Nikon спазиха традицията да пускат с леко олекотени версии на топ камерите си. Nikon Z5 е точно такъв олекотен модел на Nikon Z6, или актуалният с днешна дата Nikon Z6 II.
Интересното е, че макар и олекотен то Nikon Z5 има една екстра повече от “шестицата” която по думите на много про фотографи е изключително ценна.
Каква е тя? В статията ще я спомена по някое време.
Тъй като във Photo Cafe си имаме като служебна камера Nikon Z6, почти от самото и излизане, то може да се каже, че имам добър опит в използването на Nikon Z системата.
Дизайн
Nikon Z5 се появи почти 2 години след Nikon Z6. Като дизайн са почти напълно идентични. Единствената визуална разлика, която може да се види веднага е липсата на инфо дисплей на топ панела, а на негово място е преместен програмният диск. Честно казано свикнал съм с инфо дисплей още от 1996 година, когато започнах да снимам с Nikon F801, но повечето колеги фотографи смятат, че не е кой знае какво удобство, а още един елемент харчещ батерия.
Освен преместения програмен диск физически няма друга разлика между Nikon Z5/ Nikon Z6/ Nikon Z7 камерите. Ах да, има разлика от цели два милиметра повечко при Nikon Z5 заради една много важна “според някои колеги” екстра…
Бутони, разположение, подвижност на дисплея – идентични, дори и батерията… а… батерията е нова, добра новина.
Горният и предният панел са от здрава магнезиева сплав, а долният и задният – поликарбонатна пластмаса. Влаго и прахо защитен по идентичен начин както са и по-големите батковци.
Ако съм със затворени очи няма да усетя разлика между захвата на Nikon Z5 и Nikon Z6 да речем, макар и да има едни 2 милиметра в повече за Nikon Z5. Никонското удобство на грипа е прословуто. Гумите по-корпуса са с много добро сцепление, а и поне на служебния Nikon Z6 не съм успял да видя, дали имат детската болест на някои DLSR модели с отлепянето им…
Двоен слот за карти памет
Да това е новост, за която имаше толкова голяма дискусия когато се появиха Nikon Z6/7 преди две години и няколко месеца. Помните те са само с един слот за карта памет – XQD или CFexpress (зависимост от ъпдейта).
Nikon Z5 е с два слота за SD карти памет като и двата слота поддържат UHS-II скорост, тоест използвайте бързи карти, за да се възползвате максимално от възможностите на камерата.
В менюто на камерата може да настроите как да се записва информацията на картите: при запълване на слот 1 да се продължи към втори, да се прави резервно копие на 2-ри слот или да се раздели RAW и Jpeg на двете карти (ако използвате тази опция).
Навремето, когато снимах сватби, записвах на едната карта RAW, а на другата за всеки случай Jpeg, и бях съобразил картите така, че да се запълват що годе по еднакво време и така си вървяха по двойки.
С това промените по дизайна на Nikon Z5 се изчерпват и преминавам нататък.
Сензор
35 милиметров стандарт (FX според отбелязването от Nikon) поставен зад добре познатият вече Z байонет.
24 мегапиксела CMOS – тук идва друга разлика с Nikon Z6 – матрицата не е с така нареченото задно осветяване (BSI). Има лека разлика в резолюцията от 0.5 мегапиксела, но мисля това е пренебрежимо малко. Дали факта, че не е от BSI тип се отразява на снимките при високо ISO, ще погледна по-надолу при тестовете за ISO.
Процесорът управляващ всичко в камерата е все още актуалният EXPEED 6.
Стабилизацията на сензора е идентична както при Nikon Z6/7 моделите и със същите възможности за настройка от менюто. Много е важно е да настройвате стабилизацията, ако използвате обективи без електроника в тях. Дискутирал съм защо в статията за Nikon Z6.
