Днес дигиталната тъмна стая на Фото кафе се оборудва с нов увеличи… а… с нов фото принтер. Партньорите от Factor BG, знаейки желанието ни за по-големи снимки на добра цена ни предоставиха една от първите бройки на новият модел принтер на Epson – Epson L1800. Може би на някой вече е направило впечатление как името на принтера има нещо, напомнящо с името на друг модел – Epson L800. Подозренията са основателни. Epson L1800 е А3+ версия на Epson L800. Една страхотна новина за феновете на печата. Спокойно може да печатате А3+ снимки на изгодна цена.
Преди месеци, когато се колебаех с какъв принтер да оборудвам кафето, изборът ми бе между Espon R3000 – перфектен 9 цветен принтер, печатащ уникално черно-бели снимки на А3+ размер или икономичният А4 Epson L800 – 6 цветен, който освен качествен фото принтер е и много добър за офисната ни дейност. За редовните читатели няма тайна – Epson L800 бе нашият избор и вече имаме стотици копия (при тестове на фото камери и снимки за спомен) зад гърба си. На моменти ни липсваше възможността за големи копия. Вече не. От няколко дни ъпгрейда вече е налице.
Макар да нямам задълбочени наблюдения, бързо успях да си съставя мнение на базата опита който имам с Epson L800.
Куриера звъни, разписвам се и грабвам един плашещо голям кашон. Намествам го в стаята и започвам да разопаковам.
Както казваше старшината в казармата: сега следват ТТ (тактико технически) данни.
Epson L1800 е принтер с фабрично интегрирана система за допълване с мастило. Разполага с резервоари от по 70 мл/цвят (това са доста големи резервоари). Мастилата са тип “Dye” и са шест на брой: циан, магента, жълто, черно, светъл циан и светла магента. Благодарение на тях и максималната резолюция от 5760 х 1440 dpi може да получите висококачествен фото-печат на цветни снимки, с качество, неотличимо от снимките, произведени по стандартната химична технология. Големите резервоари за мастило позволяват отпечатване на над 2000 снимки 10/15 см или над 250 снимки с размер А3/А3+, преди да се наложи допълване. Да разбира се различните мастила свършват по различно време, но това не влияе на общия среден разход, който всъщност ви дава крайната цена за печат на копие (20 стотинки за А4 и около 40 за А3+). Може да печатате върху медии с размери от 9х13 cm. до А3+ (329 х 483 мм).
Epson L1800 вече е изваден и позициониран на масата където да му направя първоначален оглед и зареждане с мастила. Като дизайн е по-различен от Epson L800. Единственото, което ги оприличава е отделението с резервоарите за мастила намиращ се от дясната страна на принтера. За да ги съпоставя ги поместих двата “епсъна” един до друг. Всъщност Epson L1800 не е толкова фрапантно голям колкото изглеждаше кутията в която дойде. Не съм измервал точно но май някъде около 20 см по дълъг, с малко по-висок и широк. Става голям, когато се разтворят тавичките за подаване на хартията и поставяне на отпечатаната снимка. Трябва да се внимава с новите габарити, защото аз, свикнал с габаритите на Epson L800 успях да го закача 2-3 пъти докато се разхождах наоколо.
Предстои ми зареждане на мастилата. Тази стъпка в много от случаите може би ще се наложи да я пропуснете, защото от Factor BG извършват тази дейност вместо своите клиенти, които получават напълно готов, тестван и функционален принтер за работа. Като “връзкар” получавам опцията сам да си доставя удоволствието, като напълня мастилниците.
Нека го проследя стъпка по-стъпка… Всъщност това вече съм го описвал в статията за Epson L800, а както казах двата принтера са абсолютно еднакви като механизъм на печат. Различава ги единствено дизайн, размер и… май само това.
