Все повече се доближавам до голям шлем. В случая вземам израза на заем от тениса, който спортувах като малък и го прилагам като смисъл, че Samsung са поредната марка с без огледална система, която ще имам удоволствието да изпробвам. Остават ми още две или три марки и удрям шлема, ако между временно не се появи някоя стара класическа марка и ни изненада. Например… мисля… мисля… мисля, а да, например… Mamiya. Уточнявам, говоря за цифрова камера. До тук с разсейването и се съсредоточавам върху камерата която е в ръцете ми – Samsung NX-300
Samsung NX-300 е камера чието сърце, тоест матрица е голяма – APS-C формат. Покарай името се мъдри и още една думичка – Smart, което веднага ме навежда на мисълта за взаимно свързаност с един куп електроника като телевизори, мобилни телефони, компютри и какво ли още не. Ще изпробвам с интерес връзките с други Smart устройства.
Първи поглед
Дизайна на камерата напомня друга известна марка на пазара на без огледалните камери, като същевременно е различен и има своя идентичност. Като се замисля повечето големи DSLR камери от различните марки също имат сходна визия, затова и не ми прави впечатление когато има сходни черти и при без огледалните системи.
Връщайки се на дизайна на Samsung NX-300 първото, което правя е да я хвана в ръка и да установя колко удобно ляга в ръка. Корпусът е солиден магнезиев, като само долният капак е пластмасов. Предлага се в 3 разцветки. На мен се падна най-стилната – кафява с перфектна имитация на скъпа кожа и цялостната визия издаваше много лукс. За традиционалистите има черна+ сребро и бяла+сребро версия.
Забелязвам липсата на вградена светкавица, но пък се вижда гнездо за външна такава. Разравям внимателно кутията на камерата и намирам малка външна светкавичка в пластмасова кутийка, която естествено заема своето място и ето вече имам импровизирана вградена светкавица. На гнездото за светкавица освен светкавица могат да се закачат и други аксесоари като например външен микрофон.
Samsung NX-300 няма вграден електронен визьор, а и не виждам опция да може да се закачи такъв. Свикнал съм да ползвам визьор и определено ще ми липсва. Добрата страна на липсата на електронен визьор е олекотената цена.
Споменах ли, че Samsung NX-300 е със сменяеми обективи? Не? Хм странно. Извинявам се и ето: Samsung NX-300 освен голямата матрица предлага възможността да се използват различни обективи, а те не са никак малко. Байонета за закрепване е описан в името – NX, като освен това с помощта на фирмен адаптер могат да се присъединяват и обективи на К байонет, като спомен от съвместната работа с Pentax.Трети производители предлагат адаптери за работа и с други марки обективи, но оставям това на ентусиастите да проверят.
Обективите NX допълват Smart визията на камерата. Как? Не е от дизайна (който е доста привлекателен). На всеки обектив има iFn бутон, който позволява на фотографа бързо да избира нужна функция (в зависимост от броя натискания) като например: диафрагма, ISO или скорост, този бутон е удобен за свикналите на по-сериозно снимане и съответно научили се да използват двете си ръце за по-здрав захват на камерата. Седи на точното място под палеца на лявата ми ръка и въпрос на време бе да свикна и да го използвам често.
За управление на функциите от iFn бутона, а и за други операции се грижи малък скрол разположен на горния панел. Тук вече не е мислено фотографски, а е заложен на цялостния дизайн на Samsung NX-300. Свикнал съм такъв вид управляващи скролове да са на удобно място (под спусъка или на гърба на камерата, където ми е палецът на дясната ръка) и сегашното му положение ми внесе лек дискомфорт. Свиква се разбира се, но все пак една камера от висок клас не трябва да набляга предимно на елегантността в дизайна.
Програмният диск е с изведени най-често използваните снимачни режими. Класическата комбинация PSAM показва, че в ръцете ни има камера за фотографи със сериозни намерения. Няма да се спирам подробно на всеки един режим. Мисля, че те са повече от ясни кой каква функция изпълнява.
Задължителният AUTO режим присъства, за да освобождава потребителите от досадното занимаване с настройки. Вместо това те могат само да кадрират, а камерата да свърши всичко останало. Избират режима от контролния диск, кадрират и натискат спусъка. Лесно и просто.
Менюто Wi Fi е нещо, което за първи път виждам на програмния диск. Това меню дава възможност за комуникация между камерата и компютър, смартфони или телевизор разполагащи с Wi Fi.
