След като в предишна среща започнахме разговора за различните модели Nikon фотокамери, стигнахме до професионалният клас и леко си дадохме почивка. Днес продължавам с разходката из актуалните про модели на Nikon.
Серия 700
Nikon D750 – тази камера е в основата на професионалната Nikon серия. Наследник е на легендарният Nikon D700, който позволи на по-ниска цена да имате почти всички екстри на Nikon D3.
Може да се похвали с 24 мегапикселова пълноразмерна матрица, поставена в тяло почти изцяло създадено от магнезиева сплав – горната и задната част, а предната част е от карбон интегриран в поликарбонат.
Тази конструкция прави тялото по-леко, но без да се прави компромис със здравината. Тялото е влаго и прахо защитено с клас, какъвто имат професионалните фотокамери.
В предишната тема споменах, че някои фотографи спестяват от бюджета си, вземайки Nikon D610 – камера от потребителски клас за професионални цели. Нещо подобно на Nikon D90 срещу Nikon D300s, но Nikon D750 е много по-удачен избор.
По-добра автофокусна система, по чувствителна на тъмно, с повече АФ точки чувствителни при диафрагма 8. Макар и с малко, но повече кадри в секунда. По-високо ISO и по-ниско (избират се допълнително от менюто). Ново поколение матрица даваща по-ниски нива на шум. Повече кадри с едно зареждане на батерията. Вграден Wi Fi и най-големият коз… подвижен дисплей.
Да, дисплеят е подвижен само нагоре и надолу (тоест перфектен за коремна фотография), но Nikon D750 е първата про камера на Nikon с подвижен дисплей, за съжаление няма управление с докосване.
Камерата се използва от доста сватбени фотографи или репортери заради по-малката резолюция и респективно по-леките файлове позволяващи бърза обработка и същевременно добро увеличение.
Задължителната за професионална камера екстра двоен слот е налична и тук, в случая за SD карти памет
Матрицата не е капризна към обективи и тяхната разделителна способност. Спокойно може да снимате с по-стара оптика от професионален клас или пък дори със средния клас “китови мазачки” като AF-S Nikkor 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR, ако е останал някъде за продажба или пък туристическият AF-S Nikkor 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR
Серия 800
Тази серия се появи заедно с актуалния тогава флагман Nikon D4 по подобие на двойката Nikon D700 и Nikon D3 (или по-скоро s версията).
Изказвам мое мнение, заявявайки, че така и не станаха двойка. 36 те мегапиксела отделиха серията 800 в съвсем отделен сегмент създаден да конкурира отчасти средният формат.
Nikon D800E бе и първи опит на Nikon да пуснат камера без АА филтър с цел максимална детайлност на изображението.
Серия 800 има всички атрибути на топ професионално тяло с изключение на вграден батериен пакет.
Актуален модел Nikon D850 за който има ревю на страниците на Фото Кафе, но все още могат да се намерят моделите Nikon D810 Nikon и D810A (вторият е насочен изцяло към астрофотографите).
Както споменах серия 800 са камери създадени да правят снимки с висока резолюция и от там детайлност. Притежават пълноразмерни матрици и автофокусна система на актуалният флагмански модел.
Nikon D850 е последният про модел който Nikon изкараха и е събрал всички екстри в себе си. Всъщност наистина е добра идея да прескочите към ревюто на Nikon D850, а аз ще скокна за едно лате…
Такааа за кого е предназначен Nikon D850. Буквално за всеки професионален фотограф. Може да е 2 ра камера, ако притежавате Nikon D5 – тук вече имаме двойка… всъщност 3-ка, но за това след малко.
Независимо от многото пиксели се представя добре на тъмно и е подходяща за репортери и сватбени фотографи, които, ако искат могат да снимат на по-малък RAW и така да спестят време, дискове и нови машини, но… колкото повече… тоест по-добре да се снима на пълен RAW винаги.
Камерата не търпи компромиси относно обективи. Ако търсите максимално качество, то препоръчвам 2 ра версия на класическият 24-70/2.8 или 3 та версия на 70-200/2.8 за 14-24 няма какво да кажа… той е легендарна резачка и покрива без проблем 45 те мегапиксела на Nikon D850. Същото важи и за новите твърди оптики на Nikon.
Освен в нова камера инвестирайте (ако вече не сте го направили) и в по-мощен компютър и дисково пространство, за да работите бързо с файловете достига и до 100 МВ. Другото за което трябва да помислите как ще използвате двойният слот за карти памет. Тук те са един за SD и един за XQD… Мисля в ревюто съм споменал мнението си за този тип различни портове, но явно Nikon го смятат за добро решение.
Серия 500. Всъщност не съм сигурен дали ще е серия.
Актуален модел – Nikon D500 създаден е да е по-малък брат на флагмана Nikon D5. Това всъщност е и отговора защо не е серия.
Флагманите на Nikon са D1; D2; D3; D4 и D5 съответно успоредно с тях се появиха: D100; D200; D300 и D500, не D400 не се губи… просто така и не се появи, а вместо него излезе D7000 (до D7200), който е камера от потребителски клас и няма много заемки от флагмана.
