От както цифровата фотография влезе в камерите със сменяема оптика се появи и проблема с появата на прах върху сензора, или матрицата, както още му казват. Този прах се вижда на места в снимките, където е заснето нещо светло и равномерно – най-често това е небе, или пък бяла стена. Най-видими са, когато снимате на доста затворена диафрагма – 11-22. При по-отворени диафрагми е възможно и да не забележите, че матрицата ви е замърсена.
Когато са 2-3 прашинки лесно може да ги почистим в някоя редактираща програма. Почти всяка има такъв инструмент с повече, или по-малко добри характеристики. Например “Clone Stamp” на Adobe Photoshop
Идва момент обаче в който физически трябва да изчистим прашинките попаднали върху сензора. Някои сервизи за фототехника предлагат тази услуга. Тя не влиза в гаранционното обслужване и е възможно да се наложи да я заплатите.
Възможно е и да го направите у дома или в студиото. Бих казал, че не е много сложно, изисква се малко сръчност и търпение.
Новите камери дори предлагат самопочистване с помощта на ултразвукови вибрации на сензора, но все пак идва момент, в който трябва да разчитате на по-добри методи.
Техники за почистване
- Продухване с круша – остарял и според мен ненадежден метод. По-скоро раздухва прахта вътре в камерата и създава временно усещане за чиста матрица
- Клечки за уши напоени с етанол 99% или изопропилов алкохол, който е 99.8% чист – оставят власинки, които са трудни за махане. Въпросните власинки залепват върху стените на “мирърбокса” (кутията, в която седят огледалото и затвора) и от там лека полека падат по матрицата.
- Клечка с накрайник от лепкав силикон, с който да отлепите полепналите прашинки от матрицата – беше модерен няколко години, но е капризен и труден за работа, като понякога може да причини повече щети. Работи на принципа на леко притискане на силикона към сензора, но понякога при по-силно натискане остава част от лепкавата субстанция покриваща силикона, която в последствие трудно се почиства.
- Мини електрически прахосмукачки – повече бръмчат от, колкото да изсмукват.
- Тупфери с размера на матрицата, които да се напоят с етанол, или изопропилов алкохол – колкото и бързо и без остатъчно да се изпаряват винаги има възможността да останат петна.
- Електростатични четки – премахват добре прах, с изключение на силно залепнали прашинки. За съжаление и доста скъпи.
- Писалка от “Lenspen” специално създадена за почистване на сензори. Той прилича на добре познатия вариант за почистване на обективи, но е доста по-малък като размер и с триъгълен накрайник (вместо с кръгъл) за да хваща добре краищата на сензора. Много ефективна писалка, но трябва да се използва в комбинация от електростатична четка или система за изсмукване от Green Clean
- Система за почистване Green Clean – предлага опция за сухо (чрез изсмукване) и мокро почистване. Добра система, но за максимално качество трябва да се оборудвате с нарочна лупа за преглеждане на сензора.
Реших да покажа във видео, което се извинявам, че стана доста дълго, как работи системата Green Clean. Надявам се да е полезно и да пробвате сами да чистите сензора си. Както казах нужни са малко сръчност и търпение.
Както винаги след видеото има какво да добавя и в случая са още няколко важни неща:
- Батерията на камерата (ако е DSLR) трябва да е заредена на максимум, в противен случай камерата няма да ви даде опцията да отворите затвора за чистене. Безогледалките в повечето случаи са с винаги отворен затвор, така, че това с батерията не е задължително.
- Осигурете си безпрашна среда около вас. Не пускайте вентилатори, климатици, или пък отворен прозорец – все неща, от където може да се появи вятър, който да вдигне прах.
- Не духайте НИКОГА с уста върху сензора. Това ще ви докара най-малкото микро слюнчести капчици, които изсъхвайки са трудни за чистене.
- Не допирайте и не търкайте, ако е възможно смукателя на вакуум системата на Green Clean по сензора. Възможно е това да остави следи. Преди да използвате “мокро почистване” задължително изсмучете едрите боклуци.
- Когато използвате система Green Clean за мокро почистване, работете нежно и не натискайте. Оставете течността да разтвори залепналите прашинки и внимателно подсушете без да чакате да изсъхне.
Казах по-горе, че съм инвестирал в допълнителни аксесоари за да допълня системата си за почистване. Освен Green Clean комплект имам електростатична четка, специална лупа за наблюдение на сензора и Lenspen за почистване на сензори. Благодарение на това и факта, че относително често почиствам камерите си рядко прибягвам до комплекта за “мокро почистване” на Green Clean.
За финал пак ще повторя:
Няма как матрицата да стане “като нова” колкото и да се чисти винаги ще остане някоя прашинка тук там, или по-скоро ще се появи, защото може да изпадне дали от затвор, мирърбокс, или някъде от вътрешността на камерата. В повечето случаи дори няма да ги забележите, освен ако не снимате непрекъснато предмети на равен бял фон на силно затворени диафрагми.