Здравейте читатели на Photo Cafe. Често ни задават въпроси и питания да препоръчаме техника подходяща за обработка на фото изображения. В днешно време, често не е достатъчно само да кадрираме правилно и да натиснем спусъка, а и увлечени в модни тенденции може да се наложи да направим сериозна обработка на снимката която сме заснели. В момента ние изграждаме нова работна станция, защото започваме да предлагаме една нова услуга и затова се допитахме до наш колега – Николай Колев – botzi за съвет, а след като си поговорихме възника и въпроса защо да не сподели с няколко думи съветите които ни даде.
Имаме удоволствието да ви представим нашия гост-автор Николай Колев – botzi, собственик на Photo Center – място където може да направите своите първи стъпки по фотография, или да се сдобиете с по-задълбочени знания по Adobe Photoshop, или Adobe Lightroom. Освен лектор, Ники е професионален фотограф с изтънчен усет към портретната и чувстената фотография, а защо не и да съхраните своят сватбен ден с погледа през обектива му.
Спираме до тук и даваме думата на Ники Колев.
Каква техника да изберем при изграждане на нашата работна среда?
Като увод: ще се опитам в сравнително две “кратки” статии да обобщя какво се предлага на нашия пазар като нова и втора ръка компютърна техника подходяща за целите на фото/видео и графична обработка.
Първо вечния въпрос Mac OS или Windows устройства – въпрос на вкус, митове и легенди има достатъчно по форумите. И двете операционни системи са достатъчно адекватни и надеждни с известни разлики в интерфейса и начина на работа (идващ най-вече от различните им файлови системи).
Въпрос на навик и свикване. Ако е Windows да е версия 10 Home или Pro, ако е MAC поне Sierra (10.12), или High Sierra (10.13), като е добре операционните системи да са актуално ъпгрейднати.
Предимства и недостатъци на двете
Apple – Плюсове: в някои случаи по-добър и изчистен дизайн. Безплатна и много надеждна операционна система с включени почти всички допълнителни и необходими програми и драйвери.
В последните години почти всички Mac устройства използват бързи за времето си SSD дискове и среден до висок клас компоненти във различните изпълнения на устройствата си.
Добро съотношение цена / качество (особено валидно за iMac, който съчетава в себе си добър компютър и качествен дисплей едновременно). Лесна работа с цветови пространства. Хубави с широк обхват и верни цветове дисплеи.
Минуси: Труден ъпгрейд (ако въобще е възможен). По-висока цена за средния клас устройства от някои Windows конкуренти. Нямат нисък клас по-достъпни системи. Не толкова добре съвместими и оптимизирани за игри. Липсват истински 10 битови дисплеи.
Windows – Плюсове: сравнително лесен ъпгрейд, смяна или слагане на допълнителен диск / SSD, лесна смяна или добавяне на допълнително количество памет, процесори, видеокарти. Много добра съвместимост софтуерна и хардуерна. По-добра цена на употребявана техника, при някои марки по-добро съотношение цена / качество.
По-добро съотношение цена/производителност и екстри. След последните версии на Windows 10 може би предимствата на Mac OS операционната система са сведени до минимум.
За някои потребители Windows е по-познатата и интуитивна работна среда. Много и разнообразен безплатен допълнителен софтуер.
Минуси: на пазара има много нисък и среден клас устройства, които не са достатъчно добре изработени и оптимизирани за работа с операционната система, както и много също така не добре написан софтуер и драйвери (от там и митовете за постоянни софтуерни/хардуерни проблеми) използването на пиратски софтуер също задълбочава този проблем.
Високия клас компютри и дисплеи са сравнително скъпи.
Какви са изискванията ни към хардуера?
Задължителни минимални изисквания към хардуера (отнасят се и за Apple и за Windows), който трябва да притежават нашите машини (мобилни или настолни) са:
SSD системен диск. Задължително, по възможност по-ново поколение и по-бърз (колкото повече, толкова повече)!
По-новите машини са с Nvmе (съкращението идва от: Nоn-Vоlаtіlе Меmоrу Ехрrеѕѕ, a зaд нeгo ce ĸpиe принципно нoв ĸoмyниĸaциoнeн пpoтoĸoл, cпocoбeн дa извaди нa пoĸaз мaĸcимaлнoтo нa ĸoeтo ca cпocoбни няĸoи oт нaй-мoдepнитe и изключително бъpзи ЅЅD ycтpoйcтвa) и скорости на четене и запис от порядъка на 1500-3000 MB. / сек.
Минимум 256 GB, не си купувайте компютър със 128 GB – абсолютно недостатъчно е. Още по-добре, но вече на по-висока цена са 480-512 GB вариантите. 1 TB все още са доста скъпи (около 800-1000 лв. надценка над версия с 256 GB).
Процесор – минимум Intel i5, оптимално i7 от 4 поколение нагоре (4-та серия, 6-та серия, 7-ма серия и най-новите 8-ма серия).
