Спомням си като малък как харесвах филмите за Джеймс Бонд и неговите малки джвъчки, които все туко измъкваше от някой джоб и тормозеше лошите с тях. Сигурно всяко момче е било малко или много заразено от желанието да има някое от тези малки неща. Когато онзи ден един колега ми се обади и спомена, че в България е дошла новата мини камера на Samsung и ме попита искам ли да си кажа мнението, бе напълно естествено от моя страна да приема. Не знам дали това любопитство се дължи на спомена по Бонд или пък на шшшуменското, което 5 минути преди това бяхме пили с колеги фотографи, но на другия ден получих един горещ пакет, в който вдигаше пара току що слязла от проектантската маса наистина мини камера. Трябва да призная бях скептичен за думите на колегата ми (в смисъл това де то каза, че камерата е малка на размер). Обещавам повече да не съм скептичен. В ръцете ми по-точно в ръката ми седеше една наистина малка камера. Колко малка? Примерно по къса от Nokia 6230 и малко по-широка или кажи речи с един обем бяха и двете устройства. Май трябва да спомена и модела? Samsung VP-M110S Miniket. В кутията освен камерата и калъф за нея (който може да се носи на кръста както чантичка за мобилен) има софтуер (за който, ако не забравя ще ви кажа по-късно) един наръч кабели, докинг станция и ДВЕ батерии. Това с двете батерии ме разби обикновено фирмите икономисват тази екстра. Това като първо впечатление. След него идва и основното разглеждане.
И така какво имаме? Видеокамера? Фотокамера? МР3 плеър? Диктофон? Честно казано имаме всичко това на куп. По принцип това си е 100% видеокамера с допълнителни екстри. Преди да се спра на нея ще се спра на споменатите по-горе възможности.
Фотокамера 600х800 пиксела. Използва обектива на камерата, а снимките се записват на вградената памет, която е 1 ГБ или пък на Memory Stick, с какъвто размер сложите. Вярно резолюцията не е голяма, даже хич, но все пак по-добре да има такава опция, отколкото без нея. В режим фотокамера може да използва и импровизирана светкавица, която представлява вграден LED и който светва малко преди снимката и загасва след това. Интересното е, че този LED е неизползваем при режим видео. Баланса на бялото и снимачните режими са същите както при видеокамерата и затова ще ги спомена, когато говоря за камерата.
Режим МР3. Хубавото е, че докато не снимате може да слушате любимата си музика. Достатъчно е да я качите от компютъра си на камерата. Разбира се тук идва проблема, че наличието на музика намалява мястото за запис на повече видео, защото се използва една и съща памет било то вградената или пък външната, която сте сложили. Хубавото е, че музиката винаги може да я изтриете и да отворите място за още видео моменти. Докато слушате музика може веднага да вдигнете камерата и да заснемете вятъра, който е вдигнал полата на минаващата покрай вас девойка, без да се ровичкате по менюто просто натиснете REC е записа започва. За музикалните маниаци липсата на еквилайзер може да е загуба, но лично за мен не е. Звука идващ от камерата бе добър и плътен.
Като се замисля тази малка камера е мечтата на репортера. Може да заснеме кратък видео материал, няколко снимки и да вземе интервю от важната клечка, която гостува в София да речем. После сяда на компютъра и пуска данните в един инфо уеб новинар и ето горещите новини идват. Е за интервюто трябва да използва режима диктофон като може да запише часове разговор и то с добро качество благодарение на вградения в камерата стерео микрофон.
Май дойде ред да поговорим за основното предназначение на устройството, което държа в ръката си – видеокамерата Samsung.
Моделът е толкова нов, че дори на официалния сайт на фирмата нямаше още публикувана информация за него. За щастие имам книжка със спецификации и като я отворя вътре пише следното: CCD матрица с големина 1/6 инча и ефективни 800К пиксела, десет кратен оптичен зум, LSD дисплей с големина 2 инча с резолюция от 211кпиксела, вградена памет 1 ГБ, слот за Memory Stick PRO, Li-Polymer батерия, която се явява последно поколение батерия. Както споменах батериите в комплекта са две и са тип тънки с издръжливост около 60 минути. Възможно е да си закупите по-дебела батерия с издръжливост от 120 минути. Всичко това е събрано в елегантен пластмасов корпус и тежи 150 грама, тоест спокойно може да си го носите на врата и да слушате музика, когато не снимате.
