През 2016-та Nikon представиха една дълго очаквана фотокамера – Nikon D500. Тя е от професионален клас и е насочена към фотографи търсещи бърза серия снимки, динамика и добър автоматичен фокус.
Днес няма да ви занимавам с подробен анализ на всички възможности на камерата. Ще се спра само на няколко акцента които ме впечатлиха и смятам, че са важни за бъдещите потребители.
Няколко общи приказки за Nikon D500 преди да се впусна в подробности. Камера от професионален клас с размер на сензора APS-C (или както Nikon ги бележат – DX) с възможност за допълнителен кроп х1,3. Около 21 активни мегапиксела резолюция, 153 АФ точки, подвижен дисплей, 10 кадъра в секунда серия, 180 000 пикселов RGB сензор за измерване на светлина, Wi Fi, USB 3 и 4К видео.
Днес ще наблегна на говоренето. Настанете се по-удобно, защото ви очаква пълнометражен филм.
Още няколко неща в добавка.
Светлочувствителност – ISO
Nikon D500 разполага с диапазон на ISO чувствителност стандартно от 100 – 51200 и разширяем от 50 – 1640000. Нямах много време да го тествам подробно в реални условия, но пък успях да направя лабораторен тест. до 51 200 ISO шумът който се появява е изключително монохроматичен и чист. Напомня много на зърнистостта на филмите от преди години.
Използваемо ISO – 6400 с лека забележка. Критериите са според всеки фотограф и затова споделям моите. Основавам ги на разпечатка от мастилено струен принтер върху гланцова фото хартия. При 200 000 ISO започва да се наблюдава интензивна поява на шум както и видима промяна на цветопредаването. При нива над 800 000 9 при 1 600 000 ISO има видимо „избиване“ в магента. Снимането на максимално високи стойности ISO може би е добра идея при режим черно-бяло и някаква специфична арт задача.
Показаните кадри са 100% отсечка. Заснети са в RAW с изключено шумоподтискане и няма приложено такова при конвертирането им в Adobe Lightroom
Измерване на светлина
Системата за измерване на светлина е с нов 1800 000 пикселов RGB сензор, който разпознава трептене на светлина и лица. Позволява по-добра експозиция, търсейки лице в кадър и акцентирайки на него, а също, така когато снимате в помещение с луминесцентни лампи се съобразява с трептенето и позволява снимане в пикови стойности на светлината. Във визьора се показва информация, че има открито трептене на светлина.
Видео
За десерт 4К видео. Възможностите за професионално заснемане с Nikon D500 са вход за външен микрофон и изход за слушалки. 4К може да се снима съответно с 30; 25 и 24 квадрата за секунда. Задължително е използването на XQD или SDHC (най-висок клас) карти памет. Хубаво е да се знае, че при снимане на 4К камерата минава в кроп около х2.25 тоест ако имаме 20 mm обектив то той приравнен към пълно размерна матрица ще е все едно 45 mm. При снимане във Full HD кропа е около х1.7 Накратко, ако търсите широк изглед ще трябва да си предвидите един AF-S10-24mm/3.3-4.5 в чантата.
Прочитайки горните редове, това са около 10% от това което може да се спомене за новия Nikon D500. Останалите 90% ми се ще да ви ги оставя на вас да ги откриете в момента, в който разопаковате кутията у дома.