В днешно време хобито фотография, лесно и бързо завладява все повече ентусиасти да го практикуват. Често се задават едни и същи въпроси на които като се замисля отговора винаги е един и същ. Днес съм на почивка. Удобно съм се настанил на един хубав шезлонг полу на хладното пролетно слънце полу на сянка под неразцъфтелия орех. По-добрата половинка ме зави с одеяло, връчи ми лаптопа и отмъкна камерата да ходи да снима нейде из гората. Обеща да се върне до час, но факт е още я няма. Няма и Интернет затова реших да изтормозя вас читателите с няколко съвета според най-често задаваните питания по отношение на фотографията.
Първият въпрос най-често е: Каква фото камера да си взема? Труден въпрос с невъзможен отговор. Ако запитате търговец в магазин, той най-вероятно ще ви попита “Колко пари мислите да похарчите?” Според предвиденият от вас бюджет ще получите и предложения за различни модели. Преценете сами за себе си, но не винаги е нужно да се хвърлите на най-скъпото и това от най-висок клас. Това не означава автоматично да правите страхотни снимки. Не случайно фото камерите са разделени на няколко класа. Започнете с базова или среден клас камера. Колкото повече снимки правите в последствие, толкова повече ще добиете представа какво точно обичате да снимате и от там ще дойде естествено как да изберете следващата си по-сериозна камера или обектив.
Може да се допитате до форумните общества. Трябва да имате в предвид, че там има доста силно поляризирани мнения и разделение на лагерите. Все едно да питате Mercedes или BMW е по-добре да изберете. Собствениците на едната марка ще ви препоръчат тяхната марка, а на другата… сещате се. В целия калабалък ще се появят още някои които ще споменат трета марка и… шанса да получите точният съвет е малко като шестица от тотото.
Прочетете ревюта. Има в нета има и в специализираните списания. Набележете си няколко модела според възможностите, цената. Не търсете винаги модното за момента. Отидете в магазин, в който се предлагат или (ако имате късмет да има) на фотографско изложение или дори на форумна сбирка, където фотографите си носят камерите. Хванете камерата в ръка и усетете как се чувствате като я държите. Дали ви е удобна, дали се управлява лесно и дали ще имате удоволствие от снимането. Ако искате да се занимавате много сериозно, погледнете марката към която сте се насочили какъв набор от обективи и аксесоари предлага.
Винаги вземайте подходяща чанта за своето фото оборудване. Това е важно защото така хем техниката ще се пази хем ще си спестите разходки по сервизи. Избора от чанти и раници е огромен. Вашата камера трябва да се чувства добре, да не и е тясно и да е обградена от меки прегради. Не пестете място като избирате по-малка чанта. Доста примери съм виждал на повредени обективи заради това, че са били натъпкани в тясна чанта. Нека я няма и другата крайност – голяма чанта в която техниката се търкаля през глава. Аз например имам няколко чанти и раници в различни размери зависимост дали искам да си нося камерата с един обектив, няколко или всичко плюс аксесоарите.
Грижа за техниката. Фотокамерите и обективите са прецизни системи, които комбинират в себе си електроника и фина механика. С изключение на единични модели, те никак не понасят добре сътресения, удари или мокрене с вода и други течности. Винаги окачвайте камерата си на врата освен в случаи на много специфично композиране. Свободното размятане в ръка не е добра идея.
Почиствайте със специализирани кърпи и препарати. Лещите на обективите са със специално многослойно покритие. Не пипайте лещите! Ако случайно все пак се замърсят, процедирайте по следния начин: активно издухване с въздушна круша, внимателно минаване със специализирана четка, ако след това има останали петна използвайте течност за почистване на оптика и/или нарочни микрофибърни кърпи. НЕ използвайте кърпи преди да сте направили продухване и минаване с четка. Рискувате да нараните покритието на обектива ако по него има залепнали песъчинки и започнете да търкате с кърпа. Тениската не е кърпа за почистване. Ако снимате в агресивна среда например офроуд състезание – използвайте филтър за защита и сенника на обектива.
Матрицата на камерата е като голям електростатичен магнит за прах. Резултата от замърсяването е видим под формата на черни точки по снимката. Колкото по затворена диафрагма използвате толкова по-видими стават. Съвременните камери имат системи за почистване, но дори и те не успяват винаги да изчистят матрицата. За да намалите до минимум прахта по матрицата винаги изключвайте камерата, когато сменяте обективи и по възможност вършете тази процедура с наведен надолу отвор.
