След като имах възможността да изпробвам SmallRig RC220 Bi-Color LED осветлението и признавам да бъда доста изненадан от високите му цветови характеристики, днес е ред на по-малко, направо мобилно осветление – SmallRig RC60B
SmallRig с бързи темпове пускат различни модели LED осветление, като предлагат среден и висок клас. Днешното осветление е по-скоро от среден клас и е създадено да работи предимно на батерия. Много компактно за това което дава. Да, не е като LED панел, но за разлика от панелите тук имам предимството да използвам различни аксесоари за контролиране на светлина и съответно да създавам различен характер.
SmallRig RC60B е двуцветно и позволява диапазон на цветна температура от 2700 до 6500 Kelvin, което дава възможността да се използва почти при всякакви светлинни условия. Вградената батерия, може да работи на пълна мощност до около 35-37 минути, а ако свърши и имате подходяща външна батерия, да продължите да го използвате. По спецификации от производителя би трябвало времето да е 45 минути. Прожектора който пробвах бе чисто нов и от двете проби както е видно не получих фабричния резултат.
Както винаги да погледна първо какъв е неговият:
Дизайн
Определено не е просто скучно кубче с интегриран микро LED прожектор и бутони за управление. Да дизайнът е кубичен, но е разчупен и с добавени цветови елементи под фирмата на червени линии придава усещането за модерно.
Корпусът е изработен от здрава пластмаса. Притежава активно охлаждане, като вентилатора е много тих. Добре е да не блокирате отворите за вентилация, за да има добър въздушен поток за охлаждане.
Има гнездо на ¼ инч резба предвидено да се постави на статив (с резба ¼ на пешперлика), да се закачи накланяща се глава за стандартен статив за осветление, или пък дръжка за държане с ръка.
Управлението е от два потенциометъра – за сила на светлината и промяна на цветната температура, като имат опции да променят функциите като се натиснат като копче. Голям дисплей, лесно четим. Копче за включване, за „еко“ режим и USB-C вход за зареждане на батерията.
Около микро панела в предната част има мини байонет за закачане на аксесоари, за сега само за рефлектор и мини октагон, но може и да ги развият и пуснат още няколко.
Към базовия комплект може да откриете и скоба, която се закача за корпуса на SmallRig RC60B и позволява на тази скоба (тип щипка) да се закачат различни по размер външни батерии, дори и V-Lock (макар и не по начина, за който е направена). В добавка два USB кабела, рефлектор, споменах за дръжките и всичко това събрано в малък платнен куфар за лесно пренасяне и съхранение.
Качество на светлината
Това е важен показател с оглед колко реално ще излизат цветовете, когато снимаме. Използвам Sekonic Spectrometer C-800 и благодарение на него измерих качеството на светлината при 5 различни цветни температури: 2700К; 3200К; 4500К; 5400К и 6500К като двете крайни стойности показва диапазона, в който може плавно да промените цветната температура – 2700 до 6500К през 100К. Писал съм неведнъж защо избирам точно тези цветни температури. Тестовете са при 100% сила на светене, но се застраховам да погледна как е и на 50%, макар при осветление с такава сила, предполагам винаги ще свети на 100%. Както и да е при намалена мощност няма колебания на цветовия спектър.
Пускам галерия, в която можете да видите показателите на колориметъра.
Има леко разминаване на зададената и измерената цветна температура. Много лека и то по-скоро в топлата част на спектъра. Разлика от около 100К се смята за нормална.
Да погледна по-важната характеристика – CRI. При 2700К се вижда, че е около 95.5, което макар да е приемливо за LED осветление, всъщност за съвременните LED не е добре. Вижда се доста осезаемо спадане качеството в червения сектор, което означава, че при снимане на портрети, може да има проблем с цвета на кожата.
Така или иначе почти никой не използва толкова ниска цветна температура, освен ако не снимате на улицата на „жълто“ улично осветление…
При най-използваният диапазон 3200-5400 обаче нещата седя иначе. 98 и дори 98.6 при 3200К. Сега е момента да кажа, коя цветна температура ще е най-добра за снимане като цялостно покриване на спектъра.
При SmallRig RC60B това е 5400К. Да, CRI не е най-високо, но покриването на спектъра е най-добро и няма сериозни отклонения с маджента-зелените нюанс. Освен това, ако се използва за видео, а подозирам, че предимно за това ще се използва то TLCI е 99 – изключително добра стойност.
Когато изпробвах SmallRig за първи път също останах изненадан от високите показатели на осветлението. Пускам и няколко снимки за любопитните искащи да видят микро LED панела и как свети когато са избрани 2700, 5400 и 6500К.
Сила на светене
Плавно регулиране от 0 до 100%. Може да го използвате без аксесоари или пък с такива, които могат да насочат и моделират светлината. В комплекта има стандартен рефлектор, който усилва силата на светлината посредством концертирането и в по-ярък център. Както винаги, ще кажа, че нова не ми харесва и е малко шмекеруване от страна на производителя, но… Принципно може да поставите силиконова бяла полусфера на рефлектора и да постигнете много мека и дифузна светлина, или с помощта на 30 сантиметров октагон да получите дифузна и насочена светлина.
