След като преди 1-2 срещи си поговорихме за една подходяща за начинаещи влогъри видео камера – Zoom Q4n. За тези, които са предпочели да се отпусна нейде на плажа с бира в ръка, сега е моментът да се запознаят с ревюто.
Жегата и мен малко ме мори… май е добра идея и аз да се възползвам от домашната лимонада, която половинката се е скрила в хладилника зад доматите (необичам много домати и тя си мисли, че няма да намеря нещо, скрито зад тях.
Днес е ред да обърна внимание и на по-големият и брат – Zoom Q8
Zoom Q8 определено е един добър аудио рекордер от класа на Zoom H4 или Zoom H5, но с опцията да записва и видео картина.
За тези, които са чели предишното ревю за Zoom Q4n, ще споделя, че доста от нещата особено във видео частта се припокриват и предварително се извинявам за това, че ще преповторя доста неща.
Zoom Q8 технически видео характеристики:
- Свръх широкоъгълен обектив – 160 градуса ъглов обхват. Фокусът е фиксиран и всичко след 36 сантиметра е на фокус. Приравнен към 35 mm стандарт обективът е 16,6 милиметра.
- Диафрагма 2
- Вариото (зуум) е изцяло цифрово и е от х0.75 до х1.5
- 1/3 инчов, 3 мегапикселов CMOS сензор (матрица)
- Видеоформат на запис – MPEG-4 AVC/H.264 (MOV)
- Видео резолюции – 3M HD (2304 x 1296 пиксела) 30 к/sec.; HD (1080 пиксела) 30 к/sec.; HD (720 пиксела) 60 к/sec.; HD (720 пиксела) 30 к/sec.; WVGA 60 к/sec.; WVGA 30 к/sec.
- Съотношение на страните – 16:9
- LCD дисплей с управление, чрез докосване – 2,7 инча по диагонал
- Медия за запис – SD/SDHC/SDXC с възможност до 128 GB
Ако сте по-отдавнашен собственик на Zoom Q8, то погледнете с кой фърмуеър сте на камерата. В момента (юни 2017) актуалната версия е 2.0 и ако не сте с нея, то ъпдейтнете. Няма да отнеме много време, а ще получите допълнителни екстри.
По отношение на видео заснемането работата със Zoom Q8 е изключително лесна и интуитивна. Почти няма хардуерни бутони освен този за запис и потенциометрите за настройка на звук.
Менюто е лесно разбираемо, е няма български език, но въпреки това и елементарни познания в английският… май не открих други езици, та както казах ще се ориентирате без проблем.
Zoom Q8 разполага с по-добро меню, сравнено със Zoom Q4n, но то си е разбираемо, все пак е по-висок клас.
За съжаление и тук макар и с по-голям дисплей, дебелите ми пръсти не винаги натискат това, което искам.
Максималната резолюция на заснемане е 3 мегапиксела, което е повече от Full HD резолюцията необходима за един влогърски YouTube канал. Да, не е 4К както е модерно в момента, но Full HD все още е напълно достатъчно да изпратим посланието си на света, с добро качество.
Препоръчвам да се снима на максималната 3МП резолюция, защото когато използвате цифровото варио да приближавате, то респективно кропите от картинката и ако е Full HD, то може да загубите качество.
Заснетата картинка си има онова специфично сферично изкривяване характерно за камери с ултрашироки обективи. С използване на цифровото варио (нагоре) нещата малко се коригират, но ако ви притеснява сферичният ефект, то има плъгини за обработващите програми, които го коригират (още един глас защо да снимате на 3MP вместо на Full HD – коригиращият плъгин леко разтяга).
Използвайте карти 16GB и нагоре – това означава да имате минимум час (и нагоре) запис на качествено видео и аудио.
И тук сензорът е същият както при Zoom Q4n – 1/3 инча с 3 мегаписела налети в него. Пак ще повторя, че това означава по-големи пиксели (независимо, че сензорът е по-малък), а от там и по-ниски нива на шум.
Изпробвах да снимам в различно осветени места. Има добра динамика на светло през деня. Може да снима и на полумрак като смело мога да заявя, че шумът е доста по-нисък и определено монохроматичен сравнено с екшън камерите, които са ни залели от всякъде.
Забелязват се хроматични аберации (лилав контур) при снимки във високо контрастни сцени. За да ги избегнете, добра идея е да снимате с по-меко осветление.
Макар и по-висок клас на Zoom Q8 и тук не може да влияете почти по никакъв начин на записа, тоест няма ръчни настройки било то на диафрагма, ISO или скорост, или дори +/- корекция. Това малко ме разочарова. Не е болка за умиране, но би ми отворило повечко работа, за да мога да получи максимално добро изображение както съм свикнал.
След като ъпдейнете своята Zoom Q8 до версия 2.0, ще имате имате вече заложени освен автоматичния режим, но и 10 предварително зададени настройки в зависимост къде се намирате (при версия 1.0 тези пресети са 3).
Когато започнете да снимате експериментирайте предварително из между няколко и ще намерите точната за мястото където снимате, или поне на мен ми се получи.
Липсва ми стабилизация, била тя оптична или електронна. Поразглезихме се напоследък с плавните картинки, които ни осигуряват жиростабилизаторните дръжки.
Сигурен съм, че и Zoom Q8 може да се намери подходяща, а и бих препоръчал на влогърите, или тревъл видеографите (като мен), които снимат предимно докато ходят, да се снабдят с такава, ако не искат да докарат главоболие на зрителите си.