Освен да прехвърля (или да получава) снимки през безжичната мрежа може да се управлява директно камерата през смартфон. Като собственик на iPhone за момент помислих, че ще бъда отрязан от тази функция, но от Samsung са се погрижили да направят програма за управление и за iOS (за смартфоните с Android по подразбиране е ясно, че имат нужната програма в „апп стора“ ). Функцията е удобна, когато сте на статив и нямате дистанционен спусък или ако сте заложили някъде камерата (до някое гнездо на птица) а вие сте се оттеглили на прилична дистанция да не плашите сниманият обект. В реално време виждате през обектива на камерата и нужният момент просто натискате иконка на дисплея на телефона и имате снимка. За съжаление не могат да се правят някакви специфични настройки и корекции освен да включите светкавицата (ако сте я поставили) или самоснимачка. Удобно е и за случаи, когато не искате да разберат околните, че снимате със своя Samsung NX-300. Окачвате го на вратът си, свързвате го с телефона и докато се правите, че снимате с телефона всъщност с тялото си насочвате камерата натам, на където искате. Тази тактика много ми помага в музеи или в нашите църкви, където гледат на нас фотографите като на дойни крави, които трябва да си плащат за снимките, които правят.
И още няколко функции на Wi Fi менюто при Samsung NX-300:
- Възможност да прави автоматичен бекъп с помощта на програма i-Launcher (инсталирана на вашият компютър)
- Да изпраща мейли
- Връзка SNS (Social networking service) и Cloud (облак): Facebook, Picasa, YouTube и Sky Drive.
- И още да се свързва към DLNA поддържащи устройства. За пример: домашният ми телевизор е Samsung Smart и просто слагам камерата на масата, двете устройства се свързват и вече гледам снимки на дисплей с 40 инча размер.
И накрая. Всички тези безжични връзки се отразяват зле на батерията както на камерата, така и на смартфона. Хубаво е да го имате в предвид.
Меню Smart
Общо взето това е менюто със снимачните шаблони като портрет, пейзаж наситени цветове, водопад, панорама и други. Трябва да по експериментирате, а и също така да прочетете подробно инструкцията за употреба, за да ги използвате пълноценно.
Самият избор става лесно пак благодарение на тъчскрийн опцията: натискате иконката за смарт (е да предварително трябва да сте избрали режима от командния диск) и през дисплея избирате коя от всички смарт програми искате. Мини скролера също може да се използва заедно с бутонният джойстик за случаите, в които не искате да се занимавате с тъчскрийн дисплея.
На контролния диск има и още една позиция – така нареченият приоритет на обектива. Всъщност това е класически А режим, но попреработен за по-лесна работа от любителите. Тук посредством въртенето на ринга за фокус или мини скрола визуално виждате на дисплея разликата между по-затворена и по-отворена диафрагма. Тоест камерата ви подсказва кога ще е по остро изображението или по-разфокусирано.
Мисля, че няма особен смисъл от тази програма. Използването на класическият А режим… или по-точно ако се научите да използвате класическият А режим, ще имате по-добри резултати от колкото при програмата “приоритет на обектив”
Общо взето това е за програмният диск и какво ни дават повечето програми .
Няколко думи за менюто на Samsung NX-300
Не бих казал, че е най-сложното или с много опции меню. Разделено е на четири секции и се налага да скролирате надолу нагоре докато търсите дадена функция. Самите секции са добре групирани и дори неориентиран потребител като мен лесно може да разбере коя за кое се отнася. И тук както при повечето съвременни камери си има подсказки, които да ви ориентират по-подробно избраната функция какво би ви дала. Все пак е хубаво да го разглеждате с инструкция за употреба в ръка.
Може да се ровите из менюто през мини скрола, бутонният джойстик или най-лесно през тъчскрийн дисплея. Няма много настройки, с които потребителя да настрои изцяло камерата по свой вкус. Може да се препрограмират само два бутона (direct link и кошчето)
Вмъквам докато сте се разсеели 2 думи за самоснимачката. От 2 до 20 секунди като може, а си изберете точното време през 1 секунда. Това е опция за тези които цепят секундата. Другата опция е дистанционното, благодарение на което може да снимате, когато поискате вие и натиснете бутона.
