Zhiyun Crane M3 бе официално обявен едва преди часове, а вече имаме първо впечатление за него. За втори път в 10 годишната история на Photo Cafe разполагам с устройство, което да изпробвам дни преди официалната му премиера.
Zhiyun Crane M3 е среден клас стабилизиращо устройство (гимбъл). Позиционира се след модела М2, който е предназначен з мобилни телефони. Предназначен е по-скоро за малки и среден клас безогледални фотокамери, с опция и за смартфони.
Докато правех теста не разполагах с инструкция за употреба и каквито и да е технически данни, така, че не мога да кажа товароносимост, както и максимални ъгли на наклон.
Пробвах малка безогледалка Canon M100, както и с едно Sony A7s с малък обектив и мисля, че Sony-то му е предел…
Според мен е подходящ за: Sony серия 6000 (не модела 6000, а серията), също за A7c, Fujifilm, Canon M серията и Nikon Z50.
Изброеното по-горе показва, че Zhiyun Crane M3 е компактен гимбъл и наистина е така.
Дизайн
Сигурен съм, че дизайнът ще предизвика полемики. За първи път виждам стабилизатор от такъв клас, който не е класически черен. Zhiyun Crane M3 е бял, с тук там малко черно и няколко червени акцента. M3 в изписаното име свети с мека бяла светлина. Да не е много дискретно, ако се снима в притъмнена обстановка…
Самия дизайн някак ми напомня на междузвездни войни като оформление. Много ми харесва, но първоначалната реакция на шефа на кафето, по-скоро бе на обратната страна.
Белия цвят, светещия надпис… пак казвам не сте дискретни и ще привлечете внимание, но пък на мен ми харесва както дизайна, така и цветовото решение. Понякога черното ми идва в повече.
Контроли за управление
Почти идентични с повечето стабилизатори на различните марки. Джойстик за управление, бутон за памет, бутон за запис (ако е свързан гимбъла с камерата) преден бутон (най-често използван за връщане в първоначална позиция и за “селфи” режим), бутон за старт, малък скролер в предната част и още един от лявата страна.
Левия скролер е интересен, поради факта, че включва интегрираното в гимбъла диодно осветление. За първи път виждам интегрирано осветление. Достатъчно е да натиснете навътре скролера за секунда-две и лампата се активира. След това със скролера може да я усилвате и намалявате.
Може да свърши работа за близки планове, ако е тъмно. Не е много мощно, но все пак е опция, а и мощна лампа би изхабила бързо батерията на гимбъла.
Работната и температура е между 3200 и (може би) 5600 Келвин. Казвам може би защото нямам спецификации, или колориметър да измеря точно. За да влезете в режим промяна на цветната температура трябва да се натисне скролера надолу, а след като я изберете натискате пак надолу за да влезе в режим промяна на силата.
Може да свържете Zhiyun Crane M3 през Bluetooth, който е включен постоянно. Необходимо е да си свалите приложение ZY Play. През него може да правите някои от настройките на гимбъла. Както и да снимате от разстояние.
Балансиране
Много важна част преди да започнете да използвате стабилизатора е поставената камера да е неутрално балансирана. Може да изгледате видеото за Weebill-S някъде от 8-та минута, където съм показал, какво значи неутрално балансиране.
Zhiyun Crane M3 заради компактният си размер има ограничение по движение на осите и то доста голямо. По-големите стабилизатори могат да се движат на 360 градуса в почти всички посоки, тук това е възможно единствено по хоризонталната панорама. Накланянето наляво-надясно е голямото ограничение на този модел, тоест малко трябва да съобразявате някои движения.
Едно много добро предимство е, че плочката на която се закача камерата се сваля бързо в случай, че искате да смените батерията и после бързо да се закачи без да се налагат нови балансирания.
Отделно Zhiyun отдавна имат система за заключване на всяка ос на въртене, което позволява с няколко щраквания от работен, да преминете в преносим режим.
Повтарям се, но балансирайте добре камерата преди да пуснете стабилизатора. Отнема време, но щади моторите и работи безпроблемно.
Меню
Основният начин за настройка на гимбъла е през малкия дисплей, както казах той притежава опцията за управление с докосване.
Първоначалното меню се състои от четири разбираеми иконки: режим на работа, баланс, информация и настройки.
