Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD е вторият обектив от новата SP серия на Tamron, който имам удоволствието да изпробвам.
Признавам имах лек скептицизъм, когато изпробвах Tamron SP 45mm F/1.8 Di VC USD заради по-високата му цена, сравнено с аналогични обективи на други брандове, но скептицизмът ми бързо угасна в момента, в който отворих снимките на голям екран. Това вече съм го описал в ето тази статия.
Днес главният герой е Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD.
“Прекрасното” майско време не ми позволи да организирам една хубава фото сесия на открито. Някак не можах да се споразумея с дъжда да вали в моменти, в които с моделите сме си свършили работата.
Какво пък… обективът е светлосилен има стабилизация, защо да не поснимам портрети в работна обстановка на закрито.
За изминалият май посетих десетина събития и “щракнах” колеги и някой и друг непознат в чисто репортажна обстановка. Някои ми позираха, други се правеха на срамежливи, а трети… така и не разбраха.
Може да ги видите в галерията по-долу.
Може би е добре да споделя и няколко думи за обектива?!
Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD е създаден да е 100% портретен обектив. В зависимост на каква матрица се постави, той може да е за “близък бой“ – тоест ако е на 35 милиметрова матрица, или за “комсомолска дистанция”, ако е поставен на APS-C тип матрица.
Съществува във версии за Canon, Nikon и Sony. Аз го пробвах закачен на Canon 1Dx – камера с пълноразмерна матрица (35 милиметров стандарт).
Дизайн.
SP серията на Tamron е печелила наградите на Red Dot и Good Design за визия и функционалност на дизайна. Концепцията Human Touch прокарва идеята за максимално добро усещане когато се работи с обективите от тази серия, било като комбинация от линия и цветове, до удобство за работа.
Това като за официална част.
Да обективите са много красиви, минималистични и изчистени. Корпусът е здрав, влаго и прахо защитен, а сребърната гривна около байонета хваща добре окото. Това понякога не е много полезно, защото ние фотографите се стремим да останем в някои моменти незабелязани. За щастие такива моменти са рядкост, а през останалото време пък може да привлечем “завистливи” погледи.
Гривната за фокусиране голяма с фин гумен пръстен, еднакво добре работещ, както с ръкавица, така и с голи пръсти.
Рядко ползвах ръчен фокус… ако трябва да съм честен.
Има метрична скала, скрита зад прозорче, за тези, които се интересуват от този показател. За мен след толкова години работа, ако е Аф обектив, почти не ми е трябвало да имам метрична скала.
Системата за фокусиране е с както обичам да го казвам “доларов” мотор – USD (Ultrasonic Silent Drive). Мотора позволява освен плавен фокус и тих фокус, но и дофокусиране без да се налага да се изключва фокуса. Харесва ми тази опция и понякога се възползвам от нея.
Скорост на фокусиране. Не е мигновено, както при един 24-70/2.8 да речем. Както казах Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD е създаден да е 100% портретен обектив. Неговата фокусна скала е доста по-дълга и прецизна от един репортерски 24-70. Ако трябва да сме честни всеки един 85 милиметров обектив е с дълга фокусна скала и мигновеният фокус въобще не му е приоритет… поне така съм установил от работата си различни обективи от такъв клас.
Въпреки това обектива фокусира бързо и 90% от случаите точно. Да има моменти на брак с фокуса, но по-скоро отчетох факта, че те са заради плиткият му фокус и моето мърдане от колкото на процесора управляващ фокуса.
Знаете предполагам, че Фото кафе имат система за калибриране на фокус. Аз се възползвах от това и настроих обектива да прилага максимално точно на камерата с която снимам. Калибрацията не е нещо говорещо лошо за обективите.
Макар всяка фирма да има високи нива на контрол, съществува възможността за леко мръдване. Затова и фото камерите имат опция за фина настройка, а Tamron си имат собствена система за прецизиране с помощта на док станция.
Споменах плитък фокус, а Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD има наистина плитък фокус поставен на 35 милиметрова матрица. На моменти оставам с впечатление, че диафрагмата не е 1.8, а 1.4… или поне такова усещане имам.
Дефокуса, или бокето както вече се е наложил е изключително приятен и кремообразен. Напомня много на Tamron SP 45mm F/1.8 Di VC USD, но тук е доста по-силно изразен.
Обектива рисува. Красиво.
ОК! Това може да е субективно, но потърсих мнение на колеги, а и порових в нета и общо взето мнението ми е споделено.
Винаги може да го пробвате, дали назаем от приятел, или в магазина… или на някое изложение и така да си съставите собствено мнение.
Оптика.
13 елемента в 9 групи. Сред тях елементи с ниска и екстра ниска дисперсия на светлина.
Не забелязвам изявена дисторзия.
Хроматични аберации почти не забелязах, макар на моменти да снимах в доста висок контраст.
Изразено винетиране при максимална диафрагма, което според мен достига до 1 диафрагма от центъра до краищата (фотошоп с пипетка). Това винетиране на максимална диафрагма може да ви подведе, че камерата ви не мери, правилно показвайки по-тъмни снимки. Не бързайте да слагате експокорекция в +, защото тя пък ще преекспонира в случаите, в които снимате на по-затворени диафрагми от 4 нагоре където винетирането изчезва.
Ако работите с PS или LR там от Adobe са се погрижили да направят добър профил на обектива и резултатът е много добър. Пускам пример с профил и без профил, за да видите как винетирането изчезва напълно. Затова и казвам да не бързате със слагането на експокорекция.
Всъщност винетирането е арт ефект, който мнозина портретисти слагат допълнително…
По-долу може да видите заснета сива карта осветена равномерно и със стойности на диафрагмата от 1.8 до 16 в последователен ред
Диафрагма – състои се от 9 заоблени ламела. Диапазон от 1.8 до 16. На минимална диафрагма почти не се забелязва дифракция на светлина. Не съм пробвал как ще е при някоя камера с по-гъста матрица (36 или 50 мегапиксела) там е възможно на 16 да има по-изявена дифракция.
Максимална острота виждам при диафрагми 4 до 8.
Говорейки за острота Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD не е толкова рязък от край до край както Tamron SP 45mm F/1.8 Di VC USD и е нормално. Говорим за рисуващ портретник. Все пак не се виждат очебийни нерязкости в краищата, по-скоро се създава усещане за нерязкост заради винетирането, а когато се приложи профил, то нещата стават далеч по-добри.
В централната част обектива има много добра острота която е и същевременно недразнеща, а се запазва леко мекият рисунък който цялостно има обектива.
Не съм тествал до сега 85 милиметров обектив с вградена стабилизация. Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD макар и светлосилен стабилизацията (3.5 стопа по тестове на CIPA) спомага, за по-рязката картинка. Говоря за случаите, в които снимам по-скоро репортажни портрети вместо такива спокойни в парка или студиото.
Снимайки репортажно особено с голям и тежък апарат то в ръцете ми се натрупва неминуемо умора, която води до трепване по време на снимане.
Опцията стабилизация винаги ми е харесвала, а и винаги може да се изключи. Не споделям мнението на някои колеги, че оптичната стабилизация влияе на оптичните качества на обектива.
Като за финал, ще споделя следното: ако искате да рисувате портрети, без да “мажете” в PS то Tamron SP 85mm F/1.8 Di VC USD е подходящият избор.