Напоследък новия висок клас безогледални фотокамери, които излизат са с възможността да използват както добре познатите SD карти памет, така и новите CFexpress карти памет.
Всъщност, последните не са чак толкова нови, просто сега започват да набират все повече популярност.
Не съм 100% сигурен, но първо безогледалките Z6/7 на Nikon имаха възможността да заработят с CFexpress карти. Колко потребители на тези камери го направиха, това е отделен въпрос.
Какво се случи с добре познатите и масови SD карти?
Има малко повече неща за научаване на CFexpress картите, освен че те струват повече от SD картите.
По мое лично мнение CFexpress картите на този етап ще се наложат като професионалният избор за фотографи и видеографи. Поне докато не се появи нова система. Те наследяват XQD картите, които бяха анонсирани през 2010 година като съвместна разработка на Nikon, SanDisk и Sony, но едва през 2012 година се появиха физическите им изпълнения.
Съответно Nikon представиха същата година своя модел D4 със слот за XQD карта памет.
XQD версия 2.0 представени през 2014, използваха интерфейс PCI Express 3.0 даващ възможност за трансфер до 8 Gbit/s или 1 GB/s за по-лесно смятане.
В последвалите години конкуренцията, коя да стане бъдещата професионална карта памет, която да замести легендарната Compact Flash (CF) бе между CFast и XQD като Canon заложиха на CFast, а Nikon, както споменах по-горе на XQD.
Оказа се нито една от двете карти памет.
През 2016 година CFexpress картата памет е предложен от CompactFlash Association (CFA). Тя също използва интерфейс PCIe 3.0 с варианти за от 1 до 4 ленти за трансфер, като по всяка лента могат да се предоставят данни от до 1 GB / s.
NVM Express интерфейса също се поддържа, за да осигури ниски нива на прегряване и забавяне.
Предложени са 3 типа размера като вариант, съответно носещи добавка към името: А, В, или С. Разликата в размера съответства и на възможностите на картите (поне за сега)
CFexpress тип А
А тип картата е най-малката от трите модела, по-малка дори от SD карта, като в нея има една лента за трансфер, тоест максимално до 1 GB/s.
CFexpress тип В
В тип картата е директен наследник на XQD картата с оглед как се е намърдала 1:1 в корпуса ѝ. Физически е по-малка от класическата CF карта. Предлага 2 ленти за трансфер на данни, което и отрежда възможността за скорост до 2 GB/s.
Да вмъкна пак XQD картите. Размера и контактите както казах са идентични с тип В. Nikon Z6/7 получиха ъпдейт и можеха да работят с XQD, или CFexpress. Последвалите втори версии на Z-те също могат да работят с CFexpress или XQD, което е добра новина за тези, които имат от по-стария тип карти.
Нещото, което установих е, че досегашният ми XQD четец, обаче не чете CFexpress тип В карти. Не съм инженер и не знам защо се получава така с оглед как при камерите е нужен само един фърм ъпдейт. Интересното е, че не всички CFexpress четци разчитат XQD карти памет. Ако имате от двата типа то прочетете внимателно в характеристиките дали се поддържат и двата типа карти или само CFexpress, както е предимно.
CFexpress тип С
С тип картата все още не се предлага физически. Тя е най-голяма почти 2,5 пъти, сравнено с В тип картата и почти два пъти по-дебела от А тип картата.
Предлага 4 ленти за трансфер, което за сега я прави най-бързата карта за сега с нейните до 4 GB/s
CFexpress картата памет съчетава най-доброто като физически характеристики от досегашните карти. Здрав корпус от метал и пластмаса както при CF, но без крехките иглени пинове (за толкова години не огънах нито веднъж но…) вместо тях широки контакти както при SD картите, но защитени вътре в корпуса, вместо видими.
Тъй като не разполагам с възможност за тестване на карти памет (старичък ми е компа) няма да споделям, колко са верни цифрите написани на картата като скорост на четене и запис.
Има западни медии които правят сериозни тестове и може да се прочетат (на английски) техните резултати.
Минутка за реклама:
За тестването на камери обаче се стремя да поддържам топ карти като скорост, за да мога да извлека максималното от тестваната камера.
В момента благодарение на Sony България разполагам с карти от серията TOUGH – най-високият им клас.
Минутката свърши, затова продължавам.
С оглед на цените CFexpress картите изглеждат като джобосъсипник. Ако обаче искате да се възползвате от всички функции на камерата като 8K заснемане на видео, некомпресиран видеозапис в камерата и режими на свръх бърз сериен запис, а и факта, че риска за повреждане на информацията е пренебрежително малък то си заслужава.
Новите карти използват PCIe 3.0, същия интерфейс, използван от SSD в лаптопите и настолните компютри и те са много по-бързи от SD картите, които повечето от нас използват днес.
SD картите използват различен интерфейс. UHS-II тип картите, които са актуални в момента като най-бързи от SD серията имат максимална теоретична скорост до 312MB / s.
Новото поколение SD карта, която се разработва от SD Association (SDA) – UHS-III има максимална теоретична скорост от около 624MB / s. Съществуват и проекти за SD Express карта, която да е със същата философия за трансфер на данни с до 4 ленти и съответно до 4 GB/s.
За сега обаче CFexpress се явява най-бързата възможна карта памет.
В момента на пазара може да намерите А и В тип. Различните фирми производители на фото техника заложиха на А или В според философията си за размера на камерата.
Canon и Nikon използват CFexpress тип В като за задължителната (според професионалистите) втора карта разчитат на SD слот, който е от тип UHS-II.
Sony от своя страна залагат на CFexpress тип А. Да, те са по-бавни сравнено с тип В, заради по-малкият и размер те предлагат опцията за два еднакви слота – тоест да използвате един и същ тип карти, вместо да се обременявате с два различни.
Sony нямаше да са Sony, ако не бяха запазили опцията си гнездата им да приемат два различни типа карти. В модела Sony Alpha A1 двата слота мога да приемат CFexpress тип А, или SD UHS-II тип карти. Така може да правите комбинация от по една различна карта или по две еднакви от вид. Да, не може да използвате 4 карти наведнъж (казвам защото получих такъв въпрос).
Няма да вземам позиция по въпроса с използването на CFexpress тип А дали от Sony не ограничават възможностите си за скоростен запис. Вероятно в следващите няколко години са преценили, че този тип карта покрива напълно необходимостта за трансфер на данни.
Няколко са фирмите, които предлагат CFexpress карти. Цените варират и за качествата им трябва да потърсите ревюта в нета. Някои са по-бавни, други с по-малка защита от неблагоприятни условия.
Серията TOUGH CFexpress на Sony е най-добрият избор за пътуване. Те са направени до три пъти по издръжливи от стандарта CFexpress според Sony и са тествани да издържат на 70 нютона сила на огъване и падане от 5 метра. Класът IP57 означава, че те са силно устойчиви на вода и прах.
Тъй като за тестовете имаме SD карти Sony от TOUGH серията съм се убедил в здравината им и предполагам е идентична както при CFexpress. За десерт пускам едно видео в което се бях заиграл с SD карти, а как ще се развие конкуренцията между SD и CFexpress предстои да видим и дано това понамали цените.
Първата камера която ползва тези карти е: Canon Cinema EOS 500 Mark II