Днес ми се ще да споделя малко личен опит в почистването на матрицата (сензора) на фотокамерата. Общо взето от както взех първата си DSLR фотокамера преди повече от 11 години, съм изпробвал какво ли не в борбата срещу досадните точки, получени от попаднали прахови частици върху сензора (матрицата).
Матрицата на камерата е като голям електростатичен магнит за прах. Резултата от замърсяването е видим под формата на черни точки по снимката. Колкото по затворена диафрагма използвате, толкова по-видими стават. Съвременните камери имат системи за почистване, но дори и те не успяват винаги да изчистят матрицата. За да намалите до минимум прахта по матрицата винаги изключвайте камерата, когато сменяте обективи и по възможност вършете тази процедура с наведен надолу отвор на байонета.
Чистенето на матрица не е сложно. Изисква се известна смелост и сръчност. Не сте уверен? Обърнете се към специализиран сервиз. Ще си осигурите спокойствие. Имайте предвид, че услугата често е платена.
Какви техники за чистене съм използвал най-често?
Всеки производител е предвидил начин да достигнете до матрицата и го е описал в инструкцията за употреба. Снабдете се със специално изработена лупа за разглеждане повърхността на матрицата (за предпочитане поне х5 увеличение). Тя ви позволява да видите къде има прахови частици.
За почистване не използвайте въздушна круша!
Да, навсякъде е показано как да се чисти матрица с нея и производителите я препоръчват, но не е решение. Крушата раздухва праха от матрицата по вътрешността на камерата. След няколко щраквания на затвора прахта се връща там, от където е дошла – матрицата. В началото и аз използвах “крушата” но след като ефекта бе минимален се насочих към други системи.
Силиконова лепка. Идея нямам точно как да го нарека, но да това бе един от начините да чистя матрицата си. Появи се може би преди 5 години от фирмата Eyelead. Дали е силикон, или някаква друга пластична материя мога само да гадая, но повърхността на изделието е лепкаво като език на хамелеон и благодарение на тази лепкавост се отлепят прашинки от матрицата. Така и не открих точният начин за работа с тази система. Понякога чисти безупречно, понякога направо омазва матрицата. Има значение с каква сила се натиска лепкавият тампон към повърхността на матрицата. Трябва да е много нежно, защото в противен случай, ако натиснете по-силно, праха може и да се отлепи, но пък остава ясно видима следа от остатъчен лепилен слой от тампона.
Инвестирах в електростатична четка на Visible Dust (около 300 лв. в комплект с лупа х7). Технологията е интересна, лесна за използване и изключително безопасна за повърхността на матрицата. Трябва да наелектризирате четката (посредством вграденото моторче) и след това нежно да прекарате по повърхността. В зависимост с какъв размер матрица е вашата камера съобразете и размера на четката. Не докосвате нищо друго освен матрицата, защото съществува риск от омасляване на четката, което в последствие да се прехвърли върху матрицата. Системата чисти добре и трябва да се прилага ежедневно (ако сте снимали разбира се) при камери с пълноразмерни матрици (те са голям магнит за прах). Редовното чистене ви предпазва от последвало наложително мокро чистене, за което ще спомена по-долу.
Вакумно почистване. На пазара се предлагат мини електрически прахосмукачки (на батерии), които чрез изсмукване събират праха. Честно казано не съм забелязал да са особено ефективни. Не си и помисляйте да експериментирате с истински голяма прахумукачка, може да увредите сериозно камерата си. Вакумна система със сгъстен въздух на Green Clean (около 120 лв.) е определено по-доброто решение. Изисква се малко сръчност при използването. Недостатък е скъпият консуматив под формата на бутилка сгъстен въздух, но при умно използване може да стигне за доста почиствания.
И двете описани системи за разлика от “крушата” не разбутват прахта, а я събират. Единственият им недостатък са високата първоначална цена и някои консумативи.
Случва се някои прахови частици до такава степен да са “привързани” към повърхността на матрицата, че се налага на помощ да идва мистър Проп… оп това бе за друго… налага се да почисти повърхността с така нареченият мокър способ.
Използвайте само специално разработени за тази цел почистващи препарати и тампони.
