Nikon Z30 е камера, насочена към по-сериозните влогъри. Тези, които искат по-голяма матрица и избор от сменяеми обективи с цел да постигнат по-добър дефокус, или пък да снимат в на по притъмнени места да се притесняват от по-висока стойност на ISO. Доста е идентичен като възможности с добре познатият Nikon Z50 и за който има статия на страниците на Photo Cafe.
Тъй като двете камери имат идентични сензори… всъщност не са идентични, еднакви са като резолюция, но са различни като модел, но все пак, реших да не правя отделен тест как се държи Nikon Z30 като фотокамера, а просто може да погледнете данните в статията за Nikon Z50. Тук ми се ще да обърна повечко внимание на основния акцент на Nikon Z30 – видеото.
Както винаги започвам първо с дизайна, защото той е нещото, на което обръщаме внимание в началото.
Дизайн
Генералната разлика между 30 и 50 е липсата на визьор. Това се вижда веднага дори и на снимка. Втората генерална разлика е подвижността на дисплея. При Nikon Z50 той може само да се накланя нагоре или надолу, докато при Nikon Z30 той е от така наречения тип “подвижен във всички посоки” това е особено важно за съвременните влогъри, които в 99% от случаите сами са си оператори. Липсва вградена светкавица. Лично аз имам усещането, че грипа е по-удобен от на Nikon Z50. По-лек е с около 10% – около 45-50 гр. е това. Разположението на бутоните частично съвпада с това на Nikon Z50, но по-скоро е идентично с това на големите камери Z6 и Z7, а и за мен по-удобно.
По-малкият му размер и тегло позволяват по-лесно позициониране на среден клас гимбъли като например Zhiyun Crane M3 какъвто използвам за работата си в “кафето”
Добавена е лампа указваща, че камерата снима. На жаргон я наричаме “тейли”. Благодарение на тази лампа, каквато има в професионалните видео камери, говорещия се ориентира, дали камерата снима и коя, ако са няколко снима. Тейлито, дава и други индикации, но за това по-надолу.
Дисплей
Споменах всъщност какви са основните разлики. При Nikon Z30 дисплея е и малко по-малък – 3 инча срещу 3.2 – почти не се усеща. Ок споменах, че при Nikon Z50 дисплея може да се накланя само, но до ниво такова, че да го обърнете изцяло надолу и така пак да се самоснимате, гледайки дисплея, позициониран в дъното на камерата. Това обаче е възможно само от ръка… няма как да го сложите на статив или гимбъл и да се самоснимате.
При Nikon Z30 е класическият отварящ се настрани дисплей. В момента, в който се обърне в режим автопортрет, той преминава в така наречения огледален режим – виждате се точно, както в огледало вместо мърдайки наляво, да мръднете надясно на дисплея.
Излишно е да казвам, че имаме пълно управление с докосване.
Видео възможности
Може да избирате между 4К и Full HD. Дребните резолюции вече са история.
Изборът при 4К е 24; 25 и 30 пълни квадрата в секунда. За Full HD имате избор от: 24; 25; 30; 50; 60; 100 и 120 пълни квадрата в секунда. И за двете резолюции може да избирате MOV или MP4 формат, като при Full HD 24; 25; 30; 50 и 60 може да избирате дали да е по-компресиран, или по-слабо компресиран записа. Разликата е около 50% в големината на файла, което си е доста силна компресия.
Може да снимате директно в забавен каданс, вместо после да го създавате на едитващата програма. Има 3 опции за бавен каданс. Снимате нормално, а при възпроизвеждане клипа е забавен 4 или 5 пъти като скорост… зависи какво сте избрали. Може би е интересна опция ако трябва бързо да заснемете нещо, а няма опция да се монтира веднага.
Използвах най-голямата си SD карта, с която разполагам и тя е „жалките“ за съвременните разбирания 32 GB. Аз съм фотограф все пак… стига ми. На тази карта 4К може да запишете около 27 минути, а Full HD 25p на висока резолюция 2 часа и 5 минути плюс още около 35 минути. При по-висок брой квадрати в секунда респективно намалява и дължината на записа като за 120р на високо качество той е около 27 минути (колкото при 4К).
Разбира се снимащите сериозно ще са инвестирали в далеч по-големи карти, особено ако снимат в 4К.
