Преди няколко месеца, се разходих до чешката столица за представянето на новият Olympus OM-D E-M-5 Mk II. Освен камерите, които ни бяха предоставени за тестване, участниците имахме възможността да “завинти” всеки един от актуалните в момента Оли обективи. Имаше някои изключения, които бяха поставени във витрини и без никакво намерение да излизат от витрините, но с малко повече нахалство успях да убедя организаторите да ми дадат да погледна един такъв витринизиран обектив.
Olympus 9mm f/8 Fisheye Body Cap
Пълното име на обективчето, което си набелязах. Поставих го на Олито, което ми бяха зачислили, погледнах през визьора, направих 2-3 кадъра, попитах за цената и си пожелах да го имам. Преди месец това желание се осъществи. Можеше и по-рано, но… вече е при мен и си играя с него.
Точно така Olympus 9mm f/8 Fisheye е повече играчка от колкото сериозен обектив. Изцяло пластмасов, ръчен фокус с 3 позиции и наистина е с една идея по-дебел от колкото капачка за тяло (около 12 mm. е дебел). Перфектно седи на някой PEN E-PL7 и малко странно на OM-D E-M1. PEN-a с поставен Olympus 9mm f/8 Fisheye влиза спокойно в джоб на яке, докато М1-то… продължавам да си го нося овесен на врата.
Прилича на играчка, но си е чиста заблуда. Този обектив има в себе си внушителна (не като размери) оптична конструкция. Състои се от 5 елемента (два от тях асферични) в 4 групи. Ъглов обхват от 140 градуса (пълнокадров фишай) и специфичната за всеки фишай обектив – силна дисторзия тип буре. Има постоянна диафрагма 8 а теглото му е около 30 грама (без задната капачка, която, ако е сложена, обектива става два пъти по-дебел и с около 50% по-тежък).
Снимките, които направих с Olympus 9mm f/8 Fisheye имат много по-добро качество от колкото бих си помислил, че “капачка за тяло” би могла да ми даде. Да, има още какво да се желае сравнено с истински фишай обектив, но при истинските фишове говорим и за цена в пъти по-висока.
Хроматични аберации? Да, забележими са особено в краищата при силен контраст. Не могат да се изчистят на 100% колкото и да си играх в RAW конвертора. Примирявам се с тях, а и честно казано не се набиват толкова много в очи. За сега Adobe не подържат корекции за Olympus обективи. Лошо. Уж обещаха, ама за сега… чисто експериментално пробвам корекция за някой от известните фишове и един фиш на Sigma май ми допадна най-много като корекции. В какво се състои корекцията? В изправяне на бурето и превръщането на фишай обектива в ултра широкоъгълен. Това става за сметка на кропване на снимката и доста нерязки краища. Аз обаче харесвам да снимам с фишай точно заради ефекта който има, затова и не страдам от липсата на корекции в Camera RAW.
Как се използва ръчният фокус?
Лесно. Имате 3 варианта: позиция 1 – на 20 сантиметра, позиция 2 – от 50 сантиметра до към… ами до към… хм… 10-15 метра да речем и позиция 3 – безкрайност при снимки на пейзажи. Честно казано трудно се намира граница кога да се използва 2 и кога 3 та позиция… аз понякога се застраховам и правя по кадър на двете позиции.
Позиция 1 си е чисто “макро” макар колко е макро с фиш… възползвам се от опцията “focus peaking” и с движение напред – назад търся фокус в снимания обект. Малко е трудно защото както казах по-горе диафрагмата е 8 и при по-лоши светлинни условия не се вижда много добре. При ярък слънчев ден обаче няма никакви проблеми за търсене на точен фокус.
Още една хитрост – позиция 1 – 20 см фокус… позиция 2… от 50 см. Нагоре. Какво се случва ако искаме да фокусираме между 20 и 50 см? Пробвайте лекичко да придвижите селектора между двете позиции. Чиста импровизация е, но с нищо не нарушава механичната здравина на обектива, а и никъде не е казано, че не трябва да се прави.
Стабилизация.
Ако снимате с Olympus (проверете в настройките и ако трябва сложете стабилизацията да работи в режим 9 mm) то е ясно разполагате с такава, за феновете на Panasonic и Black Magic, ще трябва да се примирят, че няма да имат стабилизиран обектив. Стабилизацията е предимство с оглед на това, че Olympus 9mm f/8 Fisheye е доста тъмен обектив – диафрагма 8 и при по-мрачно време ще трябва да се компенсира с по-ниска скорост или по-високо ISO.
Нещо повече за снимките.
Ще призная, че, Olympus 9mm f/8 Fisheye е малко капризен обектив и има навика да подвежда доста често експонометъра на фото камерата. Особено при по-марчновато време. Случваше ми се да давам +2 компенсация, за да получа точно експонирана снимка. В слънчево време доста по-рядко има грешки в експозицията. Нямам обяснение за този феномен. Пробвах на няколко пъти да използвам HDR функцията на Olympus M1, почти винаги снимката бе с много сгрешена експозиция, затова и се отказах да използвам HDR.
Кога е подходящ за използване?
В момента, в който го сложите. Докато седи в чантата ви няма да му намерите приложение. Сложите ли го на фото камерата и веднага ще почнете да търсите кадри за него. Проверено от личен опит.
Харесва ми, защото е достъпен като цена, заема изключително малко място в чантата ми и същевремено не ме лишава възможността да снимам с фишай винаги когато поискам. Не прави съвършеният като качество кадър, капризен е на експозиция и на фокусиране, но пак повтарям снимките, които прави могат да бъдат забавни, интересни и с малко повече креативност да покажат света около нас в по-различен ъгъл.