За един автор казват, че е добър ако успее да изгради стил който да го отличава. Димитър Лазаров-Дим е от онези, които успяват да ви въздействат по един особено лиричен начин точно с такъв стил. Повечето от вас го познават с псевдонима му – Дим.
Завършил е художествената гимназия „Цанко Лавренов” в Пловдив и дълго време се занимава с живопис. Има няколко самостоятелни изложби, две от които организирани от Министерство на културата. Изкуството го съпътства през целия му професионален живот. Занимавал се е с моден дизайн, иконопис, а от 2007 насам активно и с фотография.
Любовта към художественото изкуство му помага да изгради свой собствен поглед зад камера. Лично за мен изключително стилен и въздействащ. Ето какво споделя Дим за първите стъпки и художествената страна на фотографията.
1. Какво те накара да започнеш да снимаш?
Купих си първия фотоапарат в края на 2006 год., беше сапунерка разбира се. Исках да го ползвам за да снимам иконите които рисувам, а и ей така за забавление. В началото снимах всичко, без определена цел. Много ми харесваше, а и за разлика от рисуването на картина или икона, ставаше по-бързо. И така, много бързо се увлякох. В началото на 2007 год., потърсих специализирани сайтове за фотография, регистрирах се, и започнах да публикувам снимките си. Започнах да чета, да разглеждам, да пробвам нови неща…и фотографията ме грабна. Мислех само за снимки, и във всеки свободен момент снимах. Обикалях из Пловдив, снимах доста архитектура, а и не само. Това продължи около година и половина, когато си дадох сметка че това не е моментно увлечение. Вече знаех какво ми харесва да снимам, оставаше да започна да работя в тази посока, изграждайки стила си. Съвсем съзнателно, реших да правя както аз я наричам, приложна арт-фотография. Т.е. да правя неща, които да бъдат подходящи за аранжиране на различен тип помещения. Така започнах да снимам предимно макро и натюрморти.
2. Завършил си художествена гимназия. Как това ти помага във фотографията?
Смятам че всичко което се учи в едно художествено училище, е една солидна основа за да се занимаваш с всяко изкуство, каквото е и фотографията. Композицията, работата с цветове и форми, усета за правилното използване на светлината, изграждането на естетически вкус, това са част от нещата за които вече бях подготвен. А и това което ме вълнува е арт-фотографията, а там задължително трябва да имаш, художествен поглед върху нещата.
3. Кое е по-силното изкуство лично за теб. От къде черпиш вдъхновение?
За мен всяко изкуство направено с усет и вкус, е силно. Професионализмът се изразява именно в това, когато погледнеш една творба, тя да ти въздейства както мисловно, така и чисто визуално. Да е цялостна, без несъвършенства в детайлите. Аз съм перфекционист, и обичам всичко да е изпипано, до последния детайл. Черпя вдъхновение от всичко което ме заобикаля, дори когато си стоя в къщи. Най-малкия и обикновен предмет, може да ме провокира да направя снимка. Винаги търся различната гледна точка, различната светлина, и приемам всичко като игра. Не мога да правя неща които са ми скучни, които с нищо не ме провокират.
4. В търсене на перфектния кадър…
Мисля че винаги ще го търся. Влагам най-доброто на което съм способен, във всеки мой последен кадър. Понякога се получава добре, понякога просто нещата заминават директно в коша. Доволен съм когато се е получило така както искам, но знам че следващия трябва да се получи по-добре. Ако човек се задоволи с това което е постигнал, значи се е изчерпал. Трябва да се целим високо, винаги. И трябва много да гледаме, какво правят другите около нас, да си сверяваме часовника. През последните 2-3 години, фотографията се развива невероятно бързо. С новите технологии, се постигат невероятни резултати. А и целия свят снима, конкуренцията е просто огромна.
5. За жанрът в художественото изкуство и фотографията
Както в изобразителното изкуство, така и във фотографията съществуват различни жанрове. Всеки един от тях има сюжетни и стилови характерни особености. Понятието жанрова фотография обаче, винаги ми е било странно. Може би защото не е еднозначно и категорично, чел съм различни обяснения на понятието. Въпреки това се чудя, как може да съществува жанр „Жанр”. Има такива галерии в сайтовете за фотография, предимно в българските. Аз рядко пускам там, защото някак си ми е трудно да определя именно какво е това жанрова фотография. В чуждите сайтове, съществуват галерии като “Mood”например, която ми звучи по-ясно и категорично.
6. Любимият ти спомен в професионален план.
Аз се занимавам с доста неща свързани с изкуството, и не мога да кажа кое от всички е моята професия. Мисля че човек с каквото и да се занимава, то трябва да му носи удовлетворение, и да го радва. В този смисъл, имам доста хубави спомени. Аз обаче съм от хората които мислят повече за бъдещето, отколкото за нещата които вече са минали.
7. Какво си пожелаваш и какво следва…
Пожелавам си здраве, на мен и на близките ми, то е най-важно. Би било хубаво за в бъдеще да имам и едно студио, за да имам повече пространство и възможности за работа. Аз публикувам доста както в български, така и в международни сайтове. В чуждите сайтове публикуват автори от цял свят, в някои от тях нивото е доста високо. Това е място, където много бързо става ясно, докъде си стигнал в развитието си. Хората там ми пишат лични съобщения, някои просто да ме поздравят, други с различни предложения. Наскоро имах контакт с една международна агенция за фотография, харесали са нещата които показвам и ми писаха. Надявам се че следват повече изяви, както у нас, така и в чужбина.
– март 2013г. – Самостоятелна изложба „Постскриптум”, Бургас;
– юли 2012г. – Финална изложба на „Пети международен фотографски салон Варна ” под егидата на ФИАП, Варна;
– юни 2012г. – Финална изложба на традиционния годишен фото преглед-конкурс “Фотоакадемика 2012”, организиран от Фотографска академия „Янка Кюркчиева”, София;
– юни 2012г. – Финална изложба на Третият дигитален фотосалон под егидата на FIAP „Фотоваканция“ 2012, София;
– март 2012г. – участие в 31-вото биенале на FIAP “Черно-бяла фотография” – Палма де Майорка;
– септември 2011г. – Обща изложба на Фото форум, София;
– юли 2011 г. – Обща изложба на Фото Форум, София;
– юли 2011 г. – Обща изложба на галерия ”Нава” на тема „Минимализъм”, включена в програмата на „Месец на фотографията 2011”, организиран от Фотографска академия „Янка Кюркчиева”, София;
– юни 2011г. – Финална изложба на традиционния годишен фото преглед-конкурс “Фотоакадемика 2011”, организиран от Фотографска академия „Янка Кюркчиева”, София;
– октомври 2010 г. – Обща изложба във връзка с откриването на Zoom Box Center, София;
– септември 2010 г. – Финална изложба на „Четвърти международен фотографски салон Варна ” под егидата на ФИАП, Варна;
Награди:
– откриването на ZOOM BOX CENTER – награда от Динафос за цялостна работа;
– Сребърен медал и Диплом за артистична фотография на конкурса на Национално сдружение “Фотографска академия” ФОТОАКАДЕМИКА 2011 – 2011г. София.