Докато повечето хора се радват на заслужен отдих край море или планинско поточе, то аз се радвам на две безогледални фото камери Samsung. В столичният град си бе хладно (32 градуса) и затова си спретнах една разходка по Филибето (където топлинният удар е гарантиран – 37 градуса). Екипиран като германски турист: голяма шапка, манерка с вода и… не, не сандали с чорапи… та… до къде бях стигнал? А, да две фото камери Samsung – съответно Samsung NX3000 и Samsung NX30. Днес мисля да споделя няколко думи за Samsung NX3000, а другата седмица обещавам ще направя същото и за Samsung NX30.
Samsung NX3000 е в мен от известно време. Не е първата камера Samsung, с която имам досег и поради тази причина не се наложи да го разучавам основно. Беше показан за пръв път през май 2014 година. Не съм сигурен дали е пряк наследник на Samsung NX2000, или отделна линия, но принципно заема началният клас безогледални камери на Samsung.
Малко скучни технически характеристики преди да мина към приятната част, а имено да поснимам с камерата.
Класическа CMOS матрица APS-C размер (иначе казано наложилият се вече израз 1.5х кроп) и ефективни 20,3 милиона пиксела. Казвам класическа, защото Samsung от доста време поставят матрица с такива характеристики в своите безогледални фото камери. Единствената разлика между отделните матрици са подобрените възможности, сравнено с предишното поколение. Разчита се на оптична стабилизация, тоест на стабилизирани обективи, което означава, че матрицата не е стабилизирана.
Байонет за монтиране на обективи тип NX и внушителен набор от възможни обективи създадени от корейската фирма.
Samsung NX3000 не разполага с вградена светкавица. Има гнездо за външна светкавица, на което може да закачите мини светкавичката, която идва в комплекта или пък някоя доста по-голяма и мощна или пък радиопредавател за студийно осветление.
За запис на снимките използва microSD карти памет. Които лесно може да поставите в своя телефон и да споделите записаните снимки в нет пространството, макар да има и по-лесен начин, но за него по-нататък
За останалите възможности може би е по-добре да говоря докато разглеждам и пробвам камерата.
Първото, което хваща око е така модерният в момента ретро дизайн. Тук обаче нямаме ретро носталгичен, а е заложено на ретро минималистичен дизайн. Погледът ми се радва плъзгайки се върху линиите очертаващи камерата. Не ми харесва единствено комплектуването му с обектива. Веднага уточнявам: обектива си е ОК. Той е моторизиран варио обектив Samsung 16-50/3.5-5.6, тоест за “китак” е перфектен, но дизайна на обектива е съобразен с досегашните дизайни и пасва добре на по-модернистичните камери докато при Samsung NX3000 някак замъглява общия чар на ретро визията. Отбелязвам наличието на iFn бутон на обектива, който добавя бързи оперативни функции към управлението на камерата, без да се налага много ровене по менюто. Другата екстра на обектива е моторното пуравление на вариото което при видео заснемане помага за плавно „зумиране“.
Самата камера е удобна за хващане, а шагрена, който покрива тялото, освен че е красив, но и предпазва от хлъзгане на пръстите. Все пак не се предоверявайте, а носете камерата си закачена около врата или с намотан около китката ремък. Повече сигурност никога не е излишна. В добавка: може да изберате из между 3 цвята – цяла камера, класическа черно сребърна и запазената линия на Samsung кафяво + сребро.
Прескачам към дисплея. Тук не може Samsung NX3000 не може да се похвали с най-добрият възможен дисплей. При модела NX2000 резолюцията бе малко над 1 милион пиксела докато при Samsung NX3000 тя е около 460 000 пиксела. Това е неудобство, ако искаме да разгледаме по-подробно снимката на голямо увеличение или пък решим да направим някаква редакция още в самата камера. Предимството на по-скромният като възможности дисплей е по-ниската крайна цена, която се постига.
Друго голямо предимство е това, което ми даде заглавието на днешната статия – подвижност на дисплея. Подвижност нагоре до 180 градуса.
SELFIE – така модерното в момента селфи. Наскоро дори посетих голяма изложба от десетки автори, в която разгледах какви ли не интересни идеи за автопортрети (така казваме по нашенски на селфито). Samsung NX3000 се превръща в селфи камера само с едно обръщане на дисплея. Завъртете камерата с обектива към вас. В момента в който вдигнете дисплея максимално нагоре, камерата се включва сама (ако случайно не е включена) и миг по-късно ще видите физиономията си на дисплея. Е да, трябва да сте се самокадрирали добре. Сега идва трудното. Казвам го в шеговит тон, защото когато на потребителя му се предоставят възможности да избира как да се случат нещата, то винаги се стига до сериозни душевни терзания. Как можем да се само снимаме? Докато усилено се самозяпате може би ще ви направи впечатление как камерата ви предлага няколко варианта за задействане: с примигване – мигвате с очи и камерата го приема за знак и ЩРАК Марийка… или Пенка или който е пред обектива. Мигвайте бързо за да не излезете със затворени очи.
