Връщайки се назад във времето установявам, че отдавна не съм имал принтер за тестване. Някъде 3 години и до даже бе купонджийско джобно принтерче. Миналата седмица обаче получих бройки от най-новата серия на Canon PIXMA, а имено Canon PIXMA Mega Tank G540 и G640.
Разликата между двата модела се заключва в това, че Canon PIXMA G540 е само принтер, а Canon PIXMA G640 е мултифункционално устройство с оглед на това, че има добавен скенер и това го превръща освен принтер, но и в копирен, или сканиращ уред.
Принтиращата част и на двата модела е абсолютно идентична, затова реших да тествам Canon PIXMA G540… едва ли някой се интересува, за колко време се сканира А4 документ.
Тъй като във Photo Cafe ползваме за офисен принтер, всъщност като мултифункционален уред Canon PIXMA G3400, който вече е на 5 години точно реших малко на своя глава да направя леко сравнение между тези два модела на Canon PIXMA G.
Ако имате желание може да се запознаете с ревюто на Canon PIXMA G3400, макар той вече да не се произвежда (има модел наследник). Общото между офисният ни принтер и сегашният, за който ще говорим е, че те разполагат с оригинална система на Canon за непрекъснато захранване с мастило, вместо с класическите “патрончета”, или наричани още “кертридж” (директно от английски). Затова и когато вземете кутията с принтера, ще видите надпис “зеро кертридж”
Накратко системата за подаване на мастило не е нещо ново за мен, новост е обаче начина на зареждане. Друга новост е наличието вече на 6 цвята, за разлика от 4 те при другата серия. В добавка и двата нови модела разполагат с дисплей и Wi Fi свързаност (Wi Fi имаше само при G3400).
Как се зарежда Canon PIXMA G540 с мастило и как се свързва с Wi Fi мрежата може да видите във видеото, което съм подготвил (около 13 минути, вземете си кафе), а после ще си поговорим за качество на печат, скорост и разни други.
Добре дошли отново. Надявам се сте се убедили, колко лесно се поставят главите и се пълнят мастилниците. Няма възможност за грешка, няма безкрайно стискане и цапане, както при другата серия. При доливане е нужно малко по-повишено внимание, защото както виждате бутилката много бързо се прелива в мастилницата, а не съм склонен да пробвам има ли защита при препълване.
Освен, че лесно може да зареждате с мастило, но и лесно може да подмените главите (надявам се да не се налага), както и сами да смените “памперса” на принтера. При по-старата серия смяната на памперса събиращ мастилото изпаднало при “безрамков печат” и при прочистване на главите бе необходимо да се извършва в сервиз. Сега просто развъртете болта в задната част, извадете и сменете сами.
Накратко сами може да си обслужите принтера.
Ако се налага да го пренасяте от едно място на друго, има система блокираща притока на мастило към главите, както и малко ключе, което заключва неподвижно главите. Всичко това предпазва от изтичане на мастило през главите при пренасянето.
Главите са две на брой, както казах всяка отговаря за 3 от мастилата. Самите мастила: черно, сиво, червено, магента, циан и жълто са от типа Dye, което от почти 10 годишната си практика с принтери означава, че е почти невъзможно главата да се запуши, ако принтера не се използва дълго време. Имал съм случай почти 6 месеца да не включвам принтера, достатъчно е да направя едно “дълбоко продухване” и съм в джаза.
Допълнителна настройка
Още нещо интересно. В случаите, в които искате да настроите принтера, мрежата, или разни един куп други неща, та цялото това нещо се извършва в браузера на компютъра (отваря се като линк) без да имате нужда от интернет.
За разлика от менюто на Canon PIXMA G540, което може да е на български, настройките в браузера са лишение от българския език, но пък има един куп други.
В случай че не може да се оправите има инструкция за употреба, голяма част от която е на български език с изключение на частта за потребителите на Mac OS… а аз, понеже съм точно такъв потребител и някак… дискриминационно ми се видя мрън мрън.
Разбира се може да управлявате всички настройки и от смартфон, или таблет, дори да четете и инструкцията за употреба.
Мастила
Реших да не прекопирвам техническите характеристики на Canon PIXMA G540. Ще пусна линк към официалният сайт на Canon, където ги има в подробности и на български език. Ще споделя свои наблюдения и тестове, които както винаги се различават официалните… какво да се прави много съм лош.