Как се работи с камерата? Изключително лесно. Може да я програмирате при стартирането и в какъв режим да започне да работи (видео, фото МП3 или диктофон). Трябват и около 5 секунди и е готова за работа. Дисплеят е въртящ се в почти всички посоки и може да го нагласите както ви е удобно. Трябва да свикнете как да я държите в ръка. Аз установих, че ръката ми се криви на една страна, та повечето от заснетия материал бе малко полегнал на една страна. За това е хубаво от начало да гледате в дисплея дали хоризонта ви е прав. Управлението на вариото става с плъзгащ се нагоре надолу бутон и най-подходящият за това пръст е палецът. В моите големи ръце камерата добре се скрива и установих, че е лесно да остана незабелязан (а аз се надявах, че ще привлека куп завистливи погледи). Хм всъщност май трябваше да спомена техническата информация за камерата и след това за впечатления, ама не се сдържах.
Продължаваме. Камерата както вече сте разбрали не записва на касетка, а на вградената или на външна памет. Формата на записа е MPEG4 по-известен като DivX. Може да снимате на пълен TV размер 720 линии или на наполовина по-малък 352 линии (препоръчвам естествено TV размера). Също така разполагате с 3 вида компресия на формата: Super Fine, Fine, Normal. Първата е най-качествена, но и яде най-много място от паметта (6 мега бита за секунда и вградената памет от 1 ГБ свършва точно за 22 минути, стига да не сте заели място с МР3ки) ако решите да направите компромис и да снимате на пълен размер (TV) и на компресия Normal то тогава ще имате на разположение 68 минути.
Белия баланс може да бъде автоматичен, за естествено осветление, за изкуствено осветление или може да направите сами свой баланс (това е валидно и за режим фотокамера). Автоматичния баланс се справя доста добре, но на моменти е малко бавен, когато бързо излизам от стая на вън. Например снимах в църква, където както знаете осветлението е тип изкуствено и излизайки навън камерата не реагира много бързо и част от заснетата картина бе леко синкава.
Камерата снима на автоматичен режим, но може да си помогнем малко с няколко допълнителни режима като: спорт, плаж, високоскоростен затвор и спотова светлина (това е режим, при който, ако обекта осветен от ярка светлина, а около него е тъмно както например като снимах модно ревю то се развиваше в тъмна зала и манекенките бяха добре осветени експозицията се лъжеше страхотно и когато минах на режима спотова светлина всичко се оправи). Тези режими се използват и в режим фотокамера. Освен това има задължителния режим контражур, който ни помага, ако обекта, който снимаме е застанал на фона на прозорец, от който идва светлина и обекта изглежда като сянка.
Камерата разполага с 8 ефекта от типа: сепия, арт, черно бяло и др. С които да обогатите визуалната си представа за сниманата сцена.
Освен автоматичен може да използвате и ръчен фокус като „въртенето” на фокуса става посредством бутони и е доста неудобен според мен.
Има и задължителната стабилизация на изображението, която е електронна и не е толкова добра колкото оптичната стабилизация, но все пак за камера с такива малки размери не всичко е възможно да се приложи.
И накрая има място за закачане на статив и вградена колонка, от която да слушате звука на направените записи или пък музиката, която те си качили. Изходи за слушалки и за докинг станцията.
Когато е поставена на докинг станцията камерата може да се зарежда, да се включва към телевизора и да гледате заснетите кадри или да се върже към компютъра посредством USB 2.0 порта и да свалите заснетите кадри.
Към камерата има софтуер, който би удовлетворил напълно един любител. С помощта на софтуера може да създадете слайд шоу със снимките, които сте направили или да си сглобите филм, който после да прожектирате. Конкретно за снимките има възможност да се направят корекции като: изостряне, промяна на контраста, цветова корекция, корекция на червени очи, както и промяна на крупността. Освен това има и раздел, в който да може да правите виртуални картички с помощта на заснетите от вас снимки.