Дали снима във Full HD, или в 4К винаги се използва цялата широчина на сензора. Някои камери, снимайки в 4К кропват от сензора, но тук си имаме целия на разположение. Надявам се от Nikon да помисля за някой компактен ултраширок обектив за DX серията, защото признавам малко ми липсва, а опцията с преходник и класическия Nikkor 10-24… не е перфектното решение, особено ако се самоснимате от ръка.
Липсата на голяма карта ме кара да се въздържа от заключение по логика, дали двата часа, които могат да се снимат Full HD, могат да се снимат и 4К…, ако някой пробва може да го сподели като коментар.
Запис
Nikon Z30 разполага само с един слот за карти памет и той е тип SD UHS-I. Може да приема SD; SDHC или SDXC карти памет. Когато записва видео на всеки 4GB се започва нов файл. За 2-та часа запис на Full HD 25р се получават 6 файла, 5 от които по около 23 минути и последния около 10. Разбиването на отделни файлове не е проблем. Вкарват се директно в програмата за монтаж и не личи къде е свършил единия и започнал другия. Камерата индикира на дисплея, кога наближава края на един файл първо в жълто, после в червено, а името на новия файл светва в сиво. Може и да пропуснете тази информация, ако не сте много съсредоточен, но и не мисля, че е толкова важна.
Камерата загрява когато снима видео (то коя ли не загрява), въпреки това не ми е прекъсвала, поне докато снимах 2 часа Full HD. 4К както казах имах възможност да тествам само до 27-8 минути и пак не съм имал проблем.
Тейли лампата започва да примигва бързо, когато ви остават 30 секунди (май толкова бяха) до достигане до лимита от около 2 часа, но примигването е различно от това за намаляваща батерия (за което ще спомена по-долу).
Звук
По отношение на звука избора не е много голям. Има два големи микрофона под корпуса на Nikon Z30 разположени точно до гнездото за светкавица. Звукът мога да кажа е приличен, ако сте на „една ръка“ разстояние и в тихо помещение. За сега оригинални „загасители“ за вятър няма, SmallRig вече са предвидили такива (за сега на предварителна поръчка и не са много скъпи).
За мен по-добрия вариант е външен микрофон. Брошка или насочен това си е избор на снимащия според спецификата и… бюджета с който разполага. Има вход за микрофон, но… няма изход за слушалки, което е хм… несериозно. Ок, Nikon Z30 e базов клас, но все пак по-насочена към видео вместо към фото и изход за слушалки е логично да има.
След като няма слушалки единственият начин за настройка на звука е: автоматичен или ръчен от 1 до 20 нива. Все пак има скала, която отчита силата като децибели и може да се ориентирате как да го настроите.
Качеството е приемливо. Все пак не е лоша идея в инвестирането на някой хубав диктофон, или външен аудио рекордер, в който да записвате некомпресиран звук, а този от камерата да използвате за синхронизиране.
Фокус
Общо взето близък до про клас моделите. За Nikon Z серията съм стигнал до заключение, че Nikon залагат повече на фотографските възможности, затова и във фото режим фокусът е по-бърз, отколкото във видео. Да, плавният фокус е добър като кинематографичност, но в този съвременен малко позинервен свят, оставам с усещането, че искаме фокуса да “кове” мигновено от единия до другия край на фокусния диапазон… е при Nikon Z30 е малко по-бавен, затова и като снимате се движете по-плавно без резки движение, ако искате да имате винаги фокус.
Всъщност аз пробвах фокуса с “китака” с който идва камерата. С някой обектив от S серията е възможно да се представи по-пъргаво.
Разпознава лице много добре, дори и да не толкова добра осветеността, или носите очила, разпознава и очи също, и трябва доста се извъртите главата си, за да изгуби лицето от кадър.
Батерия
Тип EN-EL25 – добре позната е. Камерата идва без зарядно в комплекта, само с USB-C тип кабел. Може да си закупите допълнително оригинално EH-7P, или пък, ако разполагате със съвременно USB зареждане на друга марка, то няма някакви ограничения да се използва. Аз имам Hama, което ми подава 18W и с него батерията се зарежда напълно за около 3 часа. Пробвах и на по-мощно 65 W PD тип и батерията се зареди за около 90 минути. Това бе малко рискован ход, но се надявах, че USB-C има добра защита от претоварване. Сработи, надявам се без последствия за в бъдеще.
Не съм тествал колко време ще издържи като снимки, защото основно Nikon Z30 е насочен към снимащи видео. Споменах, че доста от снимащите все още предпочитат да снимат във Full HD, затова и основно тествах само в този формат колко време издържа.
