Често пъти на страниците на Фото кафе споделям колко е важно да се познават основни понятия и моменти при работа с цветови пространства. Особено за запалените фенове на отпечатаната фотография ( и не само разбира се) това е водещо, наред с качествения и калибриран монитор, на който се обработват снимките.
Тук на тези срещи говорим за ICC профили, възможности на монитора да покрие определени цветови пространства, как да разбираме и работим с цветовите пространства в софтуера който ползваме и т.н.
За някои от тези понятия сме говорили по-подробно, за други не, и днес именно ще попълним някои пропуски.
За да се оцени качеството на екрана до колкото може обективно, в днешно време, наред с други характеристики е станало наложително да се измерва делтата на монитора.
Казано на най-разбираем език Delta-E (dE) (въведено от Международната комисия по осветление CIE) е единична стойност, която дефинира „разстоянието / gap“, т.е. разликата между два цвята или два нюанса на един и същи цвят.
Нека преди продължа да окажа малко внимание към историята и от къде е дошло това понятие.
През 1976г. от Международната комисия по осветление CIE правят поредното изследване за възприятията на цветовете в различни ситуации и създават познатото на повечето днес CIELab пространство. Това е независимо пространство, което ICC профилите използват като междинно при конвертиране на цветове.
Повече за ICC профилите сме говорили в статиите ни за цветовите пространства във фотографията и калибриране на монитора.
Но да се върна на CIELab пространството. То използва най-ярката точка, в определена сцена или ситуация, като отправна точка (за 100) и след това определя останалите цветове спрямо нея. На тази база могат да бъдат правени сравнения на цветове и нюанси, съотнесени към CIELab като стандарт, и да бъдат измервани разстоянията (разликите) между тях в точни числови стойности. Тези разстояния, или разлики именно се конкретизират със стойностите на делтата.
Най-простата версия на формулата за цветовата разлика се нарича delta E* 76 ( delta E*ab) по годината на създаване, а през 2000г. се появява и наложената като международен стандарт днес формула delta E*00.
Последното го поменавам като любопитен факт, но със самата формула няма да ви занимавам разбира се.
Човешкото око е в състояние да улови разликата между два нюанса на един и същи цвят при делта 1.0. Всяка разлика при dE по-малка от 1.0 е незабележима за човешкото око, и дори да има разлики в нюансите на база на числовите стойности, то за човешкото око те са един цвят.
Едно малко отклонение, но съществено – човешкото око е податливо и успява да се адаптира почти мигновено при промяна на светлинните условия на средата. Не подценявайте този факт, тъй като всяка една промяна на светлината (интензитета или температурата примерно) на която работим, ще окаже влияние на това как възприемаме един и същи цвят.
Като цяло от CIE* определят като неосезаеми разликите именно при dE по-малка от 1.0 и несъществени (или приемливи) при dE по-малка от 3.0 (съотнесено спрямо сферата на дейност, за която цветовете са от значение). За мониторите като стандарт за добри показатели се определя dE по-малка от 2.0.
Какво означава това от гледна точка на качествата на монитора?
По-горе към историческите факти споменах, че CIELab се ползва като междинно пространство при конвертиране на цветови пространства или като стандарт / база, от която се изчислява делтата. Приемете образно казано това пространство като съвършения монитор с делта нула.
Е да, всички си мечтаем да работим на монитори които ще могат да възпроизвеждат цветовете без отклонение от CIELab, но докато все още това не е възможно, то е добре като ориентир за качество да ни служи малката делта на монитора. Стойността е осреднена, тъй като делтата касае всеки цвят индивидуално, но няма как да ви покажат цялата таблица със сравнения.
Имала съм възможност да видя такива по-подробни таблици с делта разбита по нюанси, където някои цветове са с отклонение по-малко дори от единица, но заради 3 или 4 цвята, които са примерно с делта 1.7, 1.8 стойността се осреднява. За това при мониторите като казах и преди малко – за база се определя dE по-малка от 2.0.
Това означава, че мониторът е с много добри показатели за цветопредаване и минимални разстояния/gap на цветовете и нюансите от приетите за стандарт. Като цяло нужно е да сте в определени условия и с доста набито око, за да отразите разликите. Обикновено при по-високия клас монитори стойността на делтата е упомената, така че гледайте, ако за вас това е важен показател.
Надявам се че макар и кратко сме успели да внесем малко яснота относно CIELab и dE и в следващите ни споменавания няма да са ви непознати като понятия.