Наскоро Pentax обновиха своята гама системни светкавици, представяйки наследници на двата си досегашни модела Pentax AF360FGZ и Pentax AF5400FGZ със съответно Pentax AF360FGZ II и Pentax AF540FGZ II
Успях да се сдобия с Pentax AF360FGZ II и вече няколко седмици си “играя” с него. Този модел се води по-малкият брат, а както в повечето случаи се случва малкият брат е по-слаб и с не толкова възможности както порасналият батко. Насочен е към фотографите ентусиасти, които искат допълнителна светлина за моменти, в които тя липсва. Да не забравя и видео операторите. Защо? Как една светкавица може да помогне на видео оператор? Лесно. Новите модели имат вграден мощен LED свето диод с помощта, на който могат да се осветяват близки обекти в случаите, когато се снима видео.
Да подредим масата, тоест да я караме по ред.
Нов дизайн, позволяващ на главата да се върти наляво – надясно общо 315 градуса (предишният модел мисля нямаше такава опция) и накланяща се от 90 до – 10 градуса (то и в момента си е – 10 навън). Въртенето по оста е свободно. За да наклоните обаче е нужно да натиснете заключващ бутон (намиращ се под мек гумен капак) и да наклоните надолу (към -10 градуса) или нагоре (към до 90 градуса)
Поставена на APS-C камера, Pentax AF360FGZ II може да покрие обективи от 16 до 58 mm. Добавяйки вграденият разсейвател, може да се разшири светлинният поток така че той да покрива 13 mm. обектив, но пада и мощността. Светкавицата работи и с Pentax 645D както и с камерите от Q серията и е хубаво да се погледне таблицата с приравнените фокусни разстояние в инструкцията за употреба.
Водещото число е 36 (при положение 58 mm. на главата и ISO 100). Какво означава това ако сте със стандартният китов обектив. 18-55/3.5-5.6? Вадим парче стар вестник, плюнчим молива и смятаме. Смятаме, мятаме и… така. Максималната дистанция на която ще има добро осветяване, ако използваме китовият обектив, е около 5,4 метра. Минималната дистанция е около 70 сантиметра. Този диапазон покрива почти 90% от снимачните ситуации. При употреба на по-светлосилни обективи или с промяна на ISO чувствителността този диапазон може да се увеличи.
Когато се използва въртене или накланяне на главата сметките за водещото число се разбиват на пух и прах и най-често в такива случаи трябва да разчитате на опита или принципа на пробата и грешката.
За съжаление липсва вградената бяла отражателна карта, която доста фотографи са свикнали да използват при снимки. Има опция да се използва като псевдо отражател вграденият разсейвател, но загубата на светлинна мощ става доста сериозна и почти не препоръчвам този метод. За любителите на този тип отразяване ще се наложи инвестиране на аксесоар от трети производител. В комплекта липсва и белият дуфузер с който също доста съм свикнал да снимам. За щастие и това е лесно поправимо с разходка до магазин за аксесоари.
Смъквам се към гърба на Pentax AF360FGZ II, където е монтиран голям контролен дисплей и командните бутони. Има сериозна реорганизация, сравнено с предишният модел. Управлението е опростено и доста интуитивно. За потребител, който за първи път хваща подобна светкавица в ръка, ще е добре да погледне все пак инструкцията за употреба, но на мен ми бе изключително лесно да започна работа.
Признавам за функционалните настройки задължително трябва да се погледне “мануала”. Няма как да разгадая коя функция каква е и какво и се присъединява след моите лутащи се действия. Затова книжката в ръка и стъпка по стъпка вижте какво се прави с различните функционални настройки.
За режимите на работа ще споделя след малко, а сега да довърша какво още има по Pentax AF360FGZ II.
Завъртам я с лице към мен и вместо голям червен панел както бе до сега има LED прожектор, който се грижи за по-добър фокус, когато не достига светлина и за допълнително осветление, когато се снима видео. Под прожектора има сензори, отговарящи за без кабелното управление и за управление на самия прожектор. За това по-късно.
Отварям капака на батериите с леко усилие и веднага ми прави впечатление от къде идва това леко усилие. Pentax продължават традицията и след като защитиха телата и обективите от неблагоприятно време, дойде ред и на светкавиците. Гумени уплътнения на важни места пазят Pentax AF360FGZ II от проникване на прах, влага или дори леки пръски дъжд. Крачето което стъпва върху гнездото за светкавица също предлага защита от микропореста гума между контактите и благодарение на добро притискане не позволява проникване на вода. Съобразявайте се все пак с нивото на защита и не снимайте в проливен дъжд или пък в средата на вълнолома докато морето ви залива.
Сега малко за възможностите на Pentax AF360FGZ II
За възможностите на главата споменах и мисля е излишно да споменавам, че движението на лампата в главата е моторизирано и може да го управлява както фотографа, така и камерата (в зависимост на какви mm. е поставен обектива).
Снимачни режими
- P-TTL (автоматичен) – TTL режим при който както знаете камерата се грижи за определяне на точната експозиция. Фотографа може да избира корекции в диапазона -4 до + 2 EV единици.
- M (ръчен) – режим, при който може да се избира от пълна мощност 1/1, през 1/2 (половин мощност), 1/4, …, до 1/256 част от мощността… което е направо като светлина от светулка (в кръга на шегата).
- Multi (стробо) – режим, при който могат да се възпроизведат поредица от светвания с интензитет, честота и брой, какъвто си определи фотографа. Мощността може да е от 1/1 до 1/256, броя запалвания от 2 до 100 а честотата от 1 до 200 Hz. Използването на този режим е свързан с доста предварителни сметки, често и от статив. Аз съм го използвам в повечето случаи за забавление, когато съм снимал бързо движещи се обекти за постигане на абстрактна визия. Режима е интересен и може да предизвика творческа активност.