В режим на работа може да избирате из между седем възможности като панорамно следене, само следене, екшън, гледна точка, дори има и портретен режим, но той е за случаите, в които снимате с мобилен телефон и държите да е вертикален.
Ето и по-подробно обяснение:
- Пълнообхватен POV режим – позволява 360 ° синхронно движение на трите оси, което гарантира, че вместо да се изравнява по време на движение, камерата ще остане заключена в положение.
- Vortex режим – 360-градусово заснемане около оста за панорамиране, докато останалите оси на гимбъла следват неговото движение за изключителна динамика на видеото.
- Режим Go – максимална скорост на следване за екстремни спортове.
- PF режим – камерата се изравнява хоризонтално, при завъртане на гимбъла в посока наляво и надясно. Тази функция е полезна при hyperlaps снимане.
- F режим – камерата следи движението на гимбъла.
- L режим – държи обекта на фокус, когато имитирате dolly и jib движения.
- Портретен режим – за случаите, в които снимате с мобилен телефон и държите да е вертикален.
При избиране на определен режим на дисплея се появява индикираща буква. ВАЖНО Е да обърнете внимание дали сте избрали исканият от вас режим.
Дисплеят е малък, моите пръсти са дебели, а единственият начин за потвърждаване на извършената операция е един микро виртуален бутон в лявата част на дисплея, който първоначално може и да не видите. На мен лично ми отнема много време да потвърдя избраната настройка, точно заради този микро бутон. По-често натискам някоя друга опция…
По Zhiyun Crane M3 има достатъчно бутони, на които можеше да се присвои функцията да потвърждава избраното от менюто, но нито един от тях не сработи като такъв.
Няма как да прочета и упътване за употреба да видя дали бутоните могат да се персонализират с оглед, че продукта дори не е обявен във времето, в което си играя с него.
Иконката за информация ви показва модела, серийния номер и инсталираният фърмуеър. Иконката настройки ви вкарва в под меню, в което може да пуснете автоматична калибрация, да промените параметри свързани със скорост, плавност и други движения свързани моторите на гимбъла. Пак повтарям да внимавате с избраните параметри и потвърждаването им, заради малкия “ОК” бутон.
Всъщност открих една малка хитрост. Знаете за така наречените писалки за таблети. Не професионалните свързани по Bluetooth, а тези, които имитират докосване с пръст. Има такива с малък връх и доста лесно се управлява менюто. В случай, че имате нормален размер пръсти, то ползвайте си ги тях.
Остана иконката “баланс”. Тук просто получавате информация, дали правилно сте стабилизирали гимбъла преди да го включите. Както писах по-горе това е важно с оглед лека работа на системата и да не се претоварват моторите.
Избирайки “баланс” ще видите дали имате отклонение по някоя от осите, когато гимбъла е поставен на равна повърхност, както и отклонения, когато пробвате движение с ръка.
ВНИМАНИЕ тъй като не използвам толкова често стабилизатори в практиката си, в следващите редове, може да допускам груб начин за баланс противоречащ на безопасността на устройството.
Първоначално смятам, че съм балансирал добре камерата при изключен стабилизатор, както е редно. След като го пусна и вляза в “баланс” ако видя някакво леко (наистина леко) отклонение, то си позволих да го коригирам с наместване на съответното рамо докато е включена стабилизиращата система. Правя го много внимателно и леко, без да насилвам моторите, които ми противодействат.
Така лесно постигнат точен според системата баланс, без никакви отклонения. След това активирах и опцията “автоматично калибриране” и Zhiyun Crane M3 бе готов за работа.
Пак повтарям, този начин може и да е грешен, макар да води до бързи резултати.
На скролера в предната част може да се присвоят функции да променя: диафрагма, скорост, ISO, или вариото, ако камерата разполага с моторизиран варио обектив. Замислих се дали няма да е добре да може да се променя и фокуса, но скролера е малък съответно не би бил толкова прецизен.
Връзка с камера
Zhiyun Crane M3 може да се свърже с камерата посредством USB кабел. В комплекта се предлагат няколко варианта и трябва да проверите дали вашата камера има нужният USB порт. Връзването на гимбъла към камерата ви носи предимства, като “REC” бутон, както и управлението със скролера, но също така при използване на приложението за смартфон или таблен може да снимате отдалечено.
