Живеем във времена, в които всеки се опитва да сподели някакво свое преживяване, чувство или пък… знание. Социалните мрежи ни заливат и час по час проверяваме статуси, логове, снимки и слагаме различни типове “лайк”.
“Скъпо дневниче“… вече не е актуално и тайно скрито в някое чекмедже и заключено с катинарче сърце. Вече е публичен и се казва блог. В блога си споделяме рецепти, мнения, “тайни” и какво ли още не.
Седим и тракаме здраво пред клавиатурата и като едно буквояди гризваме изречение след изречение.
След блогърите се появиха влогърите. Всъщност това не са хора, които влагат… например пари в банка, а вместо остротата на перото си използват своята визия и глас застанали пред видео камера да ни разкажат за това, което блогърите биха написали.
Тъжен факт е, че хората свикнаха с мултимедията и четенето започва да им се вижда скучновато и протяжно.
Аз много обичам да чета и все още упорито се мъча да “дисциплинирам” последователите на Фото Кафе да четат ревютата, но… дори и аз отчитам, че под формата на видео ревю материала достига по-лесно до аудиторията, която използва момента да свърши и някоя и друга задачка докато ме гледа/слуша (например да издои кравите във фейса).
Гледам доста влогове и забелязвам, че създателите им не обръщат много голямо внимание на картината, а звукът в повечето случаи е направо кошмарен.
Да, днес с почти всяка фото камера може да се снима видео и да се запише някакъв звук. Колкото по-висок клас, толкова по-качествени видео и звук. Топ моделите правят страхотно видео, но въпреки това вградените им микрофони не могат да осигурят качествен звук.
Потребителите са чувствителни. Понякога не им прави впечатление нещо, ако с картината не е много наред. Свикнали са дори ако е малко поразмазана, но са много чувствителни към звука. Едно пукване или пропадане да има и веднага “наострят” уши.
Дори и аз дето съм си глухар веднага усещам проблем със звука.
Значи за един добър влогър освен добро видео е необходим и добър звук. Това се постига с помощта на външен микрофон. Типа на микрофона трябва да отговаря на конкретен случай.
Ако вземате интервю то ви трябва ръчен микрофон, на който да говорите вие и съответно интервюираният.
Само вие сте главният герой то един микрофон брошка, закачен на ревера ви ще ви свърши добра работа – ще запише вашата реч и почти няма да хване околният шум… освен ако не е прекалено силен.
За хората, които не обичат да се виждат микрофони по тях добър вариант е използването на микрофон тип пушка, който е насочен и може да записва звук от разстояние.
Аз съм си събрал различни типове микрофони в зависимост къде какво снимам.
Често пътувам и затова си търся решение, в което да имам добра видео картина и звук, без да мъкна цялата си техника.
Пред себе си имам две видео камери, които по-скоро могат да се похвалят с добрите си възможности за записване на звук, отколкото с ръчни настройки във видео частта.
Zoom Q4n и Zoom Q8 са позиционирани от производителя им като камери за музиканти.
Няколко месеца бях в търсенето на нов микрофон за фото бюлетина, който пускам всяка седмица. Камерите Zoom Q4n и Zoom Q8 ми попаднаха веднага в полезрението като едната дори бе закачена на гриф на китара.
Поразпитах продавачите в магазина в който ги видях и те ми обясниха, че си ги вземат музиканти, които искат да запишат на видео хем бандата как свири в някой пъб, хем да имат и добър звук.
За мен Zoom до сега бяха познати като фирма произвеждаща качествени преносими аудио рекордери. Имам една приставка (Zoom iQ5) за айфона ми, която го превръща в диктофон с високо качество или в добър общ микрофон в случаите, в които правя лайфстрийм.
Опцията освен добър звук да записват и видео ме заинтригува и ето няколко дни по-късно си бях издействал двата модела за бърза проба.
Днес ще се спра на по-малкият модел – Zoom Q4n, а в следващата ни среща ще обърна внимание и на Zoom Q8
Като за начало ще се спра на видеото. За мен като тип влогър то често стои на първо място, а после ще споделя какви са възможностите във видео частта.
Искам само да вметна, че Zoom Q4n е нов модел и да не се бърка със Zoom Q4, който е по-стар модел и с по-различни характеристики.
Zoom Q4n технически видео характеристики:
- Свръх широкоъгълен обектив – 160 градуса ъглов обхват. Фокусът е фиксиран и всичко след 36 сантиметра е на фокус. Приравнен към 35 mm стандарт обективът е 16,6 милиметра.
