Честно казано скоро във Фото Кафе не съм тествал принтер, а и едва ли съм смятал някога, че ще тества термосублимационен. Да, пробвал съм с няколко, основно едни такива дребно-компактно-преносимо-джобни, дори имам един такъв комбиниран с фоторамка, на който пусках от време на време снимки за родата. От време на време, защото една снимка 10 х 15 си е около левче.
Сега предпочитам да използвам мастилено струен принтер, защото определено има много добро фотографско качество и цената на една снимка 10 х 15 е от порядъка на 16-22 стотинки в зависимост от избраната хартия.
Фото кафе като медия бива канено от някои от партньорите си на събития, където например се снима и снимките се разпечатват на място и най-често са формат 10 х 15 или 13 х 18 сантиметра.
Да грабвам си принтера, товарим в колата заедно с още тон багаж, пътуваме 300-500 километра и разтоварваме. В 90% от случаите се налага да пусна едно дълбоко чистене защото от клатенето в колата и завоите системата все едно е глътнала въздух. Неизбежно води до загуба на мастило. Губи се мастило и когато принтера не е работил седмица – две. Да, не е засъхнала главата, но тук там някоя дюза се е запушила.
Казвам го от личен опит, защото признавам не печатам ежедневно за разлика от някои колеги.
Та… да, губи се мастило. И време.
Какво би се случило, ако не 2-3 пъти в годината, а често имах такива събития, на които се налага печат? Общо взето често доливане на мастило и смяна на “памперса”
Цялата тази увертюра всъщност бе защото днес ще споделя мнение за Citizen CY-02 – термосублимационен фото принтер. Подчертавам фото, защото принтерът се представя много добре в разпечатването на фотография за спомен.
Преди няколко седмици писах за един софтуер на Одесос Колор за управление на много поръчки и пращането им към няколко принтера и някъде там споменах и за Citizen CY-02. Понеже не си падам по кратки ревюта, реших да допълня мнението за принтера с добавка от един друг полезен софтуер Event Photo на Одесос, който в комплект с принтера ще ви бъде в една добра помощ при събития с масов печат на снимки.
ОК започвам с принтерчето и след това със софтуера.
Citizen CY-02 не е от най-леките принтери. Около 18 килограма и е добро фитнес упражнение за фотографите с бирени коремчета. Не е обемист, сравнително компактен е, но си тежи. Има обаче една страхотна екстра в момента (казвам момента, защото за сега е бонус от Одесос Колор) – здрава с дебели меки стени оригинална чанта.
С помощта на чантата освен че добре го защитава, но и става много мобилен – все едно сте закъсали за бензин и се връщате е една 20 литрова туба в ръка. Лесно се пренася от багажника на колата до ресторанта например (по подразбиране някак говоря за сватбен фотограф). Вади се от чантата свързва се с ток, пуска се от копчето и след 10 секунди е готов за печат… както се казва стартира и е готов по-бързо от компютър с SSD диск.
Хубаво е преди да идете на събитието да се разберете какъв формат снимки ще се печата. Citizen CY-02 предлага 10 х 15; 15 х 20 или 13 х 18 сантиметра.
Тъй като това е термосублимационен принтер, то тук е важно освен ширината на ролката хартия, но и да сложите точният рибон (не знам как е точният превод на лентата за сублимация, затова използвам наложилият се жаргон рибон).
Citizen CY-02 може да печата при желание в два размера 10 х 15 и 15 х 20, но с уговорката, че ако печатате 10 х 15 то задължително трябва да са четен брой… или просто ще загубите една половинка. Защо? Отговора е логичен – рибона е предвиден за формат 15 х 20 сантиметра…
Аз тествах принтер с 10 х 15 рибон и руло което стига за 700 снимки. При по-големите размери, рулото стига за 350 снимки.
Инсталация.
Много лесна, необходимо е да свалите драйвер за съответната операционна система. Има за един куп Windows системи и един за Mac OS. Накратко директно вързан към компютъра си работи като стандартен принтер.
Като “макаджия” ще споделя разочарованието си от Citizen към мак обществото. Драйвера е написан, колкото да осъществи връзка между принтера и и компютъра и позволява около 2% настройки, сравнено с драйвера за Windows 10 където има огромно количество настройки.
Ако искате сериозно да се възползвате от възможностите на принтера, то (с мъка на сърцето го казвам) използвайте го на Windows.
