Прекалено оптимистично е да си помисля, че някой от развойния отдел на Sony е прочел как мрънкам по отношение на това или онова, когато писах за NEX 3 и NEX 7, решил е да ми угоди и е създал NEX 6. Факт е, че са ми угодили и нека кажа какви са подобренията сравнено с топ модела NEX 7 като от време на време ще се опитам да вметна и по една дума за NEX 5r, но не обещавам.
Основното ми мрънкане, мисля бе по отношение на менюто. Не казвам, че е подобрено на 100%, но има явно подобрение и една ценна заемка от огледално рефлексната серия на Sony – програмен диск с най-използваните снимачни функции. Е да и преди имаше такъв контролен диск, но той по-скоро бе софтуерен и бе комбинация от бутон и въртящият се контролер на гърба на камерата. Сега е хардуерен и бързо и лесно се избира или се вижда какъв снимачен режим е избран.
Под програмния диск е разположен контролният селективен диск, с който могат да се променят експозиционни стойности или е натоварен с други селективни функции в зависимост от избраният снимачен режим.
Такъв селектор мисля се появи за пръв път при NEX 7 и бе продължен и при NEX 5r. Селективният диск е стегнат и не може да се размести неволно както ми се случваше това например при 7 цата. Говорейки за 7 цата веднага споменавам и нейният 2 ри помощен селективен диск, който се грижеше за експо корекцията и който също така често неволно разбутвах. Сега тази корекция е дадена като функция на контролния селектор намиращ се на гърба и е защитена от неволно задействане посредством опцията селективният диск да играе ролята и на мини джойстик, тоест натиска се в долния край за активиране на избраната функция и след това с въртене наляво или на дясно се избира търсената стойност.
Едно от нещата, за които ми се струват най-привлекателни е намаляването на броя на пикселите сравнено със 7 цата. Тук веднага се поражда спор относно дали това е добре или не. За един пейзажист 24 мега пикселът са добре, защото може да направи огромна разпечатка с много висока детайлност, но многото мега пиксели на определена единица площ означава физически по-малък размер, което от своя страна води до понижаване на динамиката (това е мое субективно наблюдение) и свето чувствителността.
Матрицата на NEX 6 и NEX 5r е еднаква и тя разполага с 16 мега пиксела, като тук новостта е увеличеният физически размер на пиксела както и ново конструирани микро лещи осигуряващи по-голям поток светлина. Динамиката на крайното изображение е по-добра от предходните модели и също така е подобрен шума при високи стойности на свето чувствителност (ISO).
ISO чувствителността е увеличена до 25 600, за динамиката споменах, че субективно за мен е по-добра от колкото при NEX 7, а ISO то, което е използваемо без проблем е 1600, с леки уговорки – 3200 и с доста уговорки 6400, като благодарение на нови алгоритми е намален цветният шум, тоест шум има, но е монохроматичен и се доближава до филмовия шум.
Всичко това е доказателство, че намаляването на количеството пиксели е довело да подобряване на възможностите на камерата (камерите нали говоря всъщност за NEX 6 и NEX 5r едновременно).
Да си поговорим за дисплеи.
И на двата модела (NEX 6 и NEX 5r) дисплеите са подвижни, което дава доста свобода на снимащият при сложни композиционни условия – нисък или висок ракурс. Като разделителна способност за еднакви 921 000 точки. Всъщност не мога да твърдя, че са на 100% еднаквите дисплеи, защото при NEX 6 нещата със степените на подвижност са както при други модели от серията като подвижност на дисплея, но на NEX 5r (както и при NEX 3f) дисплея може да се позиционира така, че фотографи да си направи автопортрет без затруднение.
Освен това NEX 5r има още една хубава екстра – тъч скрийн. Оценявам опцията най-вече, когато съм в снимачен режим и просто с пръст докосвам по дисплея мястото, на което искам да е фокусът. Камерата фокусира и задейства затвора доста бързо. Иначе да браузвам из менюто през тъч дисплея, май не ми е толкова удобно, но все пак съм свикнал с хардуерните бутони, които за щастие не са премахнати.