- Диафрагма 2
- Вариото (зуум) е изцяло цифрово и е от х0.75 до х1.5
- 1/3 инчов, 3 мегапикселов CMOS сензор (матрица)
- Видеоформат на запис – MPEG-4 AVC/H.264 (MOV)
- Видео резолюции – 3M HD (2304 x 1296 пиксела) 30 к/sec.; HD (1080 пиксела) 30 к/sec.; HD (720 пиксела) 60 к/sec.; HD (720 пиксела) 30 к/sec.; WVGA 60 к/sec.; WVGA 30 к/sec.
- Съотношение на страните – 16:9
- LCD дисплей с управление, чрез докосване – 2 инча.
- Медия за запис – SD/SDHC/SDXC с възможност до 128 GB
По отношение на видео заснемането работата със Zoom Q4n е изключително лесна и интуитивна. Има дизайн на класически малка видео камера, а управлението е изцяло през дисплея с докосване.
Менюто е лесно разбираемо, е няма български език, но въпреки това и елементарни познания в английският… май не открих други езици, та както казах ще се ориентирате без проблем. Като камера от по-нисък клас при Zoom Q4n менюто е малко по-бедно.
Недостатък има май само за такива дебелаци като мен с дебели пръсти. Не винаги успявам да докосна точното място по дисплея. Самото докосване е леко и не се налага силен натиск… както ми се е случвало при по-стари камери с такъв тип технология.
Максималната резолюция на заснемане е 3 мегапиксела, което е повече от Full HD резолюцията необходима за един влогърски YouTube канал. Да, не е 4К както е модерно в момента, но Full HD все още е напълно достатъчно да изпратим посланието си на света, с добро качество.
Препоръчвам да се снима на максималната 3МП резолюция, защото когато използвате цифровото варио да приближавате, то респективно кропите от картинката и ако е Full HD, то може да загубите качество.
Заснетата картинка си има онова специфично сферично изкривяване характерно за камери с ултрашироки обективи. С използване на цифровото варио (нагоре) нещата малко се коригират, но ако ви притеснява сферичният ефект, то има плъгини за обработващите програми, които го коригират (още един глас защо да снимате на 3MP вместо на Full HD – коригиращият плъгин леко разтяга).
Използвайте карти 16GB и нагоре – това означава да имате минимум час (и нагоре) запис на качествено видео и аудио
Zoom Q4n разполага 1/3 инчов сензор. Макар и да не е много голям този сензор има предимството, че е само 3 мегапиксела – тоест няма наблъскани излишни 12-16 мегапиксела и това означава по-ниски нива на шум при високо ISO.
Изпробвах да снимам в различно осветени места. Има добра динамика на светло през деня. Може да снима и на полумрак като смело мога да заявя, че шумът е доста по-нисък и определено монохроматичен сравнено с екшън камерите, които са ни залели от всякъде. Е… забелязват се видими хроматични аберации при снимане в обстановка с голям контраст, затова е добре да снимате при по-меки светлинни условия.
Лошата новина – не може да влияете почти по никакъв начин на записа, тоест няма ръчни настройки било то на диафрагма, ISO или скорост, или дори +/- корекция.
Това малко ме разочарова. Не е болка за умиране, но би ми отворило повечко работа за да мога да получи максимално добро изображение както съм свикнал.
Въпреки това в Zoom Q4n има заложени освен автоматичният режим, но 10 предварително зададени настройки в зависимост къде се намирате.
Когато започнете да снимате експериментирайте предварително из между няколко и ще намерите точната за мястото където снимате, или поне на мен ми се получи.
Липсва ми стабилизация, била тя оптична или електронна. Поразглезихме се напоследък с плавните картинки, които ни осигуряват жиростабилизаторните дръжки.
По отношение на дисплея има какво да се иска. Относително малък ъгъл на гледане което може да ви подлъже в качеството на видеото. Не е голям кахър, защото така или иначе не можете да влияете на видеото, а и двете камери имат много добър автоматичен режим.
Дисплея може да се обръща в режим автопортрет, или както е модерно да му казваме селфи. Това е много важно за нас влогърите, защото обикновено се самоснимаме без публика около нас и е добре да се виждаме какво правим.
В момента в който обърнем дисплея за селфи, то той автоматично минава в режим огледало – тоест виждаме се все едно в огледало мърдайки наляво или надясно – много полезна функция.