Основната грешка, която правят повечето фотографи е да чистят с помощта на клечки за уши напоени с препарат за чистене на оптика. Да, течността за почистване на оптика би трябвало да не вреди на повърхността на матрицата, но не е така летлива и се изпарява по-бавно. Заложете на оригинално разработени препарати за почистване на матрица.
Другата основна грешка са тампоните за уши. Те имат способността да отделят фини влакна които залепват в пространството около матрицата. Виждал съм DSLR камери, чийто mirror box (мястото, където се помества огледалото) е буквално посивял от натрупани памучни власинки и повярвайте почистването най-често става с цената на нов mirror box. По магазините се продават комплекти, които се състоят от клечки за уши, “круша”, микрофибърна кърпа, течност, и мека четка. Това е комплект за чистене на оптика, но не и за сензор. Не експериментирайте.
Използвайте оригинални тупфери (sensor swab) с размера на вашата матрица. Не ви съветвам да импровизирате с дървени клечки от сладолед обвити с кърпички за оптика, ремонта на матрицата ще ви излезе по-скъп от комплект оригинални тупфери. Аз залагам отново на Green Clean (не го казвам като реклама) те имат комплект влажен и сух тупфер – с единия се почиства, а с другият се подсушава. Трябва да се работи внимателно, да не се натиска силно и да следите с лупата дали са останали залепнали прашинки. Комплекта е за еднократна употреба и струва около 10 лв.
Освен мокрия способ, фирма LensPen предлага разработка тип писалка и за сух такъв благодарение на своята LensPen SensorKlear II. Имам такава писалка и работя често с нея. Не е много скъпа и може да ви служи вярно поне една година (в зависимост от интензитета, с който чистите).
Внимание! Преди да започнете да използвате мокро или сухо чистене на матрицата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО използвайте електростатична четка или вакуумно засмукване. Твърди частици останали на повърхността могат сериозно да я увредят ако ги захванете с тупфера или LensPen-а и съответно разнесете напред назад.
Споделен опит: матрицата никога не става идеално чиста. Дори при чисто нова,току що разпечатана фотокамера пак има леки замърсявания по нея. Това мога да го твърдя със сигурност, изхождайки от факта как доста нови камери са минали през ръцете ми, дали за тест, дали за калибрация на обектив. Не се вманиачавайте на тема абсолютна чистота така или иначе не се постига. Не затваряйте прекомерно диафрагма. Така няма да забележите, ако има леко замърсяване.
Още нещо важно.
Никога не се опитвайте да чистите огледалото на фото камерата! Създадено е по специална технология, за да няма двойно отражение и е чувствително на механично въздействие. Праха по него не оказва влияние на изображението. Евентуално тук може да ползвате въздушна круша и това да ви осигури естетически и душевен комфорт.
Накрая няколко думи за общата хигиена на фотокамерата или как се грижа аз за моите камери. Разполагам с почти всичко изброено по-горе и го използвам за да имам чиста камера. С крушата продухвам лещите на обективите преди да ги мина с мека четка и след това да изтрия с мокра кърпичка за оптика. За матрицата използвам електростатична четка най-често и от време на време вакумната система. Мокро чистене правя изключително рядко. Отделно съм си взел една хубава (наистина хубава) фина бояджийска четка с която изчетквам тялото на камерата. За визьора използвам mini LensPen и ефектът е по-добър от клечка за уши напоена с препарат за оптика. И накрая… не ми пречат тук там няколко прашинки. Уверил съм се, че е невъзможно да имаш максимално чиста матрица, а и рядко снимам на повече от диафрагма 8.
Праха по огледалото не се вижда на снимките, но според мен може да пречи на фокусната система. Наскоро чистих моето огледало точно заради проблеми с фокуса, още не съм снимал много след чистенето, но мисля че има подобрение. Дано не съм направил някоя беля…
Честно казано трябва да е доста дебел слой прах, и всъщност по-важно е 2 рото огледало скрито зад основното. Както се казва нека огледалата да се чистят от оторизирани лица за да няма драми ;)
Къде в София препоръчвате да отнесем камерата си за почистване на матрицата?
Може да го направите в Дигитална лаборатория Фото кафе.
София кв. Люлин 7; бул. Петър Дертлиев № 42 – Грийн център; етаж 2; офис 65
Необходимо е да направите предварителна уговорка на електронна поща – cream@photocafe.bg или на телефон 087 870 16 98