Преди няколко месеца Canon обявиха една нова линия мастиленоструйни принтери от серията Pixma – PIXMA G1400, PIXMA G2400 и PIXMA G3400 – всеки от които с капацитет да отпечата до 7000 цветни и 6000 черно-бели страници с един комплект бутилки с мастило. Всеки от тези принтери е оборудван с най-новата и оригинална система на Canon за непрекъснато подаване на мастило (CISS) и използва за зареждане бутилки с мастило, за да предостави печат в големи обеми при значително по-ниски разходи за мастило. Насочени са към офис потребители използващи ежедневно цветни разпечатки или пък класически черно бели. Серията Pixma G е примамлива и за домашна употреба. Защо, бихте попитали. Имах възможност докато се запознавах с PIXMA G3400 да разпечатам доста фотографии, освен стандартните тестове на обикновена хартия и макар PIXMA G серията да не е фотографска то отпечатаните снимки са на много добро ниво. Ще се спра на това по-късно.
Като за начало направих едно не много кратко видео въведение за случая в който за първи път ще се срещнете с някой от PIXMA G принтерите. Няма прекъсвания за реклами и ако ви се припие кафе, или ви се хапва нещо, просто поставете на пауза. След видео въведението ще се върнем тук за да споделя и необходимите ТТ характеристики (мъжете минали казарма ще се сетят за какво става дума), както и някои засечени времена за печат и… разни други неща ако се сетя
Добре дошли отново за издържалите след това “кратко” видео. Ще се замисля дали да пусна на DVD режисьорска версия и отпаднали сцени. Съкратих го малко и ще опиша с по няколко думи неща, за които съм говорил 5-10 минути.
Вече знаете разполагах с PIXMA G3400 модел. Избрах го защото имаше най-много възможности от серията и съответно опции за изпробване.
Накратко и трите принтера PIXMA G1400, PIXMA G2400 и PIXMA G3400 имат еднаква система за печат, глави, мастила, вместимост на танкерите, скорост и капацитет на печат. Базовият нека да го нарека принтер е PIXMA G1400, от там нагоре PIXMA G2400 има опция освен да печата, но и да сканира и логично освен като скенер да бъде и копирна машина. PIXMA G3400 има всичко изброено + Wi Fi модул осигуряващ му място в глобалната мрежа.
Малко технически характеристики на принтерната част от серията PIXMA G:
- Хибридна система за печат с две печатащи глави – черна и цветна. Защо е необходимо това? От Canon са предвидили черното мастило да е от пигментен тип, като така си гарантират наистина контрастни монохромно отпечатани документи на текст дори и с много малък пункт. Цветните мастила са багрила (DYE мастила) и съответно се полагат върху хартията от глава създадена за тях.
- Цветове – черен (пигментен) , циан, магента и жълто (багрила).
- Система за непрекъснато подаване на мастило от танкери и мастиловоди до главите подсигурена срещу проникване на въздух.
- Презареждане на системата – бутилки с мастила (черно – 135 ml.; цветни – 70ml.)
- Големина на капката 2 пиколитра.
- Отпечатани А4 копия според заложени стандарти – 6000 черно-бели, 7000 цветни. Капацитетът за отпечатване е приблизителна стойност, измерена чрез тестов метод на Canon с помощта на еталон ISO/IEC 24712 и симулация на непрекъснат печат с използване на бутилките с мастило за смяна след първоначалното конфигуриране. Капацитетите за отпечатване не могат да се комбинират.
- Максимална разделителна способност 4800x1200dp
- Печат без бели полета – формат A4, Letter, 20×25 cm, 13х18 cm и 10×15 cm.
- Качество на печат – висок, стандарт.
- Медии – Обикновена копирна хартия; High Resolution Paper (HR-101N); Photo Paper Plus Glossy II (PP-201); Photo Paper Pro Luster (LU-101); Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-201); Glossy Photo Paper „всекидневна употреба“ (GP-501); Matte Photo Paper (MP-101); Плик.
Няма да задълбавам в най-дълбоките подробности за разход на енергия, шум (тихо печата), Energy Star и други подобни. Така или иначе има официални спецификации поне 50 реда да не обременявам иннет пространството с излишни битове.