Вариант номер две – усмивка. Когато самоснимащият се ухили здраво камерата задейства спусъка и секунда по-късно вашата щастливо усмихната физиономия е складирана в картата памет.
Вариант 3 – натискане на спусъка. След натискане на дисплея се отброяват 3 секунди и камерата снима. Предполагам това е необходимото време да решите каква физиономия точно да направите.
Експериментирах и с 3 те начина на селфиране и поне за мен натискането на спусъка е най-точен, предвидим и удачен. В режим мигане не винаги сработваше самоснимането, в режим усмивка (то вярно съм страшен)… трудно уцелвах колко точно да се усмихна. В заключение – самоснимайте се със спусъка. Взех трудното решение да не пускам селфи в галерията, за да дам шанс за спокоен сън на читателите.
Samsung NX3000 няма вграден визьор. Трябва да кадрирате само по дисплея. Смятах, че на слънце ще имам проблем с кадрирането и разглеждането, но нямах особени затруднения. Дисплея е доста ярък и успява да се пребори с обедното слънце. Информацията която може да видите на дисплея е доста богата и може да се настройва с няколко режима на изглед. Особено ценно за мен е вграденият виртуален хоризонт, по който може да равните камерата преди снимането и няма да ви се наложи после да коригирате снимката в софтуера.
По-горе споменах, че подвижността на дисплея е само в една посока – нагоре до 180 градуса. Понякога това предизвиква неудобство ако искате да снимате от висока гледна точка (камера на главата). Решението е лесно просто обърнете камерата надолу с главата и проблема е решен.
От към бутони и скролери Samsung NX3000 е малко скромна, но това разбира се е валидно за всеки базов модел независимо от марката. Едно от основните неща които Samsung се стреми е свързаността била тя по жичен или безжичен път. Заглеждайки се по-внимателно даже на безжичният способ има отделено повече внимание. Доказателство: нарочен бутон за Wi Fi както и място на програмния селектор (пак за Wi Fi но по-разширено като функции).
Честно казано вече не мога да си представя да имам фотокамера без Wi Fi възможности. Хайде NFC свързаността ще я прежаля… защо ще я прежаля? Собственик съм на iPhone, а за сега американската компания не предлага на своите клиенти NFC възможност за свързване. Това ме кара да се чувствам леко кисел – NFC предлага мигновена връзка между две смарт устройства, без писане на пароли и ровичкане в N количества менюта. В това се уверих сам използвайки “галаксито” на баща ми.
Да се върна към Wi Fi. Освен за споделяне на снимки към смарт устройство било за публикуване в мрежата или за архив (освен на картата), е много полезно за дистанционно управление на камерата. Samsung са направили чудесно приложение за мобилни телефони благодарение на което може да командвате дистанционно своята камера. Командването не се ограничава само до натискане на спусъка. През телефона си може да промените снимачната програма и съответно да променяте диафрагма, скорост, бял баланс, тип измерване, фокус или ISO чувствителност и може би още неща, които не съм загледал подробно. Samsung NX3000 няма възможност за тъчскрийн фокусиране, но през смартфона си вече имате тази опция. Аз се възползвам от този тип дистанционно управление, когато снимам на статив, например: нощните снимки са правени с много малко стативче и клечането хич не ми бе удобно. Удобно е и когато правите селфи на цялото семейство или пък сте скрили камерата до някое гнездо, а вие дискретно наблюдавате и дебнете момента. Още едно приложение – домашна “секюрити” камера или бебекамера както ви е по-удобно. Трябва да свалите Samsung Home Monitor+ на своя смарт фон или таблет, да закачите камерата и кадрирате това, което искате да наблюдавате и след това да се оттеглите в някоя друга стая. Единственото неудобство е, че сте ограничени от живота на батерията.
Samsung NX3000 както казах е доста компактна камера и това не предразполага голяма батерия. Обаче това заближдава само на първи поглед. Инженерите хитро са се сетили да и увеличат размера като я направят тънка и широка. По мои наблюдения стига за ден снимки за спомен. При по-активно използване на Wi Fi свързаност, снимане на видео или дори дълго разглеждане, е необходимо да помислите за 2 ра батерия или алтернативно решение. Какво е моето алтернативно решение? Външна батерия. Имам външна батерия (около 7800mAh) с която зареждам смартфона си и таблета в случаите, когато през деня се увлека в “разцъкване”. Samsung NX3000 се зарежда през USB изхода и съответно докато съм заседнал в някое капанче мога спокойна да го включа към външната батерия. Сигурно съм бил интересна картинка в бистрото, където бях заседнал един ден и на масата имаше две фото камери и един смартфон, към които правех енергопреливане от външна батерия. Няма да изпадам в подробности как бе възможно това, но идеята за преносима външна (подчертавам хубава) батерия, може да залегне в списъка с покупките на по-интензивно снимащите.
