Ето, че дойде време да си поиграя и с Nikon Z8 – хитова в момента камера сред професионалните фотографи разчитащи на Nikon. Понеже в момента актуалното ми хоби е да се ровя в историята на фотокамери, Nikon от доста години имат флагман и придружаващ го ескадрен миноносец, тоест топ камера и също топ камера, но с малко по-малки размери.
Когато излезе Nikon Z8 някак се породиха доста спорове, предизвикани предимно от лаици в областта на професионалната фотография, че видиш ли тази камера обезсмисля съществуването на Nikon Z9… Четейки спецификациите то във фото и видео възможности камерите са идентични, дори Nikon Z8 като по-нов модел има и някои екстри повече.
Така е, по-новата камера е с някоя друга екстра повече, че е и по евтина, но за мен като дългогодишен фотограф снимал с флагмански модели знам какви са предимствата, колкото и да не се съгласяват с мен.
Днес няма да правя подробно ревю на Nikon Z8, както казах доста си приличат с флагмана Nikon Z9, затова ми се ще да посоча разликите между двата модела и от там насетне всеки да преценява сам за себе си.
Една положителна екстра в пробването на Nikon Z8 бе фактът, че благодарение на Dynaphos, които бяха организирали събитие с известен спортен фотограф като ментор, можех да снимам търчащи нагоре-надолу спортисти, изпробвайки скоростта на снимане, което е една от важните характеристики на топ камерите.
Дизайн и разлики
Nikon Z8 е идентична като дизайн с Nikon Z9, но без вграденият грип. Това прави камерата с около 430 грама по-лека, което си е малко повече от ¼ тегло. Това е важно за мнозина фотографи които снимат часове наред и дори ползват по две камери. За мен липсата на грипа е осезаема, защото доста от кадрите, които съм снимал, а и сега продължавам да снимам са вертикални. Затова съм склонен да нося повече тегло, но да имам това удобство.
Да на Nikon Z8 може да се сложи допълни вертикален грип MB-N 12. Обаче камерата става по-голяма като размер спрямо Nikon Z9. Отделно като дизайн личи че е добавен и лично на мен като естет ми разваля усещането за завършен дизайн. После липсват някои бутони, каквито има при Nikon Z9. Накрая грипа работи с две батерии EN-EL15c и мисля, че не поддържа мощната батерия на Nikon Z9 – EN-EL18d. Освен че прави повече кадри от двете батерии взети заедно, но голямата батерия (може да е субективно) според мен дава повече мощ на моторите на обективите и фокуса при Nikon Z9 е по-бърз. Подчертавам, че така го усещам аз и то съдейки от опит с други флагмани с голяма батерия.
Положителната черта на вертикалния грип на Nikon Z8 е че може да се маха и така да се редуцира теглото и размерите за моментите в които това е нужно.
С изключение на някой и друг бутон, както казах дизайнът е идентичен. Еднаква подвижност на дисплея еднакъв визьор. Всъщност дизайнът на Nikon Z8 поне за мен е много по-красив от дизайна на Nikon Z6/7 серията. Визирам частта с визьора, защото надолу са еднакви. Освен това Nikon Z8 е по-голям от Nikon Z6/7 серията и грипът е удобен за големи ръце като моите, дори и без поставен вертикален грип. Гумата на грипа е с добро сцепление и дори със закачен 70-200 мога да си позволя да го „овеся“ на два и дори на един пръст, без да се притеснявам, че ще ми изпадне от ръката. Не пробвайте това у дома, аз съм професионалист (да вкараме една шега).
Nikon Z8 няма RJ45 LAN порт, както и PC конектор за кабелна връзка със светкавица. 21 век идея си нямам защо все още топ камерите имат нужда от PC конектор, но… липсата на LAN връзка за 99% от ползвателите на Nikon Z8 предполагам няма да е драма, в крайна сметка може да изкарате от USB-C порта с преходник RJ45…
Затова пък мисля, че това е първата камера, която има два USB-C конектора. Полезна новост с оглед на все по-често използване на фотокамерите като видео такива. Сега лесно може да включите в единият USB-C връзка към компютъра, а по другия порт да подавате захранване към камерата и да снимате часове наред без да се притеснявате дали ще ви стигне батерията. Хубаво е да разгледате означенията на портовете. На едното USB има знака на USB и този порт е предназначен за пренос на данни и по него не може да зареждате камерата.
