Често ми задават въпроса: “Каква фотокамера да си купя и да прави добри снимки?”
Добрите снимки зависят изцяло от възможностите, идеите и уменията на снимащият, а камерата е просто нужният инструмент. Няма гаранция, че най-скъпата и технологично върховна камера ще създава шедьовър след шедьовър.
Когато сте начинаещи във фотографията, започнете с фотокамера, която ще ви помогне да навлезете в това страстно хоби, а когато нивото ви вече изисква по-мощен инструмент, то тогава преминете на по-висок клас.
Да топ моделите са като лимузината… стабилни, мощни, изглеждат добре и… предизвикват завист в очите на колеги… нека бъдем честни така е.
Забелязал съм този стремеж да имаме най-доброто, независимо че не ни трябва, просто заради гордостта да снимаме с “върха на сладоледа”
Да напиша статията ме провокираха последните няколко курсиста, които се обучават във Фото Кафе. Те са ентусиасти, навлизащи във фотографията и разумно (макар да са хора с възможности) са избрали базов клас фотокамери… в случая Nikon.
След доста срещи и разговори за фотографи, упражнения и домашни работи във всеки един от тях се появиха идеи за предпочитан стил на снимане и заедно с това въпроса дали сегашната ми фотокамера покрива новите ми желания за снимки.
Доста години съм снимал с Nikon, познавам марката добре и ми хрумна да направя една бърза статия, в която да упомена повечето актуални (към днешна дата – февруари 2018) модели по йерархичен принцип.
Ок, предварително казвам, че разделението на камерите може да е изцяло по моя преценка, която не винаги да съвпада с официалната на фирмата.
Nikon и аз сме съгласни по два въпроса – има два основни класа фотокамери: потребителски и професионален. Израза “полу професионален” за мен е грешен и несъществуващ. Да, знам, че в английския език съществува, но от логична гледна точка е безсмислен. Или си любител или си професионалист, средно положение няма.
Започвам с потребителския клас и камерите, които влизат в него. Споменах, че ще се огранича до актуални модели, но аз съм си фен на историята така, че не се сърдете, ако понякога залитна в тази посока.
Серия 3000
Появява се за първи път през 2009 година като продължение на Nikon D60 и до сега остава най-базовата серия на японския производител. Включва в себе си модели, като започнем от Nikon D3000 след това Nikon D3100; Nikon D3200; Nikon D3300 и до актуалният модел Nikon D3400
Общо взето на всеки две години излиза подобрен модел.
Какво ни дава Nikon D3400 и към кой е насочен.
Nikon D3400 носи в себе си 24 мегапикселова APS-C матрица от последно поколение. По-лек е с около 10% от предшественика си Nikon D3300. Притежава 11 точкова автофокусна система. 3 инчов дисплей с резолюция от 921 000 пиксела и живот на батерията около 1200 кадъра. В добавка има и Bluetooth LE вградена връзка за трансфер на данни и управление през смартфон, като тази връзка е много по-икономична от към енергия сравнено с Wi Fi.
В Nikon D3400 има заложени освен задължителните PSAM режима, но и доста готови такива предназначени лесно да снимате, портрет, домашни любимци, деца и други. Менюто е лесно разбираемо с доста подсказки и… дори може да не четете упътването за употреба (е… прочетете го все пак).
Камерата е насочена изцяло към сега стартиращи в хобито фотография или ентусиасти искащи по-добра картина сравнено с компактните фотокамери.
PSAM режимите са същите както и при най-високия клас фото камери и са предназначени за тези, които желаят пълен контрол над камерата си, а допълнителните – да улеснят живота на тези, които просто натискат спусъка.
Много от потребителите на Nikon D3400 и въобще базовият клас серии снимат предимно в JPEG формат и точно заради това тук се предлагат готови режими и настройки за работа като резултата, че снимка, която често не се нуждае от повече корекции.
Може да снимате видео, но с уточнението няма опция за външен микрофон, тоест ако сте видеограф то насочете се към по-висок клас от серията на Nikon.
Стандартно камерата идва с малък варио обектив от базов клас 18-55 и като съвет е добре да добавите още няколко (може пак базов клас) с цел да разширите възможностите си например: Nikkor 55-200mm f/4-5.6g ed vr ii
Серия 5000
Тази серия се появи едновременно със серията 3000 пред 2009 година, но е по-висок клас. Предлага малко повече екстри като основната е подвижният екран. Писал съм ревю за Nikon D5100 когато бе актуален.
Актуален модел Nikon D5600, но може все още да откриете и предшественика му Nikon D5500.
Какво ви дава в повече Nikon D5600 сравнено с Nikon D3400.
Както казах и двете камери са потребителски базов клас.
Nikon D5600 също носи в себе си 24 мегапикселова APS-C матрица. В допълнение – най-хубавата екстра – подвижен дисплей с управление с докосване. Всеки, който е пробвал веднъж тази екстра остава очарован и го наляга мъка, когато в ръцете му попадне камера без нея.
39 автофокусни точки срещу 11 – повече точки, по-добро следене на обект със следящ фокус в кадъра.
Nikon D5600 може да работи на напълно автоматичен режим и има подобни на Nikon D3400 готови режими, но самата камера е проектирана и насочена към фотографи търсещи по-добър контрол над камерата. Самият факт, че имаме 14 битов RAW срещу 12 битовият в 3000 серията е показател, че е добре да снимате в RAW и да се възползвате от мощта на обработваща растерна програма. Фотографите снимащи с Nikon D5600 рядко биха снимали в JPEG.
Предпочитана е и като бюджетна от видеографи, защото тук вече имаме вход за външен микрофон и от там по-висококачествен звук, сравнено с Nikon D3400.