Ще се спра на скорост на печатане както съм ги тествал аз в “Дигитална лаборатория Фото Кафе”. Скоростите може да се различават от официалните, но аз съм длъжен да споделя собствените резултати. Засичал съм времето от момента на тръгването на печата до неговото окончателно спиране.
Пълноцветен печат. Избрах си класическа туристическа снимка и я разпечатах А4 формат на Photo Paper Plus Glossy II, с бордове, без бордове, на високо качество и на стандартно качество.
Времената съответно:
- 4 минути и 5 секунди за високо качество без бели полета.
- 3 минути и 40 секунди за високо качество с бели полета.
- 3 минути и 14 секунди за качество стандарт без бели полета.
- 2 минути за качество стандарт с бели полета.
Скоростта за такъв вид печат е много добра. Качеството на печата (макар от Canon да не претендират, че PIXMA G серията не е фото ориентирана) се доближава до качеството на фото принтери от среден клас, които имат допълнителни светли мастила. Трябва доста да се взираш в снимката и то на конфликтни места (като например синьото небе) за да се усети липсата на светлите тоново спомагащи за плавни тонални преходи. Отпечатаните снимки излизат много, много леко по-светли сравнено с много мастилен принтер и по този начин могат да създадат усещане за не толкова наситени цветове. Едно леко вдигане на контраста преди печат (както направих при 2-рите проби) дава сочност на цветовете. За домашни или офис цели бих казал, че получените разпечатки могат спокойно да се нарекат фото разпечатки.
Черно-бяло? Да, но ако нямате претенции. В режим черно-бяло, PIXMA G печата използвайки 3 те цветни мастила. Получената снимка е доста софт и някак си и липсва контраст. Възможно е да има лек пурпурен нюанс. Използвайте принтера като цветен, там се справя добре.
Нещо важно! Печатайте изцяло и само на високо качество. Да, времето се удължава, но при качество стандарт започва лесно да се улавя липсата на допълнителни фото мастила.
Изпробвах и широко разпространеният формат снимки за спомен – 10 х 15 cm. Ето и времената:
- 1 минути и 30 секунди за високо качество без бели полета.
- 1 минути и 10 секунди за високо качество с бели полета.
- 1 минути за качество стандарт без бели полета.
- 50 секунди за качество стандарт с бели полета.
Макар и по-малък формат снимка, пак ви съветвам да залагате само на максимално високо качество.
По отношение печат на обикновена хартия там няма особено значение типа качество, затова общо взето принтера печата на стандартно качество. Текста и графиките излизат добре и са плътни, а и скоростта на печат е забележително бърза.
Времена за А4 формат:
- Цветна фактура (на мобилен оператор) – 8-9 секунди.
- Черно бял “Word” документ с текст – 6-7 секунди.
- PDF (например презентация с гарфики или две снимки 13х18 см на листа) – 22-24 секунди или 1 минута при избор на високо качество.
По-горе споменах са Стандартното качество, което при 90% от документите е напълно достатъчно. При документи с много дребен шрифт използвайте максимално високо качество. Четимият размер текст е 4 пункта с шрифт Calibri какъвто аз използвам. Пробвах и на 2 пункта и интересното е, че се чете, но вече ми трябва лупа.
Максималното качество е препоръчително когато се печатат фирмени презентации и те ще се разглеждат от клиенти дори и на обикновена хартия се усеща по-доброто качество на снимките в презентацията.
Няма как да дам мнение за представените от Canon цифри за брой разпечатки, нямам го това физическо време. Също така много зависи какво се печата, а и довечера съм канен на домашна бира…
Приключвам с принт частта и продължавам към моделите PIXMA G2400 и PIXMA G3400. Те освен принтери имат вграден скенер който е с резолюция от 600 х 1200 dpi и скорост на сканиране (А4) около 20 секунди. Наличието на скенер превръща двата принтера в мулти функционални устройства, които освен принт и скан, могат да обединят тези две опции и да ви предоставят фото копиране. Самото фото копиране може да стане директно от устройството само с натискане на бутон за цветно или черно бяло копиране, или да се направи през компютъра с възможност за повече настройки на процеса на сканиране и избора на хартия. За черно-бяло прекопирване просто натиснете бутона на устройството. За цветно – преценете сами до колко търсите максимално качество и съответно дали настройките по подразбиране на принтера или ваши по-високи.
