателството, че не съм съвсем в ред е, че обичам преди да си легна да подредя чантата с готова заредена и почистена камера, да е готова за моменти, в които буквално скачам от леглото, грабвам чантата и отивам да снимам. Случвало ми се е на два пъти признавам си.