Дисплей
Ще кажа 2-3 думи за него, докато не съм забравил. Samsung NX-300 разполага с 3,3 инчов подвижен сензорен OLED дисплей с резолюция от 768 000 точки. Под подвижен се има в предвид, че може да се накланя надолу по 45 градуса или да дава поглед нагоре – 90 градуса спрямо тялото. С две думи не е подвижен във всички посоки, но може да го използвате за високи ракурси (ако снимате с протегнати нагоре ръце), ниски ракурси (клекнали до земята) и дори “ коремна“ фотография (по спомени обяснявах някъде в предишни статии за тази популярна форма на фотография). Дисплея дава верни цветове и подлежи на настройка за яркост, но за съжаление в много ярко слънчево време не е добре видим и трудно се кадрира. Добре е да се помисли и инвестира в сенник. Друг вариант е в такива конфликтни ситуации да се засенчи с лявата ръка.
Дисплеят е сензорен или както сме свикнали тъчскрийн, което позволява освен да управляваме основни функции и настройки, но и помага активно за фокусирането.
Матрица
APS-C размер CMOS RGB сензор с 20.3 ефективни мега пиксела. Има вградена система за почистване от прах, която, ако е включена постоянно може да забави с половин до 1 секунда готовността на камерата за снимане. Системата се задейства при всяко пускане на камерата, дори и в случаите, когато е “заспала” Ако не ви дразни това леко забавяне, по-добре е да оставите активна само почистващата система, за да сте спокойни, че възможността за прах по матрицата ще е минимална.
Фокус
Samsung NX-300 като ново поколение камера разполага с хибриден автоматичен фокус – тоест говорим за едновременно търсене на фокуса по контраст и по фаза. Това в комбинация с вградения в обектива мотор осигурява много бърз фокус. Бързият фокус позволява да се улови точният момент дори ако се наложи да снимате Юсеин Болт.
Най-приятно е комбинацията от бърз фокус и тъчскрийн. Само докосвам мястото на кадъра показан на дисплея където искам да е фокуса и камерата фокусира и снима почти мигновено. Мога да избера опция само да избирам фокусната зона с докосване а да снимам когато натисна спусъка.
При следящ фокус докосването на дисплея също е за предпочитане, защото лесно може да се ориентирате на къде ще поеме сниманият обект и така да изпреварите и да го хванете на фокус.
Има възможност и да се избира позицията на АФ зоната с помощта на бутонният джойстик (намиращ се на гърба на камерата) както и да се променя нейният размер с помощта на мини скрола (разположен на горния панел).
Samsung NX-300 може да избира сам къде да фокусира или да му зададете опция да търси лица в кадър.
Забелязах, че макар и много бърз понякога фокуса не е точно там, където ми се иска. За прецизен фокус е добре да намалите максимално АФ зоната или да минавате на ръчен фокус. Случаите с неточен фокус се състоят, че всъщност камерата фокусира по обекти в задния план вместо предпочитаният от мен преден план. При такива конфликтни моменти може да се възползвате от възможността за ръчен фокус.
Ръчният фокус се подпомага от функцията Peaking (пийкинг) която показва зоните на фокус като ги оцветява в бяло или в жълто. Освен това при ръчен фокус изображението се увеличава за по-точно фокусиране. Благодарение на тези две опции ръчното фокусиране е лесно и смятам, че никой потребител не би имал притеснение да го използва. Например когато снима от статив винаги предпочитам ръчният фокус пред автоматичния.
Измерване на светлина
Експомометъра или светломера за по кратко е един от важните уреди във всяка една съвременна камера. Samsung NX-300 не прави изключение. За да имате перфектни снимки може да избирате из между 3 класически режима за измерване на светлина: мултисегментно матрично (с помощта на 221 зони), централно претеглено и спот мерене. Може да ги използвате в зависимост от ситуацията. С риска да се повторя за кой ли път, ще кажа, че използването на матричното мерене е безгрешно в поне 90% от снимачните ситуации. За по-сложни ситуации съм използвал спот мерене. Може би все повече отминава времето на централно претегленото мерене…
Бял баланс
Говорейки за светлина не забравям и за това, че тя може да има определен цвят. За да има реалистично изглеждащи снимки е нужен и точен бял баланс. На разположение освен автоматичната функция имате мисля още около 9 предварително зададени най-често използвани светлинни ситуации. Едно от нещата, които биха зарадвали по-ентусиазираните фотографи е възможността за много точна настройка на белия баланс като се правят корекции в жълто-синята или червено-зелената гама. Любителите ще изберат автоматичен бял баланс и няма да бъдат подведени. С изненада установих, че на автоматичен баланс при снимки в студио с импулсно осветление, Samsung NX-300 постигна точен баланс.
