Със Sony ZV-1 се запознах, покрай идеята да продължа влогърската тема в едно от предаванията “Неформално за фотографията” които излъчваме от студиото на Photo Cafe всеки понеделник.
Предаването мина, но все пак реших и на хартия да споделя с няколко думи какво ми е впечатлението от камерата. От сега казвам, че нямах много време да я тествам като класически влогър. Не съм правил и тестове до колко ISO може да имате читава картинка, макар че пробвах на 3200ISO и нямах оплаквания. Изпробвах по-скоро новостите, вложени в този модел, сравнено с камерите от серията Sony RX100.
Класически хвърлям първо един поглед към:
Дизайн
Има някаква прилика с RX100 фамилията – корпус и голям сгъваем обектив. Метален е и… май е до там.
Sony ZV-1 се различава първо по лекия грип в дясната част, позволяващ по-добър захват (за разлика от RX100 серията) и това, че дисплея се отваря настрани и по-голяма подвижност, сравнено с RX100.
Липсва електронният визьор познат ни още Sony RX100 Mk III, както и вградена светкавица. Това е нормално с оглед на това, че Sony ZV-1 е създадена за видео, а не толкова за фото.
Също така селектора за бърз избор на снимачни режими е премахнат, като така е освободено място за по-голям и удобен бутон за стар/стоп на видеозапис.
Има голям вграден микрофон (за който ще говоря по-късно) и класическо вече Sony гнездо за аксесоари, което позволява включването на външна светкавица, микрофон или осветление.
Задната част на камерата, освен разликата в подвижността на дисплея, всичко останало като бутони и управление е идентични, с изключение на “REC” бутона, който както казах е преместен върху горния панел на камерата.
Леко неудобство е това, че входовете за захранване USB, HDMI и за микрофон са разположени от към страната на грипа, тоест от където се хваща камерата). По този повод е много добра идея, ако ще се занимавате сериозно с влогстване и Sony ZV-1 ще е натоварена на макс то да инвестирате и в специално създадената дръжка/статив (Sony GP-VPT2BT) с изнесени контроли за управление.
Като се замисля то и на RX100 серията пак са изнесени в дясно…
Предната част на панела е мястото, където седи обектива и веднага виждам, че ринга за ръчен фокус, или по-точно ринга, който можеше да се персонализира с някаква функция (освен да е фокус) липсва. Явно от Sony са преценили, че камерата ще седи предимно на дръжката и няма нужда от такъв ринг… аз не съм съгласен разбира се, защото ме лишават от екстра, за която съм свикнал, но ще мрънкам за това по-надолу.
Има червена лампичка “тейли” която индикира, че камерата записва.
Защо е нужно?
Ще отговоря спрямо мой опит пред такъв тип камери.
Както по-горе писах, дисплея на Sony ZV-1 се отваря настрани. Освен това монтирайки я на дръжката то снимате от около 50 сантиметра от лицето си. НЕ СЕ ИЗКУШАВАЙТЕ да гледате в дисплея докато се самоснимате. Ще излезете кривогледи и ще загубите връзка с публиката си. Гледайте в обектива и в червената лампичка до обектива, така ще знаете, че записвате и ще имате “директна” връзка със зрителите си.
Толкова за дизайн, корпус и и други алабалистики. Има още нещо дребничко, но по-надолу.
Обектив
1:1 с обектива на Sony RX100 Mk V, или приравнен към 35 мм стандарт матрица имаме 24-70mm ф/1.8-2.8 перфектен от към качество и резолюция. Казвам го от опита си с няколко RX100 модела, които разнасях за джобни камери.
Оптично стабилизиран е, ако искате да използвате ръчен фокус, то както казах по-горе предният ринг го няма и ще трябва да използвате задният въртящ се скролер, за да фокусирате.
За мен е достатъчна дължина и (не ме издавайте) хич не съм фен на 6 и 7-мо поколение на RX100 където сложиха турбозумове… освен това на един влогър, не му трябва да се прави на папарак, с оглед на това, че по-често самия той е пред обектива на една ръка разстояние (мое мнение).
Сензор и друга електроника
20 мегапикселова едноинчова BSI-CMOS матрица, добре позната бих казал. Идентична е с 5-та версия на RX100 серията, общо взето матрица и обектив си вървят в комплект.
Обаче… пригоден Bionz X процесор, какъвто има в Sony А9 II и Sony RX100 VII, или накратко всички функционалности като: запис на фото, видео, ефекти, програмни режими, качество на изображението е както при VII версия.
Фокус
Тук имаме новости. Макар да имаме сензора от по-стара камера, то новият процесор и алгоритъма ни предоставят много по-бърз автоматичен фокус и не само.
Разполагаме с контрастен и фазов фокус и докато контрастният разполага с около 25 зони, то фазовия е 315 точки, покриващи около 65% от кадъра. Да, малко по-малко от контрастния (с няколко процента), но далече по-бърз и прецизен.
