Преди години в ерата на фотографията, когато светлината създаваше образи от сребро, а не от фото диоди почти всеки фотограф любител или професионалист си имаше собствена фото лаборатория или тъмна стаичка още казано. Сега ентусиастите, снимащи на лента или на фотографски плаки вече са малко. Малко са и тъмните стаички. На мен това ми липсва. Помня моментите прекарани в лабораторията. Помня колко приятели съм запалил по фотографията, показвайки им как на бял лист хартия се появява изображение. Много от тях скоро след това се снабдяваха с фото камери и започваха да снимат… някои и до днес.
Днес снимаме само с дигитални камери.След това гледаме снимките на монитор и ги споделяме в социалните мрежи. Дори и да се видим с приятели си показваме, фукаме със своите фотографии, показвайки ги на дисплея на мобилният си телефон. Изгуби се тръпката от преди години, когато се събирахме всеки четвъртък и носехме хартиени копия на снимките си. Някои бяха лично копирани от автора, други в близкото квартално фото. Снимките минаваха от ръка на ръка и се чуваха коментари и предложения за отсечки (посредством налагани върху снимката други снимки). Носталгия, носталгия…
Всъщност защо е тази носталгия? Съвременният фотограф също може да има своята тъмна стая, но вече на светло. Половината от стаичката вече я имаме – компютъра, сега остава да се снабдим и с другата половина – фото принтер.
Тези дни екипът на Фото кафе имаше възможността да тества: Epson Stylus Photo R3000 предоставен ни от представителя – Фактор България ЕООД
След седмица пускане на какви ли разпечатки, нежната половинка видя греещото слънце след толкова дни мъгла и си грабна камерата заедно с туристическите чепици и замина да снима нещо за тревъл кафето, а на мен предостави възможността да споделя своето мнение за принтера.
Ще бъда честен, исках да изпробвам Epson Stylus Photo R3000 още от момента, в който чух за него заради възможността му да печата добра черно бяла фотография. Да всеки принтер може да печата както цветно, така и черно бяло, но тук от Epson са заредили R3000 с комплект от 4 черни мастила. Може и да греша, но мисля това е първият принтер за домашна употреба с такава опция за мастила. Нещо повече за черните мастила. Epson Stylus Photo R3000 може да печата добри сиви полутонове благодарение на светло черното и светло светло черното. Всъщност това са си сиви мастила, но просто така са отбелязани. Комбинацията от черно мастило и двете по-светли мастила дават възможност за плавен преход и богата наситеност. При класическите принтери само с черна мастилница полутоновете се правят с микроскопичен растер, докато тук просто се справят с комбинация от 3 те мастила. Светло черните мастила участват и в изграждането и на цветният печат което още повече повишава крайната визия.
По-горе споменах 4 черни мастила, а досега говорих само за 3. Има още една черна мастилница, но тя е заредена с черно матово мастило. Признавам бях абсолютен скептик относно това мастило. Харесвам гланцовите разпечатки заради тяхната “сочност” и наситеност на цвета – луд на шаренко се радва. Първата разпечатка на матова хартия с използването на матово мастило направо ме удари в земята. Ефекта който се получава е повече от страхотен. Да трябва да се избере и подходящата визия например: портрет (бил той цветен или черно бял).
Снимки в сегашното мъгливо време също са много подходящи за разпечатване с матово черно на матова хартия. Изкуших се да разпечатам и една висококачествена репродукция на картина рисувана с акварелни бои върху FineArt матова хартия и ефекта бе все едно имам оригинал. Разпечатката моментално бе паспартирана, рамкирана БЕЗ СТЪКЛО (не слагайте под стъкло матови медии губи се тотално ефекта) и вече виси на една от стените. Установих, че не следвам никаква последователност и затова ще си позволя да вметна, че е хубаво FineArt матовите хартии да се пръскат със защитен лак.
Освен черните мастилници в Epson Stylus Photo R3000 има още 5: жълто, светла наситена маджента (при печата у нас ще я срещнете като магента), светъл циан (не знам защо нашенци му казват синьо), наситена маджента и циан.
