Горещият летен август ми поднесе приятни изненади. Шефа на Фото кафе бе решил да му отпусне края и да даде малко почивка на персонала. Персонала предвкусваше свободните дни уплътнени с мързел сред градинката, коктейл с лед и някое и друго кино вечер. Сметките се оказаха не точно както се очакваха и в кафето се подредиха един след друг две фото камери (за които вече писахме) и два мастиленоструйни фото принтера А3+ формат. Дългата опашка мина неусетно и пред бюрото на официалният кафе опитвач застана Canon PIXMA Pro-10 мастиленоструен принтер за фотореалистичен печат.
Ето кратък репортаж за събитието, споделено от опитвача.
Canon PIXMA Pro-10 дойде в голямо бяло кашонче и с известна доза пресилено пъшкане (принтера тежи 20 килца и нещо) бе внесен, разопакован и позициониран в съседна стая. Защо в съседна? Ще се разбере по-нататък.
Дизайна на принтера е красив, стегнат, много здрав и както казах си тежи на място… на масата. На предният панел има 2 големи копчета и едно по-ситно и те са достатъчни за цялостното управление на принтера. Преди да дойде в кафето все пак бях хвърлил поглед за предварителни спецификации, затова и си позволих да го позиционирам в съседна стая. Освен връзката за USB кабел (има такъв приложен в комплекта), PictBridge, има мрежови порт RJ45 както и Wi Fi връзка. Последната възможност ми позволи да оставя принтера по-далеч от мен и така да съм принуден да си правя фитнеса, разхождайки се всеки път до другата стая, за да видя какво се е отпечатало.
Canon PIXMA Pro-10 – някои основни спецификации:
- Професионален мастилено струен принтер с възможност за безжична връзка.
- Печат без бели полета, Chroma Optimizer, черно бял фото печат, цветен фотореалистичен печат, AirPrint, Auto Photo Fix II
- Скорост на печат – около 3 минути и половина за А4 (с бели полета) и около 5 минути и 20 секунди за А3+ (с бели полета)
- Мастила – 10 броя – отделни пълнители 14 ml., тип PGI-72
- Големи на капката – 4 пиколитра
- Общ брой дюзи – 7680
- Максимална резолюция – 4800 х 2400 dpi
- Печатаема повърхност – 10 х 15 cm. до А3+ (329 х 483 mm.)
- Съвместими хартии за печат – Plain Paper; Canon High Resolution Paper; Photo Paper Pro Platinum; Photo Paper Plus Glossy II; Photo Paper Glossy; Photo Paper Plus Semi-Gloss; Photo Paper Pro Luster; Matte Photo Paper; Fine Art Musem Etching; Other Fine Art
- Печат върху специализирани печатаеми CD/DVD/Blu-ray Disc
- Съвместими операционни системи – Windows 7/7 SP1/Vista SP1/Vista SP2/XP SP3 32-bit; Mac OS X v10.5.8, 10.6, 10.7, 10.8, 10.9 (по спецификации на производителя)
- Връзка с принтера – Wireless LAN (IEEE 802.11 b/g/n), Ethernet, Hi-Speed USB, PictBridge
Това са някои основни характеристики като за преди да седнем на бюрото пред компютъра и започнем да печатаме.
Canon PIXMA Pro-10 дойде зареден и готов за печат и онова хубаво чувство да започна от АБ то някак се оказа неосъществимо. Не се оплаквам, то няма и за какво. Принтера работи с патрони пълнители, които се поставят изключително лесно, така, че дали ще ги поставя аз, или вече някой е загубил 30 секунди то…
Да речем, че сте поставили вече патроните – 10 на брой… хм да взема да кажа все пак с какви цветове работи принтера подред на поставянето им в държача: фото маджента, фото циан, жълто, маджента, червено, фото черно, циан, Chroma Optimizer, матово черно и сиво. Фото маджента и фото циан всъщност си отговарят на добре познатите светла маджента и светъл циан, докато фото черното си е класическото черно мастило. Всички мастила са пигменти тип LUCIA ink (това е технология за фотореалистичен печата).
Нека да спомена нещо в поредицата, която изредих и всъщност не е цвят. Chroma Optimizer е технология, която покрива неравностите между мастилените капки като по този начин изравнява повърхността на снимката и придава по-добър блясък и наситеност на цветовете.
Патроните с мастило са с вместимост от 14 ml. Не мога да дам точна разходна норма колко мастило отива за А3 например защото имах време да разпечатам около 20 листа в различни режими, а не всички патрони бяха чисто нови. Определено обаче по-малкият размер пълнител дава по-висока себестойност на отпечатаният продукт.
Преди да започна с печата се наложи инсталирането на малко софтуерни продукти като: драйвери за принтера, драйвери за Wi Fi връзка и… хм май само това. За да видя принтера на компютъра си е нужно да го вържа с USB кабел, да го включа в рутера си и да го виждам като мрежови или просто да се възползвам от директната Wi Fi връзка (което и направих, нали принтера е в другата стая). Откривам го бързи и веднага преглеждам състоянието на мастилата. ОК тук там някое мастило е почти свършило, друго не чак толкова, а някои са си направо пълни до капачката. Започвам да печатам смело.