Много често нещата са въпрос на свикване. Много ми се щеше и NEX 6 да има дисплей с опция за “тъч фокус”, но уви няма как в една камера да са събрани всички желания.
Някъде споменах фокус?!?!? Не намирам изречението и затова веднага ще похваля NEX 6 с новата си автофокусна хибридна система състояща се от фазов и контрастен фокус. За едната система отговарят 99 точки за другата 25 като идеята им е да се допълват една друга при сложни снимки като например: следене на движещ се обект било то кола и нещо по-бързо като… дете.
Скоростта на фокусиране е подобрена чувствително и все пак има още да се работи по въпроса.
NEX 6 има нещо много хубаво като коз – електронен визьор. Не е новост, но пък трупа жълтици в кошницата на модела. Теоретично е същият както и в NEX 7, но чисто субективно, понеже и двете камери бяха пред мен по едно и също време, на NEX 6 дисплеят е по-ясен и с по-точни цветове за разлика от NEX 7, където визьора ми е малко тъмен и червеникав.
Червенеенето може и да идва от различния бял баланс на двете камери, защото забелязах подобна разлика и при паралелно снимане с NEX 6 и NEX 7. 7 цата определено даваше по-червеникави изображения при пуснат автоматичен баланс на бялото.
Друг коз е новият стар стандарт на гнездото за светкавица. На NEX 6 е поставен стандартно гнездо с централен синхрон контакт, на което може да се постави широк набор от компютърни или ръчни светкавици, както и всевъзможни синхронизатори за студийно осветление, без да се налага нуждата от адаптер.
Гнездото изпълнява двойна роля – за светкавица и за гнездо за аксесоари. Има скрити допълнителни контакти, които позволяват да се включи система TTL светкавица и също така външен микрофон (специално разработен) както и бъдещи други джаджи.
Докато си почивате от четенето да споделя мнение за дизайна. Запазена е основната линия, но пък NEX 6 се е сдобил с “оптичен тунинг”. Заоблени са острите ръбове на корпуса, които се виждат при NEX 7, сменено е покритието от гладко матово с грапаво матово, което мен ме кефи адски много.
Захвата на грипа сякаш е по-удобен и това не е само мое мнение, но и на няколко познати, на които дадох да подържат и двете камери (NEX 6 и NEX 7). Излишно е да напомням, че корпусът е от магнезиева сплав, за която както лично се убедих издържа на търкал (за любопитните незапознати с историята да следват линка).
Нещо важно – бутон за видео. Всеки път като хванех NEX 7 в ръка и пусках видеото. Просто старт бутонът бе разположен на “най-удобното място” в последната версия фърмуеър се появи опция, която забранява работата на този бутон, но пък в NEX 6 хардуерно бутонът бе преместен на друго доста по-удобно място, благодарение на което снимането на видео е изцяло при пожелание на снимащия.
При NEX 5r дизайна с предходния модел NEX 5n освен въртящият се контролер, който се е появил в помощ на фотографа. И тук няма вградена светкавица и трябва да си я носите отделно и закачате на определено гнездо, на което не може да закачите… ами синхронизатор за студийни светкавици например. Може би NEX 5r е малко “позаслабнал” сравнено с предшественика си, а и се е сдобил с един допълнителен функционален бутон, който може да програмирате по свой вкус (трябва ли да кажа, че NEX 6 и NEX 7 имат същия??!?!?! Имат).
Wi Fi вградената връзка позволява на NEX 6 и NEX 5r да прехвърлят без кабелно снимки на компютър или смартфон. Подразбира се, компютъра и смартфона също трябва да имат вграден Wi Fi. Връзката става изключително лесно.
