В продължение на мини рубриката моите 5 днес ще кажа своите 5 за Nikon.
Това е марката, с която съм снимал най-много през професионалната си кариера. Бях, а и все още съм запален и се интересувам от новостите и постиженията. Преди години дори бях направил нещо като виртуален клуб на Nikon, дори и натрупах някоя и друга предпремиерна издънка… случва се когато си фен.
Първият ми Nikon бе модел F401. Може би ще спомена модела в някой от епизодите в рубриката ни “През времето”. Днес обаче, той не влиза в класацията ми.
Няма да спазвам някаква хронология или да ги класирам, просто ще изредя 5 неща от Nikon, които ме впечатлиха за годините, в които съм работил с тази марка.
AF-S Nikkor 14-24/2.8 G ED – светът е широк.
Под това заглавие има ревю на този уникален обектив при нас във Фото Kафе.
Още, когато бе официално заявен казах, че искам да го имам и месец два по-късно вече го бях завинтил на камерата си.
Знаете за страстта ми към ултрашироките обективи, а за времето си този си бе революция. Перфектен като острота още на 2.8 по целият кадър. Огромна предна леща чието опазване бе изключително трудно, а капачката която я покрива може да служи като паничка на някой лаком кокер. Да, тежи си на мястото (имам предвид байонета).
Не съм смятал, че този обектив ще има комерсиална употреба с това, което снимах, но всъщност се оказа доста доходоносен. Позволи ми да направя и доста впечатляващи фотографии по време на пътуванията ми из стария континент.
Давам му звезда за никонската алея на славата.
Nikon D3
По мое мнение тази камера спаси Nikon и ги върна на масата на сериозните играчи. Малко преди появата му бях сериозно замислен дали да не сменя бранда, защото Nikon сериозно изоставаха от свой голям конкурент. “Горделивостта” на фирмата се дължеше може би на това, че все пак те бяха първите пуснали “про” камера макар и с APS-C сензор и смятаха, че професионалните фотографи ще им останат лоялни. Развитието на техниката и предприемчивостта на конкурентите остави Nikon в позицията на догонващ
Появата на Nikon D3 предизвика революционен шок сред фотографите. Това е първата им камера с пълноразмерна матрица… макар и позакъсняла с около 6 години.
Матрицата интегрирана в тялото бе изработка на Sony, по проект на Nikon. Тази 12 мегапикселова матрица роди първият господар на мрака. Започнахме да снимаме на ISO стойности за които не бяхме си и помисляли.
Роди се неофициалният слоган “paint in black” и това се изрази в появата отново масово на черни обективи по стадионите и олимпийските събития.
Nikon D3 е една от най-добрите професионални камери, с които съм имал удоволствието да работя.
Nikon системни светкавици.
Много обичам да снимам със светкавица. Независимо че сме в години на дигитален подем и нивата на ISO чувствителност стигат вече милион, то аз обичам да комбинирам високото ISO със запълващата енергия на системната светкавица.
Сигурно ще вляза в конфликт с някои колеги, но това просто си ми е стил на работа.
Работил съм може би всички съвременни брандове на пазара. Няма да обявявам класация кой бранд колко добре се справя комбинацията от камера и системна светкавица. Ще кажа само, че Nikon са първи в класацията ми.
Най-добре и с най-малко проблеми съм бил в случаите, когато използвам Nikon и системна светкавица, произведена за Nikon. Не конкретизирам само оригиналните светкавици на Nikon. С фирми на 3-ти производители съм постигал почти идентични резултати с Nikon-ските.
Явно самата система за измерване и управление на светкавиците при Nikon се получава най-добре.
Като се замисля първите ентусиасти стробисти се появиха от никонският лагер, възползвайки се от много добрата система за безкабелно управление в групи и канали, която притежаваха никонските светкавици (и респективно тези от 3-ти производители)
Любима светкавица – SB-900, но няма да навлизам в подробности.
Nikon F100
Можех да избирам между Nikon F100 и големият му мускулест брат Nikon F5. Признавам много се изкушавах за вторият модел. Знаете обичам да снимам с топ техника и петицата щеше да ми легне много добре в ръката. За времето си обаче ми се стори тежка, а 8-те батерии, които събираше означаваше да мъкна по две зарядни (защото стандартните зарядни са за по 4) и още поне 8 батерии. Освен това много ме кефеше как светят в червено избраните АФ зони при F100 за разлика от системата със стрелки на F5. Дреболийки, но ето че доста години поснимах с Nikon F100, дори и никнейма ми по форумите бе такъв… тоест як фен.
Писал съм доста за камерата и ето мога да ви дам линк за четене.
Интересното е, че често се виждаме с този стар приятел (продадох го преди години… за съжаление) в един магазин… Сегашният му собственик е страстен колекционер, но кой знае… може би някой ден моя
Nikon F100 ще бъде пак в ръцете ми с черно-бял филм (последно снимах Kodak BW400CN) и ще се разходим до мелнишките пирамиди…
Nikon COOLSCAN
Nikon са известни и с добрите си скенери. За съжаление възраждането на лентовата фотография все още не може да накара японската фирма да възобновят производството им отново. Признавам никак не бяха евтини, но качеството на сканиране бе на много високо ниво.
Дълго време в дигиталната ера снимах все още на лента за клиенти им давах сканираните снимки, които определено бяха на по-добро ниво сравнено с дигиталните модели тогава.
В един момент не издържах на желанието на клиента за все повече и повече снимки от една сесия и ако може “за вчера”…
Това са моите 5 за Nikon въз основа на работата ми с този бранд.
Може да споделите и вие своите виждания за ваши любими камери, обективи или аксесоари на Nikon, с които сте работили.