Другия порт има обозначение PD (Power Delivery) и служи за зареждане на батерията или захранване за продължително снимане. Ако искате да се възползвате от тази опция вашето зарядно или външна батерия трябва да е задължително PD тип, защото със стандартно зарядно няма да се случат нещата.
Стандартен HDMI порт. Така се прави, защото е несериозно, когато се казва, че една камера е хибридна, порта, през който трябва да мине видеото е мини или микро и да се разчита на надеждност!
Ами толкова по дизайна.
Още няколко разлики
Като по-нова камера Nikon Z8 има добавено разпознаване във фокуса, когато използвате режим животни, да разпознава и насекоми. Полезно за снимащите макро фотография.
Две функции за портретна фотография, които Nikon Z8 има, но липсват в Z9.
Първата се нарича Portrait Impression Balance (Баланс на портретното впечатление) и ви позволява да имате по-прецизен контрол върху нюансите и яркостта на тоновете на кожата.
Втората е Skin Softening (Омекотяване на кожата) и, както подсказва името, прави кожата на човека по-мека и гладка, без да засяга косата или очите.
Nikon Z8 може да записва снимки в 10-битов HEIF формат, както и в 14-битов RAW и 8-битов JPG. HEIF дава възможност за по-голяма тонална градация при съвместимо HDR устройство, но все още не е много популярен формат и може да създаде някои проблеми със съвместимостта с някоя от програмите за редактиране на изображения.
Nikon Z9 от своя страна не разполага с опцията HEIF, въпреки че няма да се учудя, ако тя бъде въведена по-късно чрез някой фърмуеър.
Nikon Z9 има още една екстра – вграден GPS. След като го активирате в менюто, можете да записвате информация за местоположението на всяка направена снимка и да визуализирате тази информация по-късно в раздела за карти на различни софтуери, например Lightroom. Хаби батерия е хубаво да се знае.
Nikon Z8 няма вграден GPS. Алтернативното решение е да използвате външен такъв или през Bluetooth приложението Snapbridge на мобилното си устройство.
Два слота за карти памет, но различни. Тук се колебая честно казано. От една страна поддържането на два типа карти не е удобно. От друга страна опцията за по-бюджетните карти памет, каквито са SD също е добра. Ето един адски тривиален пример: тръгвате на снимки и си забравяте картите у дома. Вече дори и в супермаркетите на касата до дъвките може да откриете SD карта памет. Може да импровизирате и спасите положението. Несериозно звучи, но се е случвало.
Иначе Nikon Z9 с неговите две гнезда за CFexpress карти показва, че камерата е създадена без компромиси. Ако решите да снимате в серия и да записвате на двете карти едновременно няма да има никакъв проблем, после буфера винаги ще се препразва по-бързо, заради по-добрия трансфер на CFexpress картите.
От друга страна Nikon Z8 като по-достъпна събитийна камера е добра опция да има два различни слота за карти памет. На CFexpress записвате оригиналните RAW файлове, а на SD да речем JPEG за бекъп. Ако не снимате и брутални серии може и RAW стига да сте си взели хубави карти.
Наистина се колебая в случая, коя е по-добрата комбинация от слотове за карти памет.
Видео
Не съм пробвал. Признавам доста се отдалечих от всички новости, които навлизат с бързи темпове във видео възможностите на камерите и залага изцяло на фото възможностите. Ще вмъкна само някои спецификации, които дава фирмата производител.
Nikon Z8 може да записва 4K 60p видео без прекъсване в продължение на приблизително 125 минути, а 8K 30p – в продължение на 90 минути, според собствените тестове на Nikon при 25˚C.
Nikon Z9 от своя страна няма ограничения в 4K и може да прави два часа в 8K. Според специалисти по-големия корпус на камерата позволява по-добър топлообмен и от там и по-продължително снимане на видео.
Серийно снимане
Nikon Z8 може да снима в максимален размер на сензора до 20 кадъра в RAW и до 30 кадъра в JPEG. При по-високи скорости снима в кроп режим (DX) и само в JPEG.
Тъй като затворът е изцяло само електронен не изпитах угризения да натракам доста тестови кадри използвайки различни серии и карти памет. Като за начало пробвах с CFexpress най-бързата актуална карта. При 20 кадъра за секунда буфера събира около 150 кадъра в RAW формат и след това започва да снима в една серия между 10 и 15 кадъра докато се напълни картата. Защо странна? Явно трансфера към картата с по няколко кадъра и заради това буфера се разтоварва малко неравномерно.