Преди да съм забравил, че спомена и нуждата от допълнителна програма, когато искате да прехвърлите снимките си на смартфон – Play Memories Mobile. Освен да приема снимки от камерата тази програма има и още една приятна опция – дистанционно управление.
Един бърз пример за удобството на такова дистанционно: набелязвате в парка място с много гълъби, поставяте камерата със закачен 10-18/4 обектив на бейби статив, разпръсвате трохи наоколо и кротко се оттегляте на 3-4 метра. Гълъбите налитат да кълват трохички, а вие посредством Wi Fi връзката виждате това, което “вижда” камерата директно на дисплея на смартфона си (или таблет) и… просто натискате спусъка в подходящият момент.
Звукът от затвора едва ли ще изплаши гълъбите а и да ги стресне и тръгнат да излитат… просто снимайте отново, гарантирано ще станат ефектни кадри.
Една малка подробност, в момента България не е сред страните, които могат да се възползват от екстрата за дистанционно управление на камерата. Как е постигнато това ограничение не мога да гадая, но имам уверението, че през 2013 година тази полезна екстра ще е налична.
Освен за трансфер на снимки, Wi Fi се използва и за сваляне на приложения от специален “апп стор”, с който да се увеличат забавните моменти по време на снимане. И тук както и при дистанционното управление трябва да се изчака до някой ден през 2013 година, за да се използват напълно допълнителните опции.
По отношение видеото NEX 6 и NEX 5r предлагат Full HD 50p. Вече говорихме за максималните кадри за секунда (за Европа са 50р за щатите 60р) освен тях възможностите са за: 25р Full HD при използване AVCHD. В допълнение една хм… резолюция, която май Sony си я ползват – 1440 х 1080 с 30 или 25 кадъра секунда и класическите 640 х 480 с 30 кадъра за секунда и формат MP4 и всичко това със стерео звук.
Лошото е, че не е предвиден стандартен вход за микрофон, но при NEX 6 това е решено ако се използва гнездото за светкавицата със нужният аксесоар. С обработваща видео програма може да се използва опцията за 50 кадъра за секунда не само за вадене на снимки в бърза серия, но и да се направи клип със забавено движение. Заснема се на 50, а след това се пуска на 25 кадъра за секунда и се получава с 50 % забавяне на движението, без да се загуби от качеството както би се получило, ако вместо прогресив (50р) камерата имаше през редово (50i).
Ниско прелитайки се сещам за нещо свързано с батерии и зареждане. При NEX 6 има приятната опция да се зарежда камерата през USB порта. Веднага ще вметна, че не се отказвам от външната зареждачка, защото това би ми позволило да зареждам 2 батерии едновременно.
При едно сериозно снимане от над 300 снимки дневно си е задължително 2 ра батерия. Интересно ми е и къде са разположили диодният индикатор за това, че се записва снимка на картата… отдолу на камерата. Хитро а? Видимост нулева, освен ако не обърна камерата на опаки. Нямам обяснение и сигурно няма и да получа, но това си е бял кахър.
Общо взето мисля това са основните разлики между новия NEX 6 и NEX 7 като между временно успях да споделя и две думи за NEX 5r.
В заключение ще кажа защо бих избрал NEX 6, ако все пак не е станало ясно. Обичам тревъл фотографията. При нея е хубавото, че може би обхваща всичко във фотографията без ограничение.
Например: портрет на германска девойка – вярно портрет, но пък в Германия значи тревъл. Карнавал в Рио – репортаж, но в Рио значи тревъл… и така нататък. Това поднесено в малко шеговит тон просто показва, че NEX 6 би ми дал оптимално необходимите неща за тревъл фотография: подвижен дисплей, визьор, сравнително бърз фокус, добро ISO, универсално гнездо за светкавица, бърз достъп до основни снимачни режими и дори зареждане през USB порт. В комбинация с новия свръх широко ъгълен 10 – 18/4 + 2-3 Zeiss, а светът би се побрал в една доста малка чанта.