Да приемем, че който е бил любопитен е прочел как се пълнят мастилата. Дошло е време да стартира принтера и в момента седи и чака системата да се зареди. Обикновено това отнема до 20 минути. Ако сте получили готов зареден принтер то време е да инсталирате нужните драйвери. В комплекта има инсталационен диск, от който аз не можах да се възползва поради липсата на устройство на компютъра ми. Дръпнах си го от официалния сайт на Epson, инсталирах го и вече можех да печатам. Връзката между принтера и компютъра е само и единствено с USB принтерски кабел, който трябва да си закупите отделно (в комплекта не е предвиден). Аз използвам 5 метров висококачествен такъв (не икономисвайте от стойността на кабела).
Предполагам за прочелите статията з Epson L800 ще им направи впечатление как пропускам момента, в който трябва да напиша кодовете намиращи се на бутилките с мастила. Нямам идея защо, но тук това не е нужно. Системата работи без да се налага въвеждането на кодове (за разлика от при Epson L800). Другото нещо е, че не показва и състоянието на мастилата, а съветва да се ориентирате визуално по резервоарите. Не е някаква драма, защото забелязах как при Epson L800 отчитането бе… не от най-прецизните и понякога се разминава с визуалното такова. Тук е мястото сериозно да промърморя за липсата на един дребен детайл при Epson L1800 – липсват означения на капака с резервоарите кое мастило какво е. Да от вътре резервоарите са надписани, така че нямате основание да сбъркате, но за визуалното следене бе хубаво да знаете кое мастило наблюдавате, без да се налага да се втренчвате за точния цвят. Може и японците ще се досетят и ще поправят това малко неудобство.
Време за печат. Да речем, че използвате за първи път принтер Epson. Добре е да си инсталирате Easy Photo Print която е безплатна програма на Epson с която бързо и лесно може да разпечатате снимка в размера в който желаете. Разбира се може да използвате и други графични програми като Adobe Photoshop, Adobe Lightroom и други.
За тези, които не им е за пръв път, време е за печат. Зареждам няколко листа А3+ влизам в Easy Photo Print и селектирам снимките, които желая… всъщност за момент ме напуска ентусиазма и действам по-разумно. Селектирам снимките и зареждам хартия 10х15 cm. това, че разполагам с икономичен на мастила принтер не значи, че хартията която слагам в него е поевтиняла. Предпочитам да направя пробно копие на малък размер преди да гръмна големия лист. Това идва от едно мое старо наблюдение с Epson L800 когато печата на гланцова хартия. Един лек пример: 255 грамова гланцова хартия може да се печата на два профила (Epson Glossy или Epson Premium Glossy). Разпечатката има леки разлики в цвета, при единият профил снимката е по-топла от колкото при другият, но това е само при определени снимки, тоест не мога да преценя кога ще се случи, затова и имам навика да пускам проби. Да не забравя, малкият лист хартията, на която тествате трябва да е същият като големият, на който ще печатате… то май е логично.
След като направих проби заредих големите листа. Промених настройките в печатащата програма да е А3+ без бели полета, минах и нагласих всяка една снимка… както се досещате съотношението на страните на повечето дигитални фото камери е 3:2 което няма как да изпълни А3+ (329 х 483 mm.) без да се наложи да се изреже от сниманото. Ако искате пълен кадър на това което сте снимали ще се наложи да изберете опцията “fit” и в последствие да изрежете две малки бели полета (по дългата страна). Тъй като аз исках да не се занимавам с рязане, се примирих да загубя по малко от всеки кадър, затова минах и си ги препозиционирах както ми харесват най-много. Enter и седнах да гледам филм, като от време на време махах отпечатаният лист.
Макар да няма голяма възможност от слепване, добре е когато се отпечата поредната снимка да я махате от приемащата тава и да я оставяте на страни да доизсъхне. Имам наблюдения, че на всяка разпечатка и трябват 15-20 минути до окончателно изсъхване като за това време с малко се променя и цвета. Оставете снимката да изсъхне хубаво и тогава на дневна или на специално калибрирана светлина преценете дали цветовете са верни.
