Ето че дойде време и за последният гост в рубриката ни Spotlight тази година. Завършваме я с едно име, което през 2017 доста често споменавахме на страниците ни, и на което нашите партньори от Фотографска Академия посветиха годината – Никола Стоичков.
Тази година се навършиха точно 100 години от рождението на големият ни фотограф, които НСФА отбеляза с юбилейна изложба по време на „Месец на фотографията“ 2017 и издаване на монография в чест на автора, озаглавена „Времето, в което живях“. Имаме удоволствието да притежаваме бройка от нея и препоръчваме на всички любители на българската история на фотографията да я потърсят. За това представянето ни днес ще загатне малко от онова което ще намерите в албума.
Фотограф-художник и фотожурналист, носител на AFIAP, Никола Стоичков е един от най-изтъкнатите български фотографи на 20-ти век. Роден е на 17 юни 1917г. Дълги години работи като фотограф във фотослужбата на тогавашния градски музей при отдел „Културни грижи“ в Столична голяма община, като не малка част от това време я ръководи. Работи в службата до 10 април 1954г. През това време успява да заснеме много голяма част от разрушена и бомбардирана София, както и редица големи събития от живота на града, като: денят 9-ти септември, посрещането на съветската армия, посрещането на Първа българска армия, митинги, манифестации, възстановявания на пострадали от бомбардировките град. По време на Отечествената война Стоичков е мобилизиран като военен фотокореспондент на фронта.
През април 1954г. преминава на работа в БТА, в редакцията на списание „България“, издавано на шест езика само за чужбина, на длъжност фотограф-художник. През 1958г. редакцията на списанието преминава към Комитета за приятелство и културни връзки с чужбина, а през 1967г. се учредява Агенция „София-Прес“ и редакцията на списанието влиза в състава на агенцията. Н.Стоичков работи в списанието вече като билд-редактор до края на 1972г.
Със създаването на Главна редакция „Интерфото“ той става ръководител на снимачното звено , състоящо се от 15 души, като същевременно в продължение на 15 години е хоноруван преподавател във фотокурса по художествена фотография и фотожурналистика в техникума по полиграфия и фотография. Пенсионира се на 63 години през 1980г.
Н.Стоичков е носител на орден за храброст и други военни отличия, два ордена „Кирил и Методи“, множество медали и дипломи за участие в наши и международни фотоизложби, удостоен със званието фотограф- художник и артист на международната федерация за фотоизкуство АФИАП в гр. Берн, Швейцария. Участва в журитата на редица национални и международни фотоизложби. През 1999г по случай 150 години от откриването на фотографията е награден с юбилеен плакет и диплом за приноса му в развитието на фотографията в България.
Сигурно мнозина от възпитаниците на Националната гимназия по полиграфия и фотография в София, ще разпознаят в лицето на Стоичков един от преподавателите си. Надяваме се чрез нашето представяне или монографията да си спомните за него.
Преди да почине Стоичков прави голямо дарение от снимки, заедно със своите спомени на НСФА, благодарение на което стават възможни и изложбата и издаването на монографията, с думите „Грижете се добре за тях – това е целият ми живот“.