За снимането с камерата. Както казах тя работи във формат MPEG4. При всяко натискане на бутона REC започва да записва отделно филмче както например са филмите на DVD и така лесно може да прегледате заснетия материал. В режим превю филмчета се появяват като иконки и така, без да превъртате напред назад може да видите какво и кога сте заснели. Това е особено удобно, когато свалите заснетото на компютър, защото вместо да имате голям филм, който тепърва да разбивате на парчета, имате вече разбити парчета, които лесно да сглобите по начин, по който на вас ви харесва. Софтуера по много лесен начин позволява сглобката като ви дава възможност да слагате преливки (транзишъни) и надписи между отделните заснети клипчета и така да получите по добра визия. След сглобяването на филма може да го експортнете в DV формат или в DivX като може да избирате между NTSC, PAL или PC стандарт, а също така между супер качество и нормално (от това зависи много и големината на филма). Хубавото е, че може да се избира между NTSC и PAL, защото по този начин може да направите филм, който да гледат приятели в Америка или в Европа. Една много важна подробност. Заснетите сурови филмчета свалени на компютъра са с разширение AVI и лесно могат да се гледат с Windows Media Player, визуално ще виждате преминаването от един кадър към друг както и качеството няма да е брилянтно особено, ако сте разпънали изображението на цял екран, а моя екран е с резолюция 1600 х 1200. все пак това е камера която снима TV формат. Първоначално бях стреснат от не доброто качество което видях на монитора си, в последствие реших да видя на телевизора ми (14 инчов) как изглежда и там изображението бе съвсем различно и много по-добро. Феноменът е следният, когато го пуснах на големия домашен 29 инЧов телевизор получената картина бе още по-добра сравнено с малкия телевизор и цветово и като резолюция. С две думи, ако искате наистина хубава картина гледайте филмите си на телевизора, защото тази камера е предназначена за телевизия, а не за монитори с High Definition резолюция.
Толкова по хардуерни и софтуерни въпроси. Как се държи камерата като устройство за видео заснемане. Първото нещо, което направих е да се възползвам от малките и размери спокойно влязох с нея в едно кино, където съвсем успешно записах експериментално една малка част от прожектирания филм. Не го казвам с цел поощряване на пиратството, ами просто исках да си направя експеримент, който беше доста успешен. Предпоставка за това е опцията да се гаси светлината на LCD дисплея, за да няма издайническото му светене върху лицето ви (това е удобно, когато искате да заснемете концерт на любимата ви група, а както знаете това е забранено). При изключена светлина между другото капацитета на батерията се увеличава с около 1/3. след това една приятелка ме покани на модно ревю. Направих известно количество снимки с фото камерата си и в един момент установих, че паметта ми се е запълнила и престанах да снимам. Докато наблюдавах дефилиращите бедра пред мен ми хрумна дали да не по снимам малко видео. От начало камерата много се лъжеше като експозиция заради тъмната зала и острото спотово осветление на моделите, но с преминаването на режим Spot Light нещата се наредиха добре. Ще призная на моменти се губеше фокуса и на камерата и трябваше време да го намери отново, но около 70% от заснетото видео ми хареса по критериите за любителско видео. В последваща разходка из центъра на София в един слънчев след обед ми показа хубави цветове на изображението, защото заснех предимно цветя с конфликтни червени цветове и сгради в бледорозово и признавам цветовете наистина ми харесаха. Тъй и тъй бях в центъра на София и се насочих към любимото ми място за тестване на камери, а именно шадравана пред народния театър. Снимах го от всякакви страни със зум без зум, срещу слънцето. Изпробвах различните степени на компресия на изображението и твърдо препоръчвам не правете компромис снимайте само на Super Fine. На този режим записа е много добър. Като снимах шадравана изпробвах и режима скоростен затвор с цел да разбия водните струи на отделни пръски, защото това не се вижда с просто око и понякога е доста ефектно.
Нещо като обобщение и някои идеи. Това не е камера, с която да отидете да снимате на сватба и да изкарвате пари. Това е камера за забавление и купон достатъчно малка, че почти винаги да е с вас и да нямате изпуснати момент. Сигурен съм, че с нея поради малкия и размер може да снимате на много места, където това не е разрешено например в някой от нашите православни храмове, където за разлика от католическите, където е свободно снимането тук е забранено… освен ако не си платиш на нужния човек.
Заснетия материал лесно се сглобява на ефектни филмчета с помощта на приложения софтуер.
Ако искате да получите добри филми снимайте, когато е светло. За съжаление камерата няма осветление за видео снимане и в тъмна стая няма да даде добри резултати.
По въпроса за ограниченото място за запис на заснетия материал. Да ще трябва да направите допълнителна инвестиция, която обаче ще ви освободи от бремето на притеснението кога да снимате и кога не. Моето предложение са модерните напоследък фото банки, които разполагат с 30 или 40 ГБ хард диск и в които лесно може да преточите картата си и да я освободите за нови снимки. Например един диск от 30 ГБ ви осигурява около 10 часа заснет материал на най-високо качество. Мисля че си заслужава нали?
Ами както се казва приятно лято и доснимане.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]