Здравейте отново,
След като миналата седмица се запознахме с една от системите за автофокус, а имено фазовия, днес е ред да обърнем внимание и на контрастно-детектнорната система. Тя взема информация директно от матрицата (сензора за изображения). Процесора на фотокамерата отчита разлика в яркостта между съседни пиксели. Ако разликата в стойностите е малка, то обекта не е на фокус. Процесора търси максимална разлика между съседните точки и “тормози” мотора в обектива, отговаряш за придвижването на фокусиращата група лещи, да се движи напред-назад, докато се постигне тази максимална разлика. Контрастният фокус е гарантиран по-точен и безгрешен сравнено с фазовият, защото не се налага създаването на система от насочващи огледала и сензори както при фазовия фокус. Лошата новина е, че контрастно-детекторният автофокус поне за сега (юни 2016) е по-бавен сравнено с фазовия фокус.
Метода на контрастен автофокус използват всички безогледални фотокамери, компактните фотокамери, “жиисьемитье” и разбира се огледално рефлексните (DSLR) фотокамери със сменяема оптика. Последните използват контрастен фокус, когато снимате в LiveView режим или просто казано, когато ползвате DSLR камерата като безогледална било за фото или за видео.
Широкото разпространение на безогледалните системи налага решения за “забързване” на автофокуса. Всеки един нов модел безогледална фотокамера идва с все по-бърз контрастен фокус. Всъщност и новите модели DSLR камери идва с по-бърз и точен фазов фокус. Преди няколко години в стремежа да се подобри чувствително скоростта на контрастния автофокус в следящ режим, се създаде така нареченият хибриден автофокус.
Хибридния фокус има принцип на работа както фазовия. Изображението се разделя на две и разликата между двете показва дали обекта е на фокус или не. Тук няма система от огледала и отделен сензор за АФ, а подобно на контрастния фокус се използва матрицата за фокусиране. Част от пикселите са двойни и по този начин се създава система за фазов фокус. В последствие Canon преди няколко години представиха Canon EOS 70D (а вече и при новите модели след Canon EOS 70D)при който хибридният автофокус вече e с Dual Pixel технология при която всички пиксели на матрицата са двойни и позволяват фазово фокусиране на 80% от целия кадър.
За да стане ясно каква е разликата в скоростта при фокусиране между фазов и контрастен автофокус, може да погледнете диаграмата. Ясно се вижда за колко време фокусира камерата използвайки фазов и за колко с контрастен. Може би ви прави впечатление как фокусира едната система и как другата. При фазов фокус има директно позициониране на лещите на мястото за точен фокус. При класически контрастно детекторен фокус се вижда как групата лещи се движи няколко пъти напред-назад докато намери правилното място на фокус. Този ефект се нарича “хънтене” тоест лов… на фокус. Да, появява се понякога и при фокусиране с DSLR фотокамера, но само в случаите, в които АФ системата не се е справила с разчитането на мястото за фокус (например опит за фокус по гладка повърхност).
Появата на хибриден фокус започва чувствително да намалява времето за фокусиране, както и “хънтенето”, а при Dual Pixel технологията времената започват почти да се изравняват. Никак няма да съм учуден в близката година-две фокуса по матрица да се изравни, а защо не и да задмине фазовия на огледално рефлексните фотокамери.
Какво още влияе върху скоростта на фокусиране? Технологиите. Колкото по-нова е една фотокамера, толкова шанса да фокусира по-бързо е налице. Бързината зависи също и от обектива, който се използва. Различните марки използват различни системи за движение на фокусиращата група лещи в обектива. Някои от тях все още поставят мотори в тялото на камерата, който мотор се свързва със система от зъбни колела в обектива, които зъбни колела движат фокусиращата група. Този начин на фокусиране е бих казал вече архаичен, бавен, шумен и вече не се появяват обективи, които да използват тази система на фокус. Съвременната система (макар Canon да са я въвели преди мисля почти 30 години) е моторът задвижващ групата лещи да е в обектива. това осигурява безшумна и доста по-бърза работа. С напредване на технологията, моторите в обективите стават все по-бързи и подобряват скоростта на фокусиране билото при фазов или контрастно-детекторен автофокус. Всяка марка си е сложила собствено име за моторчетата в обективите, а и често се различават като принцип на работа. В момента борбата освен за скорост е да са абсолютно безшумни, защото все повече започва да се снима видео.
Споменавайки видео логично е да се запитаме как фокусират видеокамерите. По матрицата, най-просто казано, тоест и те се нуждаят от бърза технология за фокус и се възползват от хибридният и Dual Pixel фокуса.
При следващата ни среща ще поговорим за видове фокус, АФ зони и разбира се някои проблеми (няма как) при използването на автофокус.