Смартфона почти окончателно измести традиционните компактни фотокамери от нисък клас, главно с това, че винаги е с нас… освен ако нямате навика като мен да го забравяте… нарочно и така да се оправдавате за пропуснати повиквания.
Преди 2-3 дни ми се наложи да заснема една детска работилница и едвам успях да спре провра между гората от смартфони на родители запечатващи дръзновенията на наследниците си. Разбира се не мина без някой изтърван телефон и това окончателно ме накара да си седна на 4 те букви да споделя мненията си за един аксесоар с който се забавлявам вече трети месец
Аксесоара носи името Pictar и според описанието на кутията служи да превърне вашият смартфон в DSLR фотокамера.
DSLR явно все още е критерий за много добра камера, макар да съм на мнение, че безогледалките вече сериозно заеха своето място и сред професионалните фотографи.
Добре няма да споря с фирмата производител и маркетинговият отдел. Отварям кутията и изваждам джаджата, която ще позволи на моя смартфон да го усетя като сериозна камера.
Пускам веднага едно кратичко видео, а да добиете представа за джаджата какво представлява на външен вид и се връщам след капучино време да споделя какво може Pictar.
Такаааа във видеото има една сериозна грешка и някъде надолу в текста ще се коригирам. Нещо като проверка дали следите внимателно.
За да работите с Pictar на първо време трябва да свалите приложение дали от Apple App Store, или Google Play зависи дали вашият смартфон е нагризана ябълка, или работи с Android.
Я да се поправя всъщност, че преди тази стъпка има друга стъпка, а тя е да проверите дали вашият смартфон е съвместим с Pictar. Не се бях замислил за тази стъпка докато вчера не получих едно Sony Xperia XZ2 Premium, при който установих, че гърба не е плосък, а е изтумбен леко… и няма как да влезе в джаджата.
Не съм пробвал толкова много различни смартфони както фотокамери и нямам наблюдения кои други модели биха били несъвместими, затова прочетете листа със съвместими модели преди да инвестирате в Pictar джаджата.
Кой модел пробвам?
Този с който се забавлявам Pictar One mk II има изрична съвместимост с iPhone от 6 (включително) нагоре до iPhone Xs MAX, с повечето модели на Samsung и Huawei.
Слагането на различни размери е постижимо благодарение на разтегателната долна половинка. Пробвайки го с iPhone Xs установих, че влиза прекалено, ама прекалено точно и макар да има гумирано покритие, все имам чувство, че телефона не е надеждно захванат в Pictar джаджата.
Силно препоръчвам да оборудвате по-малките смартфони с бъмпер или тънко калъфче покриващо гърба, за да повишите надеждността на захват на джаджата. Казвам го, защото тя има опция да се носи на ремък на китката, а ако смартфона не е здраво захванат то… Това го споделям на база iPhone Xs
Малко за външния вид на Pictar
Макар да няма визията на фотокамера, то тук е заложено на ретро визията като е разделен на сребриста и черна част по подобие на фотокамерите от едно време.
Направен е алуминий и пластмаса и в добавка малко гума на важният за захвата грип, както и на местата, където се допира до корпуса на смартфона, за да има максимално сцепление и надеждно захващане.
Всеки един нов смартфон е все по-тънък и понеже има и доста стъкло… хлъзгав. Тук веднага се вижда удобството на големия грип за добрия захват по време на снимки.
Притежава два задни скролера, спусък с две нива на натиск (тоест полуспусък) и преден скролер, който освен да се върти, но може да се натиска и да играе ролята на бутон.
Предвидено е стандартен (фотографски) размер гнездо за закачане на микрофон или някакво LED осветление, а в долната част има метална резба за прикрепяне към статив ¼ инч стандарт.
Може да видите капаче, под което се крие батерия тип: Li-socl2 (Lithium) 3.6V 1/2AA Size ER14250 LS14250 ER14250H 1200mAh. Внимавайте, когато си купувате нова батерия тя да е ER, а не CR, която е с малко по-малък волтаж. Батерията трае около 6-8 месеца в зависимост от експлоатацията на джаджата.
Да започнем
Добре, телефона ни става за Pictar, свалили сме приложението, натискаме спусъка и след като светне синия диод до задните скролери активираме приложението и то открива Pictar джаджата.