Да се върна на мастилата – 6 на брой. Малко по-малки са като милилитри сравнено с другия модел. Предполагам е направено, за да се запази идентичен размер на принтера – махате стария, слагате новия и всичко е точно, захранването и USB гнездото са на идентично място, няма да усетите, че сте променили нещо на външен вид. И все пак.
Имаме две нови мастила, сравнено с принтера, който е в студиото ни. Вместо добавяне на светли варианти на циан и магента, от Canon са решили да добавят червено и сиво мастило, доближавайки се до палитрата на високият им клас многоцветни принтери за фотореалистичен печат.
Има ли ефект от този ход?
Да сериозен. При Canon PIXMA G3400, особено много ми липсваше черно-бял печат. Да такъв имаше, но снимките излизаха с червеникав нюанс, което честно казано, не е много добре. Налагаше се да печатам при колеги разполагащи с многоцветни принтери от висок клас.
Canon PIXMA G540 обаче на първо четене докарва много добри черно-бели разпечатки. Почти неутрални са и, ако има леко нюансиране, то е от типа хартия.
Има едно допълнително условие, да изберете, че ще печатате в черно-бял режим, защото в цветен режим се появява “студен” нюанс, който леко компрометира чистото ЧБ изображение.
Изпробвах няколко вида оригинална Canon фотохартия и може да видите в галерията по-долу какви са разликите.
Да, това са репродукции и макар да съм използвал еталон при снимането, то осветих снимките с лед панели, които са около 96% CRI, затова няма има лека разлика с представата, която ще добием с очи на дневна светлина. Все пак разликите в зависимост от хартията са видни, а под снимките може да прочетете какъв е типът на хартията.
По-висок клас хартия = по-добро изображение, факт! Вижда се разликата между обикновена матова и премиум матова, Pro Platinium, макар да не се поддържа от принтера определено излиза най-добре от гланцовата. Luster хартията също изглежда много добре и наситена и много неутрална.
В по-горната галерия може да видите на снимката с падащото меню какви хартии се подържат, или да прочетете в спецификациите. За мен Luster-а ми е фаворит, но и Semi Matte не бих отказал.
Canon PIXMA G540 няма профили, а и не могат да се интегрират допълнителни за хартии различни от Canon и още няколко алтернативни модела. За тези, които искат да използват различни хартии, ще трябва да направят тестово разпечатване на някой от приложените профили и да открият кой е най-подходящ.
Сивото мастило помага за запазване на неутралността при черно-бял печат, и при цветен също. Какво се случва с червеното мастило?
Видимо подобрява реалността на снимката. Позволих си да сравня “стария” ни принтер разпечатвайки една и съща снимка. Определено при Canon PIXMA G540 разпечатката изглежда много по-близка до това, което виждам на екрана, по-реални цветове, по-наситено черно, докато при Canon PIXMA G3400 има по-измити цветове и не толкова добро черно.
Време за печат
Признавам, не съм засичал за колко време ще изпринти стандартен документ А4. За мен този принтер е много повече за фотореалистичен печат, отколкото за офисен, макар да му дава около 3700, черно бели и около 8000 цветни разпечатки (по там разни стандарти), няма как да тествам вярно ли е това.
Наблегнах на фотопечата, където за снимка без бели полета 10х15 му дават, че може да избумка около 3800 парчета. Засякох време за А4 с бели полета и бе, както и за 10х15 без бели полета (защото май само така се печата тоя формат). Пробвах и варианти с високо качество и със стандартно.
Както винаги времената за печат при мен се разминават с тези на производителя. Като се замисля и за фотокамерите е така…
Ето няколко резултата: А4 фотопечат без бели полета – ЧБ – 4 минути и 52 секунди, а цветно – 4 минути и 42 секунди. Теоретично не би трябвало да разлика, но… в режим с бели полета времето е около 4 минути и 20 секунди, тоест с около 30 секунди по-бързо, което е нормално.
При 10 х 15 нещата са около 2 минути и 30 секунди, без бели полета. Винаги съм се чудел, защо не мога да заредя хартията хоризонтално и така да спестя поне 30-40% от времето. Реално 10х15 си е половин А4?!?!!?