Zoom Q4n има гнездо за статив… логично е. Благодарение на него може да се закачи на стандартен статив бил той мини размер, или голям, а също така да им се сложи преходник който да позволява закачане на… гриф на китара например.
Толкова за видеото. Добро е, даже много добро за първи влогърски стъпки.
Да поговорим малко и за звука.
Zoom Q4n е нека да я наречем базова компактна камера с два микрофона. Интересното в дизайна на микрофоните е, че те излизат малко над камерата когато са в работен режим и също така може да им се променя насочеността.
Двата режима на работа са:
X/Y насоченост – когато двата микрофона са насочени така, че техните оси се пресичат. В тази позиция е идеална за случаите, в които звука, който записваме е близо до камерата, например когато сте пред нея и говорите, или за случаите, когато сте пред сцената близо до изпълнителите.
В случай че сте на концерт или записвате някоя пресконференция и не сте на първи ред, то тогава е добре да минете на A/B насоченост – тогава осите на микрофоните са разделени, а звукът, който се записва идва от много по-широко и отворено място – създаване на съраунд ефект.
Преминаването от една позиция в друга става лесно, трябва само да завъртите микрофоните, а на дисплеят ще се изпише каква комбинация сте избрали.
Звукът, който постъпва може да се регулира в реално време с помощта на потенциометър с деления от 0 до 10, като същевременно може да го контролирате през слушалки (има вход 3,5 mm жак).
Може да разчитате и на автоматично регулиране както да зададете автоматично гасене на пикови стойности (има заложени няколко предварителни настройки).
Освен за слушалки, има вход и за външен микрофон (също 3,5 mm жак). С него може да записвате интервюта например. Когато се включи външен микрофон се деактивират вградените.
Да, не е задължително и да снимам видео.
Нали говорим за устройства на Zoom, а те основно май точно звукозаписни устройства предлагат. Лесно може да превърнете Zoom Q4n в аудио рекордер.
За разлика от при видео заснемането, когато искате да запишете аудио разполагате с много повече възможности за настройка.
Разполагате и с голям избор от това с какво качество искате да запишете звукът си. Може да записвате във WAW или в AAC
Честоти на запис: AAC: 48.0 kHz, WAV: 96.0 kHz, WAV: 48.0 kHz, WAV: 44.1 kHz
Битрейт: AAC: 320.0 kbps, AAC: 256.0 kbps, AAC: 192.0 kbps, AAC: 128.0 kbps, AAC: 64.0 kbps, WAV:24.0-bit, WAV:16.0-bit
16GB карта ще ви стигне за около седем часа и половина на максимално качество (ако записвате и видео… както казах стига за около час)
Zoom Q4n може да се превръща в уеб камера (трябва драйвер) и от там да бъдат използвана за лайфстрийм или конферентни връзки. За жалост не открих начин как звука да е от нейните микрофони…
Другата екстра е USB микрофон много лесно се избира от менюто и е достатъчно да имате USB кабел и просто да ги включите в компютъра, да отворите програма за запис и… готово.
Влогърстване.
Zoom Q4n има широк обектив и става да снимате на тесни места или да се самоснимате на малко разстояние. Най-лесно е на мини статив на бюрото, обръщате дисплея към вас и говорите. Близкото разстояние до микрофоните не налага употребата на брошка. Звукът е добър и плътен, а за пълно гасене на евентуални реверберации може да поставите зад микрофоните специализиран панел за гасене на звук… или най-обикновена кора за яйца (аз поне така правя, слагам две кори под ъгъл зад камерата).
В случаите, когато снимате навън и ходите се движете плавно и използвайте дунапрененият филтър, който идват с Zoom Q4n и покрива микрофоните. Все пак ако има силен вятър не препоръчвам да се снима.
Батерията на камерата издържат около час и половина запис. Добре е да имате резервна, ако сте по-запален снимач. Хубавото е, че се зарежда през USB порта така, че една енергийна банка би ви спасила, ако закъсате с някъде с празна батерия.
Zoom Q4n е малко крехък за продукт на Zoom или поне съм свикнал рекордерите им да са доста по-здрави на вид и пипане.
Пазете я и се отнасяйте с нея внимателно, за да ви служи максимално дълго време.
Покрива добре старта на един начинаещ влогър или допълват техниката на такива като мен които обичат да снимат от различни ъгли и да записват повече от един микрофон. Zoom Q4n е добър бюджетен избор и за камера и за аудио.