Nikon D500 бе много дълго чакан… факт. Дали е достоен поддръжник на флагмана Nikon D5? Да!
100% ва професионална фотокамера с 20 мегапикселов APS-C сензор. Еднакъв като клас със серия 800 с разликата, че е с по-малка матрица. Заедно с Nikon D850 са допълващи поддръжници на флагмана Nikon D5.
Здрав корпус, защитен от прах и влага, бързо серийно снимане голям буфер, леки файлове за бърза обработка – идеалната репортерска камера, а също така предпочитана и от “птичарите” които често използват камери с по-малка матрица, за да “увеличат” дължината на обективите си.
Има АФ системата на флагмана с всичките му екстри като чувствителност на тъмно, АФ зони, скорост на снимане и самокалибрация.
Притежава доста добри опции за снимане на 4к видео с чист HDMI порт, от който на външен рекордер да записвате по-висококачествено видео.
Ще вметна едно неудобство, за което Nikon все още не са се погрижили… бавен морално остарял бих казал фокус в режим LiveView. За съжаление важи за всички съвременни обективи. Когато се налага снимам видео, често ако е сцена с лош контраст не рискувам с автоматичен, а направо преминавам на ръчен фокус.
За снимащите професионално видео това не е проблем с оглед, че те така или иначе използват ръчнофокусна оптика.
Nikon D500 е камера, която от фотографска гледна точка ще има доста дълъг живот дори и при следващ флагман като например Nikon D6 (ако излезе с такъв номер).
Имал съм удоволствието да снимам с нея, дори някъде по сайта има видео ревю… ако сте любопитни за повече мнение то на един клик разстояние е.
Стигам до флагманската серия.
Тук всъщност серията е едноцифрена и е по логика, която споменах по-горе.
Актуалният флагман е Nikon D5 и си имам почти всичко… с изключение на подвижен дисплей. Колкото и да е смешно на някой за мен това е изключително полезна екстра и смятам, че би се появила в следващ модел.
Честно казано няма какво да кажа за флагманската камера. Не случайно е на върха, не случайно е и скъпа колкото и да се оплакват някои колеги. Тежка стабилна създадена да я спукаш от работа (като се отнасяш грижливо с нея).
Работил съм с всички флагмани без Nikon D5, но разбира се съм го пробвал. Усещането винаги е било на ниво и макар да е обемист и тежък и… да оплаквал съм се, че ми тежи особено след сватба с 1000 кадъра, то винаги съм предпочитал флагманска камера.
Един Nikon D500 ще ви даде почти всичко на Nikon D5 освен размера на матрицата и някой и друг кадър по-малко… ще е по-евтин и по-лек или дори Nikon D850 макар и доста мегапикселов.
Удобството, което имате с една флагманска камера с вграден батериен пакет (принципно може да сложите батериен пакет на всяка про камера, но тогава камерата е по-обемиста и тежка от флагманската) е несравнимо, особено за човек с големи ръце.
Nikon D5 не е капризен на тема най-нови стъкла. Неговата 20 мегапикселова пълноразмерна матрица е достоен наследник на “господаря на мрака” както наричаха NikonD3 когато се появи.
Едно важно нещо трябва да знаете преди да си вземете своя Nikon D5 – какви карти памет ще използвате. Камерата има два слота за карти памет: или за CF, или XQD. Не съм вещ в цените и не знам, има ли разлика в цената в зависимост кой тип ще изберете. Важно е да знаете XQD картите са осезаемо по-бързи, но и по-скъпи като консуматив а и си трябва нарочен четец за тях.
Nikon D500 има два слота за карти памет единият от които е XQD тип. В случай, че сте решили да го използвате като 2-ро тяло към Nikon D5, то тогава и флагмана е добре да е с XQD слотове… като се замисля.
Искате да снимате големи, бързи серии снимки то XQD задължително, ако не ви е приоритет серийното снимане и то в много кадри, то CF висок клас ще са ви достатъчни, а и както казах са по-бюджетни.
Няма да обяснявам за кой е предназначен флагманският клас, мисля стана ясно.
Ще споделя няколко думи за една самостоятелна камера – Nikon Df
Предлага се в два варианта: сребро и черно. Има невероятен ретро дизайн познат ни от камери като Nikon FM2 например, но доста по-наедрял. В себе си носи флагмански сензор, този на Nikon D4.
Камерата е създадена освен да снима, но и да ви забележат. Макар да съм фен на черните камери, то винаги ще избера сребърната. Красотата и изпъква в този цвят.
Има професионални качества със здрав корпус (който както Nikon D750, само гърба, основата и топ панела с магнезиеви, а фронт панелът е поликарбонат), влаго и прахо защитен, но хм всъщност това е Nikon D610 с нов дизайн и матрицата на Nikon D4.
Фотографските възможности на камерата са почти идентични с Nikon D610, но са напълно достатъчни за това, което представлява и че всъщност е своего рода моден аксесоар.
Не бих отказал подарък Nikon Df, но както е казал поета: мечтите са безплатни.