Фокус по око в реално време? Да разбира се, като може да избирате дали да са човешки, или животински. Ако сте с тъмни очила разпознава форма на лице и общо взето почти винаги държи фокуса точно, освен с едно специално създадено изключение.
Представяне на продукти
Това е нова опция създадена изцяло за влогъри. Много често освен да са в кадър и да говорят, те показват различни предмети, или стоки. Не винаги камерата прехвърля фокуса на показваният предмет, както и не винаги се връща на лицето на снимания след като предмета изчезне от кадър.
Sony са разработили алгоритъм, който работи в границите на фазовия фокус и много бързо превключва, когато се пови предмет на преден план от лицето към предмета и след това много бързо се връща към лицето, когато предмета, та излезе от кадър.
Пробвах го доста пъти в различно положение с различни предмети и почти всеки опит имах това динамично местене на фокуса.
Ако осветлението е приглушено, забелязвам забавяне действието на фокуса, така, че разчитайте само на романтично осветление от свещи.
Добре е да знаете!
Тази функция изключва стабилизацията на камерата и затова се появява предупреждение да снимате от статив. Мисля, че фокуса е вече само по лице, но не се виждат индикаторите, така, че не се притеснявайте, ако не ги видите.
Кифлене
Ще използвам този наложил се израз, защото всички придобиваме странно поведение, попадайки пред камера и още повече искаме да изглеждаме добре. Ето аз например нося каскет, защото с косата ми отдавна тръгнахме всеки по свой си път.
Тук с новите алгоритми може да позагладим кожата си на 3 нива (в зависимост колко младолики искаме да сме), но честно казано малко неестествено ми седи на моменти…
Предпочитам другата опция в която превключваме в режим “боке” (става с едно натискане на копче на дръжката) и фонът зад нас се дефокусира и ние ставаме някак по-…. загладени.
Това се постига благодарение на факта, че разполагаме с доста светлосилен обектив – f/1.8, а ако е прекалено светло има вграден ND филтър, който може да се активира и да се постигне боке ефект и в слънчев ден.
Стабилизация
Говорих вече за нея. При Sony ZV-1 има добавена и активна стабилизация, която може да използвате, когато вървите и снимате. Справя се почти като да използвате жироскопен гимбъл, но си има и своята цена.
Активната стабилизация ползва оптичната на обектива и електронна при матрицата като двете заедно дават много гладко движение. Електронната стабилизация намалява активната площ на сензора (който не е подвижен) и по този начин имитира подвижен сензор. Намаляването на площта на сензора води и до по-малък ъглов обхват.
Според мен вместо максималните 24 mm приравнени, ще имате около 28 mm ъглов обхват. Лесно се вижда като превключвате от стандартна към активна стабилизация.
За мен опцията за активна стабилизация е полезна, защото макар да скъсява ъгловия обхват, то позволява да не се натоварваме с един гимбъл допълнително.
Звук
За къде видео без звук. Sony ZV-1 разполага с нова концепция микрофон, разположен в горната част на камерата. Състои се от 3 капсули – 1 в предната част и две в задната част, като осигуряват добър стерео звук. Насочен е предимно напред за да улавя говора на снимащият се като го изолира от заобикалящият го шум.
Интересен е ветробрана, който е направен така, че да се “щракне” в гнездото за аксесоари и да покрие добре микрофона, а и върши много добра работа.
На въпросното гнездо може да се включи и по-висок клас микрофон на Sony (ECM-XYST1M), с който да подобрите още повече работата си.
Sony ZV-1 има възможност както автоматично да регулира звука, така и ръчно.
Микрофонът е подходящ за бързи импровизирани записи, дори и за основни, но аз винаги предпочитам качеството на микрофон брошка като по точи начин изолирам максимално страничния звуков фон.
В предаването споменах няколко идеи за звук, както и защо ги предпочитам и ако искате може да изгледате и чуете там мнението ми. Линка ще пусна най- долу.
Още един аксесоар
Ще добавя и едно предложение от себе си за случаите, в които наистина се занимавате сериозно с влогстване – клетка за камера.
Писал съм в друга статия какъв е смисълът от такава клетка, затова няма да пълня излишно и без това доста дългата статия. Може да прочетете, а SmallRig вече имат няколко предложения за Sony ZV-1.
Това ли е всичко?
Не е, но прецених, че са важни само акцентите, които отличават Sony ZV-1 от RX100 серията.
Като заключение бих казал, че това е 100% насочена към влогъри и може би пътешественици камера. Компактна, лека (под 300 грама) лека за работа, с добра стабилизация и звук. Освен 4к видео, може да си правите и снимки в RAW формат, които да обработите качествено после.
Да, липсват някои благинки, но има други според нуждите на бъдещите потребители.
Помислете за резервни батерии, или енергийна банка (батериите се зареждат през камерата), защото видеото си е лакомо на енергия. Помислете и за големи карти памет. Аз не снимам в 4К, но тренда гласи: “Снимайте в 4К за да видите света по-детайлен от всякъде”… всеки сам си преценява, Full HD ми е повече от достатъчно.