Рам памет – минимум 8GB, оптимално 16 GB, за по-тежки задачи и видео дори 32 GB – DDR3 или DDR4 (1866-2400 MHz).
Видео карта – все още може и с вградената в централния процесор, особено ако е по-нова серия 6-та,7-ма, или 8-ма. По възможност външна (новите Adobe Photoshop и Adobe Lightroom вече добре използват видео ускорението на нашите машини).
Професионална или среден клас геймърска такава (Nvidia от серии 7, 8, 9-та или последната 10-та и АТИ след 3, 4, 5-та. И новите Vega).
Препоръчвам машини от среден и висок клас, заради добре проектираната конструкция и шаси, адекватното и надеждно охлаждане и пазещи здравето дисплеи!
Недопустимо е лаптоп да изгаря дъното или видеокартата два пъти годишно, пази боже това да доведе и до загуба на данни (евтините SSD-да и харддискове също дефектират по-често), пък, нека си има гаранция.
Последните години мобилните машини стават все по-мощни и качествени с достатъчно добри дисплеи покриващи близко до 100% sRGB цветовото пространство и някои тях 100% Adobe RGB.
Поради тази причина обект на този материал ще бъдат най-вече качествените мобилни работни станции и лаптопи. На бързо споменавам вариантите ни за десктоп / настолни работни компютри – най-горещо препоръчвам компютри от клас Workstation (работни станции) на именитите производители:
Dell с Precision сериите Т3600/Т3610/Т3620, Т5600/5610/5620 и по-нови, HP с най-малките Z200/220/240 серии, по-големите – Z420/440, Z620/440, Z820/840 и по-нови.
Lenovo имат малкия двупроцесорен (вече не се произвежда) C30, по новите модели – P500/510/520, P700/710/720 и най-големите P900/910/920.
Цената на нови машини стартира от 3000 лв. и с лекота преминава бариерата от 10 000 лв. според броя на процесорите и техните ядра / видеокарти и прочие. Вариант са по малките от тези работни станции с 1-2 процесора втора ръка – цените са им между 1000-3000 лева. Проектирани са за стабилна и безпроблемна работа и продължителни натоварвания. Всичко това без включен дисплей в цената.
Дисплеите
Независимо дали работим на мобилна работна станция, или на десктоп машина, препоръчително е да имаме хубав дисплей с верни цветове и размер поне 24 инча, който НЕ уморява очите (липсва ШИМ / трептене – управление на подсветката с импулсна модулация, поне в използваната от нас работна яркост на матрицата).
Все още като цена, качество и удобство за предпочитане са дисплеи между 24 и 27 инча в диагонал. Предимството на външния дисплей е и покритието на поне 100% или повече sRGB (на моя лаптоп 181%) и около 95-100% от по-богатото цветно пространство Adobe RGB.
Цените за втора ръка дисплеи варират от 300 лв. за легенди като Dell 2410 или HP 2475w, които са подходящи за професионална работа но уви нямат трептене чак след 88% яркост на дисплея (работим на по-ниска 35-40%). Около 500 за Dell U2413 (без ШИМ) и стигат пак до няколко хиляди лева за нова професионална матрица на производители като NEC, Philips, DELL и най-високия клас EIZO.
Mоже би оптималния вариант е между 800 – 1500 лева за качествени дисплеи с матрица поне 8 бита на цвят (IPS, PVA). В този ценови клас влизат дисплеи с качествени матрици на Dell и HP от среден клас примерно: Dell U2715H (около 850 лв. QHD резолюция, 2560 x 1440 пиксела и диагонал 68,5 см (27 инча)) с цветова консистенция и отлична видимост от всеки ъгъл: 178 °/178 °
Всеки монитор е калибриран заводски и има относително верни цветове – това НЕ изключва необходимостта от допълнително калибриране към вашия компютър / лаптоп.
Цената освен големината на дисплея, липсата на ШИМ и покритието на поне 100 процента sRGB зависи и от разделителната способност на самата матрица. Препоръчвам тя да е същата или по-голяма от тази на мобилния ви компютър ( минимум поне 1920 х 1200 точки и повече при матрици над 24 инча, оптимално 2560 х 1440 точки или 4К (3840 х 2160), 5К и 8К дисплеите все още са доста скъпи (3000 – 10 000 лв.)
Спирам до тук за малка почивка, но следващата ни среща ще бъде съвсем скоро и тогава ще поговорим за… преносими работни станции
Много интересна и полезна статия. Но тук са разгледани само топ предложенията като работни станции и монитори.
Според мен можеш да изградиш добра работна среда и за бюджет под 4000 лв.
Ще дам и пример:
Работна станция HP Elitebook 800 g3 с i7 процесор 16GB RAM SSD+HDD и AMD Radeon RX 480 и Win10 Струва под 3000 лв.
Монитор BenQ BL2711U който струва около 900 лв.