Сега да въведа малко ред, защото ентусиазмът ми за черно белите разпечатки взе връх и подхванах не по реда нещата. Започвам на чисто да видя до къде ще устискам.
Epson Stylus Photo R3000 е мастилено струен принтер с 9 мастилници и печатаема площ А3+. Може да печата както листа с размер А3+, така и ролна медия с максимална широчина 33 cm. Максималната дължина при печат на ролна медия е 111.76 cm. – идеално за панорамни снимки. Може да печата върху медии с дебелина до 1.3 mm, а благодарение на правия път на печат и върху CD/DVD дискове (печата е водоустойчив, когато не е използвано черно матово мастило).
Когато се използват FineArt медии, Epson Stylus Photo R3000 е конструиран така, че да има предно подаване и зареждане на медията с цел да се предпази печатащата глава, а и така не е необходимо да отделяте половин метър разстояние зад принтера. Поставянето на всяка медия се осъществява с подсказки от страна на принтера благодарение на неговият цветен инфо дисплей. Буквално е описано стъпка по стъпка и не се налага да се чете инструкцията за употреба (все пак хубаво е да се прочете).
Печатането на CD/DVD дискове става с помощта на допълнителна приставка (включена в комплекта) като могат да се печатат както стандартни дискове, така и по-малкия размер или правоъгълните тип визитка. Като забележка: трябва да са дискове, които са пригодени за печат, тоест не става върху каквито и да е дискове.
Ако искате да заредите ролна медия (тук признавам не съм пробвал) просто трябва да следвате инструкцията на дисплея и да прикрепите ролкодържачите (в комплекта). Левият държач е подвижен и може да се настройва според широчината на избраната ролка (максимално 33 cm.). От предишни опити с ролно печатане съм установил ползата от икономия на хартия защото мога да си разпределям снимките така, че максимално да запълня дължина… вместо да се съобразявам с даден формат.
Когато не се подават FineArt хартии, може да се използва стандартният пълнител (или подавач, бункер… никога не съм знаел как да му казвам) където могат да се съберат до 120 листа стандартна копирна хартия или до 30 листа фото хартия. Внимавайте как зареждате фото или арт медия хартиите. Ако не сте сигурни коя е печатаемата повърхност просто направете теста с влажният пръст в ъгълчето на листа. Печатаемата страна леко лепне.
Горе долу това са повечето технически характеристики. За другите ще си спомня в процеса на писане.
Когато пристигне принтера (в голяаам кашон) е хубаво да го извадим и оставим да се темперира. Докато се темперира започвам да вадя останалите неща от кашона. Така: софтуер, кратка инструкция, кабел за захранване, мастилници (9 парчета) ролкодържачи, шаблон за печат на дискове… кабел за връзка с компютър?!?! Няма… Не мога да разбера защо последните години, в които вземам принтери, независимо от марката и нямат стандартен принтерски USB кабел. Нямам обяснение. В случая не е чак такава болка за умиране. Epson Stylus Photo R3000 има вграден Wi Fi и RJ45 връзка. Веднага се възползвам от Wi Fi връзката и през менюто на принтера се свързвам с мрежата която използват компютрите в кафето. Връзката се осъществява както се казва за нула време.
Преди да свържа Epson Stylus Photo R3000 с мрежата трябваше да поставя мастилниците идващи строени като войници в кутия. Няма как да не подчертая факта, че мастилниците бяха подредени в кутията така както ще седят и в държача на принтера. И със затворени очи могат да се подредят без да се сбърка. Мастилата в мастилниците са пигментни. Самите мастилници са с около 26 ml. съдържание. Разпечатват се и се поставят изключително лесно и след поставянето, затварянето на държача за мастила и капака на принтера, започва проверка, ако нещата са ок то принтерът е готов за печат.
Преди да се започне с печата е нужно да се инсталират малко драйвери както и помощен софтуер за разпечатване.
