Макар фото или видео камерата да са основните създатели на изображение, то различни аксесоари могат да повлияят за подобряване (а понякога и за влошаване при не добро използване) на изображението.
Напоследък във Photo Cafe снимаме доста видео и това ни накара да погледнем по-обстойно към аксесоарите, предлагани от SmallRig.
Гледайки колегите около мен, забелязвам, че предимно видеографите се възползват от продуктите предлагани от SmallRig и признавам те наистина имат по-голяма нужда.
SmallRig произвеждат метални клетки (както самите те ги наричат) или шини, в които влиза даден модел камера, или се закрепват за даден модел камера.
Тези клетки, или шини освен че заздравяват камерата, но и предлагат благодарение на многобройните дупки с резба 1/4, или 3/8 инч резба да закачите допълнително други аксесоари.
Произведени са от лека, но здрава алуминиева сплав и са анодизирани в черен цвят като поне от моя опит показва добра издръжливост на протриване.
SmallRig са се специализирали, както в универсални аксесоари за закрепване, така и в строго специфични за конкретни модели фото, видео, екшън камери, или дори и смартфони.
Мисля, че са сред най-бюджетните производители предоставящи високо качество на прилична цена. Признавам понякога ми идва скъпо някоя клетка, но пък когато е строго специализирана за конкретен модел, то няма как да се разчита на масово производство…
Защо ви е нужна клетка за камерата?
При съвременното ниско бюджетно видео заснемане често се използват фотокамери имащи опцията да снимат видео. За изкарването на по-качествено видео се прибягва до запис през HDMI на външни рекордери като например от марките Atomos, или Blackmagicdesign.
Има възможност да се възползвате от гнездото за светкавица и там с малка ябълковидна глава да закачите рекордера, но това е валидно само за малки да речем 5 инчови рекордери. По-големите 7 инчови особено с две големи батерии тежат повече и закрепването им на гнездото не е добра идея.
Тук идва мястото на клетката за камера
Дали ще изберете универсална, която е създадена да пасва на разнообразни фото или малки видео камери, или създадена специално за камерата на която ще се монтира… този избор оставям на вас.
Моят опит ми показва, че персонализираните клетки първо запазват профила на камерата, по-малки са (съответно по-леки) и са сметнати за поставяне на клампи на точни места.
Клампи?
Да, точно така клампите са бих казал жизнено важни при използването на външен рекордер. Благодарение на клампи кабелът, който свързва камерата с рекордера ще бъде добре фиксиран към гнездата, които свързва.
Така хем ще имате надеждна връзка, хем шанса да се разбие гнездото (най-вече на камерата, където е по малко и крехко) ще се минимизира. Това е валидно както за статично снимане, така и за динамично, когато с камерата се снима от ръка или на някакъв стабилизатор.
При универсалните клетки (в каквато държа моята видеокамера Canon XC10) няма опция за закачането на клампа за HDMI кабела.
Защо тогава използвам клетка за камерата, щом не закачам външен рекордер?
Не само клампи
Едно от нещата с които се занимавам във Photo Cafe е да правя Livestream от място на събитие. За целта ползвам специален уред в който посредством HDMI връзка вкарвам сигнал от камерата и го излъчвам, дали във Facebook, или YouTube.
За по-добър звук използвам рекордер с микрофон, в който рекорден често има включени и две брошки. Освен това често снимам на места при които не мога да се възползвам от постоянно напрежение и се нуждая от допълнителни батерии.
Накратко благодарение на клетката имам възможност да събера на едно място устройството за Livestream, аудио рекордер, както и две допълнителни батерии за камерата, и стрийм устройството, и всичко това да го закача на статив.
Без SmallRig клетката, всичко щеше да виси от камерата.
Разбира се при персонализираните клетки освен рекордер могат да се закачат и всички току що споменати аксесоари, но не винаги има произведена персонализирана клетка, а и… универсалните са по-евтини.
Споменавайки външни рекордери, то SmallRig е предвидил клетки и за тях. Има варианти да за цели или частични – такива, каквито само придържат клампата фиксираща кабела в гнездото му.
