Заедно с НСФА продължаваме да ви представяме известни наши фотографи – настоящи и от близкото минало, защото историята трябва да се уважава, особено ако е написана от талантливи българи. А в историята на българската фотография своя почерк оставя и днешният ни гост, бих казала майстор на … както днес я наричаме „street photography“.
Името му е Милан Христев. През 2016г. по време на престижния конкурс на НСФА „Янка Кюркчиева“ – „ФОТОАКАДЕМИКА 2016“ – 15 години българска фотография, е удостоен с престижната статуетка на академията за цялостно творчество и принос. За онези посетили „Месец на фотографията“ знам, че е било истинско удоволствие да се запознаят на живо с едно от големите имена на родната ни фотография, и да се докоснат до усещането му зад обектива.
Родом е от Пловдив, където още като ученик започва интересът му към фотографията. До завършването на средното си образование всяка година печели 1-во или 2-ро място на окръжните и национални конкурси за фотография на ТНТМ. След казармата през 1985 г. завършва Техникума по полиграфия и фотография „Юлиус Фучик” (днес Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография). Представял е авторски колекции в Австрия, България, Гърция, Италия, Македония, САЩ, Швейцария, Унгария. През годините има участия и награди в повече от 60 български и международни общи изложби. Понастоящем притежава фотоателие в Пловдив.
„Милан е един от българските фотографи, които снимат непрекъснато. За колекцията си от снимки на улицата споделя кратко, че това са впечатленията, които му е предоставило ежедневието.
Уличната фотография е лов на случки, фриволна парафраза от Картие-Бресон. Това е едно освободено упражнение по вглеждане. Тя може би не би събрала толкова точки в актива си, летвата не би стояла толкова високо, ако с нея не се бяха занимавали години наред едни от най-добрите фотографи в света, първо французи, после американци и всички останали. До степен, че да се направи ненаправена вече улична фотография е наистина трудно.“
Антоан Божинов.