Въоръжен с CD с драйвери за мак се натъкнах на сериозно предизвикателство. Моя iMac няма място за CD… след 30 секунди чесане по главата просто влязох в нета и от сайта на Epson свалих нужните ми драйвери, инсталирах и минутки по-късно бях се свързал с принтера (седящ в другата стая) и правех първата разпечатка.
За лесно разпечатване може да се използва програмата на Epson – Easy Photo Print или ако имате повече опит през Adobe Photoshop или Adobe Lightroom. Аз избрах лесният начин – Easy Photo Print. Лесно се избират снимките, които искам да се разпечатат, могат да се настройват, ако са несъразмерни как да излязат на медията, която ще се печата, да се избира типа на медията и качеството. Натиска се принт и Epson Stylus Photo R3000 започва да печата. Хубаво е при това да сте сложили все пак хартия.
Скоростта на печат зависи от това каква медия се използва, нейният размер и на какво качество се печата. В таблицата по-долу има някакъв тип заводски измерени скорости, но от моя практически опит с медии А4 формат скоростта варираше от 2 минути и 30 секунди, до почти 10 минути и половина. За А3+ формат времето ще се увеличи с около 10-15%, но това е в сферата на предположенията, защото не се бях снабдил с А3+ медии
Доста подробно разгледах (и доста от близо) разпечатките и ако трябва да съм честен не открих видима разлика между максимално и стандартно качество. Мисля че спокойно може да се печата на стандартно качество, хем ще се спести и време.
От FACTOR.BG споделиха, че тестовите резулатати, при печат на изображение с ярки и наситени цветове, покриващо цялата площ на хартията показват, че разхода на мастила е около 1 ml. за А4 формат. Има се предвид не от мастилница, а общият разход от 8 те мастилници едновременно. Смятайки мастилото и броя на мастилниците горе долу ще се разпечатат около 200 копия А4 или 100 А3+. Защо казвам 8 а не 9? Принтера работи с 8 мастила като в зависимост от медията – гланц или мат се избира съответно фото черно (гланцово мастило) или матово черно. Превключването става от принтера или при избор на медия различна от подходящата за типа използвано мастило. Хубаво е да се знае, че преминаването от едно черно към друго е свързано с разход на мастило: около 3 ml. при преминаване от мат към фото черно и около 1 ml. при преминаване от фото черно към мат. Съветът ми е да съобразявате този разход и да не преминавате за 1-2 копия от едното към другото черно. Съберете повече копия и тогава печатайте.
Хубавото е, че само мастилата са консуматив, на отделни мастилници са и може да ги подменяте едно по едно когато свършат. Главата не е консуматив и при нормална експлоатация не би следвало да има проблем с нея.
Относно реалната визия.
Няма как да гарантирам, че с пускането на принтера и вече ще сте съвършеният печатар. И тук както в лабораторията се изискват определени умения и настройки. Много е важно да се използва хубав калибриран монитор. При калибрираният монитор дори и да има леко отклонение от това колко е светла или тъмна снимката, проблема е поправим – просто засилете или намалете яркостта на монитора. Ако не е калибриран монитора то може да се получи сериозно разминаване между това което виждаме и това което се печата.
Печатането на различни медии дава разлика в крайната визия. Забравете да печатате на обикновена копирна хартия. Ще си загубите времето и мастилото. Използването на специализирана хартия (медия) ще помогне за реалността на цветовете и за финото възпроизвеждане на детайлите.
Експлоатация.
От Epson не споменават да има проблем ако Epson Stylus Photo R3000 не се използва дълго време. Просто пуснете почистване и тест и след това сте в играта. Ентусиастите няма да имат този проблем, защото мисля си през ден ще намират какво да си разпечатат. Принципно може да се използва и като стандартен офисен принтер, но не мисля, че това ще е най-доброто му приложение. Има друго предложение за което ще говорим по-нататък.
Когато не се използва принтера е хубаво да се изключи и да се завие добре. Прахът е най-големият враг затова не оставяйте той да се намести удобно по главата и механизмите. Не е хубаво и да седи на директна слънчева светлина, както и на места с изявена кондензация.