Визьор и дисплей
Визьорът е идентичен като качество с този на Nikon Z6 – около 4 милиона точки резолюция, голям и ясен. До колкото мога да преценя има еднакъв момент на затъмняване след снимка (ако използвате превю режим). Същата опция за настройка на диоптъра.
При дисплея – същата подвижност (малко ограничена, но е може би заради факта да остане по-тънка камерата), но имаме по-ниска резолюция милион срещу двойно повече за Nikon Z6.
Управление с докосване на дисплея? Риторичен въпрос.
Автоматичен фокус
Хибриден контрастен и такъв с улавяне на промяна на фазата. 273 фазови точки – също както при Nikon Z6.
Не откривам никаква разлика в скоростта на фокусиране спрямо предшестващите модели. Избора на фокусни режими е идентичен, екстри като фокус по око, даже не са и екстри, а стандартна функция.
Скорост, серия, меню
Макар и да се води по-нисък клас от Nikon Z6, Nikon Z5 има в арсенала си 1/8000 част от секундата като скорост. Обикновено по-ниския клас камери се задоволяват и с 1/4000…
Серийното снимане е осезаемо по-ниско 4,5 кадъра срещу 12 за Nikon Z6. Това според мен си е просто наложено от Nikon, защото както писах по-горе, слотовете за карти памет поддържат достатъчно бързи карти, но все пак Nikon Z5 е олекотен модел.
За всеки снимащ с Nikon последните хм… от времето на Nikon D3, та от тогава менюто е почти непроменено, само леко се разраства, но 90% от основните неща са там, където никонджиите са свикнали да бъдат. Да, тук имаме и стандартното вече меню на български език (може би, защото съм участвал в част от превода навремето, заради това е и мисля е добър (минути за реклама)).
ISO
За съвременните фотографи това е един от най-важните моменти при избора на фотокамера. Мен лично никога не ме е притеснявало шума при по-високо ISO, снимайки дълги години на лента, но…
Направих серия снимки на тестови скали и може да погледнете и да прецените за себе си какви стойности са добри за вас. Снимано в RAW без опции за чистене на шума (както всеки път и сега ще кажа, че всъщност Adobe Camera RAW не чете настройките на камерата и образно казано нулира всичко).
Оценявам резултатите след печат на 100% кроп на принтер на полуматова хартия. Изненадващо, но Nikon Z5 има дори по-добри нива при висок шум сравнено с Nikon Z6.
В статията за Nikon Z6 изказах мнение, че има повече светен шум от колкото съм свикнал за Nikon и се налагаше да го редуцирам при стойности ISO3200 и нагоре, с малко, но се налагаше.
При Nikon Z5 такава нужда не изпитвам. Да, при високи стойности на ISO има шум, но той е чист монохроматичен и който има желание може се пробва да го чисти. Според мен е безсмислено.
От 100 до 1600 ISO няма никаква разлика в изображението. 6400 ISO е абсолютно използваемо за професионални цели, а лек компромис и 12 800.
В черно-бял режим 25 600 ISO биха седели много приятно, защото има зърнистос от шума, но е мека и приятна, така че може да запазите естествената атмосфера на нощта и уличното осветление, като се възползвате от по-високото ISO, 5 кратната стабилизация.
При крайните стойности 51 и 102 хиляди започва осезаемо да се вижда шума като при най-високата стойност има и известна степен на грешка в цветопредаването.
Максималното ISO е 102 400, което е с една степен по-малко отколкото при Nikon Z6, който все пак е с CMOS-BSI сензор, иначе минимално може да слезете до 50 в случаите, когато сте много светлосилна оптика, а нямате ND филтър в себе си.
В работна обстановка например в изложбено хале, където има голям диапазон на контрасти и съм снимал на 1600 ISO, в сенките се запазват разработките и ниските нива на шум. Все пак разчитам и на стабилизацията и не вдигам прекомерно чувствителността.
По подразбиране държах Nikon Z5 на автоматично ISO с диапазон 100 до 3200.
