В разгара на лятото вилнеят бури и слънце, затова не рискувам с ходене на плаж, а се протягам под чадър на крачка от морскосин басейн. Заменил съм традиционното кафе с фрапе и някак лятото стимулира латентният мързел в мен да изплува в мен. До преди малко с един колега водихме диалог относно колко полезен и и понякога колко подвеждащ може да е Exif-а.
Exif – Exchangeable image file format е възможност за включване на метаданни във файлове създадени от цифрови фото камери или скенери. Exif файла е създаден и развиван от японската организация JEIDA, а по-късно от JEITA и CIPA.
Какво включва в себе си Exif а? Информация от най-различен характер:
- Модел, производител и настоящ фърмуеър на фото камерата, с която е снимано.
- Данни за изображението – размер, резолюция, цветово пространство.
- Настройки на фото камерата в момента на снимане като например: експозиция, програмен режим, диафрагма, скорост, бял баланс, използвана светкавица.
- Обектив – какъв тип и ако е варио обектив mm, на които е бил поставен.
- Има възможност да се запише геолокация, в случай че камерата разполага с вграден GPS или има прикачен външен такъв. Също така в последствие може да се добавят геолокации, ако сте записали данните на външен GPS и после ги синхронизирате по време. Повече подробности тук.
- Може да се запише и малко превю на снимката което да може бързо да се прегледа на дисплея на фото камерата.
Модерните фото камери имат акселометри които предават информация в какво положение се намира камерата (портрет или пейзаж). Данните от акселометъра се записват в Exif а и това позволява автоматично правилно ориентиране на снимката, когато я отворим на компютъра. Разбира се има моменти, в които акселометрите бъркат и снимката не е правилно ориентирана… случва се, не е голяма драма. Случвало ми се е някои браузери или стари програми да не са на “ти” с последните разработки на Exif файла и тогава понякога нямам добро цветопредаване или пък не са ориентирани правилно снимките.
След теорията малко практика.
Exif-а остава опция подходяща най-вече за лично ползване от фотографа. Противно на схващането колко би бил полезен за околните, които биха се “научили” като повторят снимката, гледайки Exif данните. Имам няколко неща, наум изхождайки от опита си в дигиталната фотография.
Exif-а не записва в себе си дали камерата е поставена на статив, монопод или пък на летяща платформа.
Не знае дали пред обектива има поставен филтър. Най-простото, за което се сещам: снимка на водопад огрян от ярко слънце и все пак се вижда как се е получил ефекта “ангелско було” (тоест водата е силно размазана). Да ще кажете” камерата е поставена на статив и има филтър пред обектива. Какъв филтър? Поляризационен? Двоен поляризационен (хитови в момента)? Неутрален? Ако да с каква плътност? х8; х16; х1000? На всички тези въпроси няма да получите отговор от Exif-а.
Използвате импулсно осветление. Системните светкавици поставени на фото камерата или с TTL кабел се “отчитат” на Exif а, че са сработили. Евентуално се записва и при работа по системата “мастер/слейв” и то само данните от мастер светкавицата, но какво става, ако използваме ръчни или студийни светкавици, управлявани с радиосинхринизатор, който не е хич склонен да си “говори” с камерата на ниво метаданни? Тук отново няма помощ от Exif-а за преповтаряне на снимката.
Стигам и до не добрата част на Exif-а – той може да се манипулира. Не е предвидена сериозна защита срещу евентуално редактиране на метаданните.
Защо се прибягва до манипулация на Exif-а? Единствен аргумент за такова манипулиране, който съм чувал е участието в конкурси. Там често има условие снимките да са правени през изтеклата година, а автора има страхотна снимка от предишна година (която все пак е хубаво да не е виждала бял свят). Манипулирането се използва и за пускане на така наречените слухове за уж излизащи фото камери.
Всичко това ме кара да поддържам тезата си за Exif-а за лично ползване. При положение, че годишно през Фото кафе минат сигурно над 15 фото камери, ми е много лесно да търся файлове по Exif. Да стремя се всичко да е правилно разделено по папки с имена, но случва се понякога да не мога да открия файловете от дадена камера – тогава просто в сърча изписвам кодовото име на камерата и резултатите не закъсняват… стига да не съм избърсал “погрешка” търсените снимки.
Друг случай за лично ползване – в повечето случаи помните при какви условия сте снимали всеки ваш кадър, какво осветление сте ползвали или филтри, тогава данните от Exif-а могат да са ви от ползва, в случай че сте в подобна ситуация и условия за снимки, и искате да повторите сцената макар и не на 100%. Давам веднага конкретен пример. Вкъщи обичаме да снимаме дим – един капризен модел, който се снима малко трудно, с много търпение. В случая винаги работим с построено специално външно импулсно осветление и от време на време цветни филтри, които както споменах, няма да се отразят в метаданните. Спомняте си схемата на осветлението, сменяли сте филтри и сте пробвали различни настройки, които са ви дали различни резултати. В този случай, ако не си спомняте при какви настройки сте постигнали най-добрите резултати просто може да погледнете Exif-а на този файл. Точно в конкретния случай обаче този Exif няма как да помогне на другите да постигнат този резултат, ако не споделим с тях малките тайни при осветяване и филтри, които сме ползвали. Разбира се при много повтарящи се схеми в един момент тези всички характеристики ще останат в главата ви и следващият път няма да поглеждате метаданните.
Когато публикувам снимки в нета в повечето случаи избирам да няма Exif. Това олекотява с някой и друг килобайт файла и ми позволява от своя страна да пусна снимката с по-минимална компресия и съответно по-добро качество. Пускащите активно снимки във форуми разбират какво имам предвид (там има определени ограничения за размер на качваният файл).
Единствено не трия Exif-а от снимките си когато казвам снимки в Panoramio на Google. За там е нужно да е запазен Exif с интегрирани в него мета данни за геолокация.
И накрая: това е лична теза изградена с натрупаният опит като фотограф. Всеки има право да се възползва от удобството на Exif-а по начин, по който би се чувствал добре.