Още една година е към края си и обикновено в такива моменти е време за равносметка. Знаете, че макар и не редовна, но имаме традиция определена камера да бъде “Камера на годината”, а тази година честта се падна на Nikon Z6.
Връщайки се назад във времето, то годишни камери също така бяха: Sony NEX6, Olympus OM-D E-M1, FujiFilm X-pro 2; Leica D-Lux. Основната дейност на камерата на годината е да подпомага работата на Фото кафе като тестове на обективи, заснемане на събития и разбира се за удоволствие.
Най-първото участие на камерата бе на Photokina 2018 и то в период в който не бе в продажба и това бе причина да привличам погледи докато вършеех из залите на изложението. Nikon Z6 участва в създаването на 14 статии, както за самата камера, така и за различен тип обективи като например първият, с който почнахме – Lomography Petzval 85mm f/2.2 Art създаден за работа на F байонет и съответно имащ нужда от преходник.
- Обектив Lomography Petzval 85mm f/2.2 Art за нестандартна визия
- Ежедневният NIKKOR Z 24-70mm f/4 S
- Обектив Samyang AF 14mm f2.8 – компактност с повече светлина
- Усещане за Nikon Z6 като потребител – част първа
- Усещане за Nikon Z6 като потребител – част втора
- Nikkor Z 14-30mm f/4 S – за феновете на широкото
- Nikkor Z 50 mm f/1.8 S – обектив от ново поколение
- Irix 150 mm f/2.8 MACRO – повече от впечатляващи оптични характеристики
- Zenitar 8 mm FishEye f/3.5 – в търсене на друг поглед
- Lensbaby Composer Pro II – система за абстрактно творчество
- Lensbaby Sol 45mm f/3.5 – бърз начин за потапяне в абстрактното
- Lensbaby Burnside 35 f/2.8 – за да завъртите светът
- Поглед към класиката – Zenitar 16 mm FishEye
Интересен е и последният обектив, който тествахме, но все още няма готова статия за него – New Petzval 55 mm f/1.7 MKII, който е създаден вече на Z байонет и закачащ се на камерата без нужда от преходник.
Nikon Z6 бе първият модел на Nikon от безогледалната им серия с Лайка формат сензор и съдържаше в себе си всички актуални за 2018 година технологии… е почти всички. Така модерният фокус по око липсваше, но май месец 2019 година той бе наличен посредством обновление на софтуера.
Трябва да си призная, че това бе доста несвойствен ход за Nikon, защото те нямат навика да правят такива генерални ъпдейти с добавяне на нова функционалност.
Споменавайки на обновления, то от преди час-два има ново, което позволява на камерите от серията Z да се превърнат във видео камери от много висок клас, защото вече могат да записват 12 битово RAW видео в ProRes на външен рекордер Atomos.
С това обновление Nikon Z камерите се превръщат в първи по рода си фотокамери с лайка формат сензор и възможност за професионално видео заснемане. Специално за кинематографистите от Nikon се постараха да създадат стартов кино комплект, който от днес вече ще има пълна функционалност.
Успоредно през годината се опитах да поддържам и проект с един обектив с любимата ми дължина от 50 милиметра, както всъщност е и името на проекта. Всъщност проектите се превърнаха в 3 на брой, но за останалите два (доста абстрактни) ще отворя повече вратичката през следващата година. За сега може да се види само в профила ми във Facebook, но скоро се надявам най-добрата част да намери място в галерията на Photo Cafe.
Днес няма да ви занимавам с технически спецификации и усещане, защото и двете съм описал на страниците на сайта.
Днес излизаме в коледна ваканция (през която разбира се пак ще си работим по тестването на техника), а след нова година ще ви запознаем с камерата на Photo Cafe за 2020 година, която е…
Весело и щастливо посрещане на празниците пожелаваме на всичките си читатели, слушатели и въобще фенове на Photo Cafe. Благодарим, че ви има, защото ние съществуваме благодарение на вас.