С голямо удовлетворение виждам, че фотографията слиза от компютърните екрани и отново се връща там, където и е мястото – на хартия. Всъщност снимките на хартия продължават да оказват по-голямо емоционално въздействие от колкото на нечий екран, бил той таблет, лаптоп или мобилен телефон.
На стената у дома и и в студиото на Фото Кафе има окачени снимки, които сме правили по време на някое пътуване, или такива на колеги фотографи, които сме закупили от някой фото базар… като Облик например.
Най-често фотографите снимат нещо за клиент, той им плаща и с работата си продават снимките, които са направили.
Има момент, в който обаче искаме да покажем снимките, които сме направили под въздействие на своята артистична натура. Излагаме ги в галерия, или в някое изискано кафе или дори на въже насред някоя градинка. Изпитваме радост, когато снимките се оценят, но още е по-приятно когато някой пожелае да си окачи някоя от фотографиите ни в дома си.
Защо тогава да не продаваме своята артистична фотография?
Колко често сте си задавали този въпрос? Колебания… размишления… дали ще се харесате… важното е да се пробва. Отпечатайте (изкопирайте) любимите си снимки на подходяща хартия и ги продайте… стискаме палци.
Няма как да ви кажа за колко да си продадете снимките, няма да ви давам и съвет как да ги оформите, като краен продукт. Това, нека е ваше решение, а и може да се допитате до някой куратор на фотографско изкуство.
За съжаление, фотографията е доста подценявана като изкуство (поне в България). Това води след себе си ниска цена за произведенията които се предлагат. Върху цената влияе и факта, че дадена снимка не е уникална… тя може да е в хиляди копия, за разлика от една картина, което е един единствен оригинал.
Да, вие можете да кажете на потенциалния купувач, че снимката, която продавате е едно единствено копие, но все пак трябва и нещо повече от честна дума.
Произведенията на изкуството имат сертификати за произход (автентичност). В тях са описани параметрите на произведението, произход и така нататък.
Фотографските произведения също могат да се сертифицират. По този начин може да повишите стойността им и да станат освен средство за наслада, но и за колекционерски страсти.
Един от големите производители на медии за артистичен печат – Hahnemuehle предлагат система от сертификати за създаване на автентичност на снимките, които правите и искате да продадете.
Системата се състои от два холограмни стикера с еднакви серийни номера (но различни за всяка двойка стикери) и специална хартия, на която да отпечатате своят сертификат.
Няколко думи за хартията, на която ще отпечатате своят сертификат.
Хартията носи името – Museum Etching Deckle Edge. Това е текстурирана матова файн арт хартия с тегло от 350 gr/m2. Създадена е от 100% памук, а в нея има защитни нишки произволно разхвърляни, които се показват на ултравиолетова флуоресценция.
Листа за сертификата е А4 размер с воден знак (петел – логото на Hahnemuehle). Всеки лист е уникален защото е откъснат, а не отрязан. От тук идват и фино разрошените му краища. Всичко това с цел сертификата да бъде максимално защитен подобно на парична единица.
Холограмите както казах са с поредни номера и са по двойки. Едната холограма се поставя на сертификата, а другата на лицето или на гърба снимката която сертифицирате.
За мен по-добрият вариант е холограмата да се постави на гърба, за да не се натрапва на цялостната визия на произведението.
Върху листа за сертификат с помощта на мастилено струен принтер отпечатвате самият сертификат. Може да погледнете този пример (httpss://www.hahnemuehle.com/fileadmin/user_upload/pdf/dfa/dfa_sonstige_vorlage_certificate_english.pdf), или да създадете собствен, но все пак да има всичката необходима информация. Добре е да има и визия на снимката която сертифицирате, за да не се налага да ровите по серийни номера.
След отпечатването на сертификата на него залепяте другата холограма и ето вече е готово.
Всъщност не. Има още стъпки.
За вас като творец трябва да решите дадена снимка в какъв тираж ще се продава. По пътя на логиката, колкото един тираж е по-масов, толкова по-ниска е стойността на продукта.
Най-често срещаният тираж който съм виждал да се предлага в България е 5 копия.
Как се сертифицират 5 те копия? Ако сте прочели примерният сертификат от линка по-горе, то вече сте наясно, ако ли не сте… лесно е. Просто в едно изречение описвате конкретният холограмен номер, който имат сертификатът и снимката, а в последващо споменавате, че това е серия с холограмни номера от толкова, до толкова (хубаво е да са поредни).
Остава още една стъпка, която ще помогне на вашите клиенти да се уверят, че снимката, която предлагате наистина е автентична – регистрация в сайта на Hahnemuehle – httpss://www.hahnemuehle.com/en/contact/my-art-registry.html
Като автор е необходимо да си създадете профил. Качете снимките които ще сертифицирате. Направете им точно описание каквото изискват от Hahnemuehle, след това създайте сертификат и впишете серийните номера.
Внимавайте да впишете точно номерата, защото системата създава база данни. Благодарение на нея клиентите могат да влязат, да напишат серийният номер който имат на холограмата и да се уверят, че
ДА! Наистина тази снимка е напълно автентична.
Цялото това упражнение по-горе повишава допълнително стойността на вашето произведение, а също така е ценно за някой колекционер или търговец на изкуство.