И накрая PIXMA G3400 с вграденият Wi Fi модул. Идеално за офисен принтер в средата на офиса. Всеки го вижда през офисната мрежа и всеки може да печата (или сканира). Освен това директна връзка със смарт устройство (таблет, телефон) и директен печат (нужно е безплатно приложение) връзка с разни ми ти там облаци като PIXMA Cloud Link, Google Cloud Print, Instagram™, Google Drive™, Facebook™, Dropbox™ и Flickr™ (макар аз да съм фен на слънчевото време) и по този начин печат от различни краища на света.
Харесвам Wi Fi като опция и вече съм доста капризен, когато ми попадне устройство без възможност за включване към мрежата.
Още съвсем в края. Принтерите от серията Pixma – PIXMA G1400, PIXMA G2400 и PIXMA G3400 са с красив дизайн, компактни като за такива с интегрирана система за непрекъснато подаване на мастила. Работят дълго време с едно зареждане на мастила, а резервните мастила са в големи разфасовки, което поевтинява общата цена на крайното копие. Бързи като печат и с фото реалистичен печат макар да не са рекламирани като такива. Насочени към бизнес офиси, то те са напълно подходящи и за домашен принтер на който да отпечатате снимките си за спомен на съвсем разумна цена. Към принтера идва (само за Windows, тези с Mac OS трябва да си ги дръпнат от нета) диск с драйвери и програми, от които да управлявате принтера или да направите основни обработки или колажи на снимките си преди да ги отпечатате.
Здравейте
За момента печатам в следните два случая:
– Черно-бели документи на лазерен принтер в офиса
– Снимки за албумите на бабите печатам в студио
Изкушавам се да си купя домашен принтер, защото мога да пускам пилотни копия на снимките за албумче или пък целия тираж от 50-на копия (зависи от цената, естествено), някой път спешно ми трябва да разпечатам документ когато не съм в офиса или да направя някой етикет за подарък – все такива инцидентни работи. Затова за рентабилността на принтер у дома ме интересува как стои проблема със засъхване на мастилата от рядка употреба – беше голям проблем с мастиленоструйните принтери допреди няколко години. Решили ли са го с новите технологии – дали с касети с мастила като в най-евтините (примерно hp deskjet ink advantage) или в по-свестните с багрила в бутилки като този от ревюто?
Поздрави
Мастилата не би трябвало да засъхват при правилна експлоатация ( изключване) и употреба на оригинални мастила.
Все пак периодът, през който принтерът не е работил, би трябвало да е под 6 месеца. Ако все пак се получи засъхване ( дори след 1 година), обичайното почистване на дюзите и главата би трябвало да помогне.
Здравейте!При обикновените принтери , при използване на CISS система , след 2-3 пренапълвания на касетите те трябва да се подменят с нови оригинални. Как стои въпроса с този принтер и , ако случайно по някаква причина се наложи подмяна на главите от къде могат , и могат ли изобщо да бъдат закупени.
Никоя фирма не дава гаранция за използване на не оторизирани системи за подаване на мастило. Евентуалните проблеми са за сметка на потребителя. Именно за това има принтери с оригинални системи за подаване мастило от външни резервоари. Същото е валидно и при употребата на мастила различни от оригиналните или на трети фирми такива изрично упоменати от фирмата производител на принтера
Modela na printera mi e canon G3400 taka i nemoga da se svr s nego cheres wi fi nemoga i nemoga bihte li obqsnili kak stoi cqlata procedura che da go polzvam s wi fi
Благодаря за хубавия материал. Изключително ми беше полезен и дори повлия на решението ми при избора на принтер. Остана само да разбера как се печата „от другия край на света“ и има ли прилично приложение, с което да сработи Windowa Mobile.
Като цяло принтера не е лош но….има и един голям минус а това са печатащите глави.Оригиналното мастило не гарантира безкрайно печатане а могат да издържат максимум 10 000 копия в идеалния случай.А това води до изхвърляне на принтера защото няма къде да закупите и подновите печатащите глави.
Здравейте, винаги може да се обърнете към оторизираните сервизи за подмяна на главата.
Ориентирал съм се към PIXMA G2400. Основно копирам черно-бели документи, които често за избледнели и се налага да променям контраста. При този модел не виждам как мога да променям контраста при копиране както при сегашният ми PIXMA MG4250 ?