Времето за печат – вариантите при фото печат са два: стандартен и качествен. При Epson L800 честно казано на нивото на нормалното човешко зрение при А4 формат разпечатка няма видима разлика между двата варианта за печат. Печатах предимно на “стандарт” който е доста по-бърз от “качествен”. При Epson L1800 на А3+ също не успях да доловя набиваща се разлика между двата варианта. Със сигурност има, но може би не ми е попаднала снимка с чак такива конфликтни тонални преходи където да си проличи. Обаче. Снимките които отпечатах ще са всъщност една импровизирана фото изложба която ще може да се види на Фотоваканция 2014 (за тези които дойдат). Реших да се “вталясам” и пуснах 2/3 от снимките в режим “качество” и 1/3 на “стандарт” нарочно пуснах еднакви снимки на двата режима и пак не открих разлики. За себе си, ако не бързам ще предпочета режим “качество” просто защото винаги обичам да имам максимално доброто, ако съм натоварен и ми трябват бързо големи разпечатки то “стандарт” е моя режим. Разликата във времената за печат е доста фрапираща – 12 минути за А3+ (А4 – 7 минути) без бели полета на режим качество и 5 минути (А4 – 3.5 минути) за същото, но на режим “стандарт”. Относно разхода на мастила не съм правил сравнение дали по-бавния и по-качествен режим ще изхарчи повече. Според мен не би имало осезаема разлика.
Пред мен има 49+1 разпечатани копия. Това едното отпечатано на половина, защото без да искам спрях печата на средата… Хвърлям поглед към нивото мастилата. Някои са намалели повече, някои по-малко, но сумарно не личи да са спаднали с повече от 1/4.
Такааааа…
Epson L1800 за разлика от по-малкия брат няма опция за печат на дискове. Това е добре да се знае от хората, за които това е една от дейностите (например сватбените фотографи).
Големият размер на печат от друга страна дава възможност за отпечатването на големи сватбени албуми в “домашни” условия или пък е добър 30 х 40 cm бонус към снимките от събитието.
А3+ е идеален за изложби. 60 х 40 разпечатки на канава са много ефектни и… скъпи. За последно правих такава изложба преди година благодарение на спонсор (налял над 1500 лв.). Сега с Epson L1800 правя изложба с над 40 разпечатки на цена под 100 лв. Вярно импровизирана на въже закачена с щипка, но пак изява пред приятели и колеги. Силата му е цветният печат. За перфектен черно-бял печат е добре да се насочите към Epson R3000, но там няма да имате тази изгодна ценан както тук. Да не забравяме и добрите му възможности да бъде голяаааам офисен принтер на който да си разпечатате фактури или други документи.
Мисля, че на Фото кафе предстоят изложби, изложби, изложби…
Подобно на Epson L800 и тук не би трябвало да има проблем при дълго време без да се използва принтера. Задължително го покривайте когато не го използвате, прахът е голям враг на главата. Принципно Epson L1800 е предвиден за домашни цели или за малък офис, но както по-малкият му брат Epson L800 се доказа като необикновено издръжлив работяга, то и тук съм склонен да очаквам много разпечатани копия.
Накратко това е първото впечатление за Epson L1800. След време като поразпечатаме няколко хиляди копия, ще споделя нещо повече, но май основното го казах. Сега заминавам да печатам поръчки от нежната половинка, която си е заплюла една голяма стена за фото галерия.
Технически характеристики |
|
Принтираща технология | Piezo® AMC принт глава 6 канална |
Дюза | 90 дюзи за всеки канал (6) |
Минимален размер на капката | 1,5 пиколитра |
Максимална резолюция | 5760 х 1440 dpi |
Максимална печатаема площ |
|
Скорост на печат (на обикновена хартия) |
|
Максимални размери медия |
|
Мастила | Dye Ink |
Мастилници (тип външен резервоар) | Самостоятелни за всеки цвят (общо 6) по 70 ml. гаранция 2 години от дата на производство и 6 месеца след отваряне |
Свързване |
|
Операционни системи |
|
Работна температура | от 10 до 35 градуса С |
Влажност на средата | 20 до 80 % |
Захранване | АС 220-240V; 50 Hz; автоматично самоизключване |
Консумация | 16W; 2,2W (спящ режим) ENERGY STAR® qualified all-in-one |
Размери | 705mm x 322mm x 215mm |
Тегло | около 12,5 kg. |