Тези дни присъствах на едно събитие, където с колеги фотографи обсъждахме какво е необходимо, за да се забавляваме повече с фотографията и съответно да имаме по-добри снимки. Бях си нахвърлял списък с къде полезни и къде не чак толкова полезни идеи и понеже разполагам с време, ще ги споделя с вас.
Подвижен дисплей.
Все повече камери разполагат с подвижен дисплей. Той дава невероятна свобода на кадриране и избор на ракурс. Снимката не е само на нивото на очите. Може да изберем ниска гледна точка и в комплект с широкоъгълен обектив да засилим перспективата, давайки гледна точка, каквато не сме свикнали да виждаме по принцип. Избора на горен ракурс (горна гледна точка) може да ни позволи да снимаме над хора или предмети, които ни пречат на кадъра. До преди подвижният дисплей се налагаше да залягаме и да пълзим като шумкари из гората или просто да вдигнем фото камерата и да снимаме на сляпо.
Както казах на срещата: Снимката не винаги е на височината на очите. Вдигнете поглед и може да откриете кадъра, който си заслужава да бъде заснет, но не забравяйте, че същото важи и за нещо под краката ви.
Нисък ракурс.
Ниският ракурс не е за пренебрегване. Доста често гледаме от високо, но почти никога от ниско. Всеки иска да се качи на кула и да снима, но не съм чувал да има атракция да се влиза в мазе и да се снима от нивото на тротоара… Възползвайте се от подвижният дисплей.
Ранното ставане не е порок.
Ранното ставане може да ви донесе приятни емоции. На света има доста по-малко заснети изгреви, сравнено с количеството заснети залези. И е нормално. Не всеки обича в ранна утрин вместо да се доизлежава с чаша кафе, да хукне да снима изгрев, който я го има, я не… Изгревите са сложни за снимане. Като за начало не винаги може да се отгатне от къде ще изскочи слънцето.
После твърде бързо изскача и до като се нагласите и хоп изгрева го няма, вече си е направо ден. Ако сте на море или езеро не пропускайте изгрева може да ви донесе много приятни емоции. Ако го няма, сутрешното кафе ще ви се услади повече от 20 минути повече сън.
Отражения.
Възползвайте се да снимате всякакви отразяващи се повърхности, които биха дали различен поглед на това, което виждаме и подминаваме в ежедневието си. Локва вода след дъжд? Отражение в стъклото на кола? Прозорец или огледало? Има всевъзможни места за отражение, дори и в най-обикновено лакирано дърво. Има ги навсякъде около нас като дори не правят опит да се скрият.
Сенки.
Слънцето е незаменим помощник на фотографа. Търсете моменти, в които е още сънено (изгрев) или пък си тръгва за дома (залез). Тогава се получават дълги сенки които биха дали интересни графики.
Диагонала…
Експериментирайте с диагонала на кадъра. Създава усещане за динамика. Може да се съчетае и със слънце в кадъра и да пробвате интересната страна на дифракцията на светлина.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.
Чудесна идея на Джъмбо да го сподели и в блога.
Тъй като присъствах на лекцията мога да кажа, че беше супер. Чух много интересни идеи и съвети и от доц. Абаджиев и Дилян Марков, който споделиха малко от своя опит.