Винаги се чудя, като пиша нещо на няколко части как да започна всяка следваща. За първата е лесно: няколко общи приказки, ала-бала, успивам публиката и от там пиша каквото си искам. При продълженията обаче се чудя как да действам. Ок! Приемам тактика от вратата за… Ъм тоест започвам направо.
Снимайте в RAW формат.
Това даже си е просто задължително. Снимането в Jpeg е като да си купя замразена пица и да си я стопля в микровълновата… ядва се ама… Да снимането в RAW изисква повече работа със снимката, трябва да мине през специализирана обработваща програма, но гарантирам резултата винаги ще е по-добър от Jpeg-а който ви предлага фото камерата. Снимането в RAW може да спаси кадри, в които са допуснати дори и сериозни грешки с белия баланс и експозицията. Повече информация ще намерите тук.
Силуети.
Като за начало не се снимат лесно, защото самият силует трябва да има форма, която да е завършена сама по себе си. Иначе казано не всеки предмет е фотогеничен като силует. Най-лесно се постига силует когато обекта който снимаме се намира между камерата ни и източника на светлина, бил той слънце или прожектор. Не е задължително източника на светлина да влиза в кадър. Ще добавя, че и стъклото или по-скоро стъклените изделия са благодатни за силуети при контражурно (задно) осветление.
Вода
Тривиално е да се каже как водата е навсякъде около нас. Не казвайте тази духовна истина на този който си е забравил чадъра у дома и крачи мрачно под проливен есенен дъжд. След като отмине дъжда лесно ще намерите страхотни идеи за заснемане. Тук малко се повтаряме с отраженията, но няма как, нали всичко е низ от безкрайни повторения.
Водата ми е любима тема и където видя фонтан губя по половин час да правя всякакви снимки. Може да се експериментира с различни скорости на заснемане в зависимост дали искате да отделите отделните капки, или да направите водно було (понякога ще се наложи да използвате статив за второто). Едно от местата където съм губил време е в Истанбул където се опитах да добавя още минарета (макар и водни) към прочутата “Синя джамия”. Снимайте разплискваща се вода, но гледайте все пак да сте на безопасно място.
Панорамна фотография
Сериозните фотографи използват стативи със специализирани панорамни глави и създават впечатляващи снимки чрез които буквално може да огледате мястото където е снимано все едно сте там. Това е времево занимание свързано с опит и подходяща техника. Повечето нови фото камери имат опцията за автоматично снимане на панорами. Не е толкова ефектно както професионално направената панорама, но пак позволява един различен поглед. Принципно хората имат илюзорно чувство за панорамно гледане.
Светлините на града.
За всеки фотограф който смята себе си за повече от ентусиаст е задължително да има статив. Обичам като пътувам и съм в нов град да изляза вечерта и да заснема светлините на града (или на селото). Разпъвам статива, поставям камерата, кадрирам, запасявам се с търпение за дълги експозиции и снимам. По откъслечни спомени… май вече сме говорили за това в отделна тема.
HDR фотография.
Самото име говори за себе си – фотография с повишена динамика. Често няма как да се съобразяваме с капризите на слънцето което е решило, че по обедно следобедно ще свети с все сила и ще създава дълбоки черни сенки. За да се омекоти контраста се налага да се направят няколко снимки на статив с различна експонация и те после да се съберат със специална програма, която да извади максимално подробности от светлите и тъмните участъци като крайният резултат е снимка с доста по-мек контраст и повече видими подробности. Отнема доста време, а и доста фотографи буквално се “оливат” дърпане на контролите на програмата в крайно положение и в резултат, на което се получават доста далеч от нормалната визия комикс подобни снимки. Накратко трябва да се действа внимателно за да се получат реално изглеждащи резултати. Някои съвременни фото камери имат опция за автоматично заснемане и „сглобяване“ на HDR снимки.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.