Другата опция е да записвате звук докато снимате от външен микрофон. Ако е от новите безкабелни брошки това е лесно – слагате приемника в гнездото за светкавица, включвате кабела в камерата, балансирате и сте готови. В случай, че искате да включите кабелен микрофон обаче вече има проблем.
Затова от Zhiyun предлагат приставка, която се поставя в долната част на гимбъла, с 6.5mm стерео жак, а в горната част до USB порта за връзка с камера има изход за микрофон, от който с кабел може да вържете камерата и така кабелният микрофон, включен в приставката може да записва в камерата.
В комплекта би трябвало да има микрофон, но този, който пробвам като предварителен продукт, микрофона не бе поставен, затова не мога да кажа нищо за бъдещия микрофон като характеристики, какъв тип е.
Отделно в допълнителната приставка може да се закача Bluetooth модул за управление, който все още не бе обявен официално и пак нямам информация… рискове на тестването на необявени продукти.
Батерия
Несменяема с неизвестен за мен капацитет. Колко ще издържи зависи от това дали ще използвате диодното осветление и колко интензивно се движите.
В предишни модели, които съм изпробвал батериите издържаха по 7-8 часа, затова си мисля, че ако не се използва лампата, съдейки по размера на ръкохватката, в която се побира, то батерията също би издържала доста.
Зарежда се с USB-C кабел. Поне в моя комплект нямаше зарядно. Пробвах с 10 ватово зарядно и за 2 часа не можа да зареди дори с малко батерията. След това пробвах с 15 ватово (стандартно, не от PD тип) и вече за около 2 часа имах почти пълен заряд. Индикацията за заряда се показва на дисплейчето. Като се появят спецификации ще може да се провери дали идва със зарядно, или какво като мощност е необходимо за безпроблемна работа.
Работа
Zhiyun Crane M3 разполага с две гнезда ¼ инч резба. Едно на дръжката в горната и част, на което може да закрепите държача за микрофон например, или допълнителна лампа, или помощна (магическа) ръка.
Другото гнездо се намира в основата на дръжката и служи за поставяне на компактния статив (в комплекта) предназначен за първоначалното балансиране, или впоследствие може да е като удължителна дръжка.
В случай че поставите приставката за микрофон, понеже покрива гнездото в основата, на нея има гнездо, за да може да се закача на статив, бил той компактен, или голям, ако ще записвате таймлапсове. За да има, е добавено и още едно гнездо ¼ инч резба.
Когато е неутрално балансирана системата и се активира работи много тихо и прецизно. Да, движенията са малко ограничени по отношение на накланяне. Не се усеща подскачане при качване и слизане по стълби, като и ако се тича.
Ако използвате джойстикът, е добре да го настроите по своя начин на работа, особено като скорост на движение. Предния скролер не му намерих приложение, защото снимам или в 100% ръчен режим по отношение на експозиция, или в напълно автоматичен. Бих го използвал, ако имах обектив с моторизирано варио обаче в случая нямах.
По отношение на снимането с мобилен телефон. Придържащата скоба в комплекта не случайно е толкова масивна. Направено е с цел да компенсира теглото на телефона.
Лично аз снимам винаги в хоризонтален режим. Има фенове на вертикалния, най вече тик-токърите. В този режим поне при мен джойстика не работи, а телефонът е добре да се позиционира така, че камерите му да не хващат стабилизатора, освен това диодната лампа става неизползваема, за разлика от момента, в който снимате с хоризонтален телефон в нормален режим.
Лампата е по-скоро спасителна екстра, а не основно осветление, а и рискувате да ви изпомпи батерията, независимо че е диодна. Приложените допълнителни филтри… по-скоро нямат особен смисъл, а и свалят от светлинния поток.
Zhiyun Crane M3 освен с много красивият си (за мен) дизайн идва и добра дизайнерска полутвърда чанта, в която има място за всичко включително и за микрофона, който в случая го нямаше. Може да се носи на рамо или през рамо, когато пренасяте, или снимате с гимбъла.
Ако разполагате с безогледалка със средни размери, то Zhiyun Crane M3 е вашият добър помощник, макар и да не толкова подвижен като големите си събратя.