Менюто на Samsung NX3000 не е много богато на екстри. Бързо се свиква с него. Дава възможност определени бутони по камерата да се персонализират по вкуса на снимащият и това намалява доста ровенето в търсенето на определена опция.
След малко лирически отклонения да поговорим и за снимане.
Започвам с автофокусната система. Samsung NX3000 предлага избор между: единичен фокус, следящ или ръчен. При единичният и следящият фокус може да избирате из между няколко възможности:
Избираема АФ зона – с натискане на бутон “ОК” и мултискролера може да позиционирате АФ зоната в почти 95% от кадъра. Може да промените размера на АФ зоната до 4 варианта в зависимост от това какво снимате. Аз най-често използва най-малкият и предшестващият го размер.
Мулти АФ зони – това са 35 зони покриващи около 80% от кадъра и тогава фото камерата избира къде да е фокуса според заложени в нея алгоритми. Добре е, ако снимате в такъв режим да имате активирано търсене на лица, за да бъдат предпочетени те като сюжетно важни за кадъра. Рядко снимам на този режим, може би в случаи, когато бърза много и снимам групови снимки (споменах за приоритета за лица).
Следяща АФ зона – удобна е най-вече когато снимате на следящ фокус, но и при единичен фокус може да свърши работа. Как работи? Преместете АФ зоната върху обекта, който искате да следите, натиснете “ОК” и от там нататък камерата ще има грижа за следенето.
Samsung NX3000 има доста бърз фокус и комбинацията от следящ + следяща АФ зона помага доста при снимане на ниско-беснеещи фърфълаци на детска площадка.
При снимане на единичен фокус за предпочитане е единично избираемата АФ зона, като трябва да отбележа, че на тъмно камерата позабавя скоростта на фокусиране и изпитва известни колебания на моменти. Аз снимам предимно тревъл фотография и когато пробвах Samsung NX3000 при разходките в София и Пловдив нямах бракувана снимка за лош фокус.
Снимачни режими – класическият PSAM, за който сме говорили десетки пъти. Освен тези режими на програмният диск има изведен AUTO (за къде без него) режим, снимачни шаблони (16 на брой) и опция за панорама.
Няколко думи за панорамата. И тя както Wi Fi свързаността все по често навлиза в употреба от фотографите. Веднага включвам уговорката, че изходният резултат е по-скоро снимка за спомен. Качеството не е толкова брилянтно, както ако съберем серия снимки и с помощта на софтуер навържем една за друга. Снима се изключително лесно: позиционирате вертикална или хоризонтална панорама искате, натискате и ЗАДЪРЖАТЕ спусъка и започвате да движите в избраната от вас посока. Нарочно казвам задържате с големи букви, защото при мен навика е да натисна само веднъж и да пусна спусъка. Движете камерата равномерно и наблюдавайте дисплея, той ви показва в реално време какво се случва и дали не бягате от идеалния хоризонт. По принцип може да направите до 180 градусова панорама, но ако прецените може да пуснете спусъка по-рано и да направите по-къса.
Относно снимачните шаблони, признавам не ги използвам макар да препоръчвам на абсолютно начинаещите да се възползват от тях.
За по-сериозно снимащите съветът ми винаги е: снимайте на стандартен снимачен режим в RAW и после обработете снимките си с професионален софтуер. Ценната придобивка която идва със Samsung NX3000 е лицензен софтуер Adobe Lightroom 5. За този софтуер мога да говоря само добри неща и е моят основен работен инструмент.
Samsung NX3000 разполага и с двата формата на запис. За мен истината е в RAW, който мога да го обработя спокойно в LR5, а възможностите за обработка са големи. За потребителите необичащи да обработват има и JPEG формат с три степени на компресия. Ако решите да заложите на JPEG, то дайте възможност на камерата да ви помогне. В менюто има настройки за корекция на аберации, дисторзия, корекция на шума при високо ISO и още няколко други. Снимките ви в повечето случаи няма да се нуждаят от корекции и ще са готови за директно споделяне.
