След две статии (избор на компютър част първа и част втора), в които ви споделихме основни насоки за избор на компютър или лаптоп за фото обработка ще се опитаме да допълним съветите с няколко по темата и избор на монитор.
От няколко години във Фото Кафе предлагаме услугата калибриране на монитор и с оглед на множеството различни модели минали през ръцете ни, добихме представа не само какво вълнува хората, но и какво предлагат производителите на монитори. В допълнение последните месеци имахме възможността да поработим с няколко нови модела на две марки, които успешно заеха сериозно място в борбата за фотографски монитори.
Да се работи на добър монитор е важно както за фото обработка, така и за видео. Какво обаче значи добър?
Голямо предизвикателство да отговорим на този въпрос предвид фактора „колко различни сме в нуждите си“ – за удоволствие ли е всичко, или търсим професионално решение, печатаме ли или работим основно за интернет, какви навици сме си изградили при работа с различни програми за постобработка и прочие.
Не на последно място е бюджетът, да не кажа, че у нас дори това е въпроса с който започва избора ни.
Темата е много обширна и дълга, вероятно всеки има свои предпочитания към марка и модел, както и има наложили се отдавна марки в сектора, за това ще се опитаме да засегнем няколко водещи момента, които оказват влияние при избора ни. Съобразено с бюджета който сте предвидили не изключвайте това, че с някои неща може да се наложи да направите компромис.
Монитор според целите и нуждите
Не случайно започвам с целите, а не с важни други характеристики. Както казах, може бюджетът ви да е такъв, че да трябва да направите компромис с някои екстри. Това за каква цел взимате монитор, може да ви помогне да прецените именно от какво може да се лишите.
За професионални цели
Независимо дали сте професионален фотограф, ретушор, или работите като дизайнер/печатар, в този случай е добре да се ориентирате към по-висок клас монитор.
- Голямо покритие на гамата (по възможност Adobe RGB).
- По-голяма дълбочина на цвета. Поне 8+2FRC бита(битове цвят) и LUT
- Липса на ШИМ (трептене)
- Висок клас на панела.
- Добра резолюция и прочие екстри.
Не подценявайте големия монитор (добре е да е 24 инча като 27 инча вече се води стандарт, а може и комбинацията от 2 х 24 инчови идентични монитора) – особено в случаи, в които ще ви се наложи да гледате по-детайлно изображението, а при професионална работа това често се случва.
В сферата на визуалните изкуства влизат професионални ангажименти не само от света на фотографията – самата аз примерно се занимавам с дизайн и предпечат, и ми трябва монитор, който много точно и качествено да може да предава различен тип информация – не единствено снимки. Често пъти работя с графики и с „пантонски“ цветове, за различни рекламни проекти, за различен тип печат и т.н.
Както се казва инвестирайте повече, инвестирайте в качество – в крайна сметка това ще ви носи доходи. – Не отваряте ресторант с домашната печка на баба ви, нали така.
Тук ще си позволя да цитирам все пак няколко марки, въпреки че ми се искаше да не го правя в статията, но EIZO си е EIZO – марка която се е утвърдила като еталон за качество. Не подценявайте и високия клас фотографски монитори на NEC, DELL, LG – най-разпространени, както разбира се ASUS и BENQ.
В последните години и двете марки извадиха модели ориентирани конкретно към работещите в сферата на визуалните изкуства, а статии за техни монитори може да прочетете на страниците на Photo Cafe: Asus ProArt PA27AC за професионална употреба BenQ SW2700PT PhotoVue големи възможности за сериозни фотографи
Разбира се няма как да пропусна Apple, но те са малко затворена еко система. iMac е едва ли не монитор с вграден компютър, а MacPro залага на по-старите Apple Cinema Display, или очакваният нов Pro Display XDR. Да към всеки MacPro, или iMac, може да се включи монитор от изброените по-горе марки, Apple обаче не са производител на монитори.
Техните монитори се изработват по дизайн и техни спецификации от производители като LG Display и Japan Display, затова не се учудвайте, ако на официалната Apple Shop страница попаднете на предложения за висок клас LG монитор.
Често потребителите на iMac се насочват за втори монитор към висок клас LG, за да имат максимално сходство с техният си дисплей.
За любители и начинаещи
В много голяма част от случаите това са хора, които се занимават повече като хоби с фотографска, или видео обработка и не работят толкова с клиенти или печат. Цветът при работата с изображенията е водещ, така че ако с размер на екрана, резолюция, или нещо друго може да направите компромис, в името на по-изгодно и бюджетно решение, ОК, но нека не е за сметка на качественото цветопредаване. Това води след себе си и съответният тип панел на монитора.
По-среден клас монитори също ще ви свършат работа, стига да имат добро покритие на sRGB. Ако обаче в бюджета който сте си заделили имате възможност да вземете монитор с по-голяма дълбочина на цвета (битове) то не се колебайте. Във всички визуални изкуства преходите в цветовете са нещо съществено, а по-голямата дълбочина на цвета ви осигурява по-добро качество (ще говоря за тези неща в отделна точка).