Чистенето на матрица не е сложно. Изисква се известна смелост и сръчност. Не сте уверен? Обърнете се към специализиран сервиз. Ще си осигурите спокойствие. Имайте в предвид, че услугата често е платена. Всеки производител е предвидил начин да достигнете до матрицата и го е описал в инструкцията за употреба. За почистване не използвайте въздушна круша! Да навсякъде е показано как да се чисти матрица с нея и производителите я препоръчват, но не е решение. Крушата раздухва прахта от матрицата по вътрешността на камерата. След няколко щраквания на затвора прахта се връща там от където е дошла – матрицата. Използвайте електростатична четка или вакумна система. В случай, че матрицата остане мръсна използвайте способ за “мокро” чистене. В специализираните фото магазини има различни варианти. (например: Green Clean). Споделен опит: матрицата никога не става идеално чиста. Дори и чисто нова пак има леки замърсявания по нея. Не се вманиачавайте на тема абсолютна чистота така или иначе не се постига. Не затваряйте прекомерно диафрагма и няма да забележите, ако има леко замърсяване.
Никога не се опитвайте да чистите огледалото на фото камерата! Създадено е по специална технология, за да няма двойно отражение и е чувствително на механично въздействие. Прахта по него не оказва влияние на изображението. Евентуално ползване на въздушна круша може да ви осигури естетически и душевен комфорт.
Помислете за статив. Всеки ентусиаст и сериозен фотограф трябва да има статив. Той е незаменим помощник при нощна фотография или при снимане на течаща вода да се получи ефекта ангелско було. Когато препоръчвам статив винаги препоръчвам да е здрав. Лошото е, че здравите стативи не винаги са бюджетно поносими. Съобразете колко е тежка камерата ви с най-тежкият обектив и изберете статив който да издържа без усилие теглото. Инвестирайте в добър статив, това не е аксесоар, който се сменя често и си заслужава да е по-скъп. Евтиният нестабилен статив може да ви развали удоволствието от снимането или по-лошо да падне и повреди камерата.
На планинарите и ентусиастите, които обичат да ходят много пеша ще препоръчам така наречените travel стативи, които са компактни леки, но въпреки това здрави и стабилни.
След като вече сте оборудвани, отделете време и енергия да научите АБ на фотографията. Никой не се е родил научен а и ще ви даде много идеи които едва ли се досещате в момента. Запишете се на фотографски курс или купете специализирани книги. В нета също могат да се намерят доста безплатни лекции. След като имате някаква основа, разглеждайте снимки и се опитвайте да отгатнете как са заснети. Снимайте за да видите дали правилно сте отгатнали.
Носете вашата фото камера винаги с вас. Ок, колкото се може по-често. Може да откриете фотография на най-неочаквани места. Хубаво е, че ще може да и заснемете нали? Ако снимката не е само за “мига” то заснемете я с мобилния си телефон и после се върнете с хубавата техника и я повторете.
Все повече използваме смартфони. Използвайте ги и във фотографския процес. Записвайте GPS координати на любими местата, на които сте били, за да може да се връщате и да снимате наново. Използвайте софтуер за движението на слънцето, за да се ориентирате кога е подходящото време. Компаса в телефона също е добра идея. Ще ви покаже къде да очаквате точно изгрев за да не се изненадате (залеза лесно вижда на къде клони).
Експериментирайте с настройките на вашата камера. Тя не работи само на “зелено квадратче” За това кой режим как работи, предполагам вече ще сте разбрали след курса с АБ на фотографията. От опит глава не боли (поне в повечето случаи). Цифровата фотография направи фотографите недисциплинирани. Преглеждайте EXIF данните на снимката, за да се ориентирате даден ефект как се е получил.
Купете си поляризационен филтър. Гарантирам няма да ви е излишен. Купете си висок клас филтър, от опит знам, че евтините алтернативи разочароват. За любителите на пейзажи ще препоръчам система от правоъгълни преливащи филтри. Има както бюджетни системи така и скъпи професионални.
Научете що е композиция. Преди да започнете да нарушавате правилата, научете защо са правила и как са били създадени.
Разпечатвайте. Фотографията не е само снимка на монитор. Разпечатвайте любими снимки в размер 20 х 30 или 30 х 40 сантиметра. Ще видите колко различно изглеждат.
Дори и да не сте сигурни дали ще стане… снимайте. Дигиталната фотография развали дисциплината и сега лесно се учи на принципа на пробата и грешката.
Снимайте редовно! Всеки ден може да откриете нещо за снимане. Снимайте и обсъждайте, не се страхувайте от критика, често тя ще ви помогне. Открийте какъв тип фотография ви радва най-много и се концентрирайте върху нея. Няма как да правите чудесни снимки във всички области.
Фотографията се прави със светлина. Наблюдавайте светлината, сенките, детайлите. Управлявайте светлината. Вземете си допълнително осветление.
Забавлявайте се.
Може още много да се каже или напише, но усещам аромата на обяда да се носи от към къщата и ще се наложи да ви изоставя.
До снимане.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.
Благодаря за статията! Чудесни съвети и ползотворна информация!