Файлови формати.
Тук има малко връзка с двете предишни точки, за които дискутирах преди малко. Ясно е предполагам с какви файлови формати разполага Samsung NX-300 като камера от висок клас – RAW и Jpeg. Винаги препоръчвам да се снима в RAW формат, така при пост обработка може да си спечелите допълнителни екстри, които да настроите по начин, който ви харесва. Да камерата има вградени софтуерни корекции за подобряване на изображението, които се запазват при снимки в Jpeg, но след като сте си взели Ferrari, защо да го карате на втора?!?!.
За обработката на RAW формата ви е нужна програма. В някои от комплектите Samsung NX-300 върви заедно с безплатен Adobe Lightroom 4. Това е една добра програма и горещо я препоръчвам. Трябва да имате последна версия (мисля 4.4) или направо новата 5 та версия. Програмата е с интегрирани настройки за корекция на фирмените обективи на Samsung, а това е много приятна екстра.
LR може успешно да обработва и снимки заснети в Jpeg формат, но все пак RAW е за предпочитане.
Затвор
Електро-механичен с експозиционни времена от 1/6 000 sec до 30 sec. Синхронната скорост е 1/180 sec. е да и задължителната В скорост, за къде без нея.
Скорост на снимане
По спецификации Samsung NX-300 може да снима с максимална скорост от 8,6 кадъра за секунда. Не разполагам с толкова прецизна техника, за да се уверя дали е така или не затова ще се доверя. Колко кадъра обаче може да направите с тази скорост? В RAW формат – 5 кадъра, в JPEF Fine между 14-15 кадъра, но след това камерата продължава да снима с бавна скорост и да записва поне по 1 кадър в секунда.
Трябва да се има в предвид, че различните софтуерни коректори (дисторзия, аберации, винетиране) могат да намалят броят на кадрите в буфера, както и да увеличат процесорното време за обработка и от там и времето за изчистване на буфера и правенето на нови снимки.
За да запишете заснетите кадри ще ви е нужна карта памет. Samsung NX-300 работи с SD тип карти като възможните опции са: SD; SDHC и SDXC. Накратко казано работи и с най-големите (като обем) карти памет. Хубаво е картите да са от клас 10, така няма да имате проблем със записа на Full HD, а и ще се изпразва по-бързо буфера при правене на серийни снимки.
Чувствителност – ISO от 100 до 25 600
Сензора (матрицата) на Samsung NX-300 дава изненадващо добри резултати при снимки на високо ISO. Защо изненадващи? Все пак говорим за 20 мега пикселова матрица където по-малкият размер на пиксела по принцип дава по-шумна картинка. Практически не забелязах видима разлика при снимки между 100 и 800 ISO освен, ако не си завра главата в монитора на компютъра и не вдигна на над 100%. Едва при 3200 ISO започва да се забелязва монохроматичен шум, който започва да става цветен при стойности на 6400 ISO. Като ценител на доброто качество бих снимал така: при важни снимки и достатъчна светлина – 100 ISO, при ежедневно снимане и стрийт фотография мога спокойно да поставя автоматично ISO в рамките на 100-800 (може спокойно и в диапазона 100-1600), ако съм си забравил статива у дома или искам снимки в… някоя готическа катедрала то 3200 ISO ме устройват. От там нататък всеки преценява за себе си дали да се възползва от по-високите стойности. Новите сензори предлагат прилично качество дори и на 25 600 ISO, ако ви подразни цветният шум бих споделил, че стават интересни чернобели снимки с носталгичен филмов ефект.
Samsung NX-300 Предлага няколко нива на корекция на шума. Направих тестове на “нулева” ставка, нормална и висока корекция на шума. Умишлено пропускам минималната корекция поради нищожността на разликите.
За себе си е ясно – винаги изключвам корекцията на шума. Все пак дълги години съм снимал на филмова лента и той не ме дразни. От друга страна знаете всяко действие има противодействие. Редуцирането на шума води и до намаляване на финия детайл – леко сякаш се замазва и намалява плътността на цветовете. Според теста като мое мнение смятам, че ако искате да използвате опцията за корекция на шума, то е хубаво да се насочите към средния вариант – нормална корекция. Мисля, че дава най-добро съотношение между корекция на шума и запазване на детайла.