Батерия
Новост е батерията EN-EL-15c, която е с 20% процента по-мощна сравнено EN-EL-15b. Според тестовете на CIPA това са 470 кадъра срещу 390 при Nikon Z6, но както неведнъж съм казвал броя на кадрите зависи много от начина на снимане. Имал съм моменти, в които без проблем правя 2000 кадъра на събитие траещо 3-4 часа и как съм правил по 400 кадъра, когато съм на почивка и примерно ги снимам по няколко в продължени на 10 дни.
Не съм тествал колко държи новата батерия спрямо старата. Може би ще се случи, когато се появи Nikon Z6 II и ще ми се ще да ги съпоставя двете камери като най-чистия тест за живот на батерията постигам, като тествам, колко време може да се запише видео с една батерия.
Nikon Z5 позволява освен зареждане през USB-C порта, но и може да захранвате камерата през външна енергийна банка в случаите, в които снимате продължително видео, или астрофотография, или в студиото. Може да използвате и батерийният пакет MB-N10, който позволява смяната на батериите независимо една от друга и по този начин да снимате непрекъснато, без да се налага изключвате камерата.
Видео
Не ми е силна страна, затова само го прегледах като възможности. Nikon Z6 си остава (за сега докато Nikon Z6 II още не е в продажба) лидера на Nikon за снимане на висок клас видео.
Nikon Z5 може да се похвали с Full HD видео от целия сензор и 4к, но с кроп х1.7, тоест ако закачите 14 мм обектив то той ще има ъглов обхват като 24 милиметров. Накратко Nikon Z5 не е със силна страна видео, а е повече фотографски ориентирана.
Нов Z обектив
Nikon Z5 идва с олекотен и компактен обектив – Nikkor Z 24-50 f/4-6.3 Обективът наистина е много компактен и за любителски цели е добър. Е да малко е тъмничък и с къс диапазон, но пък сравнено с “китака” на Nikon Z6 – Nikkor Z 24-70 f/4 ще ви позволи лесно да се събере заедно с камерата в някое малко отделение на туристическата ви раница и да не ви тежи толкова много.
Благодарение на големия байонет има прилична острота в краищата на кадъра, а както по-горе писах, снимките на високо ISO не са проблем, което компенсира по-затворената диафрагма.
Работа
Реших да не разхождам само камерата ами и да поработя с нея… да поавантя дет се вика малко и да дам почивка на служебния Nikon Z6. Имах да снимам едно изложение (скучновато) и един магазин за очила, като използвах 4 различни обектива – два оригинални Z автофокусни, един китаец на Z байонет (за който ще говорим след някоя и друга седмица) и любимия 11 милиметров IRIX.
Не усетих никаква разлика, сравнено с Nikon Z6 освен един проблем, за който Adobe имат вина – снимки, направени с неникон (Sigma, Tamron, Tokina, Irix и други) обективи PS и LR не ги разчитат и казват, че са неподържан формат.
Много странен феномен с оглед на това, че всякакви други софтуери четящи NEF файлове включая оригиналните никонски, Capture ONE, Fast RAW Viewer отварят снимките без проблем, дори и онлайн конвертори, обръщащи от NEF на DNG (за разлика от адобския DNG конвертор, който също не разчита файловете).
До приключване на броя (16.10.2020) Adobe още не са решили проблема, така че имайте едно наум.
Освен тази малка спънка нещо различно в усещането за снимане каквото имам от Nikon Z6 нямаше, а и клиентите останаха доволни.
Накратко Nikon Z5 е фотографски ориентирана фотокамера с 90% от възможностите на Nikon Z6 и с някои полезни екстри като: нова батерия, захранване на камерата през USB-C порта и разбира се двоен слот за карти памет.
Китовият обектив би задоволил любителя фотограф, а и гамата от Z обективи вече не е никак малка.
За финал няколко снимки, снимани с различни обективи от 100 до 1600 ISO.