Nikon D5600 има по-прецизна измервателна система и опция за избор между отделните скорости/диафрагми през 1/3 или ½ – допринасящо също за по-добър контрол над камерата.
Удобен за снимане от всякакво положение, подвижен във всички посоки 3.2 инчов дисплей с управление с докосване – просто включете на LiveView докоснете екрана, камерата ще фокусира там и ще снима. Бързо и лесно следене на подвижни обекти и незаменимо при снимането на видео клипове – затова е и предпочитана бюджетна камера от видеографи разполагащи с Nikkor обективи.
Nikon D5600 най-често се купува от запалени ентусиасти търсещи повече възможности от своята камера. Най-често бива комбинирана с допълнителни обективи като Nikkor 50/1.8G или Nikkor 35/1.8G, както и новият и доста бюджетен Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6g vr af-p dx любимец на начинаещите пейзажисти.
Серия 7000
Много интересна серия. Появи се във време, когато две камери си оспорваха мястото при професионалистите. Едната камера Nikon D300s безспорният професионалист създаден да снима хиляди снимки във всякакво време и с почти всеки един Nikkor на F байонет и опонента му от потребителския клас – Nikon D90 (първата DSLR камера на Nikon снимаща и HD видео).
Да Nikon D90 ще бъде една от легендарните камери на японската марка и сигурно след 20 години ще влезе в рубриката ни “През Времето”. Беше избор на много професионално снимащи фотографи, които буквално и стопяваха лагерите с по няколко стотин хиляди кадъра, макар камерата да бе чист потребителски клас и да не бе създадена за такова натоварване. Просто струваше доста по-малко от професионалният Nikon D300s, а имаше сходни възможности.
Да се върна на серията 7000 – тя се появи като един хибрид между двете горе споменати камери, но не можа да грабне думичката “про” в името си. С нещо не покри суровите изисквания за професионална камера… може би липсата на цялостен магнезиев корпус…
Година на представяне – 2010-та с невероятните тогава около 16 мегапиксела разположени върху APS-C матрица.
Актуалните модели в момента Nikon D7500 и по-старият Nikon D7200. Макар и от една серия между двете камери има няколко значими разлики и главен виновник за това бе един професионален модел, а именно Nikon D500.
Обещали са ми тестови Nikon D7500 и по-късно през годината ще имам по-подробно мнение.
Nikon D7500 е най-високо в йерархията от всички камери в потребителския клас с интегрирана в тях APS-C матрица или познати още като DX модели. Ще има подробно ревю, затова няма да се спирам на опциите сега, а ако някой чете по-късно тази статия, то значи в един момент ще види и линка водещ към ревюто.
Камерата е насочена към ентусиасти любители желаещи висок клас камера, но няма да я натоварват толкова колкото една профи такава и съответно ще спестят от цената за обективи. Заради възможността да снима видео 4К както и заради подвижният й дисплей, се търси и от видеографи снимащи с Nikon система.
Макар Nikon D7500 да се продава с базов модел китов обектив (18-140) бих препоръчал да го предпочетете в комплект с AF-S DX NIKKOR 16–80mm f/2.8-4E ED VR.
Това са трите серии с DX (APS-C) матрица в потребителският клас. Насочени са изцяло към любители, а за вас остава да изберете кой клас е подходящ като функционалност и бюджет и от там да допълните с обективи.
За любителите, които предпочитат да снимат с по-голяма матрица известна още като “фулфрейм” (грешно наричана “фулфрейм”) или по-правилно пълно размерна матрица 35 милиметров стандарт… та за тях се появи:
Серия 600
Година на представяне e 2012-та, a модела Nikon D600 притежава характеристиките на Nikon D7000, но вече с пълноразмерен FX сензор и най-важното достъпен за любителите вместо скъпите професионални модели Nikon D800.
Актуален модел – Nikon D610, който носи в себе си 24 мегапикселова FX матрица и е доста по-издръжлив на високо ISO сравнено с камерите от DX серията. Определено по-голям визьор позволяващ по-лесно кадриране или фокусиране, ако сте с ръчнофокусни обективи.
Факт е, че макар да няма върховите екстри като АФ система, скорост на снимане и механична якост, много професионални фотографи се доверяват на тази камера от потребителския клас, по подобие както навремето Nikon D90 бе предпочитан пред Nikon D300s… Дали е правилно всеки сам решава за себе си. Аз дълги години бях действащ професионален фотограф, сравнявал съм камери и не съм си позволявал лукса да работя с потребителски клас камери, когато е ставало въпрос за клиенти.
Nikon D610 е насочен към заможни любители искащи визията на по-голямата матрица. След себе си води инвестицията в по-скъпи макар и среден клас обективи и определено малко повечко тегло на чантата.
Определено за един любител портретист Nikon D610 В комбинация с един да речем Nikkor 85/1.8G е бюджетният избор, който може да направи и да получи снимки с красив дефокус.
Нещо като резюме.
Потребителският клас камери снимат също толкова добре както и професионалният клас, особено ако им се закачат професионални обективи, които имат заслуга за 98% за качеството картинка. Тези камери не са създадени за ежедневно здраво натоварване, затова и са по-евтини и достъпни от про класа.
Сериите 3000 и 5000 са с доста помощни режими за снимане, които помагат на по-неумелите фотографи да направят добри снимки. Значително по-леки и компактни са и биха били желан спътник в семейните ваканции.
За по-ентусиазираните и можещи фотографи изборът вече клони към 7000 или 600 серията, в зависимост от желаният размер матрица и разбира се бюджета, който може да се отдели.
На първо място седнете и напишете на един листа какво ви харесва да снимате, после разгледайте снимките, направени до сега и така по-лесно ще намерите нужната ви камера и съответен обектив.
При последваща среща ще се спра и на професионалният клас на Nikon, а дотогава доснимане.