- Wireless (в P-TTL) – режим, при който без кабелно може да управлява или светкавицата да бъде управлявана от други светкавици поддържащи TTL протокола на Pentax. Фотографа може да избира корекции в диапазона – 4 до + 2 EV единици.
- Pentax AF360FGZ II трябва да мине през настройка на канала, на който ще се използва. По подразбиране е настроена на канал 1, но за да не се пречи на работа на колеги, които снимат наоколо в същия режим, може да се изберат до 4 различни канала за работа. В случая, ако разберем канал, различен от 1 ви, то трябва да научим и камерата, с която снимаме на кой канал ще се снима. Описано е с много лесни стъпки в инструкцията за употреба. Ако използвате вградената в камерата светкавица, то трябва да прочетете от къде се променят настройките за без кабелно управление (например при Pentax K30 е от менюто, докато при топ модели като Pentax K3 е изведено на бързия бутон за управление на светкавицата (като под меню на менюто за без кабелно управление).
- Wireless (ръчен) – ръчен без кабелен режим, при който сами трябва да регулирате силата на импулса (от 1/1 до 1/256).
В комплекта на светкавицата идва стойка, на която да се закрепи, когато е отделно от камерата, но по-добре се снабдете със здрави стойки с променлив ъгъл и опция за закачване на аксесоари и към статив. Ще си улесните живота.
Управлението на режимите е изключително лесно: натиска се бутон MODE докато се избере нужният режим. След това с бутон SET и ротиращият селектор нанасяте корекции или променяте настройки.
Притъмняло ви е? Парите… а, това бе друга реклама… та притъмняло е и не виждате какво се изписва на дисплея? Може да се активира осветление на дисплея и да виждате какво се случва.
Няколко думи за LED прожектора.
Той изпълнява две функции да подпомага фокусирането при тъмна обстановка, където не достига светлина за АФ сензора и разбира се да допълва със светлина, ако се снима видео. Pentax AF360FGZ II е светкавица, а не видео лампа. Тоест ако се занимавате сериозно със снимане купете си голяма и доста по-мощна лампа. LED прожектора се справя прилично с близки обекти (1 – 1.5 метра) ако на камерата има закачен един… обектив със светлосила 2 или около нея. Сложим ли китовият 18-55 то се налага да вдигнем исото до поне 800 за да се забележи осезаемо присъствието на светлина от прожектора.
Като опции може да използвате пълна мощност: 1/1 до 1/16 от мощността. Може да преминете и на автоматичен режим. При него сензор под прожектора мери околната светлина и автоматично настройва силата на светене. Благодарение на това може да се приближите към даден обект и докато се приближавате силата на светене намалява. Трябва да се прави бавно и спокойно защото сензора отчита малко бавно.
За да работи подпомагането на фокуса е нужно камерата с която снимате да е с качен последен фърмуеър (в който изрично да е записано че поддържа Pentax AF360FGZ II). При натискане на полу спусък, ако не достига светлина, LED а се активира за момент осветява сниманата повърхност и благодарение на това камерата фокусира. В допълните функции на светкавицата има опция за донастройка режима на LED.
Установих и още едно удобство – когато снимам макро на слаба светлина и използвам LED прожектора се получава по-меко изображение от колкото ако гръмна със светкавицата.
Дочух питане: защо липсва автоматичният режим? Махането на този режим, при който светлината се управляваше от светкавицата вместо от камерата е естествен процес. Нямам спомени някой нов модел светкавица още да го пази. Pentax AF360FGZ II не е изключение. Този режим може да бе подходящ за годините на филма, но в дигиталната епоха си е доста архаичен и неточен.
С P-TTL режима почти нямах проблеми. Да случва се понякога да се излъже камерата, но случаи такива съм имал с всякакви модели светкавици. По малката мощност не ми създава конфликт с прегряване и от там спиране на светкавицата, а ей така за експеримент я подложих на добро натоварване. При пълна мощност я разреждах до край и след около 2 секунди бе отново готова за работа. За теста използвах класически бели Sanyo Eneloop презареждаеми батерии. Честно казано не съм тествал колко пълни разряда могат да издържат един комплект батерии, защото в един момент просто ти омръзва да святка, а все още да има енергия.
Като цяло Pentax AF360FGZ II е среден клас светкавица подходяща за ентусиасти и дори и за професионални фотографи. Предлага влаго и прахо защита и е добро допълнение към новите камери на Pentax имащи същите защити от неподходящо време.
- Предлага въртяща се във всички посоки глава с възможност за накланяне нагоре и надолу.
- Може да се използва в режим високо скоростна синхронизация, за случаите, когато искате да снимате над стандартната за камерата ви синхронна скорост.
- Лесно управление.
- Дава усещане за здравина, а крачето, на което стъпва е изработено от метал. Може да се използва както за фото, така и за видео заснемане с уговорката, че е по-скоро ако искате да заснемете импровизирано клипче.
- Трябва да ъпдейнете фъруера си на камерата, за да работи без проблем LED прожектора при подпомагане на фокуса.
- Стробистите могат да се възползват от без кабелното управление и да палят няколко светкавици, като ги контролират дистанционно.
- Не прегрява и зарежда бързо (1.5 sec. по спецификация).
- Липсва и вграден отражател и идва без дуфузер.
Всъщност след всичко написано разликите с големия батко Pentax AF540FGZ II са единствено в по-малкото водещо число и липсата на вграден отражател. С две думи 99% от написаното по-горе е валидно и за Pentax AF540FGZ II
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.