При използването на актуалната най-бърза SD карта, могат да се заснемат около 65-7 кадъра и след това пада на 10 кадъра в секунда, до запълване на картата.
Виждате колко е голяма разликата при серийно снимане и ако често се възползвате от тази екстра, то ще трябва да разчитате предимно на CFexpress картата.
В случай че снимате и записвате RAW и на двете карти, камерата ще се съобрази с по-бавната.
Поглеждайки към Nikon Z9 установявам, че буфера на Nikon Z8 позволява по-голяма серия, почти три пъти, което си е предимството на по-новата камера.
Превключих на 30 кадъра. Камерата веднага ме контрира, преминавайки в JPEG и то Normal качество – тоест средно, което хм… мен някак не ме кефи. Другото ограничение, което срещнах е, че серията е максимално 198 кадъра независимо с каква карта памет снимам и просто камерата спира серията. Ок, това са 6 секунди и малко. Nikon явно са преценили, че това са достатъчно кадри.
Понеже снимах в една спортна зала, където осветлението е мешавица от LED и индустриален метал халоген то трептенето на светлина бе повсеместно. Сглобих едно Gif-че от 198-те файла и може да видите как всеки кадър е с различно осветяване, независимо че е включена функцията за предпазване от примигване.
На гифчето се вижда, че и няма ефект „шутер роулинг“. Спортистката доста яко размахва крак и единствено има леко размазване заради едва 1/800 част от секундата, с която можех да снимам заради слабото осветление в залата.
Не съм пробвал как е с по-високата серия, защото както казах там вече преминаваме и в кроп режим. Може би снимащите птици и диви животни ще се възползват от тази опция, защото така получават и „по-дълъг“ обектив…
Фокус
За единичният няма какво да говорим. Той си кове, разпознава лесно лица и очи. Тук при бягащи хора се възползвах да вида как се държи и следящия и поне при мен в 90% от кадрите в тая не толкова светла зала нямах ядове. В последствие се оказа, че нямам право да пускам снимки на хора извън събитието, затова ще пусна само на модела професионален спортист Лиляна Георгиева. Снимах с Nikkor Z 70-200/f2.8
Със сигурност можех да постига и по-добри резултати, но тъй като събитието не бе само за мен, бързах и не бях с най-добрите възможни настройки за следящ фокус. Единствено неудобно ми бе при вертикалните кадри, НО ето тук е моментът да споделя за яката стабилизация в комбинация от сензора и обектива. Гиф-а по-горе е изцяло от ръка и вижте как не мърда изображението (с изключение на корекциите, които правя, за да хвана обекта), а е снимано на 200 mm. Стабилизацията е превъзходна.
ISO
Матрицата е идентична с тази на Nikon Z9. Правих примерни снимки на таблиците в студиото и да не намирам разлика, затова вместо да пълня статията с излишни кадри може да погледнете примерите за Nikon Z9.
Nikon Z8
Камерата ще е предпочитана от професионални фотографи, които желаят по-лека и компактна камера, сравнено с флагмана Nikon Z9. Да, и по-ниската цена. Удобна е за държане и за снимане и е от максимално висок професионален клас. От фотографска гледна точка камерата не отстъпва на флагмана, дори в някои неща го бие. На мен обаче сериозно ми липсва вградения вертикален спусък и голямата батерия.
Не бих снимал на серия над 20 кадъра, защото просто държа да използвам RAW за пост обработка. Заложете на висок клас карти памет както CFexpress, така и SD.
Финално, докато свикнете да забелязвате с индикацията във визьора или дисплея, че камерата е сработила, пуснете си да издава звук, като сработва затвора. Вече на няколко представяния гледам как снимащите не се усещат, че камерата е на серия (оставена от някой друг тестващ) и докато се усетят запълват картата.
За тази година това бе всичко от Photo Cafe. Декември ще обърна повечко внимание на музея наброяващ вече над 600 артикула и се надявам да вкарам поне нови 50. Посетете, може да откриете някоя от първите си камери и да я споделите в социалките.
Благодаря, че сте наши читатели с пожелание за нови срещи през 2024 година.