Интересното е, че тук не се използва нито една от познатите актуални безкабелни технологии като Wi Fi или Bluetooth, а високочестотни звуци. За тези които са гледали внимателно видеото може би веднага ще изпаднат в раздвоение защото там споменах, че се връзва по Bluetooth, за което се извинявам, просто грешка на езика, който се движи доста по-бързо от мен и понякога не се улавям какви ги говори.
Да се върна на начина на работа. Всеки един скролер или спусък издават характерен звук, който приложението на вашият смартфон улавя през микрофона и го разкодира. Ако се вгледате в задната дясна странична част на Pictar има миниатюрен високоговорител, който “чурулика” към микрофона на смартфона.
Нови идеи за сдвояване
Принципно няма как да се чуят тези звуци, но пък ако имате желание експериментирайте със слуха си.
Случва се понякога приложението да не се “чува” добре с Pictar, но просто рестартирате приложението и нещата се оправят. На мен за 3 месеца ми се случи 2 пъти.
Понеже връзката е безкабелна или по-скоро звукова то това е тайната на Pictar да работи с почти всички смартфони. Както се казва може да работи и със Sony Xperia XZ2 Premium или кой и да е телефон с крив корпус просто с едната ръка държите телефона с другата Pictar и използвате неговите скролери и спусък.
Не е удобно, затова пъхате телефона в Pictar джаджата и вече имате наистина много добър захват на смартфона си.
Аз имам голяма ръка, но въпреки това ми е удобно, показалеца ми ляга директно на спусъка, а палеца на задните скролери.
Как се използва Pictar
Скролерите могат да се програмират по ваш вкус през менюто на приложението, а самото меню е много богато и ще ми отнеме полови ден само да се спра на всяка точка, затова ще споделя само някои важни акценти.
По подразбиране единият заден скролер служи за избор на снимачните режими: Автоматичен, ръчен, спорт, макро, видео режим, приоритет на скорост, приоритет на ISO и дори селфи режим.
Вторият заден скролер действа като +/ – корекция или ако сте в приоритетен режим управлява стъпката на приоритета.
Предният скролер активира дигиталният зум с възможност на увеличение до 10 пъти, а ако го натиснете активира селфи камерата на смартфона ви и докато се правите, че снимате може успешно да се самозаснемете (селфиране по нов стил).
Две камери?
Ако смартфона ви разполага с повече от една камера, то трябва през менюто да изберете коя от двете ще използвате. За съжаление няма бърз достъп през дисплея, както е на повечето фото приложения.
Спусъка по подобие на реална фотокамера има опция за полунатискане и така след като камерата фокусира, се заключва фокуса и може да се прекадрира.
Самия фокус може да се избира с докосване на дисплея къде да е неговото местоположение и всъщност отпада нуждата от прекадриране… като се замисля.
В зависимост от избраният режим има различен набор от настройки, които може да направите през менюто на Pictar приложението. За любители те са повече от достатъчни, но на мен, като професионален фотограф ми липсват някои настройки като: снимане в RAW или задаване размер на снимката.
Всъщност признавам, че мога и да ви заблуждавам по отношение на RAW възможностите. Когато за първи път преди 3 месеца поставих iPhone си в Pictar джаджата, то аз имах активен RAW. Преди седмица излезе някакъв пореден ъпдейт на iOS и RAW възможността с Pictar изчезна. Предполагам е въпрос на ъпдейт от страна на производителя и ще се появи отново.
Pro версия
Във видео режим също нямам почти никаква намеса от към формати и компресия, но винаги ако река мога да инвестирам в PRO версията, където освен повечето настройки има опцията да се закачи визьор и така да получа абсолютно истинска безогледална фотокамера, а и на дисплея честичко ви излиза рекламка подканяща ви да преминете на PRO версия.
Недостатък на универсалността е, че порта за зареждане на смартфона остава покрит и за да се зареди трябва да се извади от джаджата. Да, Qi стандарт зарядното зарежда iPhone Xs, но съм сигурен дали няма да се получи прегряване и проблем с оглед че наблизо е литиевата батерия на джаджата… Аз не бих рискувал.
Създаден да е удобен
Настоящата версия на Pictar е перфектният инструмент за запалените смарфонографи, особено със забавната част – филтри, в която може да откриете около 40 различни вариации на снимката която бихте направили.
Pictar е предвиден да се носи с ремък за китка и също така идва в комплект с калъфка, в която може да влезе заедно със смартфона ви.
Качеството и излъчването на снимките зависи изцяло от вашите умения, а Pictar просто ще ви даде още по-голямо удобство да ги покажете.