Целите клетки дават допълнителна здравина и защита, но добавят тегло, а когато снимате с гимбъл, всеки грам е от значение.
Допълнителна опора
В случаите в които искате да снимате от ръка без гимбъл, може да закрепите към клетката дръжка за носене било то горна (предпочитана) долна, или пък една, или две странични. Дръжките са изработени от същата алуминиева сплав с множество големи и малки дупки с резби, а на мястото за хващане често има добре полирана дървена подложка.
Съществува и опция за цялостно изграждане на стабилна основа за носене на камерата на рамо, с възможност за предни дръжки, шини за закачане на управление на фокуса и вариото. Стандартизирани са и могат да приемат аксесоари от други фирми произвеждащи сенници, държачи за филтри и други.
Само за клампи и рекордери?
Персонализираните клетки освен, че следват силуета на камерата, но често дават опцията за подобряване на ергономията с вграден допълнителен грип, или с добавянето на такъв. Ето Sigma fp искрено се нуждае от такъв тип клетка, заради супер минималистичният си дизайн. При SmallRig добавеният грип, често е дърво и е доста приятен на пипане.
Добавянето на грип може да подобри удобството на левичарите искащи да държат със своята силна лява ръка камерата и да оперират с дясната. Е да няма как да се премести спусъка, но все пак е добър вариант.
SmallRig предлагат към персонализираните клетки набор от допълнения с които да подпомогнете своята работа. За клампите вече споменах, но освен тях може да се възползвате от например от стабилизиращ и подсилващ пръстен който да задържи адаптера благодарение на който може да използвате обективи за огледална камера на безогледална.
Това е допълнителна осигуровка при използването на тежки обективи, като например 600/4.
Всъщност това са примери в помощ на фотографите.
L Bracket
100% фотографски са така наречените L Bracket плочките, предлагани от SmallRig. Те са съвместими с Arca Swiss стандарта и могат да се куплират с всяка една фото глава от тази система.
Интересното при тях е, че освен като заздравител и помощник за някои аксесоари, то този L Bracket позволява на камерата да седи в центъра на статива, както при хоризонтално, така и при вертикално снимане. Просто трябва да препозиционирате камерата, а не да накланяте главата.
По този начин могат и да се правят не толкова прецизни панорами използвайки вертикалната част на кадъра.
Не е задължително да използвате L Bracket-a само при снимки от статив. Той е конструиран така, че да повиши ергономията, особено за хора като мен с големи ръце предпочитащи да снимат със сравнително по-компактните безогледалки.
Изработен е от алуминиева сплав, а в някои случаи има вграден допълнителен грип (често метален) особено нужен за компактните фотокамери.
Изместващи гнезда
Някои влогъри снимат с фотокамери с подвижен дисплей, който се обръща нагоре. Ок, но какво правим, когато искаме да закачим допълнителен микрофон, или приемник за безкабелна брошка. Да имаме гнездо за светкавица, но това означава да закрием половината екран, а това май не е добра опция.
SmallRig имат предложение за някои по известни модели, които пренасят гнездото в страни от камерата, или дори добавят две гнезда за евентуално закачване на допълнителна батерия, или осветление.
Такъв вид изместваща скоба е много лека и здрава сравнено с цялостна клетка и може да е полезна на търсещите всеки грам.
Мобилография
Не малко ентусиасти снимат видео с мобилни телефони (смартфони), SmallRig е предвидил клетки за някои от известните модели на iPhone, Samsung, или Huawei. Поставен смартфона в такава клетка, може да закачите допълнителни аксесоари, като микрофон, батерия, лампа и дори обектив, а цялата система да закачите на статив и да снимате кино.
За някои модели, клетките пък изглеждат яко хипстърски и може да яхнете вълната.
Още
SmallRig предлагат множество допълнителни аксесоари, като мини глави, клампи, супер клампи, подвижни рамена и всякакви скобички, които да ви помогнат било за допълнително укрепване, или за закачане на още и още джаджи по вашата камера.
Няма как да се спра на всички, а за по-подробна информация, може да се обърнете към партньорите ни от Dynaphos.