При Windows, както показват скрийншотовете се вижда, че може да се променя резолюцията, да се задава “дефолтен” размер снимка, дали да мат, или гланц, дали да се използва профила на принтера, или не, или да се използва хем профила хем настройките на Event Photo софта да речем. В добавка, ако нещо не ви кефи все пак цветово, може да бръкнете дълбоко в настройките на драйвера и да си персонализирате дали да е по-жълт, син, контрастен, мек и какво ли още не (нарочно съм задал безумни промени да за видите разликата).
При Mac OS – винаги печата на макс резолюция, без право на обжалване имаш избор за гланц или мат както и с профил или без профил. Толкова…
Резолюция.
Има 3 варианта 300 х 300; 300 х 600, или 600 х 600 точки. При размер 10 х 15 сантиметра честно казано трябваше да гледам мнооого сериозно за да открия минимална разлика между 300 х 300 и 600 х 600 точки. Единствено времето за печат е различно с около 35%. Ако сте маниак на тема максимално качество – 600 х 600 точки и около 180 снимки в час… ако търсите бърза серия от около 280 снимки в час и пак с почти неразличим от топ качеството, то… 300 х 300 точки.
За по-големи формати като 15 х 20, все пак препоръчвам да се печата 600 х 600 точки
Гланц или мат?
Хартията е една. Няма опция за разни арт или други… арт хартии. Ролката си е специално правена за принтера и не работи с листова хартия.
Класически гланца дава сочност и яркост на снимките. От друга страна матовата версия всъщност е тип копринен мат с много интересна структура и честно казано, на мен лично ми харесва повече. Пробвайте и изберете сами за себе си.
Citizen CY-02 има предшественик Citizen CX, който е почти наполовина по-компактен, но е по-бавен като скорост на печат, а и себестойността на една снимка 10 х 15 е по-голяма заради по-малкото руло (за 400 снимки). По спомен при Citizen CY-02 10 х 15 е 22 стотинки, а при Citizen CX – 24 стотинки.
Тоест при Citizen CY-02 цената на снимка 10 х 15 е почти съизмерима с такава от мастилено струен принтер с наливни оригинални мастила, но с факта, че нямаме преразход на мастило от пренасяне или от непечатане дълго време.
Качество на печат.
Признавам изненадах се. Много трудно забелязвам и то само на някои снимки в небето леко пикселизиране характерно за термосублимационните принтери, а при 600 х 600 дори и пикселизирането изчезва.
Задължително печатайте през калибриран дисплей!
Почти всички цветове се предават точно, само в червеното има леко отклонение… някак по цикламен е цвета, сравнено с това, което виждам на монитора.
Хубавото е, че снимките излизат абсолютно сухи и готови да се “напипат” веднага.
Лек недостатък освен теглото е и това, че е малко шумен, макар Citizen CY-02 да е определено по-безшумен сравнено с Citizen CY.
Най-бързият начин за печатане на снимки с Citizen CY-02 е Event Photo софтуера на Одесос Колор.
Както споменах вече той в основата си много прилича на Dry Minilab, за който вече говорихме, но с някоя и друга добавка и някоя и друга извадка.
Този път няма да съм толкова пространствен да споделям всички настройки и функции както при Dry Minilab. Добра идея е ако не сте се запознали да скочите да прочетете част първа и част втора.
При Event Photo, ще спомена само новите неща които биха били полезни когато сте на събитие и имате Citizen CY-02 под ръка или дори Epson D700
Основни характеристики:
- Бърз и лесен достъп до всички входящи устройства включително и „хот фолдъри“.
- Подреждане на снимките по име, дата, големина.
- Мулти екран за обработка.
- Автоматичен преглед на принтираната снимка.
- Режим на автоматично рамкиране.
- Архивиране на файловете за печат.
- Автоматично завъртане.
- Всички основни цветни корекции.
- Фото ефекти: черно-бяло, сепия.
- Премахване на ефекта червени очи.
- Паспортни снимки, комплекти от снимки, рамки, календари, снимки с текст, индексно копие и др.
- Работи с всички видове термосублимационни и мастиленоструйни принтери.
- Може да работи с повече от един принтер
Добре, отиваме на събитие, носим си принтер и един лаптоп. А да… и фотокамера, за къде без нея. Пускаме лаптопа, пускаме принтера, пускаме камерата. Ако имаме асистент добре повече време за нас за снимане, съответно повече снимки. Нямаме асистент… за късмет Event Photo е създаден да работи и самостоятелно… всъщност преди да почнем работа хайде все пак малко да погледнем настройките.