Пояснение: 1 вата снимка е на без шумоподтискане, втора на нормал, третата – високо
Стабилизация на изображението
Samsung NX-300 разчита на оптична стабилизация, тоест системата за стабилизиране е функция на обектива (не всеки обектив от системата има стабилизация). Вариантите, които може да избере потребителят са 3: постоянно включена, включена при натискане на спусъка и изключена. Значи всъщност са два варианта защото опцията изключена стабилизация е… добре де нека да са 3 – когато сте на статив е хубаво стабилизацията да е изключена.
Кога да се използва постоянната и кога с натискане на спусъка? Не съм намерил точен отговор като разлика в действието при едната или другата опция, но (винаги има, но) опцията да работи стабилизацията при натискане на спусъка пести доста батерия.
Стабилизацията работи както при фото така и във видео режим.
Видео
Full HD (1920 х 1080) с възможност да снима с 60; 30 или 24 кадъра за секунда. Камерата има вграден стерео микрофон. Лошото на вградените микрофони е това, че записват паразитни шумове – дори ръката с която въртите вариото ще бъде записана. За добро качество на звука се ориентирайте към външен микрофон, който се поставя в гнездото за светкавица. Самото видео може да ви създаде незабравими спомени от почивката. Хубавото е възможността за работа на смарт филтрите, което би спестило доста време при пост продукция на компютъра. Може да го използвате и в ръчен режим, ако решите да се позабавлявате като режисьор и оператор и да направите по-сериозно филмче. Ограничението за запис е до 30 минути (без 1 секунда). Може да се избира между високо качество и нормално.
За съжаление не можах да изпробвам забавната опция да снимам на 3D. Надявам се по-нататък да имам възможността да се добера до свободна бройка от Samsung NX 45mm f/1.8 – 3.5 2D/3D обектива.
Преди да се разделим
Тази камера е насочена към потребители, които са доста на ти със съвременните технологии, социални медии и интернет пространство. Създадена е да е Smart и да ви даде възможността да споделяте своите фото или видео спомени без досадни кабели и веднага, дали пред домашния телевизор дали във Facebook или просто ще направите колективна снимка на приятелите си и тя за секунди ще е на мобилните им телефони.
Като цяло Samsung NX-300 е удобна за работа камера, която ще ви осигури качествена фотография. Голямо предимство на NX системата е добрият набор обективи (по спомен около 10 или 11 което за без огледална система е добре). Голямата матрица осигурява комфорт при снимки на високо ISO , а снимките дори и с “китовият” обектив са забележително резки. Самият китов обектив е с много безшумен мотор което се отразява добре в случаите когато се записва видео.
За съжаление не е намерено място за вградена светкавица и ще трябва да имате едно наум да намерите постоянно място на мини светкавичката, която идва в комплекта. За сметка на това Samsung NX-300 има гнездо за външна светкавица, което позволява закачването на по-голяма и мощна светкавица, както и употребата на импулсно осветление.
Подвижният дисплей осигурява свобода за кадриране и дава верни цветове. Единствено при много ярък слънчев ден ще ви накара да съжалите, че няма опция за електронен визьор (вграден или допълнително поставящ се).
Батерията е издръжлива. Може би стига за ден умерено снимане. Зарежда се през стандартен USB порт и може да я заредите дори през компютъра си. Трябва да се има предвид времето за заряд – около 5 часа. Помнете, че работата през Wi Fi хаби доста от ресурса на батерията. На всеки собственик на без огледална камера ще дам съвет: втора батерия никога не е лоша инвестиция.
Снимайте в RAW формат, за да се възползвате напълно от качествата на Samsung NX-300 и най-важното, забавлявайте се.
Браво на Photo Cafe ,че обърнаха специално внимание на една от най-добрите безогледални системи на пазара…Особено модела NX300.Благодаря Ви за подробното и изпълнено с доста примери ревю.Ще е от полза за всички бъдещи фенове и собственици на Samsung NX.Препоръчвам горещо!
Здравейте,
Благодаря ви много за това ревю. Искам да попитам следното нещо. Обърнахте ли внимание зуума в дисплея при ръчно фокусиране с колко кратно увеличение е и дали може това число да се променя според проедпочитанията. Аз снимам със стария модел NX100 и срещам известни затруднения с неговото двукратно увеличение при ръчно фокусиране.Особенно при силна дневна светлина..
Благодаря ви предварително
Здравейте,
Мина вече доста време от тестването на камерата и не всички подробности се помнят. Скоро може да има ревю за някой от новите модели и тогава ще проверя за въпросната опция.