Няма съществено подобрение на ъгъла на видимост на дисплея – той все още е доста малък. Може да се обръща в режим автопортрет, или както е модерно да му казваме селфи. Това е много важно за нас влогърите, защото обикновено се самоснимаме без публика около нас и е добре да се виждаме какво правим.
В момента в който обърнем дисплея за селфи, то той автоматично минава в режим огледало – тоест виждаме се все едно в огледало мърдайки наляво или надясно – много полезна функция.
В комплекта на Zoom Q8 има аксесоар, който се закача на гнездото на статива и позволява подобно на GoPro държачите да се използват и за Zoom Q8. Не съм 100% сигурен дали са GoPro, или на Zoom.
Да поговорим малко и за звука.
При Zoom Q8 опциите за запис на аудио са доста повече. Както казах това е по-скоро професионален аудио рекордер от висок клас с опция за снимане на видео.
Zoom Q8 е по-голяма като размер сравнено с Zoom Q4n, като микрофона или по-точно гнездото за сменяемите микрофони е сгънато в задната част. Разгъвайки го се откриват две комбинирани TRS/XLR гнезда с фантомно захранване характерно микрофоните за професионална употреба. Освен звук от монтираният “вграден” микрофон, може да включим още два допълнителни канала.
Всеки канал е с директно управление (освен автоматичните екстри както при Zoom Q4n) и може да бъде включен във всеки един момент. По този начин може да правим например интервю с две брошки и едновременно с това да имаме атмосферен звук и всяко ще е на отделен канал и може да се регулира от оператора. Споменавайки брошки пак подчертавам за комбо портовете към които може да ги включите. Тук наистина трябва да работите с професионални аксесоари, защото любителските брошки и микрофони на 3.5 mm жак просто няма да тръгнат… или ще се наложи закупуването на специализирани адаптери.
Може да сме на пресконференция и да използваме линия от пулта, която директно да включим към нашият Zoom Q8, или знам ли, ако съм влогър китарист то да включа усилвателя на китарата и микрофона си към камерата и да записвам и атмосфера за разлика от Zoom Q4n, където нямаше такава опция.
Една любопитна екстра на Zoom Q8. Написах “вграденият” микрофон в кавички, защото той може да се сваля и на негово място да се закача друг тип. Това може би ви е познато от професионалните рекордери Zoom H5 или H6.
Разполагате с избор между пушки, X/Y или A/B микрофони като всеки от тях разполага с потенциометър за регулиране. Поставянето е изключително лесно и няма как да се обърка позицията.
Да, не е задължително и да снимам видео. Нали говорим за устройства на Zoom, а те основно май точно звукозаписни устройства предлагат.
Zoom Q8 като професионален рекордер разполага с доста опции за запис на звук. Разполагате и с голям избор от това с какво качество искате да запишете звукът си. Може да записвате във WAW или в AAC
Честоти на запис: AAC: 48.0 kHz, WAV: 96.0 kHz, WAV: 48.0 kHz, WAV: 44.1 kHz
Битрейт: AAC: 320.0 kbps, AAC: 256.0 kbps, AAC: 192.0 kbps, AAC: 128.0 kbps, AAC: 64.0 kbps, WAV:24.0-bit, WAV:16.0-bit
16GB карта ще ви стигне за около седем часа и половина на максимално качество (ако записвате и видео… както казах стига за около час)
Няма проблем да използвате Zoom Q8 за уеб камера. Необходимо е от официалния сайт да свалите нужният според операционната ви система драйвер и да включите камерата с USB кабел към компютъра.
Другата екстра е USB микрофон (за случаите, в които не ви се занимава да записвате директно на устройството, а бързате и искате веднага да го имате в компютъра или правите някой лайвстрийм). много лесно се избира от менюто и е достатъчно да имате USB кабел и просто да ги включите в компютъра, да отворите програма за запис и… готово.
Признавам малко дълго ревю се получи, а мисля има още какво да кажа. Нека да спомена още няколко неща които ми допаднаха за времето в които ги използвах.
Харесва ми начина на запис на аудио и видео когато използвам Zoom Q8. Мога да избирам из между няколко варианта.
- Вариант 1 записвам в един файл и видео и аудио… както повечето любителски, че и среден клас видео камери.
- Вариант 2 записвам отделно видеото и отделно аудиото, като мога да получа един видео файл и до 3 аудио файла (един за вграденият микрофон и по един за всеки допълнителен канал който съм включил). Харесва ми, когато аудио файловете са отделно, защото често снимам с две камери и мога да използвам звука за синхронизация на двете видеа.
- Вариант 3 – запис само на аудио за случаите, в които снимам с висок клас професионални камери, а използвам Zoom Q8 като рекордер било за атмосфера, за някоя брошка или за линия от пулта.
Файловете са добре описани и няма опасност да се объркат.
Свалянето става или през камерата, или с четец (препоръчвам четец)
Защо бих избрал Zoom Q8?
Да, признавам Zoom Q8 е доста по-скъп от Zoom Q4n, или от един рекордер от типа на Zoom Н5. Професионалните възможности на аудио рекордер никак не са за подценяване, а допълнението от използваема в много ситуации видео камера е примамлива екстра. Напомням, че камерата си иска XLR/TRS съвместими аксесоари, било то кабели или микрофони.