За да печатам се възползвах от две програми: Digital Photo Professional и Adobe Photoshop. Щом е намесен Adobe то е по подразбиране, че може да се използва и LR, но в случая този път не съм. Когато си харесате някоя снимка и се чувствате готови да я отпечатате, просто казвате “принт” и се отваря диалогов прозорец с настройки. Стъпка по стъпка: настройте, размер, тип хартия, качество и позициониране на снимката в листа. Заредете принтера с хартия, “принт” и след известно време имате разпечатка.
Колко е това известно време? Всичко зависи от това колко голяма медия печатате. Аз разполагах с класическа А3 хартия. Canon PIXMA Pro-10 може да печата до А3+ (483 х 329 mm), но за съжаление я бях “избумкал” и нямах налична. Какви са времената за А3 тогава? Това е въпрос, на който имам отговор: 7 минути и половина в режим на високо качество, без да се оставят бели полета, което си е, бързичко съдейки по опит с други принтери. Ако реша да печатам на стандартно качество (в което забележима (поне не на микроскопско ниво) разлика няма) времето за печат е 5 минути и 20 секунди. Отчитам, че говоря за чисто печатаемо време. Преди да започне да печата принтера си има малко време (около минута) в което си “цъка и бръмчи” докато намества глава и медия. Прави впечатлени колко безшумно печата принтера. За момент оставам с впечатление как нищо не се случва, но показването на напечатана хартия разсейва тези съмнения.
След като снимката се разпечата, ако има още хартия и друга подред чакаща снимка, то принтера започва да печата веднага почти без забавяне, ако не то се кротва и започва да чака. След известен период от чакане си взема ваканция и се самоизключва (периода на изчакване може да се зададе).
Когато се печата в черно бял режим Canon PIXMA Pro-10 използва фото черно или матово черно в зависимост от избраният тип хартия (гланцова или матова). За по-добри полутонове се добавя и сиво мастило. Да при по-големият модел Canon PIXMA Pro-1 има още тъмно сиво и светло сиво и там черно белите разпечатки са страхотно, но и тези, които разпечатах с Canon PIXMA Pro-10 изглеждаха много добре. Ако имате оригинална черно бяла снимка (например снимана с Leica Monochrome или с черно бял филм), може да печатате директно. В повечето случаи разполагаме с цветни снимки, които е хубаво да обработим предварително до черно бяло. За най-мързеливите, които не искат да обработват има просто чекбокс (визирам Digital Photo Professional и Adobe Photoshop, с които тествах) с който указвате, че искате да печатате в Чб режим и готово принтера печата, но… все пак по-добре е да пуснете предварително обработена и създадена ЧБ снимка.
Относно печата без бели полета. Тук се налага малко да си поиграете, защото когато избера опцията снимката да запълни хартията то… не винаги се получава. Защо? Повечето фото камери са със съотношение на страните 3:2, което идеално пасва на хартия 10 х 15 cm. На хартия А3 или А3+ остават две бели полета по дължина на кадъра. За да ги избегнете трябва да влезете навътре в настройките и да увеличите снимката (като ще трябва да жертвате, тоест да се примирите, че ще изрежете нещо от кадъра в ляво или в дясно) докато изчезнат полетата и после да я донаместите. Ако подготвяте снимки за изложба, които ще бъда паспартирани това всъщност не е проблем, защото паспартуто ще се изреже според отпечатаната визия.
Момента, в който някое мастило намалее под определена граница, се появява предупредителна иконка в диалоговия прозорец. Не бързайте да сменяте веднага мастилницата с нова. Има още налично мастило. В момента, в който се изхаби до край принтера отказва да печата и ви подканва да заредите нова мастилница, което както казах по-горе е лесна процедура.
Още една опция. Canon PIXMA Pro-10 има възможност да печата директно от мобилният ви телефон. Честно казано не бих отпечатал А3 снимка, снимана с мобиларката, но пък за 10 х 15 cm. си е ок. Нужно е да се свали едно от двете приложения които предлага App магазина и там доста интуитивно може да се ориентирате.
Продължавам нататък. Освен стандартна фото хартия, може да се печатат и Арт хартии с различна дебелина, за целта е нужно да освободите място зад принтера и да отворите капака от задната страна. Потърсете палеца който освобождава подаващата плоскот да легне хоризонтално. Това позволява хартията да се движи, без да се огъва и съответно да бъде доста по-дебела от стандартната.
Не забравям и печатането на CD/DVD. Те трябва да са оптимизирани за печат, а за да се напечатат е нужно да се използва специално за това предвидена приставка (в комплекта).
Canon PIXMA Pro-10 е принтер за висококачествен реалистичен фото печат. От него може да получите перфектни цветни разпечатки като едно от условията е да използвате оригинални консумативи и хартия, а друго – да имате добър калибриран монитор. Също така може да разчитате и на добра черно бяла фотография, но да не забравям, че Canon PIXMA Pro-1 може да ви даде перфектно черно бяло копие заради допълнителните сиви мастила. Поради малкия капацитет на мастилниците е нужно да поддържате задължително резервни под ръка, особено ако сте запален фен и печатате често. Добре е да пускате поне веднъж седмично разпечатка, както и да го държите покрит защото като всеки мастиленоструен е чувствителен към прах.
Дописвам последното изречение от басейна, зарязвам лаптопа и влизам да се поохладя, все пак сме на Фотоваканция 2014, а който иска може да дойде и да пробва принтера докато се случва Ваканцията.
И все пак цената на снимките има значение, а нищо не се споменава за нея