Изброените марки по-горе, произвеждат освен висок, но и среден клас монитори, като тук ще добавя и Philips като марка с предложения в средния и над средния клас.
Размер и резолюция
Размерът има значение. Израз, който често ползваме шеговито в ежедневието си, но тук придобива друг смисъл. Като човек, който е много в движение и се налага често да работя на лаптоп, оценявам възможността да работиш на голяаааам екран.
За хора, които работят изключително с клиенти и печатат си е направо задължително да имат поне едно място, на което да разполагат с голям монитор.
Разбира се това колко голям монитор да вземете понякога го съобразявате и с работното пространство. От практиката си съм забелязала, че най-честият избор е сред 24 до 27 инчовите монитори, в по-редки случаи по-големи, просто, защото са доста скъпи, а и както споменах по-горе комбинацията от два монитора е често срещана.
По-големият монитор ви позволява да разглеждате изображенията в много големи детайли на голяма площ. Не е като да гледате една снимка на 15 инчов монитор пък бил той и 4К.
Другото предимство на големия екран (особено в съотношение 16:9), е, че дори да е само един, пак може да работите спокойно в режим преди/след в софтуера ви (стига да го позволява) и да виждате и двете изображения достатъчно големи.
Нещо, което при работа на екрана на лаптоп е доста некомфортно. Има предимство да работите и на два екрана, но за тази екстра съм подготвила отделна статия.
Производителите експериментират с големи монитори, при които пропорцията е различна от стандартните в момента 16:9 с оглед да ви предложат визията на два монитора в един. Вече се предлагат 32 инча, или, 34” в съотношение 21:9, особено добре за видео обработващи с оглед на повече контрол над “таймлайна” без досадно скролиране наляво-надясно.
Резолюция
Споменавайки 4К, нека накратко спомена и резолюцията на екрана. По подразбиране всички веднага залитаме към най-голямото, но реално нужно ли ни е? Съобразете го с размера на екрана, а към момента най-разпространени са няколко резолюции:
- Full HD – 1920 x 1080, напълно достатъчна за 24“ монитор.
- QHD/ 2К -2560 x 1440 подходяща примерно за 27“ / 30“ (като това е минимумът за 27 инча според мен)
- UHD / 4К -3840 x 2160 подходяща за 24“, 27” или 32” (при 24 инча е тип ретина според големината на пиксела) и по-големи монитори
- Има и по-големи 5К и 8К, за които отдавна се говори, но мисля е твърде рано да изпадаме в подробности за тях (леко небюджетни идват…) все пак пример за добър 5к2к е да речем – LG 34WK95U
Разбира се това са само примери , крайният избор е ваш, но все пак се ръководете от правилото на мечо Пух „Колкото повече, толкова повече“. В случая, колкото по-голям монитор, по-висока резолюция.
Идеята е, че колкото повече пиксели на инч имате в голям размер монитор, толкова по-ясно ще е изображението, и по-детайлно ще може да го разглеждате, без отделните пиксели да са толкова видими. Обратното, не се спирайте на прекалено голяма резолюция при много малки монитори. Тук се намесва именно плътността на пикселите спрямо физическия размер на екрана. Тя не трябва да е нито прекалено голяма, нито прекалено малка.
Няма писано правило каква да е плътността за съответния размер. За това горе изброих някои от най-често предпочитаните резолюции спрямо размера на екрана.
Чисто визуално разликите в плътността на пикселите при различни размери екрани се усеща най-често при текстове или графични елементи. Ако разликата в размера на екрана не е голяма, примерно QHD 27“ или 30“ избора ви може да зависи от това къде се чувствате по-комфортно.
При по-големи разлики във физическия размер на екрана обаче, визуално много повече ще виждате и разликите в качеството – независимо дали говорим за ситуация голяма резолюция на малък екран, или малка резолюция на много голям екран. И в двата случая дискомфортът в определени ситуации е гарантиран.
С две думи представете си, че разглеждате един уеб сайт на 4К резолюция на два екрана – на таблета/ смартфона си и на 27“ екран – къде ще се чувствате по комфортно, къде ще възприемате по леко информацията и кой от двата екрана ще визуализира повече информация на дисплея на куп.
Разбира се 4k резолюция е напълно комфортна и при 13 инчов дисплей на модерните ултра преносими лаптопи, просто не се виждат пикселите, картината е много “реална” а текста се скалира (scale) автоматично от повечето операционни системи (Windows 10, Linux и MACOS) .
Едно предупреждение Преди да тръгнете да избирате резолюцията погледнете капацитета на видеокартата си. По-професионалните монитори с много екстри и висока резолюция изискват и по-добри видео и графични карти, за повече производителност и качество.
Всички 2018 модели поддържат вече 5к дисплеи дори с вградената видеокарта. Разбира се тя няма много мощ за Adobe Lightroom, Adobe Photoshop и други графични програми, или пък за видеорендеринг в подобни резолюции. За целта е добре да има прилична външна видеокарта с поне 4гб памет.
Спирам за сега до тук, за да не стане прекалено дълга статията, а при следващата ни среща (съвсем скоро) ще продължа с основните показатели при избор на монитор.