За по-редовните ни читатели не е останала в тайна новата придобивка на Фото кафе – 360 градусова камера Theta S. Вече няколко месеца се радвам на нея и съм достигнал до едва 30% от възможностите и. Като оставим на страна факта, че си падам леко мързелив, причината да не я “изтествам” изцяло е неограниченото време с което разполагам.
Днес ще споделя с няколко думи тук своите първи впечатления от Theta S, а по-нататък ще има по-подробни статии за практически хитринки за употреба и обработка на кадрите..
Малко носталгични спомени. Преди повече от 20 години ентусиазирано започнах да снимам панорамни снимки. Тогава нямах специална панорамна глава и правех някакви опити с три позиционната на статива. Снимах на лента, после сканирах и сглобявах на компютъра.
Още тогава си мечтаех да има начин с едно натискане на спусъка да получа готова панорама. Лека полека след години чакане тази мечта започна да се сбъдва. Първо с камерите, при които натискаш спусък и се въртиш, а те снимат сами и съшиват панорамата. сега и с Theta S
До тук с ретрото, няма да навлизам кога и как се появи Theta S. Моята първа сериозна среща бе на Фотокина 2016. Преди това признавам не и обръщах много внимание…
Фотокина 2016 мина под знака на много производители на дронове. Предполагам следващата Фотокина ще мине под знака на виртуалната реалност. Да, и тук тя бе добре застъпена и на доста места можеха да се видят кътове за виртуална реалност.
Посещавайки щанда на Ricoh първото, на което попаднах бяха няколко футуристични яйцевидни фотьойла, а седналите в тях с поставени огромни затворени очила (нещо като шлем) и се въртяха като дервиши клатейки глава в различни посоки и… с отворена уста.
От чисто любопитство изчаках един леко замаян да стане от столчето и заех неговото място. Нахлузих очилата и… сигурно и аз съм бил с отворена уста. Нощен Хонконг в цялата си прелест. Въртиш се все едно си на там и гледаш. ОК! Личи че е снимка и че не е с върховно качество, но ефекта е УАУ.
Седмица по-късно се прибирам у дома с една Theta S под ръка. Отдавна не се бях забавлявал така…
Всъщност нека спомена малко повече за Theta S.
- Theta S е компактна камера с интегрирани два обектива всеки с ъглов обхват от 180 градуса.
- Максималната светлосила на обективите е f/2.
- Изображенията се проектират върху две 12 мегапикселови матрици с размер 1/2.3 инча.
- Може да снима 360 градусови снимки (с резолюция 5376 х 2688 пиксела, тоест около 14 мегапиксела), както и 360 градусово видео Full HD.
- Има вградена памет 8GB, което позволява заснемането на около 1600 снимки на максимална резолюция (9000 при половин резолюция) или около час видео.
- Батерията може да издържи около час снимане на видео (проверено), а по отношение на фотото зависи колко е студено и как снимате с камерата (дали с бутона на камерата, или през смартфон).
- Няма слот за външна памет, както и опция за смяна на батерията – лоши новини. Как може да се компенсира? Една енергийна банка в джоба ще ви позволи в моментите, в които не снимате да зареждате
- Theta S USB слотът е стандартен, какъвто е при повечето съвременни смартфони, а камерата се зарежда бързо през него.
- Паметта за фотоснимане, наистина е много. Дори и с интензивно снимане не съм правил повече от 80 снимки дневно а това означава двадесет дни снимки. По-надолу ще споделя начин за повече място.
- HDMI изход за връзка с компютър.
- микрофон и тонколона.
Чувствам се ограничен при снимане на видео, но и за него малко по-късно когато коментирам използваемостта на Theta S.
Предполагам вече е ясно, че Theta S е камера, която с едно натискане на спусъка запечатва целият свят около вас и… вас включително. Това последното (понеже не се харесвам на снимка) ме накара да мисля начини да се крия. Ще спомена в последваща статия за хватки да не сте на снимката.
Как се снима с камерата? Механично с натискане на спусък на самата камера, или дистанционно с приложение за смартфон или таблет посредством Wi Fi връзка.
Първият способ е бърз, лесен, пести батерия. Недостатъци: не виждате какво снимате, какво сте заснели и винаги сте в кадър. Забелязах, че някои собственици на Theta S снимат с ръка вдигната над главата си. Така се вижда доста по-малка част от тя и основно косата им… ако има такава. Аз нямам затова гледах да съм с шапка задължително, за да не заслепя камерата.
Способ 2 – изтегляте безплатно приложение от сайта на Theta или от app магазина за вашата ОС (андорид или iOS). Свързвате по указан начин камерата с устройството (смартфон или таблет). Паролата се намира в долната част на камерата. Там ще видите и резба за статив. Поставяте камерата на статив. На дисплеят на устройството си виждате разгърната панорамата която ще заснемете. Ако трябва донивелирате, повдигате или въобще ако има нещо за доизглаждане… гледате да има нещо, зад което да се скриете и да е наблизо. Скривате се. Снимате. Готово.
Недостатъци: вижда се статива, оставяте камерата без надзор, снимането е по-бавно, хаби доста батерия.
Хубавото е, че след снимане може да видите веднага (е не веднага, а между 10 до 20 секунди) снимката, която сте направили. Получената снимка или видео може да гледате на смарт устройството си през приложението на Theta или някое алтернативно VR (виртуална реалност) приложение. Може да го гледате, като въртите с пръст изображението или да се въртите в кръг със самото устройство, а най-добре да го поставите в очила за VR и да гледате почти 3D. казвам почти защото Theta S няма два успоредни обектива с които да заснема реално 3D.