За съжаление не разполагах с полусфера или октагон, затова измерих силата на светлината без и с рефлектор. В таблицата може да видите измерените резултати със Sekonic Speedmaster L-858D на един метър от LED главата.
Цветна температура | Без рефлектор | Без рефлектор – lx | С рефлектор | С рефлектор – lx |
2700К | 2.0.9 | 1200 | 4.0.8 | 4500 |
3500К | 2.8.1 | 1400 | 5.6.1 | 5500 |
4500К | 2.8.3 | 1600 | 5.6.3 | 6300 |
5400К | 2.8.3 | 1600 | 5.6.3 | 6300 |
6500К | 2.8.2 | 1500 | 5.6.3 | 6300 |
В таблицата може да видите измерените резултати със Sekonic Speedmaster L-858D на един метър от LED главата и съответно на един метър от повърхността на параболичният софтбокс, за да е честно.
Заложените данни на светломера са 1/60 сек. и 100 ISO, така, че всеки може да си пресметне сам за себе си при различна скорост или ISO как би се променила диафрагмата. Давам резултатите с десетичната степен на диафрагмата (например: диафрагма 2.0.9 е 2 и 9 десети, тоест почти диафрагма 2.8). За по-любопитните прилагам и стойности в луксове.
Тези резултати са измерени от мен в моето студио. Винаги се различават от заводските, които са малко по-завишени. Старая се да съм прецизен и да кажа това, което аз съм измерил, затова и разчитам на добри уреди.
5400К освен с най-добър цветови спектър си остава и най-силна като сила на светене.
SmallRig RC60B има и така нареченият ECO режим, в който прожектора свети с понижена мощност – може би около 35W с оглед, че дава почти една диафрагма понижение (по-точно 0.8). Да, така се постига повече време на светене, но честно да си кажа не виждам особен смисъл, защото при осветлението често гласи принципа на мечо Пух „колкото повече, толкова повече“. Единствената екстра е, че батерията ще издържи около час и една-две минути.
Захранване
SmallRig RC60B има нужда от 65W USB-C PD зарядно за да работи. Пробвах с мощно но не PD зарядно. На дисплея има индикация, че батерията се зарежда, но реално не се зарежда. В комплекта не е предвидено зарядно (нямам идея защо), но има USB-C кабел, който без проблеми да издържи тази мощност.
Когато свети прожектора консумира около 59W, а когато се зарежда около 28-29W, което означава, че може да се захранва и с по-слабо зарядно. Времето за заряд е малко по-интензивен в началото и за около 30 минути имат малко на1/3 заредена батерия, за 43-45 около 50%, а за пълния заряд е необходимо около 100 минути.
Харесва ми факта, че докато батерията се зарежда, вентилатора на прожектора работи и охлажда системата. Много добра идея!
Късият USB-C кабел в комплекта, заедно с щипката е приложен за моментите, в които ще закачите външна батерия. Важно е тя да е PD (Power delivery) и да отдава поне 65W, защото иначе няма да може да използвате пълната мощност прожектора. Да, с по-слаба батерия, може да зареждате вградената, но това ще отнеме време.
Пробвах да заредя с компактната си преносима батерия Nitecore NB10000. Макар и с голям капацитет, тя отдава доста по-малка изходяща мощност – около 17W и съответно 50% заряд бе постигнат за около 90 минути, тоест два пъти по-дълго време отколкото с мощно зарядно.
Дистанционно управление
SmallRigGoGo е приложението налично за iOS и Android. Писал съм за него в статията за SmallRig RC220B и ето ви повод да се разходите до нея, вместо да преповтарям нещата тук.
SmallRig RC60B
Мобилно осветление предназначено да работи предимно на батерия. Достатъчно компактно и леко, за да може да бъде допълнително осветление, закачено на видео камера или пък да се държи от помощник на дръжка, а защо не да закачите дръжката, да поставите на нея щипка за смартфон и така да си осигурите силно осветление за влога ви в малките часове на нощта.
Като всяко ново LED осветление и тук има набор от ефекти, които да използвате при видео заснемане като мигане на развален телевизор, счупена крушка, буря със светкавици и други. Може да се избира интензивност на светене, честота, цветна температура. Просто трябва да натиснете бутон „Mode” (май забравих да го спомена в раздел дизайн) за да влезете в тези настройки, или през приложението в смартфона.
Планирайте, че имате 30 минути налична батерия на пълна мощност, за да се застраховате от непредвидени изненади или пък инвестирайте в допълнителна помощна такава, но задължително да е PD тип.
Удобството да е с голям диапазон на цветната температура, позволява да се го използвате почти навсякъде, без в повечето случаи да се притеснявате от грешен бял баланс при използване в комбинация с наличното осветление.