Продължавам с технически характеристики – максимална скорост на снимане 1/4000 sec. а максималната скорост за снимки в серия е 5 кадъра за секунда. При снимки в RAW буфера се запълва след 5 тия кадър и започва да снима с 1 кадър в секунда, при JPEG буфера поема около 10 кадъра преди да почне да снима по 1 кадър в секунда. Ще уточня, че за теста съм използвал висок бърз клас microSD карта памет. При по-бавни карти, резултатите може да се различават.
Как се държи на тъмно
Тъй като Samsung NX3000 е камера с APS-C матрица, тоест голяма, си позволих да снимам на AUTO ISO, като зададох стойности от 100 до 1600. По технически спецификации минималното ISO е 100, а максималното ISO, на което може да се снима е 25 600. Снимайки из София, преди да извадя статива общо взето се движех в границите до 1600 ISO и почти нямам забележки по снимките. Забелязвам лека загуба на фин детайл. Шум има… да, но пък ме радва липсата на цветен шум дори и на стойности като 3200 и 6400 ISO.
За снимащите в RAW ще трябва да си коригират шума (ако въобще ги притеснява) в Adobe Lightroom или Adobe Photoshop. За мен до 3200 ISO въобще няма никаква нужда от корекция. При по-високи стойности го оставям на личната преценка на ползвателя.
За снимащите в JPEG, има 4 варианта: без корекция, ниска, нормална, висока. Задават се от менюто предварително. Снимайте експериментално нещо еднакво на различно шумоподтискане, за да прецените за себе си оптималното чистене на шума. За мен най-добре е на ниска корекция, хем видимо шума намалява, хем се запазва детайла до колкото е възможно.
Измерването – мултисегментното се правя много добре. При обработка почти не се налага да се коригира експозицията. Добрата работа на мултисегментното измерване остави без приложение спот или централното морене, но и все пак нямах много време за снимки (2-3 месеца) за да ми се наложи да използвам по-специфично мерене.
Относно белия баланс. Снимам винаги на автоматичен освен с редките случаи, когато съм в студио или прекалено специфична среда. Тъй като снимам на RAW нямам проблем с цветовата корекция. Нещото което забелязвам е малко по-топлият бял баланс който има камерата. По принцип това е някаква тенденция не само при Samsung, а и при други марки и тази тенденция доста се харесва на фотографите. Не съм много фен на по-топлите снимки затова се налага да правя малка корекция на белия баланс от порядъка на 100-200 градуса Келвин.
Samsung NX3000 е стилна безогледална камера с ретро излъчване. Лесна е като настройки и управление. Възможностите и за “селфиране” биха я направили добър избор за тийнейджъри или влюбени двойки, желаещи да имат спомен от всяко място, на което са били заедно и веднага след това да го споделят с нета. Идва в комплект със стабилизиран обектив 16-50/3.5-5.6, който е компактен и осигурява доста широк ъгъл на снимане (след приравняване към 35 mm стандарт все едно имаме обектив 24-75 mm). липсата на сенник към обектива не ми допада. Свикнал съм да имам сенник не само за защита от слънце, но и срещу неволно пипане на челната леща, а признавам случи ми се на няколко пъти (неволно). Добра идея е инвестицията в добър UV филтър който да пази предният оптичен елемент. Инвестицията във филтър няма да е голяма защото размерът му е едва 43 mm.
Освен като фото камера, може да я използвате и като видео камера с която да запечатате добри моменти. Максималната резолюция на която може да снимате е Full HD – 1920 х 1080 с 30 кадъра за секунда. Може да снимате и на HD или VGA резолюция, но струва ми се няма смисъл, при положение че все повече домашни телевизори са Full HD. За звука се грижи вграден стерео микрофон, а автофокусната система следи добре движещи се обекти като не се забелязва “помпане” на фокуса. Ако обекта който снимате се случва фокуса да не успее да го задържи. Вместо да се опитате да гоните обекта излязъл от фокус, по-добре спрете прекадрийате бързо, фокусирайте и почнете да снимате наново. За доброто видео помага и моторизираният „китак“ с който идва камерата. Може да зумирате бързо – през гривната за зумиране или по-бавно и плавно през +/- бутона разположен на обектива. леко неудобство е, че колкото и да е тих мотора за фокуса или на варито, той все пак влиза през вграденя микрофон и ако снимате в много тиха среда може да се чуе. Успокоението е, че се снима предимно в шумна среда където тези дребни неща не се отчитат. Още нещо. За да няма проблем със записа на видео е задължително да използвате бърза карта – клас 10.
Samsung NX3000 е добра начална стъпка и за ентусиаст фотографи, на които следващата стъпка ще е Samsung NX30, но за тази камера ще си кажем 2-3 думи след няколко дни, а до тогава да се спасим от жегите с фрапе или море.