На колкото приятели и познати съм показвал снимки, направени с Theta S и гледани през VR очила ефекта винаги е бил УАУ. VR все повече ще навлиза. Било за гледане на снимки, филми или игри. В момента е нещо сравнително ново и затова и този уау ефект.
Една от изненадите е това как почти не може да се види къде се “съшиват” двете снимки. Да, при екстремно близки предмети и успоредни линии може да се видят грешки и то по-скоро прилича на кърпено, а не на зашито, но според доста колеги тестери Theta S остава камерата с най-добро изграждане на 360 градусова панорама от 2 снимки.
Преди да продължа, още малко за възможностите на Theta S.
По-горе споменах игри и виждам, че PS4 и Theta много добре започват да си комуникират в полза подобряване на игрите. Не съм пробвал какво и как, защото тази година не слушах много и си останах без PS4.
Излъчване на живо (livestream) – тук виждам бъдещето на много събития, които в момента се стриймват стандартно било във Facebook или Youtube. Слагате една Theta S в центъра на събитието и няма нужда от оператор, който да върти камерата. зрителят в реално време може да избере какво да гледа дали лектора който говори или публиката която го слуша. Лоша новина за публиката, защото във всеки един момент можеш да бъдеш изловен да… примерно.
Камерата записва звук (микрофонът е в горната част, там е колонката). Няма вход за външен микрофон. За да излъчвате livestream е нужно да включите с HDMI кабел към компютър и от компютъра със специална програма да се направи излъчването към Facebook или Youtube.
За мое голямо съжаление все още не може да вържа по Wi Fi камерата към телефона си и от там да стриймвам (но от Ricoh тези дни обявиха намерение за такъв модел камера).
За да поставите Theta S на статив и да включите кабелите ще ви се наложи да използвате специален удължител.
За снимки при лошо време от Ricoh са се погрижили с акрилен купол, под който да приютите своята Theta S от несгодите на времето. Запланувал съм си един такъв за пролетта да поснимам таймлапс под дъжда.
Да, Theta S прави таймлапс. Малко поорязан за моите изисквания. Минималното време е 5 секунди между кадрите, това означава около 12 кадъра на минута, а 8-те GB ще ви позволят да заснемете около 130 минути снимки, което за мен е малко време. Получените снимки може да свържете в клип още на телефонът си с помощта на софтуер от Ricoh.
Няма да ми стигне батерията? Споко намерил съм начин: връзвам енергийна банка към камерата и време ще имам, но за съжаление проблемът с мястото за сега не съм го решил. Да, мога да използвам по-малкият размер кадър, тогава ще събера почти 10 часа… като за интернет ще е прилична резолюция.
Надявам се да има подобрения в приложението на Theta които да позволят повече настройки за таймлапс, защото се получават интересни снимки.
Няма да се спирам на приложението на Ricoh за Theta камерите. Както обещах по-горе ще имаме специална следваща среща с акценти за обработка. Ще добавя, че има алтернативи приложения (не са по-добри, а и са платени – 5 евро), освен това има приложение за обработка на снимки и на видео.
Получените снимки могат да се обработват на Adobe Photoshop да речем или на Adobe Lightroom . Важно е да не им се трие екзифа. Аз обработвам снимките във Photoshop, защото за сега са малко и мога да си позволя поединични обработки.
Theta S снима в Jpeg, което ме прави леко нещастен. Знаете, че никак не се долюбваме с този формат, затова когато отворя снимката я обработвам и след това записвам компресиран TIFF, за да се предпазя от по-нататъшно влошаване на качеството.
Приложението на Theta S
По принцип камерата е създадена за забавление. За мен, като пътешественик е уникална придобивка, защото само с една снимка мога да покажа на родата какво представлява от вътре дадена катедрала или да ги разходя из коледните базари на Виена, гледайки във всички страни, все едно са там.
За един собственик на галерия това е безценен начин да прави архив на всяка изложба, дори и сватбените фотографи могат да се възползват от нея. Ето два линка за излюстрация: Photosynthesis и VivaHall
Ок, това не е 100% професионален продукт. Малките сензори шумят доста, когато е тъмно, при снимане в HDR има доста хроматични аберации, които трябва да се чистят с професионална програма.
Въпреки това може да потопите хората, които не са били на сватбата с уникални 360 градусови снимки шернати директно във Facebook, или да запишете таймпалс от църковния ритуал, който също да се постне в социалната мрежа или Youtube канала ви (Vimeo още не поддържа тази опция).
Все повече платформи се ориентират към VR, но дори и сега може да качите 360 градусови снимки в личен сайт (дали с код, или с плъгини това вече трябва да откриете сами).
Освен Theta S, която е най-високият клас има и по-нисък клас камери от тази серия, при които липсва опцията за снимане на видео. За мен видеото е важно, затова и избрах Theta S.
Като за първи поглед… толкова. Ще се видим пак много скоро когато ще поговорим по-подробно за работа с Theta S, какви стативи се ползват, начини на самокриене и обработка.
Ето 2-3 примера. Сайта има лимит с размерът на кадъра затова, не мога да кача вече качествени добре обработени кадри, а качвам сурови от камерата (средният размер на една 360 градусова снимка е около 1.9 МВ)