Защо Epson Stylus Photo R3000
В началото започнах с тъмната стаичка. Този принтер покрива точно тъмната стаичка на един запален любител фотограф. Винаги може да отскочим до близкото фото, да оставим флашка със снимки и след час – два да се върнем и да ги получим, но я няма магията да седиш и да гледаш как се появява изображението върху белия лист.
Самият аз се чувствах като дете в сладкарница забравено през нощта и седях до принтера да гледам как ред по ред се появява изображението върху бялата до преди минути хартия. Част от кадрите които пуснахме за тест заминаха като подаръци за близки приятели и роднини и нас ни правеше удоволствие да подаряваме своята фотография разпечатана на хубава хартия, да гледаме как хората се вглеждат в детайла или просто се усмихват и се оглеждат къде да си я закачат.
От страна на колеги фотографи срещнахме само положителна реакция и оня носталгичен момент, в който си казахме: защо вече не си разпечатваме снимките… Снимката се вижда най-добре когато е разпечатана, не на монитора на компютъра.
Epson Stylus Photo R3000 е подходящ за наистина запалени любители, за които 4-5 лв. за А3 (420х297мм) разпечатка не са най-важното нещо, а по-скоро искат да споделят своята емоция на хартия. С този принтер може да се направи перфектната семпла фото изложба с уловени моменти а поканите да се направят мултимейдини записани на CD а самите дискове разпечатани с колаж от изложбата… толкова много идеи ми хрумват в момента… по добре да ставам да си направя кафе а за вас приятен след обед и пожелавам скоро да си разпечатвате сами фотографията и да се виждаме да я обсъждаме на живо.
Технически характеристики |
|
Принтираща технология | Усъвършенствана микро Piezo® AMC принт глава с покритие отблъскващо мастилото 8 канална |
Дюза | 180 дюзи за всеки канал (8) |
Минимален размер на капката | 2 пиколитра варираща технология, може да достигне до 3 различни размера на принтлиния |
Максимална резолюция | 5760 х 1440 dpi |
Максимална печатаема площ |
|
Скорост на фото печат (на обикновена хартия) |
|
Максимални размери медия |
|
Мастила | Пигментно базирани Epson UltraChrome K3™ с Vivid Magenta ink технология |
Мастилници | Самостоятелни за всеки цвят (общо 9) по 25,9 ml. гаранция 2 години от дата на производство и 6 месеца след отваряне |
Свързване |
|
Операционни системи |
|
Работна температура | от 10 до 35 градуса С |
Влажност на средата | 20 до 80 % |
Захранване | АС 220-240V; 50 Hz; автоматично самоизключване |
Консумация | 21W; 3,5W (спящ режим) Energy Star 2 |
Размери в работен вид | 616 x 814 x 424mm |
Тегло | около 15 kg. |
За поръчки и консултации относно Epson Stylus Photo R3000 може да се обръщате към екипа на FACTOR.BG
здравейте,
току що стартиха този модел принтер и черното все едно го няма. печата излиза светъл, нищо общо с изображението.
ако може да посъветвате, че се притесних като го гледам резултата
Здравейте,
вероятно има някакъв пропуск по настройките. Моля за следната информация, ще се постараем да Ви помогнем:
– разбирам, че принтерът е нов, от FACTOR.BG ли е закупен или от друг доставчик?
– потърсихте ли помощ от фирмата, която Ви продаде принтера, какво Ви отговориха?
– с каква хартия печатате?
– какъв е резултатът от теста „Nozzle check“?
Моля, междувременно инсталирайте програмата Team Viewer (безплатна е за лична употреба, http://www.teamviewer.com/bg/index.aspx) – наш специалист ще прегледа настройките и ще Ви покаже как да печатате на този принтер.
Ако имате въпроси или искате да разговаряте с някой от екипа на FACTOR.BG – моля, свържете се с нас на 0896 738700, info@factor.bg или на http://factor.bg/new_contacts.php
С уважение:
Георги Чакъров
Управител
FACTOR.BG