20 септември 2018 година, Sony разшири своята гама от флагмански обективи G Master и анонсира дългоочаквания твърд обектив 24mm F1.4, покриващ пълно размерни сензори (35 mm стандарт). Проектиран майсторски, за да предложи най-доброто изпълнение при работа с диафрагмата в този клас, новият FE 24mm F1.4 GM (модел SEL24F14GM) използва последните оптични технологии от Sony, за да задоволи и най-взискателните фотографи.
Обективът е с компактен и лек дизайн, с диаметър на филтъра φ67mm и размери само 75.4mm x 92.4mm, а теглото е близо 445 g.
В съответствие с най-строгите стандарти на G Master класа, FE 24mm F1.4 GM съчетава висока резолюция и красиво боке, които са запазена марка на G Master серията.
Невероятното качество на изображението и компактният обектив могат да бъдат перфектно допълнение и към безогледалните камери на Sony с APS-C сензор, например α6500 и α6300, като общият брой на Sony α обективи с E-байонет става 48[i]. Sony ще продължи да развива серията обективи, за да отговори на очакванията на фотографи, видеографи и мултимедийни творци, работещи в различни направления, с гама от различни предложения, за да увеличи мощността на иновативната α™ серия фотоапарати.
Постигайки постоянна висока резолюция в целия кадър, дори при F1.4, FE 24mm F1.4 GM може да се похвали с нов оптичен дизайн, обхващащ 10 групи с 13 елемента, като разполага с два XA (изключително асферични) елемента и три ED (изключитлено ниско-дисперсионни) елемента. Включването на два XA елемента потиска ефективно стреловидния отблясък[ii], така че източниците с насочена светлина да се възпроизвеждат точно, което превръща FE 24mm F1.4 GM в желана придобивка за фотографите на звездни пейзажи. Уникалното Nano AR покритие от Sony намалява отблясъка и сенките, за постигане на впечатляваща чистота, дори при заснемане на пейзажи, когато често позицията на слънцето е проблематична с използването на обикновени обективи.
Този водещ за индустрията продукт има изключително леко и компактно тяло, тежащо само 445g. За пейзажните фотографи, които обикновено трябва да изминават дълги разстояния, за да открият перфектното място за заснемане, редукцията на теглото е добре дошла и освен това е предимство при съчетаването на FE 24mm F1.4 GM с някое от отличените с награда тела на Sony α7 / α9. Този лек пакет е постигнат отчасти чрез развиването на новия мощен DDSSM (Direct Drive SSM), който предоставя около три пъти по-силен натиск от предходния DDSSM, давайки възможност за бърз отговор, висока точност при позициониране и тиха работа, както при заснемане на статични кадри, така и при видео.
В допълнение към възможностите за заснемане на природни и звездни пейзажи, FE 24mm F1.4 GM се представя отлично и при заснемане от близко разстояние от 0.24 metres (0.79ft.), предлагайки меко и естествено боке. Като представител на флагманската G Master серия обективи на Sony, новият обектив предлага невероятно качество на изображението и бокето. Тъй като качеството на бокето се влияе директно от сферичната аберация, а също и от осовата и латерална хроматична аберация, е възможно това да предизвика размиване на цвета, но всички тези фактори са прецизно контролирани по време на етапите на дизайн и производство, като всеки обектив е тестван и настройван индивидуално, за максимално качество на изображението и бокето.
Освен това, FE 24mm F1.4 GM включва серия от професионални функции, спомагащи за лесната работа, както при статично, така и при видео заснемане. Пръстенът на блендата позволява директен и интуитивен контрол, докато кликващият ключ на блендата дава възможност за контролиране на клик стъпките, ако това се налага. Фокусният пръстен включва MF с линеен отговор за отличен контрол на ръчния фокус, предоставяйки на потребителя незабавен контрол за бързо и точно ръчно фокусиране. Бутонът за задържане на фокуса може да се настройва, а режимът за превключване на фокуса дава възможност за бързо избиране на ръчен или автоматичен режим на фокуса, в зависимост от променящите се условия на заснемане.
[i] Включително конвертори, с изключение на спрените модели
[ii] Феномен, който се проявява като неестествено разпръскване на светлината от насочени светлинни източници, наподобяващо разперени криле на птица и по-силно изразено в периферията на изображението. Най-често се среща при обективи с широк отвор на блендата.