Около 2 часа и 20 минути, като камерата е на следящ фокус, с включен непрекъснато дисплей и снима във Full HD 25p на високо качество. Индикирането на заряда на батерията не е подробно – да кажем цифра в проценти, а като на стар GSM – с чертички общо 3 на брой. На около час и 15 – 20 минути остават само две черти, а при около часа работа – само една и батерията се оцветява в червено. От тук насетне имате до 20 минути време да предвидите дали ще снимате още, или ще сложите нова батерия.
Ще отбележа, че „тейли“ лампата започва да примигва за да ви подскаже, ако сте в режим самоснимане, че батерията ви е на около 20% от живота си. Nikon Z30 няма индикация и в менюто за състоянието на батерията и в случая използвам опита си с други камери от Z фамилията.
Да припомня, че максималната дължина на непрекъснат запис е около 2 часа и 5 минути, така че във Full HD режим една батерия, че издържи и ще има аванс да запише това време.
Не съм пробвал как е при 4К запис, защото картата, с която разполагам е само 32GB, което е около 25 минути време за 4К. Принципно от тестване на други камери съм установил, че 4К записа е с около 20% по енергоемък…
Непрекъснато захранване
Това е една от новите екстри, които мисля, че въвеждат от Nikon. Споменах, че Nikon Z30 се зарежда през USB-C порта, но освен да зарежда, то може и да снима докато е включен към зарядното устройство. Разбира се или само зарежда, или само снима, няма как и двете заедно.
Установих, че за да снимате с непрекъснато захранване е нужно батерията да е заредена. Как? Опитах се след като разредих батерията тествайки колко време ще издържи, да пъхна външно захранване и да продължа да снимам. Зарядното, което ми подава 18W обаче не успя да се справи. При изключена камера зарежда, като я включва екрана светва, но дам ли запис и камерата угасва. Пробвах с по-мощното зарядно на 65W и там нещата работеха без проблем. Ок реших, че е необходимо мощно зарядно тип PD както е изискването при конкурентна марка. Оставих батерията да се зареди и не знам защо, но ми хрумна да пробвам пак с 18 ватовото…
Резултата перфектна работа в продължение на 2 часа, без да разреди батерията – тоест системата работи.
Не съм много по електриката, както се казва, затова и не мисля да се главоблъскам, защо така се получава, но ако искате да използвате стандартно (по съвременните стандарти 2022г) зарядно, с което да подавате енергия непрекъснато към камерата, то заредете преди това батерията до край.
Хубавото на тази опция, че ви е безплатна. Недостатък… единствено, ако стриймвате през USB порта (доста фирми създадоха софт позволяващ компютъра да разпознава камерата като USB такава и да стриймвате къде през скайп, къде през OBS. В този случай ще трябва да инвестирате във външно захранване с „дъми“ батерия, затова и Nikon Z30 все още има опция да се отвори малка дупка в капака за батерията.
Преди да завърша със разните му захранвания… ако ще захранвате камерата през USB порта, то инвестирайте в добър кабел, защото има опасно и да не тръгне. Може да запазите оригиналния от комплекта, но той ми се струва къс за тази опция…
За финал
Nikon Z30 както казах е насочен към снимащите видео, които не търсят чак такъв висок клас качество, което може да им даде един Nikon Z6 II с външен рекордер. Ето аз имам стрийм студио и няколко Nikon Z30 биха ми свършили добра работа първо, защото имат чист HDMI – мога да вкарам сигнала в пулт и от там в ефир, после нерядко снимам уж, че излъчвам на живо, но всъщност е запис и непрекъснатия запис от 2 часа би ме освободил от мисленето как да направя така, че да спра около 30-та минута и да пусна отново запис.
Забелязах една приятна екстра – снимайки на автоматичен режим и имайки лице в кадъра то светломера мери лицето и наглася експозицията така, че лицето да е ок. Лошото е, ако лицето се завърти и фокуса го изпусне, тогава интегрално започва да мери целия кадър… затова хм… снимайте на ръчна експозиция.
Един финален съвет: не гледайте в дисплея докато се самоснимате. Очите ви ще излязат криви. Да, хвърлете един поглед в началото докато се наместите, но после избягвайте да гледате. Вашите зрители виждат през обектива, а не от дисплея намираш се в страни.