Инсталирането става лесно… като за Windows… тоест с няколко рестарта. Аз го инсталирах на мак посредством виртуална машина с Windows 7 на нея и отделно на лаптоп с Windows 10.
Има си инструкция за инсталация както и упътване за употреба на български и е хубаво да ги прочетете и двете. Четат се за 15 минути и спестяват доста “ръчкане” в търсене на топлата вода.
След инсталацията на софтуера и принтера проста стартирате Event Photo и имате избор да влезете като админ или като потребител (втората част е, ако имате асистент, на който много не се доверявате, та да не бърка много в настройките). Логвате се като админ и както се вижда има почти идентични прозорци както в Dry Minilab. Точно затова няма да ги преповтарям всички, а ще ида там където има важни настройки за конкретната програма.
Добре е да си настроите табове от където ще ви влизат снимките в програмата, да речен през Wi Fi и през картовия четец, както и през някоя папка на харда. Тези преки пътища ще ви улеснят доста живота.
Следващият таб – Program Variables е важен! От тук може да накарате програмата да работи сама включително и да печата сама или да е сама + асистент или да е само за ръчна употреба (дали вие дали асистента).
В средната колона има два чекбокса: Auto Send и Manual Send. Избирайки първото програмата автоматично ще прима снимките постъпили дали от картата на камерата дали през Wi Fi то на камерата (тук е нужно да свържете камерата с лаптопа по Wi Fi и да укажете снимките формат JPEG да постъпват в папка. \ Automode\input. От там всяка постъпила снимка, че и се слага рамка и ще се изпраща за одобрение от асистента (или от вас) преди да се отпечата. При слагането на отметка “Enable Auto Print” то в момента, в който направите снимката и тя премине през Wi Fi-то до лаптопа от там заминава директно към принтера и излиза отпечатана с някаква рекламна рамка създадена специално за случая.
Рамките се избират от: defaut frame type.
Не сте чекнали автоматичен принт, то изпратените снимки се подреждат на прозорец, където чакат одобрение от вас или асистента преди да се отпечатат.
Каква е идеята на тези рамки, за които говоря в последните няколко минути? Образно го казвам рамки, защото в случая това е вид надпис лого или рисунка свързана с конкретното събитие, което снимате например: сватбата на…, или фирмено парти на… и така нататък. Тежи рамки трябва да си ги направите сами, да имат прозрачност, логично да са png и да са във вертикална и хоризонтална версия – по двойки.
Поставят се в указана папка и се именуват така, че да са лесно разпознаваеми за избиране. Ако ходите на постоянни събития, може да имате набор от такива “рамки” и просто да избирате нужната преди почване на работа.
Тази автоматизирана опция всъщност е основната разлика с Dry Minilab-а.
Ще отделя и внимание на таба с инсталация на принтер и понеже говорим за Citizen CY-02 ето начин за бърза инсталация на различните типове хартия, резолюция и покритие.
Добавяте принтер и Citizen CY-02 се появява в падащото меню, кликате на него и се отваря драйвера на принтера, където както казахме може тотално да промените всичко. Хубаво е да не го правите, изберете 10 х 15, 300 х 300 точки, гланц и чеквате ICM & Driver от прозореца с опции (това позволява едновременна употреба на драйвера плюс корекциите от софта). Натискате ОК и вече имате добавен принтер. За матова хартия правите същото само, че избирате матова хартия. ОК и го имате добавено. За друг размер – същата процедура.
След като сте направили всички настройки се връщаме към някой от горните моменти… ъъъъ кой беше… а да… пускаме лаптопа, принтера и камерата и започваме да снимаме.
Както казах, ако имате връзка по Wi Fi директно пращате към лаптопа, където ако имате (хубаво е да имате) асистент той се грижи за всичко: обработка на цветове, календари или рамки или пък колажи и подава готовите неща към принтера. Модула за управление на цветове рамки и календари е идентичен с този на Dry Minilab, затова няма да го преповтарям.
Ако нямате асистент то минавате на автоматичен режим той слага надпис от събитието и накрая имате отпечатани снимки готови за даване… или още по-добре продаване.
Citizen CY-02 е принтер, който печата качествено и достатъчно бюджетно, за да бъде подходящ за масов печат на фотографии на събитие било то сватбен ден, фирмено прати или детски рожден ден. Идва при вас с гаранция от 2 години ли 100 000 отпечатани копия. Принтерът е здрав, сравнително лесно преносим в оригинална чанта и готов за работа за 10 секунди. В комбинация с нужния софтуер е чудесна подкрепа за допълнителен доход.