Признавам си, че с голямо вълнение пиша днешния пост за любимата ми рубрика, и ми е трудно да го напиша ако трябва да бъда честна. Не защото няма какво, а точно обратното – каквото и да кажа ще е малко. Днешния гост в Spotlight е човек, който е посветил живота си на фотографията и ако сте от онези (като нас), които сте имали честта да се зпознаете с него и да слушате как говори за нея, то няма как да останете равнодушни към това изкуство.
Приятел, учител, вдъхновител – той е доц. Петър Абаджиев, но мнозина от нас обичаме да го наричаме просто „Чичо Петьо“.
Автор с богато творчесто и богата биография. Радвам се, че именно него ви представяме днес.
Доц. Абаджиев е родом от Варна и от 1959г. работи активно в областта на художествената фотография. От 1994 до 2006 година е художествен ръководител на класове по художествена и приложна фотография в НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, където преподава и сега. Между 1996г. и 2016г. преподава в Нов Български Университет, а от 2011г. до днес води курсове във факултета по журналистика към Софийски университет.
Самостоятелните му собствени изложби наброяват над 40 и са били представяни в много градове в страна (Търново, Благоевград, Русе, Варна, Русе, Добрич, Бургас, Казанлък и др), както и в чужбина: Берлин, Виена, Варшава, Катовице, Рига и др. Освен тях през годините не веднъж е взимал участие в над 50 общи изложби у нас и по света, в периода 1975-2018г.: Япония, Франция, Финландия, Бразилия, Германия, Русия, Унгария, Полша, Литва, Югославия, Гърция, Англия, Италия, Испания и др., откъдето има редица награди.
През 2008 год. става носител на златната статуетка на Фотографската академия за цялостно творчество, а през 2016 г. е отличен с почетния плакет на НСФА „Янка Кюркчиева“ отново за цялостно творчество. Освен това е носител на почетния знак на София.
Изработил е илюстрациите, оформлението и отпечатването на календари на редица фирми: Brueder Henn Wien, Коnica – България, Siemens, Балкантурист, Летище София, Ръководство на въздушното движение, Балканкар, Завод Дружба Варна и др.
През 1993 година илюстрира книга с поезия “Отворена врата” на Керанка Далакманска. Член е на редколегиите на списание “Българско фото” и е участвувал при създаването на излизащо от 1999-2002 год. фотографско списание “Фотооко”, списание “ФО”, списание „Digital Photo-Video Magazine“, „Фотомания“.
Автор e на илюстрации на редица дипляни, каталози и други рекламни материали, както и на над 350 публикации на фотографии и статии в ежедневните, седмични и месечни български издания, както и в Die Fotografie Германия, Фотография Полша, Fotо Гърция, Foto Унгария и др., изнасял доклади на международни симпозиуми в Германия, Чехия и др.
Творчеството му наистина е завидно и съм много благодарна, че специално за това гостуване, за него реши да ни разкаже доц Росен Коларов – още едно от големите имена на родната фотография, който също е част от гостите на рубриката ни.
„Според едно от определенията за фотографско изкуство, то е субективно отражение на обективността. Това е така защото тя, фотографията, борави с реални образи. Отразява действителността такава каквато е, показана в своите реални измерения. Все пак зад инструмента създаващ тези реалните образи – фотоапарат, стои личността на фотографа. Той фотографа, отразява това което вижда. То е пречупено през неговите емоции, интелект, мироглед. Ето защо всеки фотограф носи своята индивидуалност. Така той може да бъде разпознат чрез неговото творчество. В този смисъл творчеството на Петър Абаджиев винаги се е отличавало и се отличава с неговия ясно артикулиран авторски почерк, нещо което е особено трудно във фотографското изкуство…“
„Петър Абаджиев е един от доаените на родната ни фотография и е особено активен и днес, въпреки „патриаршеските“ му години – вече 82… И то от много години привърженик на съвременните цифрови технологии още от времето когато те се създаваха и когато много фотографи вярваха безрезервно в непобедимостта на сребърно халогенидната фотография. Творческият му фотографски опит е завиден, повече от половин век. Първата му изложба е в гр. Каварна през далечната 1959 г. През цялото това време той използва действителността на реалния живот, почти винаги манипулирана за да достигне като образ, като картини, родени в съзнанието му, от емоциите му, от идеите и чувствата му. Така Петър Абаджиев е създал огромен брой творби намерили своето место в съвременното духовно пространство. Във всички свои фотографии Петър Абаджиев остава верен на своето творческо амплоа – да създава свои, лични отражения на обикалящият ни свят и да реализира своето Аз в изображения.“
„Творчеството Петър Абаджиев се разделя на две големи групи от творби. В първата виждаме картини от реалността, много портрети на познати нам хора и пейзаж. Всички те с минимални корекции, характерни за фотографията създадена на филм. В другата голяма група снимки е отразена емоцията му, преплетена от фантазии и мечти. Това са сложно съчетани образи от които често струи музика, превъплатена в неговото Аз.
Превъплъщенията на Абаджиев не се изчерпват само до това. В снимките му от реални случки, се виждат персонажи от ежедневието ни, но подкрепени с философско съдържание. Прегърнати млади хора, възрастен човек на прозорец в диалог с един гълъб, прегърбен човек, носещ хляб и много други. Зад всеки един от тези образи стои авторовата идея пресъздала детайли от реалността, но изпълнена с многопластово звучене. Така Абаджиев пресъздава своите чувства и като пряк наблюдател ни въвежда в своя свят.“
„Превъплъщенията му продължават в серия от пейзажи, където той е там, насаме с природата. Съсредоточил е своя поглед към капризите й, изразени в драматизъм и нежност.
Продължавайки да говорим за превъплъщенията на Петър Абаджиев, то неизменно тогава, следва да коригираме онова философско определение за фотографско изкуство, като добавим към него и го завършим, а именно „субективно отражение на действителността и отражение на вътрешния свят на автора“. Така то в пълна сила е валидно за фотографа и твореца Петър Абаджиев.
Като добавим към всичко това и неговата преподавателска дейност в НАТФИЗ, НБУ, Факултета по журналистика, многобройните му статии в български и чужди печатни издания, доклади в най-различни симпозиуми и конференции в страната и чужбина, многобройните му авторски изложби в България, Австрия, Полша, Германия, Литва и др., както и участието му в над 40 общи изложби в Европа, Бразилия, Япония откъдето е носител на 39 награди става ясно значимостта на доц. Петър Абаджиев за фотографията.“
доц. Росен Коларов