Тези времена са на режим “Best” той отнема време. В случай че бързате може да използвате режим стандарт, където времето е наполовина (1 минута и 10 сек.), но и качеството на разпечатката спада. Виждат тънки линии по снимката.
Не препоръчвам режим стандарт! Загубете повече време, но се насладете ма максималното качество.
По фабрични спецификации принтера работи по-бързо. Стремил съм се да засичам само времето за печат. Иначе Canon PIXMA G540 печата по-бавно от Canon PIXMA G34000, може би с около 50 секунди по-бавно при А4 без бели полета.
Не ми е драма с оглед много по-високото качество, което ми дава.
Как се работи
Признавам инсталацията на Canon PIXMA G540 си бе песен. Вадя от кашона, слагам глави, пълня мастило, за нула време се свързвам с офисната мрежа. Не знам как ще е за Windows потребителите, но за мен като Mac потребител бе изключително лесно. Нарочно търсих драйвери, оказа се, че няма нужда от такъв. В момента, в който го пуснах в мрежата се появи и в раздела за принтери. Включвайки USB се появи второ копие и така мога да избирам да печатам по USB или по Wi FI.
Когато е свързан към мрежата принтера заспива, когато не се ползва и се събужда сам в момента, в който го потърсите. Освен това има опция да се актуализира сам (е иска разрешение). Хубавото е, че може да се използва от всеки компютър в офиса с достъп до мрежата.
Наличието на дисплей освен за настройки е помощник и за печат.
Когато заредите хартия, сензор подава информация на принтера за това действие. Веднага на дисплея се появява въпрос каква е като размер хартията и какъв е нейният тип. Добре е да му отговорите честно, защото това ви предпазва от грешки при печат.
Например казали сте му, че хартията е А4 гланц, а от програмата избирате 10х15 мат. Принтера няма да печата, настойчиво ще ви попита дали сте сигурен, че искате да печатате. Нещо като сигнална лампичка. Ако всичко съвпада разбира се няма да ви тормози и ще тръгне да си печата директно.
Признавам, че в началото се зачудих защо принтера ми мрънка, с оглед на това, че съм свикнал да си задавам всичко от програмата, с която печатам, но оценявам тази опция, която предпазва от грешки.
В заключение
Canon PIXMA G540 както и Canon PIXMA G640 са по-скоро принтери за фотореалистичен печат, отколкото такива за офисни цели. С оглед на качеството стават не само за домашни печатници за спомени, но и за фотографи и дизайнерски студия. По-бавен е като печат сравнено с по-стария модел, но пък качеството е осезаемо по-добро. Не мисля, че е подходящ за промишлен печат с оглед скоростта му, повтарям, не правете компромис с качеството.
Липсата на пигментно черно мастило може да се усети от по претенциозните потребители, свикнали да печатат много текст с G3000 серията. При G500 серията имаме DYE мастило, което много тренираното око ще го види една идея по-светло сравнено с наситено черно пигментното… Лично аз не съжалявам, че черното пигментно е заменено с dye мастило.
Традиционно всяка година печатаме малка серия многолистни А5 формат фирмени календари, последните няколко години черно-бели и мисля, че това би бил идеалният като съотношение цена-качество. По фирмени спецификации за фотопечат 10 х 15 см. дават разход на мастило от около 5 стотинки, тоест 21-22 ст за А4 формат, а хартията си я смятате отделно.
Принтерът идва на цена малко под 500 лв (към днешна дата) а бутилка мастило е около 32 лв, но първоначалното зареждане, ще ви стигне за доста време (на нас за поне 120 календара). Имайте предвид, че последващото зареждане с мастило ще ви отпечата повече снимки от първоначалното, защото при първоначалното зареждане се пълни цялата система от маркучи и глави с няколко милилитра.
За десерт, макар по подразбиране да е А4 формат, то може да заредите хартия широка 21 сантиметра и дълга 120 сантиметра и да си отпечатате рекламен банер.
Накратко с няколко думи това е първото ми впечатление от Canon PIXMA G540. Тъй като се налага от време на време да сканирам някой документ то Canon PIXMA G640 ще е моделът, който ще замени досегашният Canon PIXMA G3400 в студиото ни работил 5 години безпроблемно.
Няма да се учудя, ако от Canon пуснат А3+ версия… времето ще покаже.